British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Accurail PGE 4927 modernizirani 40'' box... iz ranijeg perioda BC Rail-a.
Volim vagone od Accuraila, jer imaju dobar omjer kvalitete, i cijene, a uz model ide i obavijest proizvođača
da je moguće naručiti cijelu seriju vagona, ali sa različitim brojevima; što je jako zgodno i izuzetno olakšava posao
pri sakupljanju kolekcije kada se radi neka tematika.
Zamislite vlak sa desetak istih vagona, u oznakama iste kompanije ali sa različitim brojevima - to izgleda kao prava željeznica, zar ne?

PGE_4927_Accurail.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Jako zanimljiv podatak..imam ih i ja par komada i kao sto ti velis imaju neku drugaciju izvedbu kvalliteta! Prepoznaju se lako da su Accurail;)
 

Bero01

Veteran foruma
Jedina zamjerka Accurailovim modelima su rukohvati (grab irons) koji nisu separirani od tijela modela,
što je sa jedne strane dobro, jer su modeli na taj način robusniji, ali, danas su zasebni rukohvati industrijski standard,
tako da im je to slaba točka koju će morati promijeniti. Sve ostalo je vrlo dobro ili odlično - kvaliteta otiska natpisa,
bojanje, postolja, detalji u plastici... jako dobri modeli, za malo novaca.

Ovaj 70t hooper sam uzeo unmarked, pa ću ga označiti kao PGE:
Unmarked_hooper3_Accurail.JPG
isto kao i ovaj drveni 55t war emergency hooper - ali njega bi čak možda i ostavio ne-označenog, ili ga stavio za prijevoz drvenog otpada na šumskoj industriji (koristili su ih za to), i na njega sam postavio KD postolja sa pravim ovjesom i P2K osovinama!
Odličan vagon!
Unmarked_war_hooper2_Accurail.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Manje vise svi su modeli odradjeni prilicno verno i prilicno kvalitetno..ono sto bih ja naveo da u 99% moze pokvariti kvalitet modela jesu nogostupi i ti rukohvati kada se izliju uz model ili se odrade predebelo!

To je jedino sto je mene odbilo kod Mehano modela..inace mi se svidja kvalitet izrade recimo BOX vagona kod Mehana! Samo su ti nogostupi uzasno debeli i merdevine izlivene zajedno sa modelom sto kvari utisak..
 

Bero01

Veteran foruma
Moj osobni stav je da je danas kupovina Mehano modela, osobito ovih obnovljenih starih američkih teretnjaka izvan svake logike.
Za isti ili manji iznos (gledajući novi model u trgovini), može se dobiti Roundhause, Mantua, pa čak i Accurail, koji su TEHNIČKI,
ali i po detaljima BOLJI za nekoliko klasa od obnovljenog Mehana, koji ima kopčanje preko potpuno netočnih modernih
(S2 ili S3 WTF????) postolja, horn ili eu kopče, i pizza cutters kotače :mamurluk:.
Zbog dijagrama sila opterećenja preko pinova postolja, te otpora kotrljanja u vožnji, nije moguće složiti ozbiljniju
američku kompoziciju sa Mehano vagonima, a da se ne izvrne u zavoju - isprobano kod kolege Nenad M.
(a ja volim duuugggaaaačkeeeee vlakove, vidi pod: Iron Ore RR anybody???).

Mehano vagoni su drvenasta igračka za početnike, i lijepo je imati po koji komad kao nekakav uzorak ili nostalgični primjerak,
ali temeljiti zbirku na njima je suludo, jer kad se uračunaju troškovi opremanja KD kopčama, šahtovima, novim osovinama i
eventualno korektnim postoljima, ispada da je jeftinije kupiti novi Accurail model, koji je u startu za dvije ili tri klase bolji.
I ne moraš se gnjaviti sa konverzijom. :(
Na žalost, i Mehano je pregazilo vrijeme, bar što se velike većine njihovih modela tiče.
Prije 40 ili 50 godina, to je bilo ok, jer nije bilo boljeg, isto kao i radijusi od 200, 360 ili 420 mm u H0,
ali danas.... to više NE prolazi, bar ne kod onih koji žele nešto više od parketarenja ili igranja u pijesku.

Jedina usporedba između ovog npr. Trixa i Mehana je, da NEMA usporedbe - Mehano je komad drveta pored ovog:IMG_4185.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da da jasno je sve..;)

Ljudi skupljaju Mehano iz neke nostalgije i to je tako reci ok! Sto ti kazes za voznju nije nikako!

Sto se tice prerade opet je veliko ulaganje da bi se doveo jedan vagon u dobro vozno stanje!
Ja sam na nekima postavljao kuciste za kvacila i KD kvacila i naravno metalne tockove i to lici na nesto i vozi solidno!
Imam par flat vagona koji su mi tu od starta i svima sam stavio metalce tako da mi zao da ih prodajem zbog tih metalnih tockova! Ispadne da su skuplji tockovi od celog modela jbt:D
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Naravno da ne ide..ne ide nikako:o Mada Mehano nije pravio ovakav tip flat vagona!

Inace,sad sam tek procitao ovu tvoju status poruku hahaha savrseno jbt:dada:
Daj mi reci gde si video taj status? Jel to sa nekog stranog foruma ili si ti sam smislio? Stvarno je dobar status:palci_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Eh, sad si me uhvatio, a iskreno, ti si izgleda prvi kojem je to zapelo za oko!!!
:dada:
Moj odgovor vezan je uz dizajn maketa i operacije te zahtijeva dosta prostora i vremena;
koje u ovom trenutku nemam, pa ću ti odgovoriti u idućem postu, jer sad moram van (priprema za VVT sutra).

However, do tada, svima zainteresiranima savjetujem pročitati ovaj topic na MRR-u :
http://cs.trains.com/mrr/f/11/p/99636/1164129.aspx
a nastavite sa ovim:
http://www.layoutvision.com/index.html

red_wing_HO_4X8_8X10_400.gif

I ovo je definitivno OT, bar što se British Columbia Rail tiče,
pa ako ima topic o dizajnu maketa, možda da to nastavimo tamo?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Haha pronasao sam ko je to napisao..odlicno je!
Postoji tema o nacrtima za mekate!
Sto se tice ova 2 nacrta sto si predstavio..ja bih ovaj prvi izabrao tjs levi!
 

Bero01

Veteran foruma
Sto se tice ova 2 nacrta sto si predstavio..ja bih ovaj prvi izabrao tjs levi!

Ahahah, pa većina nas bi odabrala ovaj KONCEPT ''shelf around the room'', osim ako nisi ''veliki graditelj maketa''
i projektiraš maketu za stanoviti klub, jer onda je što gluplje, to bolje. Samo još umjesto radijusa 915 mm,
postaviš radijus 360 mm i to je to. Zdjela špageta, i rane sedamdesete. Debilana na najjače.
:glup
No, otišli smo OT, pa ajmo natrag na BC Rail, u ovom slučaju, Roundhause PGE 3695 dugački boxcar.
To su mi najlošiji vagoni u tom dijelu kolekcije, ali nisu oni lošiji od Mehana, jer su to stari modeli sa nivoom detalja iz
nekih prošlih vremena. Važno je da je dinamički dio vagona po standardu, i da ima separirana postolja +KD osovine,
kao i šahtove za kopče (+KD), tako da tu nema primjedbi, i vozne karakteristike su primjerene. Težina je također primjerena.PGE_3695_1.JPG
Ovo je ono što bi Mehano trebao biti, ali nije.
Mehano vozni dio je neusporedivo lošiji, od netočnih postolja i loših osovina, pa do kopčanja preko istih - katastrofa.
Po meni je upravo to kopčanje preko postolja NAJVEĆA mana Mehano vagona, zbog lošeg prijenosa sila tijekom vožnje,
i taj koncept je u potpunosti napušten jer ne omogućava sklapanje dugačkih (čitaj protutipnih) vlakova.
PGE_3695_2.JPG
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Vidjao sam i na nekim starim čini mi se Life Like modelima kačenje kvačila na obrt. postolja!
Da,pored predebelih detalja to je još jedna mana!

Jel se otvaraju vrata na ovom roundhause vagonu?
Ja sam ih imao gomilu ali se ne sećam za ta vrata..
Nekad je bolje da se ne otvaraju kad vidim da su neki proizvodjači očajno odradili deo po kojem vrata klizaju pa izgleda nerealno!
Takve vagone sam izbacio iz kolekcije..
 

Bero01

Veteran foruma
Life Like ti je brend pod kojim se prodavao Mehano, isto kao i AHM ili IHC, ali taj Life Like
NEMA ama baš nikakve veze sa kasnijim Proto2000/Brawa/Life Like-om.

Tu je došlo do promjene vlasništva brenda, čisti marketing.

Ja imam nekoliko takvih starih vagona kojima se vrata otvaraju, ca 5 komada, za sada,
ali ću ih ostaviti u kolekciji ISKLJUČIVO zbog bojanja, tj. zbog oznaka PGE koje imaju,
i njih ću prikazati iduće. Inače se u potpunosti slažem sa tvojim stavom da su te vodilice predebele, i da ružno izgledaju.
Taj tip modela bio je popularan u ranim 60im i 70im, i to je relikt iz tih vremena, kada je playability a ne reality bio prioritet.
Jedini modeli kod kojih je to napravljeno kako treba su Merklin/Trix, ali njih nemam u kanadskim verzijama,
pa ih onda i ne pokazujem ovdje, osim one hladnjače, prikazane par postova ranije.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Da da znam da nemaju veze sa Proto modelima!
Pa dobro..upravu si za ta vremena kad je bilo bitno da se samo igra i ništa više!
Vremena se menjaju pa sa tim i napreduje tehnika izrade..
Današnji proizvodi su jako kvalitetni i neverovatno su blizu pravim modelima!;)

Tako da se čovek lako zaljubi u današnje modele..ja se pri nabavci novog modela svaki put zaljubim!:crvenilo:
 

Bero01

Veteran foruma
Tako da se čovek lako zaljubi u današnje modele..ja se pri nabavci novog modela svaki put zaljubim!:crvenilo:

Da bi riječi protiv rekao.....:palac_gore::dada::hihihi:

Sad sam pobrusio unutrašnju stranu vrata od tih vagona, jer sam je morao pokitati kako bi zatvorio rupe od ljevanja,
pa ću ih staviti na modele i poslikati. Bojanje može doći i kasnije, ionako se to ne vidi kad su neobojana sa unutrašnje strane,
ali ipak mene veseli kad je sve po PS-u.
:palci_gore:
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Cekaj..a zasto gitujes ako se ne vidi? Mozda se vidi ako ih budes otvarao radi slikanja..ima logike onda;)
Koji git koristis?
 

Bero01

Veteran foruma
Pa kad jedna vrata držiš otvorena, a druga zatvorena, onda se vidi....
a mene iritira kad se vide rupe od odljevaka, i neobojana unutrašnjost.
Dodao sam teret u te vagone, i obojao pod, tako da izgledaju bar malo bolje,
da ne kažem, uvjerljivije, kad već nisu nova (bolja) produkcija.

Koristim Revell kit, za makete, obični.

Vagoni su Athearn, Bev Bel, ograničena serija. Zato sam ih uzeo.P1160384.JPG
Svi su dobili teret u unutrašnjost.
P1160386.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh