SHUCA , stariteti-noviteti "N"

SHUCA

Poznati forumaš
Nedavno sam ,uz pomoc mladog gospodina GP-18, izlicitirao gomilu Rivarossi lokomotiva u BASTLER-DEFECT
rubrici D.e-baya... Poslastice za mene zaljubljenika i proizvode te Italijanske firme koja je imala, po meni, najpreciznije odlivke u "N".... Na fotografijama su modeli radjeni od 1974 do 1992, kada prekidaju program u "N".
Neke alate ce preuzeti ARNOLD, ali sa izmenama..

Celu gomilicu je prodavao neki iznervirani Holandez, koji je pokusavao, petljao ,ali nisu bile u voznom stanju.
Cak, dobar deo nije bio ni kompletan... Nije bilo nekih zupcanika, kontakta, motora-ili su bili neispravni.
Neki motori su brujali, ali nisu okretali...

Rivarossi motori "N" imaju nekoliko KONSTRUKCIONIH manjkavosti:
_ Plastika od koje je liven kolektor, vremenom se deformiše, te krene rotirati oko ose nezavisno od rotora.
Rezultat je pokidana žica na ulasku na kolektor.. Ako ima "mesa" a vi precizni, da se namestiti kolektor u
pravu poziciju , zalemiti, ali se kolektor MORA fiksirati da se ne bi ponovilo.
--Drugi veliki propust je gumasti cevasti magnet, koji starenjem bubri, te ume kočiti rotor, ili se jednostavno
krene kruniti, a komadi zaglave u radnom prostoru statora.. U oba slucaja motor hoće pregoreti.
--- Četkice atipičnih mera, neverovatno tanke a opruge još gadnije . Sistem montaže istih je dušu dao za
"katapultiranje" po sobi...
No....:djed
Ovaj bata je decenijama sakupljao sve delove tih "pokvarenih" motora. Dešavalo se da samo prebacivanjem rotora u drugi stator, motor proradi, Ili zamenim poklopac motora, četkice.... Nema pravila sa tim motorima:glup
Picture 043.jpg

A evo šta mi je stiglo :

Chapelon..
Nije vozio, motor se grejao, točkovi i palice nisu okretali... Sada sve radi, a treba jos naci pufere i malo farbe..
Vindplehove ću kopirati sa svoje crne...
Picture 036.jpg
Ova BR 10 je kupljena najviše radi točkova, Motora, ali će ipak biti kompletirana. Radi kao luda, nakon
nekih intervencija i dodatog tendera od Arnold 41..
Rivarossi parnjace jedan pol primaju na lokomotivi a drugi sa tendera.
Picture 037.jpg
Malac koji je došao samo zato što je u kompletnoj ponudi.. Otvaranjem kesice sa nekim sitnim delovima nadjem i točkove, polugice (savijene) a motor ISPRAVAN -BEZ statora...
Kompletiranjem je proradio ali nije bilo međuzupčanika... Ima deda i toga na zalihama...
Nedostajao je i donji vezivni pleh-to se napravi ... Još krov kabine da odlijem u ressinu i gotovo.
Picture 039.jpg
Picture 040.jpg
 
Last edited by a moderator:

GP 18

Aktivan član
Deda deda bas te oce sve si spakovao! Pa ti ko da tek sad ulazis u hobi! Zara ti nefali vidim! Svaka cast na intervencijama!
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nastavak,,
Došle su dve BR 216. U jednoj je bio motor, ali pokidanih žica na kolektoru...Imao sam motor i puž u rezervi..
Od delova sa zaliha , su se kompletirala postolja... I trčanjeeee. Samo još pufere da dodam..
Picture 041.jpg
Ovo je druga 216 za koju nisam imao delova, a i hauba je u lošijem stanju.
Ovaj model lok. je bio jedan od prvih "ozbiljnih " modela u mojoj zbirci krajem 70-ih.

Ovde vidite i podvoz vagona Sillan, jedne o mojih patnji... I to je stiglo..
Picture 042.jpg
I na kraju USA model EMD-E-8 , stigao bez zadnjeg postolja i bez motora, stakala...
Za sada ostaje takav-dok se ne promene okolnosti....
Uh, i za njome sam slinio dok beh "bezparić", t.j. učenik i student..
Picture 038.jpg


I za kraj.....
Celi bastler-defect komplet sam platio 50 evra...:ples2:
Meni je najveće uživanje bilo popravka, a još više kada sam ih video da zuje po šinama.
Da sam sve ovo nabavio pre 30-40 godina, NE VERUJEM da bih ovako uživao u reparaciji...
Plaši me da bi modeli postali "leteći" o zid..:crazy:

JOš jednom sva zahvalnost GP 18 na tehničkoj pomoći oko licitiranja i nabavke, pošte...
 
Last edited by a moderator:

SHUCA

Poznati forumaš
Od kolege GP-18, očekujem još da mi servira ovaj STATIC model od CIL-a.:slinim:
$_57 01-5a.JPG
$_57 01-5 c.JPG


Još kada je prebojim u crno-zeleno kao ova Arnold..
$_57 o1 500.JPG

Biće vam jasno i gde može da završi ona Rivarossi BR-10... Ako bude pasovala..
Picture 037.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Za ove vrele dane--- PIKAVCI iz moje vitrine...

Glaskasten DB , stigao bez prednje ogradice... Bice ona nabavljena vec..
Picture 100.jpg

Stari TOTAL-METAL model Arnold Bn-2 , nikad vozen za ovih skoro 30 godina kod mene..
To se retko zbiva, ali te malene lokomotive su uvek, nekako u drugom planu, pa ih ne diram.Picture 101.jpg

Zato je ova FLM BR 80 radila i zaradila novi motor.. Sada mili sporije no Kato...
Jesi i decali malo otisli ....Picture 102.jpg
A ovaj USA model mnogi, narocito mladji, i NE znaju...
To je za kompaniju MRC izradjivala Mehanotehnik-Izola.. Sasvim solidan model i dobre vozne osobine...
Picture 104.jpg Tu je i DRB 94 , odnosno nasa JDZ serija 159. Proizvodjac Fleischmann.Picture 108.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Kada vec snimam po vitrinama....

Pre nekoliko godina dobio sam od Petra iz Ljubljane odlivak" Naocarke " CSD .
Nikako da se nakanim da je ljudski ofarban. Proizvodjac je CIZ model , moj "kolega " iz Ceske republike...
Baza PIKO, bilo koja 4/osna dizel lok.
Picture 107.jpg

I za kraj nesto sto ce mozda nekome trebati-meni je duplikat...
Rivarossi BR 261. Uradio sam (odlio u ressinu ) krov kabine , kopiranjem originala... Vozi kao luda.
Nedostaju puferi i jos jedan medjuzupcanik, (izmedju 1. i 2. ose.). Poluge nisu montirane.
Picture 105.jpg
Mozda neko pati za ovim starim modelom-a meni je VISAK...:yes
 

SHUCA

Poznati forumaš
A ovo je u razmeni odlivaka , stiglo pre 5 godina od Janija... I cekalo da se smislim urediti, farbati itd.. :o
Dugo mi je trebalo da se nakanim finisirati ovu JZ 362 ("Meh")...
Jos malo pa ce biti fertig. U pozadini izviruje "Moped" JZ 342...Takodje Jani odlivak..
On ce jos cekati da bude dovrsen. Druge obaveze su naisle...
Jani je specijalizirao lokomotive sa Slovenackih pruga .:aplauz:

IMG_2212.JPG IMG_2211.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
Odlivak Francuske REKORD lok. iz 1955 g. , preko 330 km/h..
I to se pocelo raditi..IMG_2231.JPG
Evo originala...
A tu je i ovaj pikavac... Dresinica koju moram doraditi ali prvo moram smisliti mehaniku....IMG_2232.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh