Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

wiggum

Veteran foruma
Evo još dva zanimljiva Gbs-z vagona ;)JŽ Gbs 21 72 154 0 024-5, 2002-06, Postojna (foto Veno Lang)
Nije to Gbs.

http://www.railfaneurope.net/pix/hr/car/freight/G-H/HZ_Gbkks.jpg
The HZ 21 78 154 0000-7 »Gbkks-z« freight car is a modification of the more common »Gbs« series (no. 150). Photographed at Koprivnica railway station on 2000/09/18 at 7:45.
Explanation of the numbers and letters: 21 RIV = two-axled railway owned freight car, apt for international traffic [RIV = Regulations concerning the reciprocal use of wagons in international traffic]
78 = the ID-number of HZ [Croatian Railways]
154 = number of the freight car series, also represented using the letters »Gbkks«: G = closed wagon
b = with single axles, length exceeding 12 meters, and the available volume exceeding 70 m^3
kk = load capacity 20 to 25 tons
s = apt for the speed up to 100 km/h
z = equipped with mechanic brakes
0000 = number of the unit
7 = control digit

Photo and scan: Tin Sipos <[email protected]>
 

nik

Veteran foruma
Onaj jedan Gbs sa kosim stranicama, liči na neku prepradu iz Hbis vagona.
Isto je bilo i varijatni Gakks vagona, koji su u stvari Taems vagoni sa zavarenim krovom.

Neka verzija Gas-z vagona, kao i Tadds-a bi bili dobri početak za neku seriju ex JŽ vagona
Tadds bi bio OK da nije tako kompliciran za izraditi kao model pa time i skup. Gas bi bio puno bolji izbor jer je jednostavan (karoserija + pod + rukohvati) dok Gbs i Eas već imamo (i isto su jednostavni modeli praktički od dva dijela). I Fals je možda dovoljno jednostavan da ne bude preskup a imamo mogućnost oba tipa postolja, kao i kod Gas vagona.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vagoni Fals bi bili idealni - kao SŽ (još) redovno prometuju po Austriji, a bili su prodani i u Češku (ex HŽ?). Šteta kaj nema više Klein Modellbahn, iz jedne ankete se vidjelo da Klein razmišlja o izradi tog modela u češkoj varijanti, ali nedugo kasnije je bilo kraj sa tom tvrtkom.
 

Železničar

Poznati forumaš
Evo ga @nik
Tablica sa najbitnijim podacima (broj, pripadnost ZTP, datum revizije,...), vagoni sa slika nalaze se i u tablici.
 

Attachments

  • Teretni vagoni Sombor.xls
    36.5 KB · Pregleda: 22

damir661

Veteran foruma
Još jedan manje zastupljen vagon, ali mislim da bi bio interesantan kao model, jer su ga imali skoro svi, a to je Uacs-z
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Uacs.. ovaj:
uacs-z.jpg
 

nik

Veteran foruma
Vagoni Fals bi bili idealni - kao SŽ (još) redovno prometuju po Austriji, a bili su prodani i u Češku (ex HŽ?). Šteta kaj nema više Klein Modellbahn, iz jedne ankete se vidjelo da Klein razmišlja o izradi tog modela u češkoj varijanti, ali nedugo kasnije je bilo kraj sa tom tvrtkom.
Da, exHŽ.
I ja se sjećam informacije iz KMB da planiraju model Fals vagona; naravno da su ga mislili raditi i sa češkim i sa ovdašnjim oznakama.
 

Železničar

Poznati forumaš
ODLIČNO! Hvala na trudu...:D
Jesu to svi vagoni koji se nalaze tamo ili ih ima još?
To su svi, neki su u medjuvremenu izrezani... Kola koja su u upotrebi nisam popisivao, samo ona koja stoje duze vreme cekajuci opravku ili rezanje.
U usputnim stanicama kao Svetozar Miletic, Aleksa Santic, Tavankut, Sonta, Bogojevo, Karavukovo,... je bilo dosta vagona koji trunu. Vecina trunu i dan danas a jedan deo je kasiran (u Sonti ih je bilo bas dosta sada nema ni jedan).
 

nik

Veteran foruma
To su svi, neki su u medjuvremenu izrezani... Kola koja su u upotrebi nisam popisivao, samo ona koja stoje duze vreme cekajuci opravku ili rezanje.
U usputnim stanicama kao Svetozar Miletic, Aleksa Santic, Tavankut, Sonta, Bogojevo, Karavukovo,... je bilo dosta vagona koji trunu. Vecina trunu i dan danas a jedan deo je kasiran (u Sonti ih je bilo bas dosta sada nema ni jedan).
Trebalo bi obići, popisati i fotografirati i te koji trunu unaokolo...
 

Železničar

Poznati forumaš
U Karavukovu uglavnom Gbs (razni tipovi) ima i drvenih, metalizovanih, rebrastih,... Bogojevo 3 U-kola (od toga bar dva sa 3 silosa, treci mislim da ima 4), Gas-z i Rs-z... Miletic i Santic uglavnom Gas.
U Bogojevo i Karavukovo radije ne bih isao da slikam da me ne streljaju :mamurluk:
Evo jedan snimak iz Bogojeva
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
U Karavukovu uglavnom Gbs (razni tipovi) ima i drvenih, metalizovanih, rebrastih,... Bogojevo 3 U-kola (od toga bar dva sa 3 silosa, treci mislim da ima 4), Gas-z i Rs-z... Miletic i Santic uglavnom Gas.
U Bogojevo i Karavukovo radije ne bih isao da slikam da me ne streljaju :mamurluk:

Sve izgleda prilično napušteno, ali da, vjerujem da bi kod fotografiranja odmah odnekud doletio nekakav čovječuljak i počeo prijetiti.

Čini se da na nekim željeznicama još uvijek vode bitke sa stranim špijunima koji vjerojatno "ugrožavaju nacionalnu sigurnost". :palac_dolje:
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
U Karavukovu uglavnom Gbs (razni tipovi) ima i drvenih, metalizovanih, rebrastih,... Bogojevo 3 U-kola (od toga bar dva sa 3 silosa, treci mislim da ima 4), Gas-z i Rs-z... Miletic i Santic uglavnom Gas.
U Bogojevo i Karavukovo radije ne bih isao da slikam da me ne streljaju :mamurluk:
Evo jedan snimak iz Bogojeva
Pa nebi te valjda streljali... ajde snađi se pa slikaj nekako.
Ako bude potrebno možemo ti posthumno dodijeliti neku počasnu titulu na forumu; posebno zaslužan član ili tako nešto...
 

Mon

 
Osoblje foruma
@Železničar samo ponesi Člansku kartu beogradskog Kluba ljubitelja želenice. :palac_gore:

A bilo bi možda korisno pitati Teču sa Dunava, da nema možda i on neke interesantnije za nas fotke ovih vagona?;)

Teca-nis 00.JPG
Teca-nis 01.JPG
Teca-nis 03.JPG
Teca-nis 04.JPG
 

Davor

Veteran foruma
U Bogojevo i Karavukovo radije ne bih isao da slikam da me ne streljaju :mamurluk:
Obuci železničku košulju i nabavi fluorescentni prsluk sa oznakama Železnica Srbije i bićeš miran.
Jedino se raspitaj da li u Bogojevu ima neke granične policije na stanici.
U krajnjem slučaju, kontaktiraj ŽS Medija centar radi dozvole za fotografisanje krševa.
 

KAPO

Poznati forumaš
...
U krajnjem slučaju, kontaktiraj ŽS Medija centar radi dozvole za fotografisanje krševa.
:_offtopic_::Neznam kakva je situacija na ŽS, ali meni se dva-tri puta dogodilo da dozvola za fotografiranje samo pogorša situaciju jer je njima "falsificirana", "lažna", bez pečata i svega što izmisle da zabrane fotografiranje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh