Vagoni za čišćenje tračnica/pruge

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
:cool::hihihi::palac_gore:
Da mu staviš krila poletio bi!:hahahaha:
Plasim se Borna, da se ne otrgne sa loxe ceo usisivac i dobije ubrzanje.Moze da probije zvucni zid pa da me komsije utepaju zbog pucanja prozora :neznam::hihihi:
Nego ima tu taj problem izduva.
Lako ce on da usisa ali ovo sto nazad duva ce ponovo dizati prasinu i to vecu.Ima da skine tvrdokorne mrlje sa tunela:glup
No Acika ima resenje za to;)
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Aco,ovo je revolucija,izumeo si električni šinski vadiekser!Ko želi da vadi sine sa makete,ovo je idealna sprava za čupanje eksera! :ples2::crazy:
Dobra ideja. Kad mi zafale ekseri a ja odem kod Ace iz Lapova.... kao da mu usisam maketu a ono povadim mu sve eksere sa makete :hahahaha:

A i mnogi drze lovu u maketi,pa kad uleti ova makina ima da se razlete svi evrici :hihihi:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ispuh moraš okrenuti prema gore, samo pazi da ti tuneli ne odlete u zrak :eek:
Mislim da bi vagon mogao i sam voziti kad bi ispuh išao ravno prema natrag (jedino bi ga trebalo kočiti da ne pojuri):hmmm:
Bas tako ide jedna na gore krivina sa filterom i vatom i jos par rupica sa strane i mala platna nalepljena na zidove.Kao na pravom usisivacu.Nema tu filozofije.:dada:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Uvezao sam sve sa donje strane i fiksirao kablazu.Baterija se nece menjati jer sam ocenio da mi je bolje ovako i trajace to dugo znam iz iskustva hehehe..Ako budem menjao samo odlepim i dodje nova. Baterije su bar jeftine a tek ostsale komponente:hihihi:

Izbacio sam sve kablove gore i tu ce biti i za punjac.
P1470577.JPG
 

Sascha75

Član foruma
Pozdrav
i ja sam dugo razmislajo o kupnji Lux usisavaca, ali mislim da je stvarno previse novaca. U "N" sam koristio usisavac od Tomix-a koji sam prije desetak godina platio cca 60 €. Njega sam si ostavio za uskotracnu prugu iako nije bas nesto.
Ovaj univerzalni usisavac za cestu i tracnice sto je Aca stavio link sam i ja vidio prije nekoliko mjeseci.
Naravno da sam morao i ja nesto tako napraviti :glup
Nabavio sam dva mini ventilatora od 5V i spojio u seriju jedan iza drugog na gretz. Onaj putnicki vagon mi sluzi privremeno za kontakt. To sam spojio direktno na dcc napon i mogu reci da odlicno radi.
I sto je dobro prolazi kroz svaki tunel bez problema.
Ova prljavstina sta se vidi na papiru je od samo jednog kruga na meketi
20160218_182706.jpg 20160218_182643.jpg 20160218_182606.jpg 20160218_182551.jpg
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kao i svaki prototip i ovaj dozivljava korekcije. Naime skratio sam ceo vagon sa 25 na 17 cm. To sam ucinio zato jer moja mala maketa ima ostre zavoje i tu nisam predvideo duge putnicke vagone.Sasija koju sam zamislio ide glat na R3 zavoje a ovde ima malo jace od R1,te sam odlucio da sve malo skratim.

I predhodni duzi je isao komotno ali bi udarao u unutrasnji zid tunela.
Vazno je da kesa i prednji deo nije trpeo,vec sam skratio izduv.

Onda sam u garazi nasao bolji kontroler koji je originalan za ovaj tip motora i koji je mnogo manjih dimenzija.

Cini se da je sada turbina jos jace vuce sa ovim malim kvalitetnijim kontrolerom.

Čupace to i šrafove a ne samo eksere:hihihi:
Morao sam malu maketu da postavim, da bi sve namikerio kako treba:dada:

Novi kontroler koji je originalan za ovu turbinu.
P1470692.JPG

Pao je test.Malo sam samo sa izolirkom nakacio osovine tek za probu. Sada ima dobrano mesta te nece cesati portal
P1470589.JPG

I usisnik ce glat da prolazi mada ce ovde biti dupli portal.
P1470595.JPG


Kupio sam novo podvozje od 17 cm i isto kao predhodno ,zastitio od cinkove kuge:hihihi:

Sad ce dole biti samo baterija

P1470686.JPG
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ipak ce mi na kraju biti bitan i izgled cele masine.

Nesto slicno ovome cu da mu sašijem odelo.I on je neki djubretarac. Bice ova rebarca spojke sigurno,samo cu ih ja malo zakositi
Screen Shot 2016-11-23 at 13.21.33.png


Kolega Kameni me savetuje mozda i u zutu boju,kao prave zeleznicke masine. Ali ja volim ovu djubretarsku narandzastu. Videcemo

Nasao sam zgodne materijale da napravim ova rebra kao na kamionu i kad sve to lepo postavim.bice malo gitovanja i sredjivanja pred farbanje.
Planiram da mi drugar napravi dekale za nazivom i ove reflektujuce crveno bele trake koje ce biti postavljene na nekim mestima

Na krovu ce u svakom uglu biti po jedna LED rotacija

Bice to prava ozbiljna masina:palci_gore::hihihi:

Bateriju nisam jos pricvrstio pa je na podu
P1470698.JPG

Inace visina je dobrano ispod kontaktne zice.15mm cenim. Te nece kaciti.

Tu dole ce ici jos jedna maska koja ce prekriti bateriju.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Moram priznati da ovaj izgleda malo kulturniji nego moji :respect::cool1:


Ali tvoj je dzabana i to mu je veliko opravdanje. :respect:
Mada je i moj vagon usisivac jeftin. Ideja mi je uvek bila da skockam aparat od instant delova koje kupimo u radnj na cosku.

Ja cu samo malo to da usminkam jer volim da imam lepu stvar,ali i funkcija mora da bude super

Vidim neku mrezu si napravio za otpad.

Od cega ti je to i koji je materijal? Moj je plan da napravim pravu kesu od platna za usisivac koju cu da tresem u kantu za djubre na klasican nacin izvrtanjem.
Vidim da neki fabricki imaju neku vatu umesto kese.Meni to ne uliva poverenje.

Na kraju moze sve to i na strugu i uz pomoc nacrta i CNC masina.Ali funkcija ce biti ista
 
Last edited:

Sascha75

Član foruma
Mrezica je od najlon carape koju sam maznuo zeni...:zvizdi:
Mozda sam trebao staviti dupli sloj da zadrzi i onu najsitniju prasinu, ali za sad je i ovako ok.
Onaj usisavac od Tomix-a sto imam u N-u isto ima samo finu aluminijisku mrezu
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pozdrav
i ja sam dugo razmislajo o kupnji Lux usisavaca, ali mislim da je stvarno previse novaca. U "N" sam koristio usisavac od Tomix-a koji sam prije desetak godina platio cca 60 €. Njega sam si ostavio za uskotracnu prugu iako nije bas nesto.
Ovaj univerzalni usisavac za cestu i tracnice sto je Aca stavio link sam i ja vidio prije nekoliko mjeseci.
Naravno da sam morao i ja nesto tako napraviti :glup
Nabavio sam dva mini ventilatora od 5V i spojio u seriju jedan iza drugog na gretz. Onaj putnicki vagon mi sluzi privremeno za kontakt. To sam spojio direktno na dcc napon i mogu reci da odlicno radi.
I sto je dobro prolazi kroz svaki tunel bez problema.
Ova prljavstina sta se vidi na papiru je od samo jednog kruga na meketi
View attachment 83786 View attachment 83787 View attachment 83788 View attachment 83789
Simpatican je mali hahaha Odlicno si ga skockao za male novce. Cak je i dizajn extra. Da si se potrudio malo mogao bi da izgleda super ali bas te briga.Vazno da radi. Ti mali kuleri imaju isto finu snagu.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mrezica je od najlon carape koju sam maznuo zeni...:zvizdi:
Mozda sam trebao staviti dupli sloj da zadrzi i onu najsitniju prasinu, ali za sad je i ovako ok.
Onaj usisavac od Tomix-a sto imam u N-u isto ima samo finu aluminijisku mrezu
:hihihi:
Sad cu i ja da maznem mojoj.Ima u vise boja :hihihi: Valjda nece primetiti hahaha

Mada mislim da to treba da bude pravo platno koje ima vise slojeva.
Moram da nadjem od nekog krsa da skinem
To cu onda nasiti na metalni obruc za kljuceve i napravicu kao klasicnu kesu za usisivac

Evo nacrtao sam na brzinu kako sam zamislio
usisivac 5.PNG



Imam obruc koji je za ovu cevku.On naleze na plasticni obruc koji je zalepljen unutar cevke.
Onda ovaj metalni nalegne na taj plasticni i tako bude drzao platno.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Danas sam povezao svu elektriku unutar vagona.

Pala je i prva proba sa sve vagonom i mogu reci da je moja supruga fascinirana hahaha.Vagon bolje usisava od naseg kuhinjskog usisivaca:hihihi:

Ono sto me raduje je to sto ce vagon da usisava i na maloj snanazi turbine.Recimo na pola ce biti dovoljno. Tako cu produziti vreme usisavanja do punjenja baterije.
Inace ovo sa baterijom je pun pogodak,jer cu moci da usisavam drugarima i analogne makete.:hihihi: Tel.Call center cleaning 09577-443-734-458-97 local 33:hihihi:
A i jos po autu i po kuci razna usisavanja

Znam da ima nevernih toma i na ove baterije gledaju sa nevericom ali sta da kazem sem da su u zabludi.:dada:
Vec imaju pravi avioni koji lete sa njima a o modelima da ne pricamo.

No moze komotno da se zameni sa sklopkom:dada: i preko sina da se napaja. Eto umesto baterije mozda bi tu mogla ta sklopka.Ali napajanje mora biti jako stabilno.Trebaju jaki kondenzatori;)


Evo sve spojeno samo da se karoserija prefarba i kakav natpis slika nabace.Bice reflektujuce crverno bele trake ....verovatno.Ledice sam nabavio naranddzaste i ima da svetli ko novogodisnja jelka.:palci_gore:
Fali jos i kesa za prasinu i dve cetke dole da malo pofajtaju posle usisavanja
Farbanje sledi ovih dana i montaza rotacionih svetala

vagon us1.PNG

Upravo pustam video na youtube prve javne probe :palac_gore:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo prvog testa kako radi mali djubrisa

Danas sam napravio pometnju u kraju. Mislili su da je dan avijacije pa izasli svi napolje da gledaju:hihihi:

A ja sam samo testirao maloga djubrisu koji ce mi haos napraviti na maketi. Ozbiljno sam u dilemi da ga ovako divljeg pustim na maketu. Ima sve pragove da mi iscupa :hihihi:

Fali kesa jos uvek i trebam jos da suzim usisnik da bi ga tearao sa manje snage a da usisavanje bude dobro

Inace evo za dva minuta videa nije potrosio nista bateriju. Displej ocitava stanje po celijama i na kraju pokaze ukupan napon.

Radi to na punom gasu do deset minuta.Necu da ga forsiram jos mada ovi EDF motori su odlicni i nema reklamacija.
Avioni sa njima lete po 10 minuta u forsazu i to momci teraju godinama.
Nadam se da nece da krepa jer sam ga platio 3 dolara :hihihi:

Kad smo kod cena motor je najskuplja komponenta i kosta kao sve ostalo pa i skuplje. 29 $
Ali spisak potrebnih delova sa cenama sledi kad sve zavrsim. :dada:
Ali sve okvirno sa baterijama i punjacem za 50 eur

Pa ko bude imao potrebe,eto ima neke smernice.


Ali usisavace on i na pola gasa kada mu suzim usisnik :dada: Tako ce se produziti vreme bitno.

Ovako sam zamislio da suzim usisnik.
Screen Shot 2016-11-25 at 17.09.59.png




Dole na bateriji ce ici cicak traka na kojij cu postaviti cistac.

Jedino ne znam sta je tu najbolje da ide.Koji je to materijal.Sundjer i sta vec, pitam vas kolege?
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nisam se dobro izrazio. Hteo sam da napisem da suzavanjem dobijam vecu moc,te da tako mogu smanjiti obrtaje i ustedim baterije.A i motor da neradi na maximumu bez potrebe. Znam ja isisivace u dusu. To ti ja radim po kuci:cool_2:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh