Modeli vagona poslovnih vakova

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Hoćemo li pregovarati sa A.C.M.E. o izradi vagona poslovnih vlakova?

Ja bih da se najprije rade ovi za "SAVA EKSPRES" - ljubljanska verzija:
1685880572592.png
1685881636349.png
pa zagrebačka verzija:

1685881904296.png
pa vagoni za "Skopje Expres":
1685880773400.png
Ako ispadne dobro, onda poslije možemo dati na izradu i "Bosna Ekspres".

Koliki je minium komada kod A.C.M.E.?
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Ima li još negdje takvih vagona, makar van upotrebe, zbog slikanja? Šare ću premjerti kao što mjerim detalje na kolodvorskim zgradama.

Ja ću uzeti 4 ljubljanska vagona (sa tankom crtom), a 25 tih zagrebačkih sa širokom crtom: za "Sava-Ekspres", za "Rivijera Ekspres" i za "Marjan Ekspres". Na mojoj maketi bit će i jedan koji nije bio u realnosti: KRKA-EKSPRES: Imperia Porto Maurizio - Finale Ligure Marina - Genova Piazza Principe - Milano Centrale - Venezia Mestre - Venezia Santa Lucia - Trieste Centrale - Sežana - Opatija-Matulji - Rijeka - Oštarije - Knin - Drniš - Perković - Šibenik.

Eto nas već na 40 komada!
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Hoćemo li pregovarati sa A.C.M.E. o izradi vagona poslovnih vlakova?

Ja bih da se najprije rade ovi za "SAVA EKSPRES" - ljubljanska verzija:
View attachment 126082
View attachment 126084
pa zagrebačka verzija:

View attachment 126086
pa vagoni za "Skopje Expres":
View attachment 126083
Ako ispadne dobro, onda poslije možemo dati na izradu i "Bosna Ekspres".

Koliki je minium komada kod A.C.M.E.?
Na prvoj slici su dva ljubljanska vagona a na svim ostalim su zagrebački vagoni.
 

nik

Veteran foruma
ACME ima u dugoročnom planu izraditi poslovni vlak sa plavim vagonima ŽTP Zagreb i posjeduje sve potrebne fotografije i podatke ali to se sigurno neće dogoditi prije nego bude izrađen alat za 'Gredeljev' restoran najavljen davno zbog IC Croatie a koji je vozio u poslovnim vlakovima i nezaobilazan je za planirani set.
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Ne znam zašto taj vagon restoran ne urade u 3D tisku. Jednostavnije i jeftinije je nego izradjivati alate. Izgleda da A.C.M.E. još nije ovladao tehnologijom 3D tiska.

Vidite vagon sa transformatorom izradjen u 3D tisku:
1685978374615.png
A evo i jedne kolodvorske zgrade:
1685978532985.png
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
3D tisk se koristi ako je količina koja se proizvodi relativno mala. Neki to zovu i "rapid prototyping". Nemam ideje šta kod A.C.M.E. znači "mala količina", šta "velika količina".
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ima toliko naših vagona, koje bi ACME mogao dobiti samo prefarbavanjem postojećih modela i sve to kao u nekom budućem planu (to se niti petoljetkom ne može definirati), ali evidentno je nažalost da, ACME fokus ima na drugim upravama i njihovim modelima, a sve valjda u cilju neke mrtve utrke sa drugim proizvođačima, koja nama laicima sa ovih prostora možda ponekad baš nije posve jasna....:neznam: Vezano za navedeni IC Croatia restoran, to je već toliko godina prošlo, brijem da niti oni u memobi (čiji je to trebao biti ekskluziv model), valjda više nisu na čisto što sa tim...:harakiriNo, dok god ga drže na svojoj web stranici, nada umire posljednja!:cool_2:
 

PrimozT

Član foruma
Farbanje je zapravo najteža stvar. Svašta možemo dandanas i sami isprintati, pa čak i kvalitetno farbati. A onda trebaju svi natpisi, znakovi nekako biti napravljeni a to vjerojatno još uvijek radi se tampo tisakom za najbolju kvalitetu.
 

Martin

Poznati forumaš
Hm, iako sam u restoranima Rijeke, Riviere, Matoša, Save....pojeo puuuuno hrenovki, jaja sa šunkom, sendviča........u Rijeci i Rivieri ponekad i zapjevao, pa i fulao izači u Ogulinu....mogao bih bez njih....
Ali, Zg Al vagone bih jako želio.......
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Farbanje je zapravo najteža stvar. Svašta možemo dandanas i sami isprintati, pa čak i kvalitetno farbati. A onda trebaju svi natpisi, znakovi nekako biti napravljeni a to vjerojatno još uvijek radi se tampo tisakom za najbolju kvalitetu.
Teže je pribaviti dokumentaciju, da se ti natpisi i farbanje korektno odrade, pogotovo ako su u pitanju starije epohe. No, u ovom slučaju kod ACME-a, to ne bi smio biti problem.
 

maradona

Novi član
Ima li još negdje takvih vagona, makar van upotrebe, zbog slikanja? Šare ću premjerti kao što mjerim detalje na kolodvorskim zgradama.

Ja ću uzeti 4 ljubljanska vagona (sa tankom crtom), a 25 tih zagrebačkih sa širokom crtom: za "Sava-Ekspres", za "Rivijera Ekspres" i za "Marjan Ekspres". Na mojoj maketi bit će i jedan koji nije bio u realnosti: KRKA-EKSPRES: Imperia Porto Maurizio - Finale Ligure Marina - Genova Piazza Principe - Milano Centrale - Venezia Mestre - Venezia Santa Lucia - Trieste Centrale - Sežana - Opatija-Matulji - Rijeka - Oštarije - Knin - Drniš - Perković - Šibenik.

Eto nas već na 40 komada!
Ja bih odmah uzeo 10-ak komada i eto nas već na 50 komada. U biti uzeo bih sve sa razlicitim brojevima (ljubljanski ili zagrebacki, nebitno), bilo to 5 ili 25 komada...
Isto vrijedi i za Bosna express, ali to je tek daleka buducnost...
 

maradona

Novi član
Kuća za rušenje

Na 42:54 i 55:02 se fino vide vagoni Sava expressa. Da ostane zabiljezeno, vagoni su:
50 72 19-70 227-5
50 72 19-70 244-0

sa MD52 postoljima i vjerovatno ovalnim čeonim prozorima na prolaznim vratima.
Zna li netko, jesu li svi Al Inter City vagoni iz 85-86 sa MD52 postoljima imali ovalne prozore na čeonim vratima?
 
  • Like
Reactions: Mon

Martin

Poznati forumaš
Je li ovo samo za potrebe filma, ili su Al-ovi ŽTP Zagreb zaista vozili na lionski kolodvor?
Ja se toga ne sjećam............
 
  • Like
Reactions: Mon

maradona

Novi član
Je li ovo samo za potrebe filma, ili su Al-ovi ŽTP Zagreb zaista vozili na lionski kolodvor?
Ja se toga ne sjećam............
100 % sam siguran u ovaj scenarij: nakon sto je Sava stigla iz Ljubljane, zamijenili su putokazne ploce, te je vlak izguran u rikverc i nakon toga ponovno usao na peron za potrebe snimanja filma..Nazalost, nisu ti vagoni nikada francuske vidjeli...da jesu, sada bi ih vec imali kao modele...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kuća za rušenje

Na 42:54 i 55:02 se fino vide vagoni Sava expressa. Da ostane zabiljezeno, vagoni su:
50 72 19-70 227-5
50 72 19-70 244-0

sa MD52 postoljima i vjerovatno ovalnim čeonim prozorima na prolaznim vratima.
Zna li netko, jesu li svi Al Inter City vagoni iz 85-86 sa MD52 postoljima imali ovalne prozore na čeonim vratima?
Iako su bili isporučeni u 5 grupa, svi su morali imati ta prolazna vrata sa oval prozorima. Te vagone je ACME već bio napravio u modelu, samo što su tada vrata ( i prolazna i ulazna), na modelu bila napravljena kao kompromis.
 

maradona

Novi član
Iako su bili isporučeni u 5 grupa, svi su morali imati ta prolazna vrata sa oval prozorima. Te vagone je ACME već bio napravio u modelu, samo što su tada vrata ( i prolazna i ulazna), na modelu bila napravljena kao kompromis.
Hvala na odgovoru...Bit cu sretan ako ACME uopce ikada izda set sa plavim Inter City vagonima, ali kolike su uopce sanse da vagoni imaju ovalne prozore, s obzirom da iste imaju vec izdati Z1 vagoni? Bez kompromisa bi bili jedino vagoni iz 1983 godine sa Wegman postoljima...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh