Prijedlog za izbor tracnica

Didy

 
Osoblje foruma
Pozdrav,

Evo posto sam napokon odpoceo sa nabavljanjem materijala za buducu maketu , sada razamisljam na koje proizvodjace da se baziram sto se tice tracnica.

Znaci, potreban mi je pored zadovoljavajuceg kvaliteta i mogucnost kombiniranja sa drugim proizvodjacima. Jer tu kolekciju planiram popunjavati u etapama i vjerovatno na nekoliko razlicitih nacina (burze, e-bay) tako da ako nekad nesto iskrsne mogu uzeti jer znam da ce odgovarati sa vec skupljenim materijalom. Mada znam da je vecina tracnica medjusobno kompatiblina ipak bi volio cuti neka vasa iskustva sta i kako vi rijesavate taj "problem"

P.S.
Mislim da sam vec jednom nekada davno pokrenuo slicnu temu na nekom drugom forumu, ali nema veze idemo ponovo jer mozda jos nekoga to interesuje :citaj:
 

Mr.Joe

R.I.P.
Ja sam koristio tračnice i od Mehano i od Roca 2.5mm sa kopčama od Roca (nikako Mehanove ) bez problema.Mehanove kopče( veznice) jako su slabe i nemaš dobar kontakt, mora se cinocati.Mislim da može i kombinovati sa tračnicama i od Pika, još nisam probao.
 

Didy

 
Osoblje foruma
E ta kombinacija Roco/Piko - Mehano bi i meni odogovarala jer mehano je lako dostupan u usporedbi sa drugima... ;)
 

torrente

Poznati forumaš
ako kreces od pocetka sa priklupljanjem materijala onda kreni sa pecom. u HO sistemu mislim da nema boljeg. ako imas mesto od mehana ili pika to uvijek mozes iskorisiti za ranzirnu stanicu koja se ne vidi ali ima dobar pristup, nesto kao kod cire. drzao sam u ruci njihove HO skretnice i mogu ti reci da izazivaju blagu dozu strahopostovanja kvalitetom i nacinom izrade. o izgledu da ne pricam.u N-u sam za trix, mada ce me nc zbog ovog prozivati :D ali valjda je to ona, svako svog konja hvali.
i naravno conrad motori jer su fulgurex hebeno skupi.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Svakako Peco. *mudri*

Ako je problem novac i dobavljivost, a kod Peca to jesu problemi, onda i Piko može doći u obzir.
U biti, računica je jednostavna: koliko je Piko jeftiniji, toliko je i manje kvalitetan (prvenstveno govorim o skretnicama - Piko ima jako dobre tračnice i flexice, i ipak malo manje dobre skretnice).

Na tračnicama po mom mišljenju nije pametno štediti... Ako ti se ne sviđa lokomotiva i vagon, prodaš i kupiš bolju. Ali ako si montirao skretnicu na maketu, stavio posip, tko će to više vaditi i mijenjati... obično različiti proizvođači ni geometrijom ne odgovaraju.
 

Mr.Joe

R.I.P.
Od 52 kom skretnice imam samo 5-6 kom ROCO ostalo je mehano. Sa malom doradom skretnice funkcioniše dobro.Imam one od pre 25-30 god.,po mom mišljenu su naj jači, što se tiče elektromagneta.
 

NClight

Hybernated
Moje definitivne preporuke:
PECO - Zakon tračnice, veliki izbor geometrije i visina tračnica, motorizacija je u redu, ima novi bočni mehanizam koji se dodaje ili sistem za montažu ispod ploče. Mogu se motorizirati sa Conrad motorićima. Dobar izbor dodataka. Teže za nabaviti u trgovinama ali na britanskom bayu ima na bacanje čak i u N-u! Cijena sigurno opravdava kvalitetu! Po izgledu i geometriji bliže prototipu od svih ostalih (jedino se Roco niskoprofilna može donekle mjeriti sa njima)

PIKO - samo zbog dobre dobavljivosti i rastućeg broja segmenata, odlično riješenje sa skretnicama u zavoju R2/3 i R3/4. Standardna NEM tračnica. Po meni dobar izbor za male makete sa oštrim zavojima i za uštedu prostora.

ROCO - dobra dobavljivost, dobra kvaliteta, rade i niski profil. Dobar izbor ali i nešto viša cijena.

MEHANO - da ali samo flex nove serije ako naletiš. Generalno, ne volim mehano, može se reći da sam pristran >:)

Kao što Thommo reče (a ja to stalno govorim) na svemu se može uštediti, samo ne na tračnicama! Dobre tračnice su osnova da stvar vozi i radi. jeftine ili stare / oštećene tračnice su uvijek problem. :prof:
Za početnike, najvažnija stvar je da sve radi, a to se teško postiže sa izraubanim ili lošim tračničkim materijalom.

Eh, da... i jedna stvar...
Ako se ide na mali broj skretnica, valja razmisliti o ručnom prebacivanju i uštediti na pogonima (koji nikada nisu jeftini), a tako i same operacije upravljanja mogu postati zanimljivije >:)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh