Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Najzanimljivije je saznati od čega su nastali ovi vagoni kao sa moje slike iz Doboja, da li su to metalizovani Gs 120 vagoni ili neki sasvim drugi originalni vagoni.

A takodje ona slika sa radnog voza budi sumnju.

To je šperploča. Tako su građeni ili su time zamijenjene one letve. Metalni su samo oni koji imaju izbočena horizontalna rebra (na limu).
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Oznake sa ovih slika se odlicno vide; :palac_gore:
mogu da se iskoriste za preradu vec postojecih modela vagona stranih uprava u JZ modele.

http://paulbartlett.zenfolio.com/ferryyugoslavianvan

To su 'YU' tipovi vagona tako da se nemaju koji postojeći modeli prerađivati.

Znam da je barem tip Hfkks-z vozio još neko vrijeme i sa HŽ oznakama.

JŽ Hfkks-z
p609590965-3.jpg

http://paulbartlett.zenfolio.com

JŽ Hbfkks-z
p766420682-3.jpg

http://paulbartlett.zenfolio.com
 

Mon

 
Osoblje foruma
Neznam na kojem ali sam po forumima video H0 preradu u JZ model, nesecam se tacno jel' se radilo o Hb ili Hf.
Mozda se vlasnik ukoliko slijedi i ovaj forum, dobrovoljno javi i pokaze ljubimca? ;)
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Neznam na kojem ali sam po forumima video H0 preradu u JZ model, nesecam se tacno jel' se radilo o Hb ili Hf.
Mozda se vlasnik ukoliko slijedi i ovaj forum, dobrovoljno javi i pokaze ljubimca? ;)

Meni na pamet padaju samo 4 H0 modela kontinentalnih teretnih vagona sa britanskim gabaritima; po 2 od Roca i Liliputa a niti jedan od njih ne odgovara našima.

Roco DRG tip
66250.jpg


Roco DB/VTG tip
L1670322.JPG


Liliput DB tipovi
L.231001_1.JPG

L.231101_1.JPG

http://www.ehattons.com

Odje nisam spominjao USATC tipove sa britanskim gabaritima koji postoje kao H0 modeli (Klein Modellbahn i Sachsenmodelle) a koji su se dobrim dijelom koristili i kod nas (kao JDŽ/JŽ).
 

Davor

Veteran foruma
Ova fotografija je otvorilia vrlo konstruktivnu polemiku o starijim tipovima JŽ vagona pa neka ovo bude novi početak.
jz732-117+Es - Copy.jpg
@Gorchi Molim te da ponovo postaviš fotografije El, Ekklo i ostalih vagona iz ljubljanskog muzeja. Bile su vrlo dragocene za ovu temu.
 
Last edited:

damir661

Veteran foruma
Ne znam da li je ovo uopšte u HO, nadam se da jeste.
B-Models (prvu put čujem za njih), najavljuje model Faccs vagona, koji je jako sličan sa ex JŽ Faccs vagonima.
Sama forma vagona je gotovo identična, razlika je u čelima, tj terasama, JŽ imaju na obe strane čela, a najavljeni model samo s jedne

Prosudite sami
B-models Facclns.JPG

IMG_1850.JPG
 

KAPO

Poznati forumaš
JŽ verzija ima četiri kočione papuče po osovini, dok plavi vagon ima dvije. Vagon je jako zanimljiv i morat će jednoga dana doć u moj depo :cool:!
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
To je model u osnovi francuskog vagona Uas tipa D 12.6, i, koliko mogu da presudim, prve serije, duljine 13,44 m (postojala je i druga serija, duljine 14,24 m). Ti vagoni su bili namjensko izrađeni kao službeni vagoni za prijevoz tucanika, ali ih je bilo nešto i u komercialnoj upotrebi, najprije kao Eads 7.16, a kasnije kao Facs 70.6, Facs 71.6 i Facs 76.6.

IMG_0014.jpg


SŽ imaju 37 sličnih vagona, ali su nešto dulji, 14,86 m, slovne serije Faccs-z i brojčane 6994, a redni broj od broja 000 do broja 037 (ne znam kaj je sa brojem 015), i isto za službene namjene, za prijevoz tucanika.
A za vagone ŽTP Bd ne znam.

Pragersko, 13. 4. 2013 0085.JPG
 

damir661

Veteran foruma
Kao serija 6994 na ŽS su sasvim drugi vagoni serije F, kraći su od ovih.

Ovi kao model su kod nas serija 6995, i koliko vidim po natpisu na vagonu imaju dužinu 15,44, što mi iskreno deluje malo dugačko
 

Davor

Veteran foruma
Planirao sam da posetim jedno od "odlagališta" starih vagona, fotografišem ih i popišem oznake. Poslom sam prolazio kroz tu stanicu pa sam iskoristio priliku da "izvidim" stanje vagona. A rezultat je poražavajući. Jedino je zanimljiva cisterna sa Elp logoom i nekom oznakom gde se pominje Zagreb.
 

Attachments

  • voganj2.JPG
    voganj2.JPG
    82.9 KB · Pregleda: 123
  • voganj.JPG
    voganj.JPG
    87.8 KB · Pregleda: 137
  • voganj1.JPG
    voganj1.JPG
    79.9 KB · Pregleda: 117

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh