Rasvijeta kolodvora (teretnog)

czrnko

Član foruma
Ima li tko kakvu ideju kako napraviti rasvjetu na stanicama, da to simulira rasvjetu na našim teretnim kolodvorima, tj rasvjeta postoji ali se u principu ništa ne vidi. Ne zezam se mislim ozbiljno na rasvjetu sa bjelim diodama.
Isto tako i ideja o stupovima - kako ih izraditi ako je ikako moguće!
 

Mr.Joe

R.I.P.
Re: Semafori i crossroads

Ja imam u planu da napravim rasvetu, pošto je dosta velika je teretni kolodvor. U mislima sam sve isplanirao samo još nisam stigao da i ostvarim.Biće pravljena od drvo na isti način na koju sam pravio most.Iseći profile i zalepiti, napraviti male reflektore za led diode od 5mm.Mislio sam staviti 4 ili 6 leda na jedan stub.
Da li zna neko visinu, širinu tih stubova?Otprilike?
 

czrnko

Član foruma
Re: Semafori i crossroads

Jeli to kao reflektori na ranžirnom kolodvoru odnosno nešto slično reflektorima na nogometnom igralištu?
 

polval

Član foruma
Re: Semafori i crossroads

Otprilike to su takvi reflektori, kao na stadionu. Jedna francuska firma "Signalisation Disque Rouge" ih je izradjivala, tj. bilo ih je u njihovom katalogu iz 1988. Takvih reflektora ima na stanicama u Rusiji i Bugarskoj.

Pozdrav
Tino
 

polval

Član foruma
Re: Semafori i crossroads

Nemam tacne podatke ali prema slici, veoma grubo, rekao bih da je visina stuba 25-30 metara, ponavljam , to je moja veoma gruba procena bazirana prema visini kontaktnog provodnika.

Pozdrav
Tino
 

Mr.Joe

R.I.P.
Re: Semafori i crossroads

Dosta si blizu.Ja sam procenio 30-35m, a i rekli su mi da je visina oko 35m.
 

czrnko

Član foruma
Re: Semafori i crossroads

Visina KM-a je 5,5m od šinje, prema tome visina ovog stupa je oko 30m. Oni drugi rasvjetni stupovi gdje ima više reflektira i osvjetljavaju veča područja oni du znatno višlji (i preko 50m)
 

NClight

Hybernated
Re: Semafori i crossroads

Otiđite na Viessmannove ili Brawine stranice i pogledajte rasvijetu... obično piše visina za dato mjerilo :idea:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Semafori i crossroads

http://www.viessmann-modell.de

Ima dosta lampi, npr:
63631.jpg


http://www.viessmann-modell.com/en/prod ... 2&gr_nr=2#
 

NClight

Hybernated
Re: Semafori i crossroads

Ima i modela sa reflektorima, mislim da je BRAWA u pitanju...
http://www.brawa.de/en/Products/H0/Lamp ... ights.html

Je... Item no. 5582 (Floodlights) za H0
pivots vertically and horizontally (pomični reflektor)
Height 135 mm
Spare bulb 3278
This lamp is also available with pin-socket!
5582_flutlicht_gittermast_2fach_01.jpg




Istu stvar radi i Viessmann, uz još nekoliko zanimljivih uradaka :citaj:
 

Mr.Joe

R.I.P.
Re: Semafori i crossroads

Mislim da ovo nije baš za osvetljenje teretne stanicu, jer ako 30-35m podelim sa 0.87 dobijam da je visina stuba treba da bude oko 35-40 cm.
 

NClight

Hybernated
Re: Semafori i crossroads

Ako podijeliš DUŽINU teretne stanice sa 87 koliko ćeš dobiti?
Nije stvar dali je visoko u mjerilu koliko treba biti, nego dali izgleda i djeluje dovoljno visoko. Ako je ovaj rasvijetni stup viši od ostalih ( a vjerojatno je), mislim da bi trebao zadovoljiti.

Usputno... kako će izgledati ako je visok 35-40cm a iza njega je "planina" koja je visoka isto toliko? Smiješno, zar ne? Stup ko' planina :D

Realnost i mjerilo u modelarastvu su kompromis... veći ili manji, ali uvijek kompromis *mudri*
 

Mr.Joe

R.I.P.
NClight
Usputno... kako će izgledati ako je visok 35-40cm a iza njega je "planina" koja je visoka isto toliko? Smiješno, zar ne? Stup ko' planina :D
Ako si video moju maketu, jedna brdo je visok skoro metar a drugi koji ču graditi biće preko metra.Teretna stanica kojaje na maketu s leve strane,napred sa depom ima 7 koloseka a dugačak je 2.3m.Zato sam u dilemi šta da stavljam, ove male 4 ili 6 kom(ove su malo viši nego ulična rasveta). ili da napravim 4 kom većih tamo do 30 cm visine.Napraviti nije problem.Zato tražim pomoć.
 

Mr.Joe

R.I.P.
polval
Cena? Sitnica 127.3 EUR :evil: Mislim da svi jednako razmisljamo, kupovina ne dolazi u obzir ali mislim da se moze izraditi u kucnoj radinosti, nije jednostavno ali se moze.
Cena je stvarno sitnica. Za te pare ja ću napraviti 50 kom od drvenih letvica, slično kako sam pravio i Fallerov most sa profilnim letvicama, a reflektore od bakarnog lima ili sa led diodama ili sa sijalicama od 3mm.
 

NClight

Hybernated
Jedan detalj na koji ne mislite... lokalizacija svjetlosnog snopa iz žaruljice! Što je veća visina, to je i veći rasap svjetla po terenu (što može biti dobro) ali svjetlo će previše "špricati" po okolnim objektima, a da bi dobili jače osvjetljenje, trebati će više sijalica u raznim smjerovima. Ja bih preporučio nekoliko manjih tornjeva.

Zašto?
Jedan ili dva velika tornja će vizualno smanjiti maketu, što zbog svoje visine, što zbog toga jer su "dovoljna samo dva". Više manjih tornjeva imati će suprotan učinak, tj. činiti će se sve veće 8pa i brdo od 1m će izgledati kraj njih veće nego što je)

Za probu, postavite velike stupove od npr. letvice ili papirne cijevi i onda probajte sa nekoliko manjih...

Eh, da... zvučati će malko "umjetnički" ali kontrast svijetla i sjene će dodati na dinamici vožnje "po noći" i stvoriti će generalno bolju atmosferu od jednoličnog osvjetljenja. (Savjet bivšeg kazališnog majstora rasvijete, tj. mene >:) )
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh