Postavljanje posipa / tucanika na prugu (šodranje)

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Pametna stvar. Možeš da projektuješ trasu a da ne otpakuješ šine.
Maketu radim samo sa flexicama pa onda mogu raditi po tom principu da prvo odradim trase od drveta pa tek onda postavljam flexi! Jedino mi je smor kad postavljam nasip jer ga stavljam rucno ali imam u planu izraditi nesto za brze postavljanje tucanika!
 

mmatja

Poznati forumaš
Davore, hvala na prijedlogu. Pokusat cu naparavit jedan mali segment i objavit cu slike posipa.
Znam da je bilo rijeci ranje o patiniranju tracnica, procitao sam i nekoliko postova o tome ali nisam uspio naci vise informacija o boji osim Revela 83 sa dodatkom mat crne da se dobije nijansa izmedju matt 83 i 84. sto je objavio torrente, pa ako imas neke informacije o tome bilo bi lijepo da ih podijelis ili naravno ako netko drugi ima takve informacije.

Pozdrav,

Davor
Ja sam kod farbanja tirova, a prije šodranja!!, upotrebljavao spray-eve od ASOA: http://www.asoa.de/farbenundbeizen.htm i to brojeve 3105 i 3106.
L.P.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nepotrebno dug ali koristan video koji prikazuje kako se posipaju skretnice:

 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zna li netko gdje se u Zagrebu moze kupiti

1) pluto od 5 mm koje bi se moglo staviti ispod tracnica.
2) guma od 3 mm koja bi se mogla staviti ispod tracnica

I naravno koji od ova dva materijala je podesniji za makete.

Unaprijed hvala.

Davor
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Bauhaus,ako ima u Ri onda mora biti i u ZG.


Možda Bauhaus,a ako ne onda prodavaonice vodoinstalacijske opreme u Ri je najjača "Špina" neznam da li ta firma postoji u ZG?!

Hvala na odgovoru :)
 

mmatja

Poznati forumaš
Zna li netko gdje se u Zagrebu moze kupiti

1) pluto od 5 mm koje bi se moglo staviti ispod tracnica.
2) guma od 3 mm koja bi se mogla staviti ispod tracnica

I naravno koji od ova dva materijala je podesniji za makete.

Unaprijed hvala.

Davor
Ja sam za podlogu ispod tračnica upotrijebio stirodur u pločama, koji se upotrebljava za podlogu pod laminat. Najjeftinija varianta, i najlakše je s njim raditi...Dobije se u različitim debljinama. Od 2mm pa nadalje (4mm,7mm...)A kod ljepljenja treba onda paziti, da se upotrebljava ljepilo za stiropor.
L.P.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo ako nekog zanima danas sam kupio plutene ploce od 5 mm.
Dimenzija ploce je 500x1000 mm.
Cijena je 39 Kn (Bahuhaus)
Siguran sam da se moze naci i jeftinije nego u Bauhausu (postoji i pluto u roli od 10m x 1m x 3mm po cijeni od 200 kn).

Kupio sam i jednu plocu stiropora 500x1000x50mm za izradu uspona po cijeni od 14 Kn/kom.

Najtanji stirodur 20mm.
 

1borna

Veteran foruma
I stare M (metalne) tračnice Maerklina se mogu dodatno pošodrati pravim materijalom!
No za to treba puno strpljenja, više nego kod šodranja obične pruge. Treba koristiti što manju granulaciju i na prostor između pragova kistom
namazati drvofix pa onda posipati. Sa vanjske strane se može koristiti uobičajena metoda zalijevanjem šodera sa otopinom.
Slike su sa http://www.railroad24.de/modellbahnbilder/bilder.php?id=1323
EBED7E8-1291811610.jpg

U pozadini se vidi jedan dio pruge bez novog šodera
EBED7E8-1248517505.jpg

Treba paziti da visina šodera ne pređe iznad srednjih kontakata
EBED7E8-1248517440.jpg

Poželjno je i uskladiti boju šodera sa bojom M tračnica
EBED7E8-1340797534.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Evo jedna moja ideja kako da skinete visak tucanika sa pragova..

Jako me nerviralo to sto moram cetkicom ili prstima da skidam visak kamencica na pruzi pa sam dosao na jednu ideju:hmmm:

Kako u zadnje vreme dosta gledam pravu zeleznicu i kad sam video kako oni sabijaju putem vibracija kamen tucanik,ja sam probao najobicniju metodu kuckanja o sinu kako bi se tucanik dobro sabio pod pragove i spao visak kamenja! Koristio sam burgiju f6 za pravljenje vibracija;)

Pokusajte videti kako iz prve ima kamenja po pragovima a posle spadnu usled vibracija:dada:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jedna moja ideja kako da skinete visak tucanika sa pragova..

Jako me nerviralo to sto moram cetkicom ili prstima da skidam visak kamencica na pruzi pa sam dosao na jednu ideju:hmmm:

Kako u zadnje vreme dosta gledam pravu zeleznicu i kad sam video kako oni sabijaju putem vibracija kamen tucanik,ja sam probao najobicniju metodu kuckanja o sinu kako bi se tucanik dobro sabio pod pragove i spao visak kamenja! Koristio sam burgiju f6 za pravljenje vibracija;)

Pokusajte videti kako iz prve ima kamenja po pragovima a posle spadnu usled vibracija:dada:
Dobra inovacija :)
Mogla bi se koristiti i vibraciona brusilica bez brusnog papira. Samo se stavi gumeni dio na ploču makete.
image.jpeg
Kakav mix tucanika si koristio? Svidja mi se velicina kamenja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh