Vojni vlakovi

Stanley

Poznati forumaš
Ideja je za bogove, realizacija izvrsna, a vjerodostojnost 0 (nula).
S obzirom na tzv. kazamatski smještaj topa (nije u kupoli već je usađen u oklopljeni trup) oružje bi se moglo pomicati vodoravno za maksimalno 2-3°. Pa ti probaj pogoditi cilj koji je u zavoju. Ovo čudo u stvarnosti bi moglo djelovati jedino sa okretaljke.
 

Stanley

Poznati forumaš
Tek danas sam malo pažljivije bacio oko na ovu temu. Primjećujem da je vrlo široko postavljena, a neke vrste vojnih vlakova imaju i svoje zasebne teme (oklopni vlak, sanitetski vlak). Mišljenja sam da bi se ova tema ubuduće mogla (što ne znači i da mora) raščlaniti po vrstama.
Osobno bih vojne vlakove podijelio ovako:
1. VOJNO-TRANSPORTNI VLAKOVI
- vlakovi za prijevoz tereta za vojne potrebe
- vlakovi za prijevoz vojnih osoba
2. VLAKOVI ZA ORUŽANU BORBU
- oklopni vlakovi
- željezničko topništvo (artiljerija)
3. VLAKOVI ZA POSEBNE NAMJENE
- sanitetski vlakovi
- vlakovi za prijevoz ratnih zarobljenika
- specijalni vlakovi
Vojno-transportni vlakovi
VLAKOVI ZA PRIJEVOZ TERETA ZA VOJNE POTREBE služili su i služe za prijevoz oružja, municije, goriva, maziva, rezervnih dijelova, hrane, medicinskog materijala i drugih potreba za oružane snage. Za prijevoz se koriste zatvoreni i/ili otvoreni vagoni različitih tipova, ovisno o vrsti tereta. Za prijevoz najtežih oružja (tenkovi, samohodna oružja) koriste se vagoni-platforme velike nosivosti (6 i više osovina).
Tenkovi PzKw VII Königstiger na željezničkim vagonima:
Tenkovi i teška oružja prevoženi su i uskotračnim prugama. Tako su Gradske željeznice Zagreb - GŽZ, poznatije kao Samoborček - za potrebe vojnog Tehničko-remontnog zavoda (TRZ) u Bregani prevozile tenkove, samohodna oružja, topove i haubice od ranžirnog kolodvora Vrapče do kolodvora Bregana-tvornica i obratno, na čemu su ostvarile lijepe prihode. Za potrebe vojnog prijevoza izrađeni su u vlastitoj radionici odgovarajući vagoni-platforme. Više podataka na preslikama iz knjige ''Uskotračna željeznica Zagreb - Samobor'', preuzeto sa foruma zeljeznice.net:
Za samogradnju u sustavu H0e to bi bio pravi izazov. Što se tiče modela u sustavu H0, postoji lijep izbor i mogućnosti svakovrsnih kombinacija. Kod garnitura koje prevoze teret veće vrijednosti (tenkovi, topništvo/artiljerija i sl.) svakako treba dodati putnički vagon za oružanu pratnju.
Od modela H0 samo jedan primjer (Fleischmann):
VLAKOVI ZA PRIJEVOZ VOJNIH OSOBA mogu se sastaviti od putničkih i/ili teretnih vagona, ovisno o potrebama i mogućnostima transporta u zadanom vremenu. Za primjer dajem dvije fotografije.
Njemački vojnici u prijevozu na frontu, 1914. godina:
 

Stanley

Poznati forumaš
Američki vojnici na povratku s ratišta, II. S.R.:
Od modela sam našao samo ovaj Ofiziertransportwagen (Liliput H0):
Vlakovi za oružanu borbu
OKLOPNI VLAKOVI imaju posebnu temu na forumu.
ŽELJEZNIČKO TOPNIŠTVO (ARTILJERIJA) može se smatrati vlakom dok se prevozi prugom, pri čemu je vučeno lokomotivom. Najteža oružja (npr. ''Dora'' 800 mm) prevoze se rastavljena u nekoliko vlakova.
Na paljbenom položaju to nije vlak već topničko/artiljerijsko oružje na tračnicama.
Vlakovi za posebne namjene
SANITETSKI VLAKOVI imaju posebnu temu na forumu.
VLAKOVI ZA PRIJEVOZ RATNIH ZAROBLJENIKA masovno su korišteni u Prvom i Drugom svjetskom ratu, kao i u nekim oružanim sukobima poslije II. SR. Sastojali su se od zatvorenih vagona serije G i najmanje jednog putničkog vagona (po potrebi i više) za zapovjednika vlaka i oružanu pratnju.
Ne postoje modeli koji bi simulirali takav vlak, ali ga eventualno zainteresirani mogu lako složiti od modela odgovarajuće epohe. Preporučam pogledati film ''Ekspres pukovnika Ryana'' (von Ryan's Express).
Od SPECIJALNIH VLAKOVA koji su služili (i) za vojne/ratne potrebe možda je najzanimljiviji FÜHRERSONDERZUG, specijalni vlak Adolfa Hitlera, pa o njemu vrijedi reći koju riječ opširnije.
Führersonderzug je vrlo često korišten za Hitlerova putovanja Njemačkom i europskim kontinentom, a također je poslužio i kao zapovjedno mjesto oružanih snaga za vrijeme kampanje na Balkanu 1941. godine. Do 1940. godine vlak je nosio ime ''Amerika'', a kasnije je preimenovan u Führersonderzug ''Brandenburg''. Uobičajeni sastav vlaka, prema dostupnim izvorima, izgledao je ovako:
1. Lokomotiva
2. Lokomotiva
3. Oklopljeni vagon s protuzračnim topovima 20 mm (Flakwagen)
4. Vagon za prtljagu
5. Hitlerov osobni vagon (Führerwagen)
6. Zapovjedni vagon s prostorom za konferencije i središtem veze (Befehlswagen)
7. Dodatni zapovjedni vagon za ostalo zapovjedno osoblje (Begleitkommandowagen)
8. Vagon restoran
9. Vagon za spavanje za goste
10. Vagon za spavanje za goste
11. Kupaonica (Badewagen)
12. Vagon restoran
13. Vagon za spavanje za osoblje
14. Vagon za spavanje za osoblje
15. Vagon za novinare (Pressewagen)
16. Vagon za prtljagu
17. Oklopljeni vagon s protuzračnim topovima 20 mm (Flakwagen)
Sastav vlaka mogao se mijenjati, dodavanjem ili izostavljanjem pojedinih vagona prema potrebi.
Poznat je najmanje jedan slučaj kada je Führersonderzug korišten u vojne svrhe tj. kao glavno zapovjedno mjesto oružanih snaga, a to je bilo u travanjskom/aprilskom ratu 1941. godine.
U cilju osiguranja operacije ''Marita'', ali i operacije ''Barbarossa'' tj. planiranog napada na SSSR, Nijemci su strpali u torbu (političkim putem) između ostalih i kraljevinu Jugoslaviju.
Neposredno prije početka operacije u Grčkoj, u Jugoslaviji je došlo do prevrata pa su Nijemci odlučili i nju napasti. Zapovjedništvo njemačkih oružanih snaga našlo se u velikoj vremenskoj stisci s obzirom na potpuno novu i ranije neplaniranu ratnu operaciju. Potrebne vojne snage ipak su uspjeli prikupiti u kratkom roku, no jedan od naglo iskrslih problema bio je: gdje smjestiti Hitlerov glavni stan (Führerhauptquartier) za operacije na Balkanu?
Prvobitno, dok je planirana balkanska kampanja bila ograničena na Grčku, Hitler nije namjeravao napuštati Berlin. Međutim, s obzirom na širenje područja operacija pokazala se potreba da bude bliže bojištu. Logični izbor bio je Beč. O tome se i razmišljalo. No, s obzirom na logističke i sigurnosne probleme odlučeno je: Führerhauptquartier će biti u vlaku! Izabrano je mjesto pod imenom Mönichkirschen u Donjoj Austriji. Vlak je smješten na obližnjoj lokalnoj željezničkoj pruzi (koja je bila zatvorena za promet) i to u neposrednoj blizini tunela, kako bi se kompozicija mogla skloniti u slučaju zračnog napada.
Za ovu prigodu Führersonderzug dobio je novo ime: ''Frühlingssturm'' (proljetna oluja).
Führersonderzug Amerika u Poljskoj, vjerojatno 1939. godine:
Navodno je model Führersonderzuga svojedobno radio Märklin. Ja sam na internetu našao Pressewagen (Liliput H0) koji bi se eventualno mogao uklopiti u garnituru:
Uz Hitlerov vlak Nijemci su koristili i druge specijalne vlakove (sonderzug). Ovdje se navode samo neki, koji su korišteni od vojnih osoba i u vojne svrhe: Sonderzug ''Afrika'' (zvao se još i ''Braunschweig''), koji je koristio načelnik OKW (Oberkommando der Wermacht) feldmaršal Wilhelm Keitel; Sonderzug ''Asien'' (zvao se još i ''Pommern'') koji je koristio zapovjednik Luftwaffe Hermann Göring; Sonderzug ''Atlantik'' (zvao se još i ''Auerhahn''), koji su koristili vrhovni zapovjednici ratne mornarice (Kriegsmarine) Erich Raeder i Karl Dönitz; Sonderzug ''Atlas'' (zvao se još i ''Franken''), koji je koristio operativni štab oružanih snaga (Wehrmachtführungsstabes); Sonderzug ''Enzian'', koji je koristio šef obavještajnog odjela Luftwaffe; Sonderzug ''Ostpreussen'' (zvao se još i ''Sonderzug 4''), koji je koristio generalštab kopnene vojske; Sonderzug ''Robinson 1'', koji je koristio generalštab Luftwaffe; Sonderzug ''Robinson 2'', koji je koristio načelnik generalštaba Luftwaffe; Sonderzug ''Württemberg'', također korišten za potrebe generalštaba kopnene vojske (Generalstabs des Heeres).
Specijalne vlakove koristili su i talijanski diktator Benito Mussolini, britanski premijer Winston Churchill i glavni zapovjednik savezničkih snaga u Europi Dwight Eisenhower, ali ne kao zapovjedna mjesta već za različita službena putovanja.
Vlak Benita Mussolinija u Rastenburgu, Istočna Prusija, godina nepoznata:
Za Benitov vlak možda bi se mogli iskoristiti stariji modeli FS (epoha III), ali to je već u sferi osobnih preferencija (ja ne kanim sastavljati specijalne vlakove).
Toliko od mene u ovoj temi. Ako sam vas malo pridavio imajte na umu da je bilo namjerno. ;) A ako sam negdje pogriješio ili nešto propustio, biti ću zahvalan za ispravke.
 

Damir

 
Osoblje foruma
:aplauz: Stanley!
Nema tu davljenja samo nastavi rado ću te pratiti. Bio bi sretniji da su i ostali forumaši tako požrtvovni kao ti.:naklon:
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Zelimo jos .....o svim mogucim vojnim vlakovima....!
 

Stanley

Poznati forumaš
Zelimo jos .....o svim mogucim vojnim vlakovima....!
A je li? A koliko plaćate? ;)
Šalim se. Kad budem našao vremena staviti ću još neke fotografije vojnih vlakova, pa možda netko dobije inspiraciju/nadahnuće. Samo nemojte poslije mene kriviti ako ste ispraznili džepove za kupnju odgovarajućih modela.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
A je li? A koliko plaćate? ;)
Šalim se. Kad budem našao vremena staviti ću još neke fotografije vojnih vlakova, pa možda netko dobije inspiraciju/nadahnuće. Samo nemojte poslije mene kriviti ako ste ispraznili džepove za kupnju odgovarajućih modela.
Samo ti nastavi kolega.. ima nas dosta već "navučenih" na ovu vrstu vlakova.. al i oni koji nisu "navučeni" ustvari jesu samo to nezaju ;)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Dobro je imati ovakovu temu,gdje se moze potraziti inspiracije za modele a usput i nesto nauciti iz povijesti.
Samo naprijed:palci_gore:
 

Stanley

Poznati forumaš
Hajde, kad ste već navalili… Slijedi novi set slika koje se odnose na vojne vlakove. Prikupljene su iz različitih izvora na internetu.
Za početak nekoliko vojno-transportnih vlakova.
Vojni vlak u Atlanti, Georgia, Američki građanski rat (1861.-1865.):
Dvije fotografije njemačkih vojnih vlakova na Istočnoj fronti, II. S.R., lokacije i godina nepoznati:
Prijevoz švedskih dobrovoljaca na frontu, Sovjetsko-finski rat (1939.-1940.):
Prijevoz britanskih tenkova (američke proizvodnje) M5 Stuart i M3 Grant, Egipat 1942. godine:
 

Stanley

Poznati forumaš
Američki džip kao manevarska lokomotiva, II. S.R., lokacija i godina nepoznati:
Pa jedan specijalni vlak iz I. SR. Ovaj je pripadao francuskom maršalu Ferdinandu Fochu. U njegovom salon-vagonu (na slici) potpisana je kapitulacija njemačkih oružanih snaga u Compiegneu 1918. godine:

Rampa za spuštanje željezničkih vagona sa specijalnih cestovnih vozila na prugu, Njemačka II. S.R., lokacija i godina nepoznati:

Ovo nitko od modelara neće raditi, osim možda u diorami i s objektom u presjeku. Francuska Maginot-linija imala je čitavu mrežu uskotračnih pruga 600 mm. Unutar utvrda (francuski ouvrages) vuča je bila na električni pogon, a na otvorenom zemljištu - mreža se prostirala do pozadinskih skladišta u dubini do 50 km - korištene su dizel lokomotive. Fotografija je snimljena u utvrdi Ouvrage Fermont, koja je danas vojni muzej:

Za kraj nekoliko fotografija vlakova/vagona za prijevoz ratnih zarobljenika. Prva je, sudeći po uniformama, snimljena negdje u Rusiji u vrijeme I. S.R.:

 

Stanley

Poznati forumaš
(Nastavak sa prethodne stranice)
Imitacija njemačkog vagona za ratne zarobljenike, muzej USAF:
Ameri su zarobljenim Jerrys/Bandits/Krauts (tako su ''od milja'' zvali Nijemce) osigurali udobniji prijevoz:
Ovo je neka kompjutorska simulacija. Obratite pozornost na natpise na krovovima (POW = kratica od Prisoners of War, ratni zarobljenici):
Ovo je ipak forum za modelare & maketare, pa priču završavam ovom zgodnom sličicom. Netko se potrudio na maketi ili diorami složiti njemački vlak iz II. S.R. za prijevoz ratnih zarobljenika:
 

Davor

Veteran foruma
Za Damira.
DSCF2283.jpg

http://caiferate.fr.yuku.com/topic/108/Diorama-H0?page=4#.UeKD7NKBkfg
 

Stanley

Poznati forumaš
Još jedan mali prilog temi dok nije potonula u bespuće forumaške zbiljnosti. Na slici se vidi njemački vojni vlak s lokomotivom DB 52 na pruzi između Kovela i Kijeva, snimljeno u rujnu/septembru 1943. godine.
Fotografija je skenirana iz časopisa Eisenbahn Journal Extra 1/2012, iz priloga pod naslovom ''Baureihe 52'', a objavio ju je mali.paja na forumu zeljeznice.net. Što se odgovarajućih modela tiče, ima ih na tržištu u izobilju:
 

Stanley

Poznati forumaš
Naprijed je spomenut specijalizirani vagon GŽZ za prijevoz tenkova i samohodnog oružja iz RK Vrapče do vojnog TRZ Bregana.
Na internetu sam našao jednu fotografiju tog vagona. Ukrcano oružje je vjerojatno tenk USA proizvodnje (M-47 Patton ili M-4A3 Sherman):

6HUiTd2.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Jedan savremeni vojni voz za potrebe KFOR-a.
Zapravo je sastavljen od običnih vagona, osim ovog zelenog.
DSC02422.JPG

Na jednom malom MAV dvoosovinskom Kgs vagonu sam uslikao tablicu proizvođača.
DSC02423.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Imaš još koju sliku tog zelenog vagona? Tako izdaleka mi pomalo liči na one naše "Ganz" odnosno DVJ vagone...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Fotke su odlične!

Ali, prisutna je samo "1:1" železnica - bilo bi odlično ukoliko pored ovih fotografija pokušamo postaviti i neki model koji bi odgovarao prilikom sastavljanje kompozicije sa slike. :palac_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh