Stara Maerklin okretaljka

1borna

Veteran foruma
Nedavno sam nabavio novu okretaljku (već pokazanu) a došla je i jedna jaako stara, rekao bih da ima nekih
50 godina (ako ne i više)! Dugo vremena je provela u tami jednog podruma, a sudeći po rđi i pokisnula je
koji puta....
DSCN4652.JPG
DSCN4650.JPG

Premazao sam rđu sredstvom za neutralizaciju (antikorozin) koje rđu pretvara u oksid, prah koji se lako
odstrani....postupak se ponavlja dok sva rđa ne bude odstranjena.
Most je sa donje strane dobro sačuvan
DSCN4651.JPG

Kutija je relativno dobro sačuvana jer je bila negdje drugdje spremljena
DSCN4653.JPG
DSCN4654.JPG

Nakon odstranivanja rđe sve lakirane površine ću lagano pobrusiti te obojati kvalitetnom temeljnom bojom.
Kratke priključne šine na obodu kanim zamijeniti ljepšim K-tračnicama.
Na kraju ću sve umjereno patinirati, sve faze radova ću slikati te prikazati.
 

1borna

Veteran foruma
Ovo je jedna druga vjerojatno isto tako stara ali je dobro očuvana
DSCN0460_zpse14f8988.jpg

A ovo je nova (iako i ta ima 20-ak godina)
DSCN4359_zpsbee1a805.jpg

Nova ide na buduću veliku maketu u Zagrebu, a stara će biti na manjoj "morskoj" maketi.
Naravno da će stara raditi, probao sam samo za kratko- pokreće se (uz puno cvilenja i škripanja jer ju treba podmazati)
Skinut ću kućicu, doobro očistiti sve osovine i zubčanike te podmazati (imat ću što slikati)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Odlicno.. foto izvestaj reparacije jedne vrste okretnice! Obavezno napravi snimak posle sredjivanja..
 

1borna

Veteran foruma
Naravno, samo znaj da će to potrajati možda i mjesecima....nikud mi se ne žuri a imadem i puno drugih prečih poslova.
Od nove godine ću biti konačno na slobodi (čitaj-mirovini) pa će biti više vremena i za takove zanimacije.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ufff blago tebi sa toliko slobodnog vremena u bliskoj buducnosti.. kad cu ja u tu mirovinu uh!
 

1borna

Veteran foruma
Naradio sam se ja u svome životu (40 godina staža + još 5 godina honorarnih radova)!
No da se vratimo staroj okretaljki, kad sam je (za sada) malo očistio i podmazao radi kao urica, čak je i (pre)tiha!
/bit će da zadnja koju sam gledao (i slušao) nije bila podmazana pa je bila jako bučna/
Komandni pultić za nju treba imati mirni izmenični kontakt + impulsni kod svakog pokretanja pa sam to provizorno
radio ručno (dok ga sam ne konstruiram)
Kad bi srednji izvod bio stalno spojen vrtila bi se dok ne prekinem taj kontakt, a smjer okretanja se bira lijevim ili
desnim izvodom. /imao sam i unuka kao asistenta/
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Jako dobro radi.. znaci isti je princip rada kao na onoj mojoj kretnici koju sam ja pravio!
Kad se zaustavi pritisnes taster da bi ponovo krenula okretati!
 

1borna

Veteran foruma
Može i obrnuto- dokle dokle god je taj kontakt za okretanje oključen (i uvučen šiljak za zaustavljanje) ona se okreće.
Kad se isključi, šiljak iskoči na prvoj rupi na koju naiđe (kod pruge) te se zaustavi.
 

1borna

Veteran foruma
Nakon tri premazivanja antikorozinom (imade raznih komercijalnih naziva npr.ferosan, fosidin...) rđa je otklonjena
JRMHsV7pwCTbBtNYSB6BBSgRlR5F7ZQtXVuHVo0VJrHP=w1038-h761-no

/skoro da sam je ostavio ovako....prirodno patiniranu. Međutim rđa bi se mogla ponovo aktivirati pa je bolje zaštititi ju, obojati i onda akrilnim
bojama umjereno postarati/
Sve sam lagano pobrusio rotirajućom čeličnom četkom (i bušilicom)
DSCN4722.JPG

te premazao temeljnom bojom za metal (još se nije osušila do kraja kad sam slikao)
DSCN4723.JPG

I kućicu na mostu namjeravam urediti, dobit će prave prozore (sada je crni papir iznutra), rasvijetu pa i crveno blinkajuće svjetlo na krovu
kad se bude pokretala. Sa vanjske strane ću je obući u tanki furnir i patinirati...
DSCN4721.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Bice odlicna kad je zavrsis.. takodje cu u moju ugraditi rotaciju,to mi je bas onako zanimljivo da svetli dok se masina okrece!
Kako ces sprovesti zice do kucice za tu rasvetu?
Ja posto nemam vise kontakta sem onih za pokretanje,razmisljam ugraditi neki osnovni dekoder samo za rasvetu!
 

1borna

Veteran foruma
Kod Maerklina je motor (i sve ostalo važno) u samoj kućici tako da mi neće biti problem to izvesti!
Ti bi mogao stvarno na mostu napraviti toranj te ga spojiti sa žicama (kao u stvarnosti) pa si riješio problem.
 

1borna

Veteran foruma
Malo sam se zabavljao ovih dana sa okretaljkom (to dobro dođe kao pilula za smirenje)
Najprije bojanje u osnovnu boju na koju kasnije dolazi postarivanje
DSCN4748.JPG

Primio sam se rezuckanja furnira da obučem kućicu
DSCN4749.JPG

Dobila je i prozore
DSCN4750.JPG

Nije sve zalijepljeno do kraja
DSCN4752.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Sredjivanje okretnice a ustvari pretvaranje u jednu staru a potpuno ispravnu i zanimljivu gradjevinu koja ce da radi kao nova:dada:
Jel imas neke figurice da postavis na nju?
 

1borna

Veteran foruma
Pa zar nisi vidio jednog upravitelje okretaljke na mostu? /a koliko mi je poznato na mostu osim njega te strojovođe u lokomotivi
ne smije biti više nikoga/
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
AHA!! Video sam ga sad! Realno niko vise nije ni potreban na okretnici! Jedina ako neko pravilo zabranjuje voznju na njoj.. ja bih se tako vrteo po ceo dan;)
 

1borna

Veteran foruma
Nakon uklanjanja suvišne "žbuke" zidove sam lagano prošarao crnom bojom (suhim kistom) te malo kasnije pomiješanom žutom
i smeđom (jako razrijeđenom)
DSCN4755.JPG

I furnir na mostu je obojan rijetkom mješavinom žute, smeđe i minimalno zelene (jer je vanjski dio već bio pomalo zelenkast)
DSCN4757.JPG

Sad je sve dobrano "zaprljano" no lako se opere jer sam koristio tempere. Ako ostane ovako (ili možda još malo posvijetlim?) sve ću
preći bezbojnim mat lakom u spray-u.
Za samu ploču okretaljke sam pomiješao crnu, tamnoplavu i malo smeđe boje. Nakon nanošenja kistom sam sve lagano brisao suhom
spužvicom. Jednog (lijepog) dana kad dođe red da se ugradi na maketu zamijenit ću prilazne tračnice ljepšima (K-gleis).
Za sada mi je još preostalo ugraditi rasvjetu, signalizaciju okretanja te poneku likovnu oznaku (po propisu).
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Odlično Borna sad si je doveo u red! Obavezno prešpricaj lakom da se ne skine farba!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh