Zanimljive makete, diorame i moduli

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Aco odličan post. Nego imam jedno pitanje za tebe obzirom da se razumiješ u zvuk. Nisam siguran ali zvuk u loksama može biti 8, 16, 24 bitni ali je i problem kako je snimljen pa sempliran. Ako si to provjeravao, da li su zvučni file-ovi stereo ili mono? Dalje da ne govorim o veličini zvučnika i zvučne kutije u loksi.
E sad. Mislim da je prilično neslušljivo kada na maketi vozi više lokomotiva s različitim ili istim zvukovima dosta glasno.
Kako glasnoća odnosno intezitet opada s veličinom udaljenosti to bi kod nas trebalo biti još naznačenije zbog mjerila.
Drugo mi maketu gledamo iz ptičje perspektive pa između nas i lokomotiva nema objekata koji bi stišavali zvuk.
Onda druga nerealna stvar je da se ne čuje prolazak vagona, pa gradskog prometa, itd.itd.
Kako bi ti realno odredio glasnoću neke lokomotive obzirom na njezinu udaljenost od promatrača. Npr. koliko glasno podesiti parnjaču ili dizelašicu na maketi. Svi mi volimo da ona glasno bruji ali kako podesiti da se zvuk uklopi nekako realno.
I drugo pitanje vezano uz Train Controler da li se kod ulaska na blok stereo zvuk mijenja unutar bloka u odnosu na smjer kretanja i da li se glasnoća može podesiti za svaki blok i da li ima fade in ili fade out npr kad uđe u tunel ili u skrivenu stanicu.
Cini mi se jako zanimljiva ova varijanta s souround sistemom ispod makete. Ako nisi pored lokomotive sa zvučnim dekoderom na udaljenosti od 1m teško je znati dolazi li zvuk iz lokomotive ili iz zvučnika sa strane.
Zato mi se i svidio ovaj video jer je zvuk dobro umontiran. Proučit ću Train Controler.


Semplovi na loxama su po meni mono jer imaju jedan zvucnik.Mozda ima i stereo to neznam.Momci sto ubacuju semplove u svoje loxe mozda rade sa stereo Wav-ovima ali ih na kraju moraju svesti na mono.Jedan je zvucnik u loxi( 8bita i 24 bita je razlika u kvalitetu to jest gustini sempla)Nemora da znaci da ce 24 bita bolje zvucati od 8 bita.To zavisi vise od majstora koji je sempl napravio.No 24 bita +dobar sempl majstor+dobar kvalitetan zvucnik je resenje za osveženje. Kvalitet zvuka naravno zavisi i od zvucnika to i sam znas.

Iz moga ugla teoretski i realno gledano moze se napraviti da sempl bude tako napravljen i uprogramiran da se mena jacina i da se naprimer zvuk utuli kada voz udje u tunel i da ima promenljivu jacinu fade in,fade out i stereo sliku.Ja bih to napravio vrlo lako.No to se mora uskladiti sa brzinom loxe.

Moram da priznam da nisam usao toliko u TrainControler da mogu sada da sa sigurnoscu tvrdim neke stvari ali samo znam da ima mogucnost pokretanja semplova.Tek kada budem to isprobao mogu da nesto pricam i da smisljam razna resenja

Licno bih se odusevio da ima mali barem 8 kanalni stereo mixer gde mozemo mikeriti jacine semplova no i to se moze resiti sa nivelisanjem jacine samoga sempla pre ubacivanja u program.Gradska i buka prirode je vrlo vazan zvucni efekat ali njega bih u prostor postavio(Zvucnici u svim uglovima prostora).On bi nezavisno mogao da ide sa drugog izvora zvuka. Lupujemo jedan duzi wav recimo 5 minutni i da vrti u krug mada moze i duzi.;) Ton cak nemora ni sa kompa da ide.Smart telefoni su sada čudo samo nemaju 5,1 ali bice i toga uskoro pa se prikace na pojacalo i zvucnike

Gospodin Backo je fenomenalno napravio te efekte na svojoj maketi:respect:

Mora se prouciti ipak sta sve moze,ovako sam samo malo zagolicao nasu veselu druzinu da porazmisle i u tom pravcu.Jako se brzo napreduje na tom polju pa ce sigurno biti raznih resenja na tu temu te ce nam ovi zvucni dekoderi biti nepotrebni.Samim tim usteda je ogromna.Sem onima koji rucno budu vozili;)

Evo snimka iz Muzeja Tehnike u Minhenu koji sam napravio bas da ga ovde prezentujem;) gde se vidi to jest cuje kako to sa semplovima radi.
Meni je bilo super po gotovo sto su zvuci bili u punom opsegu te su se j.jca tresla kad parnjaca prodje:hihihi:


 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Semplovi na loxama su po meni mono jer imaju jedan zvucnik.Mozda ima i stereo to neznam.Momci sto ubacuju semplove u svoje loxe mozda rade sa stereo Wav-ovima ali ih na kraju moraju svesti na mono.Jedan je zvucnik u loxi( 8bita i 24 bita je razlika u kvalitetu to jest gustini sempla)Nemora da znaci da ce 24 bita bolje zvucati od 8 bita.To zavisi vise od majstora koji je sempl napravio.No 24 bita +dobar sempl majstor+dobar kvalitetan zvucnik je resenje za osveženje. Kvalitet zvuka naravno zavisi i od zvucnika to i sam znas.

Iz moga ugla teoretski i realno gledano moze se napraviti da sempl bude tako napravljen i uprogramiran da se mena jacina i da se naprimer zvuk utuli kada voz udje u tunel i da ima promenljivu jacinu fade in,fade out i stereo sliku.Ja bih to napravio vrlo lako.No to se mora uskladiti sa brzinom loxe.

Moram da priznam da nisam usao toliko u TrainControler da mogu sada da sa sigurnoscu tvrdim neke stvari ali samo znam da ima mogucnost pokretanja semplova.Tek kada budem to isprobao mogu da nesto pricam i da smisljam razna resenja

Licno bih se odusevio da ima mali barem 8 kanalni stereo mixer gde mozemo mikeriti jacine semplova no i to se moze resiti sa nivelisanjem jacine samoga sempla pre ubacivanja u program.Gradska i buka prirode je vrlo vazan zvucni efekat ali njega bih u prostor postavio(Zvucnici u svim uglovima prostora).On bi nezavisno mogao da ide sa drugog izvora zvuka. Lupujemo jedan duzi wav recimo 5 minutni i da vrti u krug mada moze i duzi.;) Ton cak nemora ni sa kompa da ide.Smart telefoni su sada čudo samo nemaju 5,1 ali bice i toga uskoro pa se prikace na pojacalo i zvucnike

Gospodin Backo je fenomenalno napravio te efekte na svojoj maketi:respect:

Mora se prouciti ipak sta sve moze,ovako sam samo malo zagolicao nasu veselu druzinu da porazmisle i u tom pravcu.Jako se brzo napreduje na tom polju pa ce sigurno biti raznih resenja na tu temu te ce nam ovi zvucni dekoderi biti nepotrebni.Samim tim usteda je ogromna.Sem onima koji rucno budu vozili;)

Evo snimka iz Muzeja Tehnike u Minhenu koji sam napravio bas da ga ovde prezentujem;) gde se vidi to jest cuje kako to sa semplovima radi.
Meni je bilo super po gotovo sto su zvuci bili u punom opsegu te su se j.jca tresla kad parnjaca prodje:hihihi:

Genijalno :)
Molim admine ako se Aca 33 slaže da ove postove vezeane uz zvuk prebacimo u temu "Sound decoder i programiranje" da kasnije možemo lakše naći ovaj sadržaj a i da je sve na jedno mjestu :)

Evo je ću već tamo odgovoriti na Acin post i da je on zapčeo jako zanimljivu temu.
 

1borna

Veteran foruma
Nastavit ću sa nonom Fulviom....prije ugradnje skrivene stanice napravio je i KM za cijelu prugu
20111020144239_1.JPG

Izolacije KM je radio ovako
20111020235838_4.JPG

Gore polako nastaje mali grad
201112715177_Linea%20aerea%201.JPG
2011127151752_Linea%20aerea%203.JPG
201211123555_3.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Perone je išao raditi sam, na povišenu podlogu je premazao tanki sloj DAS mase (nešto slično plastelinu što se nakon nekog
vremena stvrdne i može se obojiti) te ugravirao kocke
201211223476_1.JPG

Kasnije je sve obojio
2012112234942_4.JPG

Nabavio je i dosta elektroničkih sklopova za samogradnju signala
2012115184654_1.JPG

Radio je i sam strujne priključke na običnim stupovima za KM
201212118515_1.JPG

Skrivenu stanicu je radio u kući jer u garaži nije bilo mjesta, prijatelj mu je pomogao to iznesti preko balkona na ulicu
pa su je onda unijeli u garažu
201224235249_4.JPG
 

1borna

Veteran foruma
2013526164822_26.JPG

Ponavljam što sam rekao na početku- maketu je napravio početnik, bez velikih pretenzija sa jedinim ciljem
da se igra pa je rezultat jako dobar
2013526164651_23.JPG
2013526165425_37.JPG

201352617021_42.JPG

Malo noćnog ugođaja
2013526164356_17.JPG

Sutra ću dovršiti sa pričom pa onda idemo obnoviti sjećanja na Jacquesa Damma
 

1borna

Veteran foruma
Mi se na forumu raspričali o zvukovima na maketi a nono Fulvio je to sam napravio!
Doduše jednostavno ali ipak uspješno....
2014613155912_2.JPG

Malo elektronike...
2014613155933_3.JPG
2014613155955_4.JPG
201461316040_6.JPG

/njega i unuka veseli malo se igrati zvukovima dok vlakovi voze/
 

1borna

Veteran foruma
Krajem prošle godine žena ga je pitala jeli može nekako povećati maketu (!) pa je smislio dodatak 184 x 120 cm
file.php
file.php
file.php

Taj dodatak se može preklopiti na 80 cm širine kako bi mogao doći do svih mjesta.
file.php

Tu se našlo mjesta za skladište sa pretovarom i drugo sa dizalicom te depo za lokomotive.
I eto tako smo došli do današnjih dana i gotove makete, još jednom ću ponoviti sliku cijele makete te link na temu
file.php

http://lnx.3rotaie.it/forum/viewtopic.php?f=17&t=5125
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Krajem prošle godine žena ga je pitala jeli može nekako povećati maketu (!) pa je smislio dodatak 184 x 120 cm
file.php
file.php
file.php

Taj dodatak se može preklopiti na 80 cm širine kako bi mogao doći do svih mjesta.
file.php

Tu se našlo mjesta za skladište sa pretovarom i drugo sa dizalicom te depo za lokomotive.
I eto tako smo došli do današnjih dana i gotove makete, još jednom ću ponoviti sliku cijele makete te link na temu
file.php

http://lnx.3rotaie.it/forum/viewtopic.php?f=17&t=5125
Sve pohvale nejgovoj ženi.
Prava je rijetkost da nečija supruga traži povećanje makete.
Uglavnom je suprotno... kao kod mene npr. :cool_2:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo par hiper realističnih diorama od kojih su neke u 1:35 ali nam mogu dati ideje kako da nešto napravimo realsitično i kako da pravilno koristimo svjetlo.

Ova je rad hiper-realističnog maketara iz Japana Satoshi Araki-ja, koji je mastoj minijatura i detalja.
On radi prema pravom predlošku koji vjerno reproducira
00001.JPG

ovo je isto njegov rad gdje se vidi korištenje tehnika weatheringa. Slikano je na dnevnom svjetlu.
00002.JPG

Francuska diorama (američka tematika) , izložena u Lyonu, u muzeju minijatura i diorama.
00003.JPG
Opet Japanac s svojom dioramom bliskog istoka. Ljudi su mu "najslabija karika"
00004.JPG

A ovo je majstorija. 4 mala autića slikana na malom stolu.
Ovdje do izražaja dolazi majstor fotografije. Slika ima jako puno ovu su samo neke :)
00005.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Dreimühlentalbahn


von Jacq Damen
Idem obnoviti sjećanja na jednu od najboljih maketa, napravljena je u stilu veelike diarame no kroz nju vlakovi zaista
voze (i okreću se na drugoj nevidljivoj strani)
file.php

Promet je pretežno teretni (ugljen i rudača) no tu i tamo voze mali lokalni vlakovi ili prođu expresi...
file.php

Ima i jedan manji depo za održavanje lokomotiva
file.php

Ima i nekoliko upečatljivih mostova preko rijeka
file.php

Ima još mnogo slika koje ne mogu samo tako skinuti a da ne kršim autorska prava pa pogledajte ih na http://vikaschander.com/dreimuhlentalbahn/ i na http://vikaschander.com/photo-gallery/dreimuhlentalbahn/
image.jpg

(ove slike koje sam objavio nisu pod copyright)
 

1borna

Veteran foruma
image.jpg

Shodno nazivu makete na njoj su 3 mlina
image.jpg

Sve objekte je radio sam, koristeći karton ili kapa ploče kao osnovu na koju je nanašao gips i / ili gustu boju što je
po sušenju gravirao i bojio / patinirao i više postupaka.
image.jpg

Napravio je i veliki silos koji stvarno istovaruje rudaču u vagone
image.jpg

Iz rijeke se izvlače drva za pilanu
image.jpg
 

1borna

Veteran foruma
image.jpg

Tu je upotrijebljen izvorni materijal - razne drvene letvice i furniri.
Sve lokomotive i vagoni su vrhunski postareni
image.jpg

Tu ima i uskotračne željeznice
image.jpg

Mnogi modeli su nastali preradom nekih tvorničkih
image.jpg

Naravno je i sve drveće radio sam
image.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Na cijeloj toj maketi nema centimetra koji nije uređen
image.jpg
image.jpg

Maketa je smještena u razdoblje odmah nakon drugog svjetskog rata (III epoha) kad je bilo još dosta parnjača
image.jpg

image.jpg

I unutrašnjost većine zgrada je uređena
image.jpg

/nastavak romana slijedi sutra/
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dreimühlentalbahn


von Jacq Damen
Idem obnoviti sjećanja na jednu od najboljih maketa, napravljena je u stilu veelike diarame no kroz nju vlakovi zaista
voze (i okreću se na drugoj nevidljivoj strani)
file.php

Promet je pretežno teretni (ugljen i rudača) no tu i tamo voze mali lokalni vlakovi ili prođu expresi...
file.php

Ima i jedan manji depo za održavanje lokomotiva
file.php

Ima i nekoliko upečatljivih mostova preko rijeka
file.php

Ima još mnogo slika koje ne mogu samo tako skinuti a da ne kršim autorska prava pa pogledajte ih na http://vikaschander.com/dreimuhlentalbahn/ i na http://vikaschander.com/photo-gallery/dreimuhlentalbahn/
image.jpg

(ove slike koje sam objavio nisu pod copyright)
Napokon !!!! :) Borna hvala jer ova maketa je perjanica našeg hobija. I morali bi ju gledati najmanje 2x dnevno po 10 min.
 

1borna

Veteran foruma
Hmm, nakon 2 početničke na traženje naših početnika opet jedna velika ali i NAJ.
Imam pripremljeno još nekoliko malih ali ne toliko početničkih koje će nadam se također biti interesantne?
Čini mi se da bi i ovdje makete trebalo stavljati u zasebne teme jer ovako se već nakupila
nepregledna trakavica od 27 strana pa je teško nešto pronaći?
 

mario mandić

Aktivan član
Supporter (2016)
Krajem prošle godine žena ga je pitala jeli može nekako povećati maketu (!) pa je smislio dodatak 184 x 120 cm

pa di je nađe
a borna jesi li siguran da ga je pitala baš za povećanje makete :fp:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh