Modeli gradjevina?

Didy

 
Osoblje foruma
Ovako, posto sam veliki zagovornik "uradi sam" stvari a posebno na maketama interesuje me kako izradjivai kvalitetne modele gradjevina?

Da li epoxy smola moze biti iskorisena u te svrhe? Ako da od cega se rade kalupi ?

Uglavnom sve na ovu temu me interesuje, pa ko zna sta neka pise ( mozda bi se mogao i jedan uradi sam clanak napisati :??: :citaj: )
 

Mr.Joe

R.I.P.
izradjivai kvalitetne modele gradjevina?
Po mom znanju i modelare koje poznajem za izgrađivanje modele građevine nisam čuo da su koristili.Epoxysmola se najviše koristi kod izgradnja modela lokomotive ili za stubove električnog voda.Kalupe se pravi od silikonskog guma (kaučuk guma, slovenci prave).Kao smola se koristi AXSON F-18 ili F-33, a za kalup se koristi AXSON ESSIL 120.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Na sledecem linku ima puno dobrih fotografija velikih gradjevina u N-u koje su dobrim delom napravljene po principu "uradi sam".

Najverovatnije da su radjene sa 3D printanjem a ne sa smolom ali vredi ih pogledati, ideje radi.

http://www.flickr.com/photos/schuylkill ... uinntopia/
 

Attachments

  • 3419336530_cec93dfcdb_z.jpg
    3419336530_cec93dfcdb_z.jpg
    172.9 KB · Pregleda: 252

Mon

 
Osoblje foruma
Nikad ne reci nikad gagy. ;)

Ukoliko je tacno da je tip na objektima radio 5 godina i da mu za jednu zgradu trebaju 3 mjeseca
onda moze bit da je sve to rucni rad a ne 3D printing. :palci_gore:
Ali smola nije sigurno. :D
 

zdaki

Aktivan član
Epoksi smolom i kalupima mozes da iskopiras neku gotovu gradjevinu. Sto se tice materijala od kojih je moguce raditi gradjevine su: od plastike(stiren), kartona-lepenke, lesonita, sper ploce... Naravno, sada mozes odraditi bilo sta uz pomoc 3D stampaca, ali ne znam koja je cena i isplativost toga.
Kada smo mi pocinjali da radimo, tj razmisljali sta i kako, mislili smo na par stvari: dostupnost materijala, kvalitet, cena i naravno "lakoca" i preciznost njegove obrade. Odlucili smo se za lepenku. ima je u razlicitim debljinama tako da je moguce svasta odraditi od nje. Sto se tice bojenja isto je sasvim zahvalna. Obicnim temperama se dobija lepa tekstura fasade. Sece se najobicnijim skalperom. Medjutim, ljudima je prvo na umu da se "karton" uvija. Lesonit i sper se ne uvijaju? Do uvijanja dolazi ukoliko su tempere nekvalitetne ili se previse razblaze vodom. Resenje je veoma prosto. Naprave se ojacanja od drvenih letvica i zalepe se sa unutrasnje strane i mena nikakvih problema.
Ja sam to isprobao na hali. Duga je oko 40cm i ojacana je iznutra i to lepenkom i uvijanje na toj duzini je ne vise od 1-2mm sto je meni prihvatljivo. O ceni i "kolicini" materijala koji se dobija za nju da ne pricamo i ima je u bilo kojoj bolje snabdevenoj knjizari.

To je neko moje iskustvo sa lepenkom. Probao sam i sa lesonitom ali mi je mnogo lakse secenje skalperom nego testericom za OTO, zatim turpijanje... :)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
meni je isto jako zanimljiva ta priča oko epoksi smole i kalupa...
Naročito za "kopiranje" jednostavnijih Fallerovih garaža Militar serije i slično (znači gdje mi treba npr 5 komada koje multipliciram od jednog komada)
-naročito izrade kalupa i odljevaka raznih prerada loksa, vozila i sl.. a i nekih rezervnih dijelova..

malo sam čitao i gledao kao to Jani radi..vidim da u Sloveniji to ima kupiti.. zna li netko možda gdje to u HR ili BiH kupiti??????
Ta tema je definitivno ta, koja nam treba na forumu :)
 

Almir78

Član foruma
Ljepenka, karton deblji ili tanji, stiro dur, stirpor, hamer, špera, razne plastične ploče, cijevi, šipke ili ti štogod, sve se to da iskoristit. recimo ja sam kačenje za jedan vagon u izradi riješio od obične malo veće spajalice. Još malo kamuflaže i to je to. Usput pretpostavljam da svi vi u većim centrima imate PC OBI u kojem sam neki dan naišao na gomilu veoma interesantnih stvari. Npr, tu su plastične ploče u raznim bojama kao i providne, kugle raznih veličina od stiropora i plastike koje se mogu koristiti u izradi objekata (za kupole i sl.), posip za prugu, pakovanja islandskog lišaja u različitim nijansama pogodnog za izradu drveča, šipke plastične različitih profila, pa mesingane, različite cijevi, namjenska glina i dr. :ples2: :ples2:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh