To su prave šine

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
http://www.mein-gleis.de/images/stories ... seiter.pdf

Kad ovo pogledam mogo reči, da boljih ili vjernije izradjenih šina još nisam vidjeo. Dobro neki če reči da nisu kao naše iz naše epohe ali neki detajli su ono pravo. Samo treba imati mjesta da se stavi kretnica od 35 ili 37 cm .
Meni najbolji detajl jest kako se može imitirati spoj /bez spojnice/ a i drugi su vanredni.
Čekam komentare jer težko je što dodati ili če neko u ex yugi proizvesti bolje.
pozz
 

nik

Veteran foruma
Da, odlične su što je i logično jer su najnovije u proizvodnji/ponudi a izrazito su prototipno zamišljene. Problem je, uvjetno rečeno, što zbog svojih dimenzija skretnice neće biti upotrebljive velikom broju modelara. U svakom slučaju mislim da bi se trenutno H0 tračnice europskog prototipa mogle kategorizirati kako slijedi.

1.-vrh ponude (skoro potpuno u mjerilu, vrlo vjerne originalu): Weinert Mein Gleis
2.-odlične za 'opću upotrebu' (dovoljno dobri detalji, široka ponuda; uključujući kombinacije sa H0m i H0e): Tillig Elite
3.-vrlo dobra 'konfekcija' (zadovoljavajući izgled, široka ponuda, laka dostupnost, robusnost): Roco Line

Piko A-Gleis tračnice ne smatram tehnički zadovoljavajućima (mislim prvenstveno na skretnice) pa ih nisam niti naveo u popisu.
 

nik

Veteran foruma
Thommo kaže:
Peco ne smatraš "tehnički zadovoljavajućim"?

Peco je tehnički odličan i jeftin ali mi se čini da nije rađen prema europskom prototipu. U svakom slučaju je bolji izbor ako su novci u pitanju od bilo kojeg 'Hobby' ili 'Junior' tračničkog sistema. Isto tako je, ako se traži jeftino, dobar izbor stari Roco 2,5mm (ali II generacije, onaj kojem se skidaju pogoni sa skretnica) ako je u dobrom stanju.
 

Martin

Poznati forumaš
Ja sam probao puno proizvođača skretnica, ali, tehnički, nekako, Peco je najkvalitetniji. Ružno izgleda, teško se prebacuje, ne može se "presječi" bez iskakanja.....ali, gotovo savršeno funkcionira.
Probao sam Roco II generacije (ako se ne varam, ne može se više kupiti), Fl, Peco (i Setrack i Steamline), Piko, Mehano............................
Tillig i ovaj Weinert nisam probao.

Imam dosta mješovit vozni park, i mogu reči da se skretnice ne ponašaju uvijek isto. Ovo se osobito odnosi na lokomotive.
Npr. Rivarossijeva lokomotiva iskočit će na gotovo svim zakrivljenim i englezer skretnicama proizvođaća Piko, a na trosmjernim skretnicama istog proizvođača uzrokuje kratki spoj (ako se polako vozi, centrala izbaci). Na Peco nema nikakvih problema.
Fl i Trix uglavnom nemaju problema s nijednim proizvođačem. Jedino na Piko zakrivljenim uzrokuju kratki spoj.
Roco, tako, tako, savršeno mu odgovara samo Roco (II generacija) i Peco.
Brawa, hah, svijet za sebe, ali, opet, savršeno samo Peco.

Ako idemo po proizvođačima skretnica, onda to izgleda ovako;

-Peco; po njemu prolazi bez problema sve - ima malih problema s manjim lokomotivama ako nije polarizirano srcište (kod mene nije), a osobito kod skretnica manjeg radijusa (ne znam jel se njima uopče može polatizirati srcište - nisam nikad probao - to je onaj setrack). Jedini ozbiljan problem je prolazak onog Herrisovog HŽ teretnjaka koji ne može savladati englezera nikako - uspio je tek kad sam mu fiksirao pomak osovine,
-Roco II; uspio sam nabaviti par skretnica i probati. Vizualno su puno bolje od Peca, ali, tehnički, ne. Rivarossi iskače povremeno, pet puta prođe, šesti ne..... Fl, Trix i Brawa prolaze bez problema. Ja nisam polarizirao, pa je gubitak struje bio konstanta na manjim modelima. Jednostavno, nisam zadovoljan,
-Piko; što reči nego; hm, muko moja suđena........obične skretnice su fantastične. I vizualno i tehnički. Trosmjerne i zakrivljene imaju dosta problema; od iskakanja, do izazivanja kratkog spoja. Englezeri su katastrofa.
(ali Piko ima odličnu geometrijsku podlogu, pa, tko može izbječi trosmjerne, zakrivljene i englezare - preporučam).

Ima još jedan bitan detalj; imam puno starih Mehano skretnica; od onih (valjda) mesinganih, do onih koje su išla za USA (pod programom Tyco). Ne bi čovjek vjerovao, na njima ništa živo ne iskaće i ne gubi kontakt (malo je pomogao kontakt sprej 61). A Mehano vozni park, u dijelu s plastičnim kotačima iskače samo na Piko englezerima.

Slažem maketu na kojoj je jedan dio isključivo Piko, jedan dio isključivo Peco. Zaključak do kojeg sam došao je izbaciti sve Piko zakrivljene skretnice i nadomjestiti ih nekako ravnim (na ravnim dijelovima), a trosmjerne i englezere zamijeniti Peco Streamline. Probao sam uklopiti, i bez problema se ukomponira Peco 12/Piko 15 stupnjeva. Može se ubaciti međutračnica koja će kompenzirati ta 3 stupnja, može se i malo "našpanati" kod spoja (naravno, Piko - Peco je šteta). Radi kao podmazano.

Pa, eto, ako nekom pomogne.................


Mladen
 

nik

Veteran foruma
Zgodan prikaz i manje-više na tragu onoga što sam i ja napisao.
Peco je isključivo proizvođač tračnica pa nije neočekivano da su se tako dobro pokazale u praksi.
Ja ću se na svojoj budućoj maketi morati odlučiti između Tillig Elite i Roco Line iako bi mi najdraže bile Weinert Mein Gleis ali se 'ne uklapaju'.
 

Martin

Poznati forumaš
I, još nešto; kako sam se puno mučio s Pikom. došao sam do nekih zaključaka: problem jesu "plehnati" jezici- Ali, oni nisu jedini problem. Nasjed koji dolazi nakon njih nije precizan, pa. ako kotač to i prođe, iskače na nasjedu na puni profil..............
 

mmatja

Poznati forumaš
Martin kaže:
...Tillig nema trosmjerne skretnice? Ili ih ja nisam našao?
Kod Tillig-a takvih nema. A nije ni potrebe, jer imaju dosta drugih sa različitim geometrijama, tako, da se može sastaviti bilo kakva tirna situacija. I još nešto. Čini mi se, da jedino Tillig radi flexibilne skretnice i to u "bausetz" (sastaviš sam) varianti i sam odrediš radijus, koji ti najviše odgovara. Ja sam za svoju maketu: <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=80&t=1943&start=190" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=80&t=1943&start=190</a> u vidljivom djelu upotrebio isključivo Tillig-elite, i tako če biti i na ostalim djelovima koji su u planu izgradnje.
L.P.
 

hyperion

Veteran foruma
Što se tiče težih lokomotiva (1 kg i više), koje skretnice su najbolje, tj. da se ne savine ili da ih loksa ne "prereže"?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh