British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Vidis..to meni nije palo na pamet da sredjujem na vagonima;)

A kako ćeš stari model učiniti prihvatljivim, osim da ga urediš, i weatheriraš, kao idući korak?
I gdje da nađem vagone od ''moje'' kompanije sa različitim brojevima, bar dovoljnu količinu njih?
Ovi su bili dirt cheap, i uletjeli su.... ca 100 Kn komad, bez KD kopči i osovina.

Pa zato smo ovdje na forumu, da razmjenjujemo ideje i različite poglede na maketarstvo.
I ja sam kod tebe vidio puno stvari koje mislim i sam primijeniti kad za to dođe vrijeme,
počevši od weatheringa flote, pa na dalje!
:dada:
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
To je ta bit foruma slazem se..;) Ipak se iskustvo stice i deljenjem i primanjem saveta:dada:

Ja sam isto jednom kupio takve vagone za malu lovu..ne secam se tacno koju ali kad pretvorim 100kn u eure mislim da su moji bili dosta jeftiniji!
Imao sam srece:andjel:
 

Bero01

Veteran foruma
Ovo je bila cijena sa poštarinom iz USA: ca 300 Kn za sva tri, plus šiping - ni ja se ne bunim :palci_gore:!!!

Uglavnom evo, uslikao sam ih (posudio sam fotić za neke potrebe), i uzet ću još koji komad
kad se potrefi da ih ima u ponudi, i da ja imam financije:plac:.

Athearn/Bev-Bel PGE 4040 (ca 1950g):
P1160390.JPG
Athearn/Bev-Bel PGE 4052 (ca 1950g):
P1160391.JPG
Athearn/Bev-Bel PGE 4035 (ca 1950g):
P1160392.JPG
Grupna sprijeda:
P1160393.JPG
pa bloketa straga, sa zatvorenim vratima tovarnog prostora (moram još dodati kotače od kočnica na tijelo vagona:
P1160396.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ovo je bila cijena sa poštarinom iz USA: ca 300 Kn za sva tri, plus šiping - ni ja se ne bunim :palci_gore:!!!

Uglavnom evo, uslikao sam ih (posudio sam fotić za neke potrebe), i uzet ću još koji komad
kad se potrefi da ih ima u ponudi, i da ja imam financije:plac:.

Athearn/Bev-Bel PGE 4040 (ca 1950g):
View attachment 79424
Athearn/Bev-Bel PGE 4052 (ca 1950g):
View attachment 79425
Athearn/Bev-Bel PGE 4035 (ca 1950g):
View attachment 79427
Grupna sprijeda:
View attachment 79428
pa bloketa straga, sa zatvorenim vratima tovarnog prostora (moram još dodati kotače od kočnica na tijelo vagona:
View attachment 79430
Teret u vagonima si ti stavio ili dolazi tvornički?
 

Bero01

Veteran foruma
Teret u vagonima si ti stavio ili dolazi tvornički?

Ja sam stavio, i teret je made by Mraklin, što će se tebi jako dopasti!
:hihihi:
Dobar je Merklin, imaju oni vrlo dobrih, i zanimljivih proizvoda.
 

Bero01

Veteran foruma
Elem, dosta je bilo smeđe PGE kakice i jelena lopatara , ipak više volim zelenu BC Rail šalatu!!!
:hihihi:
Nema kritike, do samokritike!!!!

Ove Atlas Alco C-425 su mi najbrojnije lokomotive u BC Rail kolekciji, pa je onda red i da ih tako predstavim,
po Road Numbers, odnosno, po voznim brojevima.
Za sada ih imam 3 komada, plus jedna na putu, ali, Atlantski ocean je voda duboka, pa će joj trebati dosta vremena da stigne.
Izgube se i brodovi na tom putu, a kamoli neće jedna lokomotiva - niti prva, niti zadnja...
Tu je već puno puta bilo BUUUĆĆĆ, pitajte Titanic, a i JŽ, mislim da je njima voda odnijela jednu loksu sa palube broda?
:hladno:

Ajmo redom, BCR 802:
BCR_802.JPG

pa onda BCR 805:
BCR_805.JPG

i onda, malo drugačije obojana, BCR 806:
BCR_806.JPG

Poanta priče je da su to male, ali snažne lokomotive, i kao takve idealne su za double heading;
BCR_802_805.JPG
pa čak i za triple heading, jer šta je bolje od jedne, ili dvije američke dizelke u konzistu? Pa VIŠE njih:ljubav
BCR_triple_heading.JPG
Stvarno nemam mjere. :p

Te lokomotive imaju pogon na bazi Kato werk-a, i kao takve su izuzetno dobri runneri, a kako ih Atlas radi u bar 6
ili više različitih Road Numbers, cilj bi mi bio da sakupim sve dostupne brojeve (očekujem staru produkciju RN 812,
a vidio sam 811(i 812) staru i novu, te 803... bit će, polako, sa vremenom).
:plaza:
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Par ljudi me pitalo od kuda sam uzeo teret koji sam stavio u vagone.
Ostalo mi je od izrade modula za stanoviti Klub, a sada su u postavu izložbe u Virovitici, kod Gorana.
Kupio sam na bayu: Trix-H0-66154-ladegut-speicherstadt - tu je dovoljno raznolikog tereta za par vagona,
i pokoju dioramu ili modul.
trix-h0-66154-ladegut-speicherstadt.jpg
 

Bero01

Veteran foruma
I još jedan stari Roundhause, ovaj put u zelenom BCR bojanju, BCR 4069,
kojem sam obojao unutrašnjost, i postavio teret da ne bude ''šupljikav''.
Vrata se otvaraju, ali vodilice su predimenzionirane. Hbga, stara produkcija.
Kad se izweatherira, bit će bolji.
:)

BCOL_4069_2_Roundhause.JPG

BCOL_4069_Roundhause.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Hmm..cena od skoro 60e je malo previse za te detalje! Nigde ih nema po manjoj ceni..:(

Ovo svetlije zeleno bojanje me malo podseca na militariju..mozda da postavis neko naoruzanje da vidimo da li odgovara?:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
A gle Čile, oš' neš' Banagladeš!!! Ni kod stare babe nema džabe!
Kod Backa bi moglo biti povoljnije, ako ih se može naručiti?

To je Trix (Merklin) koji nikad nije bio pretjerano jeftin, a set je zgodan,
i u njemu zaista dobiješ hrpu korisnih stvarčica. Obzirom na to da sam tada gradio neke module,
i da sam ušao u tu priču, trebali su mi detalji, pa sam kupio jedan set.
Pogledaj sadržaj seta, i koliko pojedinačno kostaju ljudi i slični setovi drugih proizvođača, i ta cijena ti je tu negdje.

Što se British Columbije i militarije tiče, na njezinom teritoriju je vozio JEDINI oklopni vlak na sjevernoameričkom kontinentu
u povijesti drugog svjetskog rata, ali puno dalje na sjeveru, između Princ George-a i Prince Rupert-a; međutim,
ne bi ga uvrštavao u maketarske planove iz više razloga. http://www.mhs.mb.ca/docs/mb_history/19/armoredtrain.shtml

Radije bi si nabavio ''Skeena Express'', u bojanju VIA Rail, koji trenutačno Walthers ima u ponudi!
Militariju sakupljam u EU DRG kolekciji, ili kao US Army u jamer'ci.
:)
VIA-Rail-Jasper-Prince-Rupert-train.jpg
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Šta reći, koju poruku poslati?

Zadnji vagon iz dijela kolekcije krama, aka Roundhause BCR 4553
BCOL_4553_Roundhause.JPG

Taj model nikako ne izgleda kada ga se postavi pored moderne Atlas produkcije i izvanrednih novih boxova BCOL 800450:
BCOL_800450_Atlas.JPG
i BCOL 800472:
BCOL_800472_Atlas.JPG

inače ovo BCIT znači British Columbia International, i ti vagoni voze reguralno u USA,
čak sam ih viđao u sastavu vlakova Union Pacifica...

fali mi još dosta ovih Atlas boxova :(
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Šta reći, koju poruku poslati?

Zadnji vagon iz dijela kolekcije krama, aka Roundhause BCR 4553
View attachment 79846

Taj model nikako ne izgleda kada ga se postavi pored moderne Atlas produkcije i izvanrednih novih boxova BCOL 800450:
View attachment 79847
i BCOL 800472:
View attachment 79848

inače ovo BCIT znači British Columbia International, i ti vagoni voze reguralno u USA,
čak sam ih viđao u sastavu vlakova Union Pacifica...

fali mi još dosta ovih Atlas boxova :(
Bero,BCIT je British Columbia Institute of Technology(skola),sve ostalo je vezano za zeljeznicu.
BCOL,BCR itd.....TJ,nikad nisam vidio vagon i loksu sa oznakom BCIT.Mozda grijesim?
Umoran......Pokusao provjeriti na netu:mamurluk:boli glava...+39C...fuck.Gdje ste pingvini..
 

Bero01

Veteran foruma
Pa KJV prorok!

Umoran......Pokusao provjeriti na netu:mamurluk:boli glava...+39C...fuck.Gdje ste pingvini..

Evo nas!!! :hladno:

BCIT je British Columbia Institute of Technology(skola)
Je i tu si u pravu, ja sam pogriješio jer znači: (BCIT = BC Interchange Traffic) ali dođe ti na slično,
jer ti vagoni idu na jug u States, i imaju mali amblem USA na tijelu !!!
https://en.wikipedia.org/wiki/BC_Rail
Kažem, vidio sam ih na UP-u, južno od Denvera, što je prilično daleko od tvog kvarta.

Kad već spominješ pingvine, obzirom da si trenutačno u prikolicama, onda me to podsjeća na ovog Kenwortha, sa hladnjačom:
Herpa_MACK_BCR_Intermodal.JPG
Dobro bi ti došla ta priksa da se rashladiš :yes, i još jedna ovakva za stvari !!!
Athearn_Kenworth_BCR.JPG Kamioni su predviđeni za ovaj duuugački 89'' TTWX, koji po Walthersu ne ide ispod r 24'', znači r min 650 mm.
2Intermodal_BCR_Walthers_TTX.JPG
Moram priznati da sam ovog Kenwortha tražio par godina, dok nisam naletio na povoljnu ponudu,
jer je dosta rijedak kao model u tom bojanju.
Kenworth&Mack.JPG
:eek:
 

Bero01

Veteran foruma
Griješiti je ljudski, i nije problem ako priznaš da si pogriješio, i to popraviš...
:cool_2:
Jedan Atlas Trainman, jako zgodan model, flah sa visokim krajevima, koji također ne ide ispod 22'' odnosno r min 550mm.
Meni je potpuno nebitno koliko je taj vagon dugačak, ali mi je jako bitno koje minimalne radijuse zahtijeva... BCOL 11242
BCOL_11242_Atlas.JPG
Svi moderni američki teretni vagoni zahtijevaju lagane zavoje, što zbog svojih dimenzija, što zbog kopči smještenih
na tijelo vagona, tako da čak ako vagon i prođe kroz oštar zavoj, to ne znači da će kopče biti u za to predviđenim gabaritima.
Nepovratno je prošlo vrijeme kopčanja na postolje i Mehano i Rivarossi kratkih teretnjaka.
Ti vagoni su danas na nivou igračke ili smeća, a ne reference pri projektiranju makete (bar ne neke ozbiljnije).
 

Bero01

Veteran foruma
Ja isto pišem svašta. :hihihi: Gledam u Mack i pišem Kenworth... :neznam:
Vjerojatno zato što mi se on više dopada:
Isto tako više brijem na željeznice, a ne na ''cestovnjake'', ali nešto se dosta vozikam po cestama RH ovih dana.
Još je lijepo na moru... Novalja i partijaneriCE... :andjel: Solana Pag... moram je obići i poslikati ostatke uskotračne pruge.
:fotic:
Imam fetiš na uski kolosijek i industrijske željeznice.
Jedini način da to trenutačno popravim je da postam neki zgodan vagon, ili više njih,
a kako sam stavio dugački flah i kamione, onda su idući 3 CP vagona za prijevoz 53 stopnih kontejnera,
kao nekakav začetak jednog intermodalnog vlaka, ili bar njegov prvi dio, koji mogu priključit u neki BC Rail konzist.
IMG_3898.JPG
Zahvaljujem kolegi iz stanovitog Kluba koji mi ih je povoljno prodao, jer nisu prolazili kroz start set radijuse od 420 mm.
Ako se ne varam, na kutiji piše 24'', znači r min 650 mm... da ne bi kasnije bilo, nismo znali...
IMG_3900.JPG
4 teretna vagona, metar i dvadeset vlaka.... (flah strši malo preko ruba :dada:), a pravi vlakovi imaju po 120 vagona...
CP_trio1_Walthers.JPG
Ta tri vagona inače dolaze kao garnitura, ali postavio sam im zasebne KD kopče, da ih mogu rastavljati.
CP_trio2_Walthers.JPG
Imam za njih neke privremene Mehano kontejnere ofarbane u plavo, a zamijenit ću ih sa primjerenim CP modelima!
CP_trio3_Walthers.JPG
 

Bero01

Veteran foruma
Jerry, vozio sam agregate na bazi kamiona po aerodromu (APU i kisikana), radio sam u špediciji,
i transportnom uredu; ali ne privlače me kamioni; osim kao teret na vagonu, ili scenografija na maketi.
Eventualno neki servisni kamionet sa vodilicama za vožnju po pruzi... na maketi, naravno.
:plaza::crvenilo:
Jel' to fordaljka?
BCRail-SetonLake.jpg
Nešto ovakvo napraviti kao konverziju u modelu, ne mora biti vozan model, možda uzeti Bachmanna kao osnovu za pogon?
bcr-pilottruck-lionsbay_bc-[6-may-2001]-000-2048x1536.jpg
:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Jerry, vozio sam agregate na bazi kamiona po aerodromu (APU i kisikana), radio sam u špediciji,
i transportnom uredu; ali ne privlače me kamioni; osim kao teret na vagonu, ili scenografija na maketi.
Eventualno neki servisni kamionet sa vodilicama za vožnju po pruzi... na maketi, naravno.
:plaza::crvenilo:
Jel' to fordaljka?
View attachment 79998
Nešto ovakvo napraviti kao konverziju u modelu, ne mora biti vozan model, možda uzeti Bachmanna kao osnovu za pogon?
View attachment 79999
:dada:
Prva je Fordaljka,Seton Lake:)
Druga je Dodge na nepoznatoj lokaciji,ali je u BC:crvenilo:
Klapa sa foruma?Andy??Znat ce??
 

Bero01

Veteran foruma
I onda se čudiš zašto sakupljam BC Rail?
:palci_gore:
Pa zato što ta željeznica ima dobitnu kombinaciju voznog parka, bojanja i scenografije!!!
:dada:
Još malo BC Rail zelene šalate, ali nije od kumice na placu - Intermountain pressure hopper,
BC Rail 2229:
BCOL_2229.JPG

pa malo jetkovine na jednom kraju:
BCOL_2229_1.JPG
pa evo i na drugom (i pogled malo odozgar', da se vide gazišta) :
BCOL__2229_2.JPG
Fino to izgleda, odlični su im ovi hooperi!
Baš mi dobro izgleda BC Rail logo, a ni detalji oko pipinga nisu za odbaciti!
BCOL_2229_3_LOGO.JPG
Šta mogu kad sam zli marketingaš, pa mi se dopadaju dobro osmišljeni vizuali brendova!
:vrag2:


 

Bero01

Veteran foruma
Jerry,
biti će i Shay, polako, ne mogu sve od jednom... upoznat si sa problematikom. :(
No OVAJ Shay je najslađi od svih:
14368707_10209682690120654_3562275101280091815_n.jpg

elem, Vancouver Wharves 114 i njezina sestra 115 - naletijet će neki 3 truck Shay kad tad,
treba vidjet koliko to sliči na Bachmann, pa će raditi društvo onoj crno/žutoj S1 koju sam prefarbao ranije.
Jes' da će to biti dosta nategnuto, jer je zelena shema došla na BCR bar 10 godina kasnije, ali i meni se dopadaju te lokosice.
Ovo je dobar izgovor da ih stavim uz raniji PGE, a gdje postoji volja, postoji i način !!!

110388.jpg
Ono što je meni fascinantno u toj priči je činjenica da su te lokomotive koristili do 1970 godine.
(natpis na tenderu je drugačiji, ali to je ta kompanija, i vozile su po luci u Vancouveru)
Vrlo zanimljiva povijest protutipa:

Two Shay geared locomotives owned by Railway Appliance Research Ltd. (Bob Swanson) worked
Vancouver Wharves 1965-1970.


RAR 114 ex Western Forest Industries 5, 3 truck 90-ton oil-fired Lima #3320 7/1928 Now at Cass Scenic in WVa.
RAR 115 ex Canadian Forest Products 115, ex Hillcrest Lumber 11, nee Merrill-Ring & Wilson 4
3 truck 90-ton coal fired Lima #3350 2/1930 (has boiler #3350 ex Canfor 1) Now at Fort Steele, BC

110386.jpg

:andjel:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh