Prerada - Piko JŽ Gv epohe 3

Thommo

 
Osoblje foruma
Piko je nekad u svojoj ponudi imao model dvoosovinskog JŽ vagona, tip Gv. Mene konkretno zanima ova verzija:

9_Gv_117528_01_1.jpg

JZ_Gv_117528_b.jpg


(Slike su sa http://www.vlaki.com/models/9010JZinH0/ ... ictureID=0 i http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=1445 )

Ja imam jedan isti takav Piko vagon, ali u nekom "pseudo-USA" crvenom bojanju, pa mi je palo napamet prebojati ga u smeđe-crvenu nijansu, i staviti JŽ decale. Par pitanja:

- koja bi Revell (ili neka druga lako dostupna) maketarska boja bila prikladna za ovaj model?
- koliko je teško napraviti bijele decale? (mislim da netko u BG to radi?)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Thommo, tačno, to je Jani Tekavčič. Nabavio je nešto jako slično Alpsu i več ima listu molbi za bijele nalepkice :) Daj pitaj ga pa se dogovorite.
 

NClight

Hybernated
Opla, Jani radi sa "bijelim"... wow! :plaza:
Inače, tih piko vagona sa JŽ oznakama je bilo 3 ili 4 u seriji, jedan sa "talijanskim" krovom,ovaj na slici u dvije verzije i jedan niski otvoreni, no nisam siguran.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Rastavio sam vagončić, nadgrađe je odvojivo, pa bojanje neće biti problem.
Imam Revell boju br. 37, "Redish Brown Matt #37". Mislite da bi bila prikladna za JŽ epohu 3?

NC, ti si govorio da se uvijek treba malo razrijediti boja prije farbanja? Koristit ću kist.
 
A

Anonymous

Guest
Evo, ja ću ti probati malo pomoći!!! :??:
Boja se treba razrijediti. Ne znam omjer. S kistom je to ravno samoubojstvu. Barem je meni bilo. Ako ti je pregusta boja, ostaju tragovi. Ako ti je prerijetka, nastaju lokvice. Nikada nije dovoljno dobar omjer. Kada sam kupio zračnjak, usrećio sam se!!! Sve ide k'o podmazano.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
@ nightrain: pred 5-6 godina radio sam nekoliko aviona u 1:72, nisam imao loša iskustva s kist-farbanjem kao ti! Sjećam se samo da je neka bijela ostajala loša za popi***ti, ostale boje su mi ispadale dobre...

Mislim da ću probati kistom, pa ako ne ispadne dobro, ponovit ću kod nekoga s airbrushom.

Evo i tog Piko "Amerikanca": :??:

2008-06-15_Piko_JZ2.jpg


2008-06-15_Piko_JZ4.jpg


2008-06-15_Piko_JZ6.jpg


Kopče i odbojnici su u redu. Trebat će dodati grab irons (drške za manevriste, ili kako se to već zove kod nas...), i stepenice ispod vrata...

Mislim da će najveći problem biti oko decala, jer ne znam kakvi su uopće natpisi. Krupni plan Piko JŽ vagona, anybody? :idea: :??:
 

Železničar

Poznati forumaš
U principu bi trebalo da se nalazi saraf ispod svake osovine. Izvadi osovine u odvrni sarafe i to je to.
Ja sam na mojim vagonima vadio stari kuplung i ugradjivao KK-kinematiku. Morao sam otvoriti vagon da bi skinuo stari kuplung koji je ujedno i drzao teg.
Teg sam natrag pricvrstio sa termo lepilom a kinematiku super lepkom.

Achtung kuplung :harakiri
DSCI2302.JPG

DSCI2301.JPG
Evo, sada je na svim ugradjena kinematika (ajd sad neki su imali i pre).
DSCI2510.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Pored sve želje nisam uspeo da rasklopim vagon ali srećom, od samolepljivog papira napravio sam 'suknjicu' oko frema i pristupio farbanju.
Farbao sam sunđerom/spužvom, štapićima za uši a pipkave delove čačkalicom. Koristio sam Revell 37 (Reddish Brown).

Početak: vagon i njegov JŽ rođak
P1010655.JPG

Izgled posle prvog nanošenja farbe.
P1010660.JPG

Sutradan sam naneo još jedan sloj farbe i ukupni utisak je više nego zadovoljavajući.
Naravno, popravio sam neke sitnice i očistio zamrljano.
Ostalo je još stavljanje dekala koji se krčkaju u već poznatoj kuhinji.

Verujem da će biti kritika ali kao što sam rekao, lično sam izuzetno zadovoljan urađenim.
Neko će reći da sam mogao da kupim fabrički JŽ model za 20 e i da se ne patim ali kada se podvuče računica to izgleda ovako:

Model + farba + dekali = jedva 10 eura x zadovoljstvo/uživanje = neprocenjivo
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh