Prerada modela (Herpa, Wiking....) na Car system

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:

e pa ajmo konaćno nastavit ;)
daklem; 1. dio podvozja sa dijelovima za ugradnju:
2.JPG

slika boćne strane gdje se vidi provrt za osovinu
3.JPG

postavljena osovina sa zupčanikom; ovdje sa 30 zuba, a može ić do 36 čime se mijenja i projenosni omjer i brzina vozila
4.JPG
 

robogovi4

Poznati forumaš
pa dalje:
osakačeni dio
15.JPG

čime smo jen problem rješili a drugi stvorili :)
16.JPG

voila17.JPG

što se jednostavno rješava:
18.JPG

pa izgleda ovako; najte gledat prednje felge, one isto idu sa orginal modela jer pašu kao i zadnje em su kotači gumeni (Rietze i Wiking, kod Herpe se gume moraju mjenjat jer su plastićne)
19.JPG
 

robogovi4

Poznati forumaš
ajme meni;
još jen pogled odozgora sa postavljenim svim dijelovima; samo će baterija ić druga jer ova ne stane i naravno, slijedi spajanje sve te drangulije a nekak mi smrdi da će u ovaj model ić i rasvjeta, čisto da ne dosadno i pre brzo gotovo ;)
9.JPG

podvozje postavljeno na karoseriju; ovdje još treba ovaj prednji dio uzet sa original podvozja da se zatvori prednja strana.
20.JPG

bus na startnoj poziciji
21.JPG

i za kraj, još najava nekih od sljedećih "žrtava" ;)

22.JPG

23.JPG

sad je dosta, evo neću više ;)

(bit će toga još, ali to ćete morat sami doć u VTC na :pivo: pa bacit okeco, da baš sve ne izdam pa nebu interesantno)
 
Last edited:

robogovi4

Poznati forumaš
Konačno jedna prava prerada bez puno brušenja i masakriranja podvozja. Kolika je cijena i dali ih se može kupit mislim na podvozja.

Poštovanje,
pa, nije baš da nema nikakvog brušenja; ima, ovisno o modelu se podvozje treba skratit uglavnom sa zadnje strane jer su napravljena na način da se mogu lako prilagodit za različite modele em je potrebno malo "posložit" unutrašnjost (unutarnji blatobrani, eventualno stepenice/na ovom gore su smetale za baterije ali, to je sve lako)

Kao što smo već ranije napominjali, busevi su iste širine, jedino je razlika u ukupnoj duljini i međuosovinskom razmaku od nekoliko mm. Zbog toga je podvozje napravljeno prema najduljem modelu dok je prednji dio podvozja napravljen da se prednja osovina može pomicat za nekih 5-7mm.

Ukoliko se podvozje montira na kraći bus potrebno ga je skratit sa zadnje strane (ovaj dio od zadnje osovine do zadnjeg kraja) a međuosovinski razmak se jedostavno podesi pomjeranjem prednje osovine a pošto su na tom prednjem dijelu boćno postavljene "vodilice" ako se malo pripazi kod montaže, obje osovine su apsolutno u centru i međusobno paralelne (a to uglavnom i predstavlja najveći problem kod prerada, tko je probao zna o čem pišem)
Isto tako, (gore se na slikama ne vidi) na ovom sam modelu koristil zupčanik od 30 zuba pa je motor kad se stavi na podvozje, pre visoko tako da puž ne lovi zupčanik pa sam zato morao pobrusit dio podvozja iza zadnje osovine za oko 2mm radi spuštanja motora (u slučaju da se koristi zupčanik sa 36 zubi tada tog problema nema) Ta igra se na žalost ne može izbjeći jer je ostavljena mogućnost da svatko koristi zupčanik po volji
(eventulno smo mogli taj dio odmah napravit tanji no, onda bi se opet kod korištenja većeg zupčanika motor morao podmetat pa dođe na isto)

Eto, čisto informativno da se zna da nije da baš nema nikakvog brušenja ali se ono drži u granicama, meni je za sastavljanje ovog busa, uključujući i današnju elektrifikaciju, trebalo oko 1,5-2h od statika modela do probne vožnje a to je kikiriki u odnosu na prije.

Što se tiće kupnje, to prosim da se svi zainteresirani jave Aci, on je meštar od štamparije.

:papa:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Drago mi je da je akcija uspela,iako smo na daljinu pravili nacrte:pivo:

Posle ovoga iskustva mogao bi laganini da skockas jedno podvozje kao sa originalnog busića. Sa svim usecima i srafovima ako ih ima i da samo uteras kao u sir:dada:

O prodaji ne razmisljam,jer su to veliki novci u pitanju i moze posle glava da me boli :hahahaha:

Ja sam bio samo izvodjac radova a glavni majtor i projektant je Robert


Za par komada nije greda Poslacu poštom svakome,samo da se plati postarina koja je skuplja od podvozja :hihihi:
 

emilijano.blazic

Član foruma
Pozdrav Aca.

Već duže vremena pratim ovu temu mislim da je Robi bil začetnik .Do sada imam jednu preradu ali u pripremi je još toga pomalo skupljam sve šta mi treba pa me ovo sa printanjem podvozja oduševilo.Ako je cijena povoljna ja bih naručil 4 komada.Dali imate još nešto u planu vidim da je Robi uzimal još neke mjere.
Da više ne duljim temu pozdrav sa Kvarnera.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pozdrav Aca.

Već duže vremena pratim ovu temu mislim da je Robi bil začetnik .Do sada imam jednu preradu ali u pripremi je još toga pomalo skupljam sve šta mi treba pa me ovo sa printanjem podvozja oduševilo.Ako je cijena povoljna ja bih naručil 4 komada.Dali imate još nešto u planu vidim da je Robi uzimal još neke mjere.
Da više ne duljim temu pozdrav sa Kvarnera.
Pozdrav!

Da.... ovde je Robert šef parade. On ti je pravio nacrte i njemu se obrati.

Sto se mene tice,mogu da ti nastancam 4 komada i plus dva gratis za jedno dobro pivo po tvojoj zelji, kada se sretnemo negde:pivo:

Vidi sa Robertom za nacrt a ja cu to nastancati i poslati poštom. :pivo:
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pozdrav!

Da.... ovde je Robert šef parade. On ti je pravio nacrte i njemu se obrati.

Sto se mene tice,mogu da ti nastancam 4 komada i plus dva gratis za jedno dobro pivo po tvojoj zelji, kada se sretnemo negde:pivo:

Vidi sa Robertom za nacrt a ja cu to nastancati i poslati poštom. :pivo:

Ova sa "šefom" ti je dobra, pa šef nisam ni doma a ne negdi drugdje :hihihi: ;

Podvozja za buseve pašu, uz sitne preinake/kraćenja otraga na Setre s315/415hd, Neoplan city/starliner, MAN i MB (neznam sad koji) a vjerojatno i na neke druge (nemam pri ruci pa ne mogu provjerit) od međugradskih te na MAN lion´s city, MB Citaro od gradskih, za ostale modele treba provjerit.

Daklem Aco, ako imaš volje i vremena, štampaj po volji, nem ja niš protif, naprotif ;) em pak smo to i delali da se koristi.

Ostala podvozja koja smo napravili, sigurno paše na VW Touareg (a vjerojatno i na MB ML i BMW X5), MB Sprinter dok ova za Vito/Viano i VW T4 i MB 310 (i sl) ide na doradu pa..............

DSC_0037.JPG

ovdje podvozje stavljeno samo za provjeru, čekam motoriće da mogu počet sa ugradnjom.
DSC_0038.JPG
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
probirenzi vožnja; nutra je trenutno 1 akku od 1,2v pa je malo spor em moram podesit reed prekidač jer na parkiralištu neće krenut (prejako magnetno polje pa ga ne pusti ;)




Moramo šofere da menjamo.



Tvoj je kilav na medjugradskoj a ovaj moj bi da bude Fandjo na gradskoj:palci_gore:

Evoga spusta se sa Kosutnjaka na zeleznicku stanicu Topcider i pobediće garant:crazy:

 
Last edited:

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
probirenzi vožnja; nutra je trenutno 1 akku od 1,2v pa je malo spor em moram podesit reed prekidač jer na parkiralištu neće krenut (prejako magnetno polje pa ga ne pusti ;)

Ja sam malo jaci magnet dole namestio na obican servo i preko dekodera skretnice ga kontrolisem. Radi savrseno jer se magnet odalji dobrano u stranu.....Namestio sam i duzu polugu....

Odustao sam od faller magneta,jer hoce da pregore ako dugo stoje u funkciji magnetnog polja....

 

robogovi4

Poznati forumaš
mda, ja koristim faler stop elektromagnete al sam dodal gore mali neodim pa se sad ponaša kao stalni magnet pa ne mora bit pod naponom; a tek kad dobije napon onda se magneti međusobno ponište ali; ako reed nije dobro podešen onda neće krenut jer je magnetno polje koliko toliko aktivno, čak i pod naponom (mada, ovdje mi bus ne stigne pobjeć sa magneta jer je spor, na ostalima se to ne događa pa će vjerojatno i ovaj bit ok kad dobije drugu bateriju)
 

emilijano.blazic

Član foruma
Pozdrav

Ovi vaši voze,a moji čekaju milost božju kad vidim ove probleme sa stani kreni gotovo me strah, ali ipak je volja za preradu jača. Dobro koje onda od vas šef ja bih uzel 4 podvozja za autobuse pa krenem u preradu.Ovi čekaju da startaju ne moram ni reć da je Danijel napravil odličan posao sa farbanjem i dekalima.OM LUPETO I MB čekaju motoriće.Danas mi je dečko od kćerke prebacil slike,meni je to nemoguča misija.



DSC_0634[1].JPG

DSC_0638[1].JPG

DSC_0646[1].JPG

DSC_0647[1].JPG

DSC_0648[1].JPG
 

robogovi4

Poznati forumaš
Ma, stani-kreni nije neki velki problem, to se samo malo treba nekad poigrat sa reedkontaktom;
ako je prenisko neće krenut ak je previsoko neće stat al nije to baš tak osjetljivo (osim nekad kad mi kemijamo pa preuređujemo/ne koristimo po uputama ove faller štop magnete :)

Lupeto a i MB će bit prave poslastice kad "polože vozački" a busići (bar ova gornja 2) bi trebala odgovarat na ova podvozja (prosim izmjerit širinu/ 25mm, ukupnu duljinu i razmak među osovinama /od 68-73mm , ako te mjere pašu onda paše i podvozje , ako ne nije problem, prepravim nacrt prije nego Aco štampa . Možda bi se dalo iskemijat i za ovaj zglobni al bez preciznih mjera je upitnik a ja takav model nemam pri ruci da ga izmjerim. (ovaj 1. dio, tu ide pogon i dr.)
Oko cijene se ja ne petljam, Aco štampa - Aco cijeni (ak sam dobro skužil; poštarina +pifkan), ja ne polažem nikakva autorska nit druga prava (nisam pjesnik pa.. ;) em nem pak znal kam z lovom onda, em sam još uvjek mišljenja da ovo radim prvenstveno za gušt sebi a onda i drugima .
(a gdi krene lova tu više kaj se mene tiće, gušta ni, onda je to posel a ne zabava)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ma, stani-kreni nije neki velki problem, to se samo malo treba nekad poigrat sa reedkontaktom;
ako je prenisko neće krenut ak je previsoko neće stat al nije to baš tak osjetljivo (osim nekad kad mi kemijamo pa preuređujemo/ne koristimo po uputama ove faller štop magnete :)

Lupeto a i MB će bit prave poslastice kad "polože vozački" a busići (bar ova gornja 2) bi trebala odgovarat na ova podvozja (prosim izmjerit širinu/ 25mm, ukupnu duljinu i razmak među osovinama /od 68-73mm , ako te mjere pašu onda paše i podvozje , ako ne nije problem, prepravim nacrt prije nego Aco štampa . Možda bi se dalo iskemijat i za ovaj zglobni al bez preciznih mjera je upitnik a ja takav model nemam pri ruci da ga izmjerim. (ovaj 1. dio, tu ide pogon i dr.)
Oko cijene se ja ne petljam, Aco štampa - Aco cijeni (ak sam dobro skužil; poštarina +pifkan), ja ne polažem nikakva autorska nit druga prava (nisam pjesnik pa.. ;) em nem pak znal kam z lovom onda, em sam još uvjek mišljenja da ovo radim prvenstveno za gušt sebi a onda i drugima .
(a gdi krene lova tu više kaj se mene tiće, gušta ni, onda je to posel a ne zabava)
Eto kolega Blazicu sve ti je jasno. Znaci napravi precizan tehnicki nacrt tog zglobnog busića i mi ce mo to probati da nacrtamo..........

Nebi bilo lose da skines odelo toj trbusnoj plesacici,da joj vidimo donji trap. Tu treba da pomeramo mesto za punjac i prekidac,jer je prekratka pozadi da se koristi ovaj univerzalni.

Jos ako bi precrtali sve useke za žabice ili ako se srafi,to moze biti i kao fabrika.
Ja cu par modela da preradim i mislim da potpuno skinem donji postroj,da prilikom ugradnje bude kao sto je fabrika napravila.

Ipak ako se na papiru nacrta dobar tehnicki crtez,mozemo to da prekopiramo i na daljinu i da bukvalno uteramo kao u sir celo podvozje.
Kada bih imao te modele ja bih napravio sve i mogao bih da ispravim greske odmah. Ali to je skupa investicija da se salje tamo amo,nego dobar tehnicki crtez i nek nam je Bog u pomoci.

Robert ti mozes slobodno da prepravis sve sta si uvideo da zulja i da napravimo nova podvozja.

To nam nije vise tesko kada smo usli u program. Zato sam ti rekao da nacrtamo za svaki model posebno......ta necemo ih imati stotine ...onda stavimo na sitan nut masinu i neka delje po sata jedan model ako treba...onda to prefarbamo i eto zgode:ples2:

Ima jos FALLER da nas pohvali i naplati kaznu sto im krademo posao.....Jos kad saznaju da to sve dzaba delimo,ima u ludaru da nas smeste:hahahaha::hahahaha::hahahaha::hahahaha::hahahaha:


Sada sam ugradio micro swis kit,........setovao apravu po uputstvu jednog youtube majstora i mozemo da stanjimo sve,jer je kvalitet stampe osetno bolji.Tu nam treba svaki deo milimetra.

Znaci pomeri zid za bateriju na busiću slobodno.....



Za cenu sam vec rekao.....Skoro kao aliexpress samo obrnuto.........cena free a postarina se plaća :postar:
 

Martin

Poznati forumaš
Mali OT; zašto se netko od vas koji ste s ovom tehnologijom doma (ili svi zajedno), ne uhvati profesionalizma. Tržišta ima, prvenstveno izvan naših granica............
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh