Slavonija i Vojvodina: makete zeljeznickih stanica

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
U Madjarskoj je zeljeznicko modelarstvo dosta razvijeno. Madjari su vec izradili i kompletne kitove (setove) sa svim potrebnim dijelovima za vlastito sklapanje njihovih tipskih zeljeznickih stanica. Zeljeznicke stanice u Slavoniji i u Vojvodini su uglavnom izgradjene kada su te oblasti bile u Austrougarskoj. I tako, sada imam materijal za crtanje i izradu maketa preko 90% stanica u Slavoniji i u Vojvodini! Vec sam uspio da nacrtam neke vojvodjanske. Evo slika tih crteza, kao i madjarskih uputstava za samogradnju!
 

Attachments

  • MAV-stanica-tip5.jpg
    MAV-stanica-tip5.jpg
    385.9 KB · Pregleda: 37
  • MAV-stanica-tip1.jpg
    MAV-stanica-tip1.jpg
    181.9 KB · Pregleda: 36
  • hev-1.png
    hev-1.png
    24.2 KB · Pregleda: 38
  • MAV-stanica-tip2.jpg
    MAV-stanica-tip2.jpg
    230.1 KB · Pregleda: 37
  • MAV_toszeg_vasutallomas_makett_borito.jpg
    MAV_toszeg_vasutallomas_makett_borito.jpg
    389.4 KB · Pregleda: 39

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Evo da vidite neke stanice (prvobitni izgled):
 

Attachments

  • SremskiKralovcistanica.jpg
    SremskiKralovcistanica.jpg
    186.7 KB · Pregleda: 13
  • Čantavir 1909 - 1979.jpg
    Čantavir 1909 - 1979.jpg
    223.1 KB · Pregleda: 12
  • BAČKA TOPOLA,.jpg
    BAČKA TOPOLA,.jpg
    140.2 KB · Pregleda: 14
  • 560_001 n.vrbas (2).jpg
    560_001 n.vrbas (2).jpg
    214.7 KB · Pregleda: 14
  • VRBAS-1111.jpg
    VRBAS-1111.jpg
    138.1 KB · Pregleda: 14

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
I evo nekih mojih crteza na osnovu prethodnih podataka i mojih vlastitih mjerenja:
 

Attachments

  • VRBAS.jpg
    VRBAS.jpg
    318 KB · Pregleda: 26
  • SREMSKI KARLOVCI.jpg
    SREMSKI KARLOVCI.jpg
    327.1 KB · Pregleda: 25
  • FUTOG-1.jpg
    FUTOG-1.jpg
    234 KB · Pregleda: 23
  • PETROVARADIN-1.jpg
    PETROVARADIN-1.jpg
    421.1 KB · Pregleda: 22
  • TAVANKUT-1.jpg
    TAVANKUT-1.jpg
    243.4 KB · Pregleda: 25

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Tip stanične zgrade "kocka" sa tri prozora/vrata u etaži ima modifikaicju koja je bila prutna u zadnjim godinama A-U monarhije: sa 4 prozora na katu. Tako je Tovarnik kocka sa bočnim dijelom i tri prozora, dok je sada već srušena stanica Ilača (pruga za Vukovar, Borovo) za naknado građenu prugu sa 4 prozora (bila).
 

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Nedostaju one koje su stradale u II. svjetskom ratu, većina pri povlačenju okupatora.
Vecinu nije unistio okupator, vec "saveznici" u anglo-americkom svaznickom bombardovanju! Po mom znanju (ma da povijest mi nije jaka strana!) direktna odgovornost za ta saveznicka bombardovanja je na Josipu Brozu Titu i Edvardu Kardelju. Trajalo je od 20.10.2943.-17.09.1944.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh