Tračnice Kleinbahn

mmatja

Poznati forumaš
Pozdrav,
U nekoj drugoj temi več je nešto govora o Kleinbahn-u: <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=89&t=4167" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=89&t=4167</a> A sad bi ovdje rado predstavio njihov tračni material, koji je mislim da isto tako jedinstven u svijetu modelarstva. Naime njihove šine nisu iz punog materiala, nego su šuplje. Isto tako je vrlo zanimljiv njihov način spajanja. Kod spajanja njihovih tračnica nije potrebno upotrebljavati nikakve sponke. Evo kako to izgleda:
dscn0950.jpg


i spojeno
dscn0951.jpg


Na slikama se vidi, da su tračnice malo zaprljane i zahrdjale. Normalno, da se nakon 50 godina tako nešto pokaže. Ali sa malo truda može se sve to očistiti i usposobiti. Slabost tih tračnica pa je u tome, da se ih ne može kombinirati sa drugim proizvodjačima. Na njihovoj stranici ovdje: http://www.kleinbahn.com/shop_index.html možete vidjeti kakve sve tračničke elemente se mogu dobiti. U osnovi imaju dva različita radijusa i to je R436 ( 873) i R384 (768) Naime na njihovoj stranici su mjere naznačene kao promjer kruga a ne kao polumer (R) kao kod ostalih proizvodjača. Zanimljivi su i njihovi električni pogoni za skretnice. Evo primjera križne skretnice:
dscn0954.jpg


I sa donje strane. Obratite pažnju na veličinu tuljava...
dscn0955.jpg


Od tračnog materiala, imam u posjedu slijedeče tračnice. Najprije ravne:
76 kom. pod kat brojem 601
dscn0933.jpg


5 kom. tračnica za napajanje kat.br.:632
dscn0924.jpg


2 kom. tračnica za otkopčavanje vagona (Entkupplungsschiene) kat.br.:638
dscn0925.jpg


Onda još nekoliko kračih tirova:
13 kom. kat.br.: 603
8 kom. kat.br.: 605
2 kom. kat.br.: 606
dscn0937.jpg


Slijede krivi tirovi i skretnice...
 

mmatja

Poznati forumaš
Nastavljamo sa krivim tirovima.
20 kom. R436 kat.br.: 621
dscn0936.jpg


35 kom. R384 kat.br.: 611
dscn0935.jpg


Onda sljedi još nekoliko kratkih:
2 kom. kat.br.: 633 (za napajanje R384)
1 kom. kat.br.: 634 (za napajanje R436)
1 kom. kat.br.: 623
4 kom. kat.br.: 612
6 kom. kat.br.: 613
dscn0937.jpg


Sad su na redu skretnice:
7 kom. levih kat.br.: 643
6 kom. desnih kat.br.: 644
dscn0929.jpg


I jedna križna:
dscn0926.jpg


Dakle svega ukupno je poprilična količina
dscn0938.jpg


Vrlo interesantni su i prekidači. Tako za skretnice (bijeli kat.br.: 675), i za otkopčavanje vagona
(plavi kat.br.:676)
dscn0908.jpg


Ovako.To bi bilo to. Ako nekoga taj tračni material zanima i bi pokušao da napravi maketu iz toga, može to dobiti kod mene po vrlo pristupačnoj cijeni. Više o tome na PP ili osobni e-mail: [email protected] . Nadam se samo, da mi moderatori neče zamjeriti pošto sam to sve skupa objavio ovdje a ne medju oglasima. Prije objavljivanja za prodaju, namjera mi je bila malo opširnije predstaviti taj, inače po mom mišljenju, vrlo interesantan tračni material. Mogu reči još samo to, da je i nakon 50 godina u odličnom stanju, samo bi bilo potrebno to sve skupa malo očistiti. Isto tako postoji i mogučnost, da se po potrebi može dokupiti i koje dodatne elemente u njihovoj trgovini u Beču ili preko njihove internetne trgovine.
L.P.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh