5" i 7 1/4" Vrtna željeznica u HŽM

željko halambek

Veteran foruma
Za početak samo skromna najava da će u Hrv. želj. muzeju u Zagrebu biti postavljena prva pruga vrtne željeznice u Hrvatskoj, a u sklopu manifestacije "Advent u Zagrebu". Da ne bi "skakali pred rudo" reći ću samo da se nadamo da će sve ići po najavama i da će pruga opstati i nakon manifestacije.

Pripremni radovi su u tjeku, a trasa će biti duga oko 170m sa 4 skretnice i 2 stanična kolosijeka.

Kolosijek će biti sa širinu 127 i 184 mm (5˝+7 1/4˝).

Ukupna dužina pruge iznosi cca 168m.

U sklopu manifestacije predviđene su i dodatne aktivnosti u muzeju.

Više o svemu kad dođe vrijeme...

9pccrnD.png
 

Mon

 
Osoblje foruma
Danas (četvrtak) radovi poćinju u 11 sati. Molio bih vas tko god je zainteresiran da pomogne u fizičkim radovima da dođe. Treba nas u što većem broju. Ako tko ima mogućnost donjet lopatu I tačke bilo bi super.
BRAVO za inicijativu! :aplauz:
Mislim da bi se većna članova rado odazvala na poziv ali su sigurno u nemogućnosti što zbog daljine, što zbog radnih/porodičnih obaveza;
pitanje je jel' postoji neki drugi način kako da se pomogne u realizaciji ovog poduhvata?

PS: ko je/ ko će biti vlasnik pruge? Muzej ili ?
.
 

željko halambek

Veteran foruma
BRAVO za inicijativu! :aplauz:
Mislim da bi se većna članova rado odazvala na poziv ali su sigurno u nemogućnosti što zbog daljine, što zbog radnih/porodičnih obaveza;
pitanje je jel' postoji neki drugi način kako da se pomogne u realizaciji ovog poduhvata?

PS: ko je/ ko će biti vlasnik pruge? Muzej ili ?
.
Hvala na čestitkama.

Vlasnik pruge bit će HŽMZ, operater HRKLJUŽ, dok su vozila u privatnom vlasništvu.

Ako bude potreban u nekom drugom obliku, javit će mo.
 

Stanley

Poznati forumaš
Evo i mog priloga o jučerašnjem otvorenju vrtne željeznice.

Najprije alfe i omege, glave i pete ovog simpatičnog pothvata - Dražen Bijelić i Željko Halambek. Naravno da su imali pomoć i drugih modelara. Svaka čast svim majstorima:

U6Hdo4Y.jpg


Prije otvorenja trebalo je obaviti još neke sitnije zahvate na pruzi:

22xDW2E.jpg


3MT7DZq.jpg


ŽCPR bez brklje:

oyoithA.jpg


Dio prometnih sredstava:

s1Y8yq0.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
PF1xPsa.jpg


Zakon nad zakonima ipak je bila parna lokomotiva, vlasništvo g. Branka Kovača iz Vira pri Domžalah:

qElf6PI.jpg


Jedna od pokusnih vožnji:

X9wbZz9.jpg


Kud svi Turci tu i Stanley, pa sam sjeo u vagon odmah iza strojovođe. Kod ulaska u vagončić dogodila mi se mala nezgoda. Klupica je jako uska, ja sam bio neoprezan i leđni nastavak mi je upao unatrag i zaglavio se između dvije klupice. Pokušao sam se izvući, ali nije bilo teorije. Iz nevolje me izbavio g. Branko, a svi oko mene su dobro zabavljali neočekivanim prizorom.

Tri sličice iz vožnje:

vOGXxmt.jpg


a1FhSZH.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
DX1O3wx.jpg


Neposredno pred svečano otvorenje valjalo je još jednom provjeriti infrastrukturu. Draženu asistira Filip:

YUDnZpk.jpg


Svečano otvaranje uveličao je i Djed Mraz, u civilu Vjekoslav. Ovdje ga vidimo u društvu voditeljice HŽM Tamare Štefanac:

Hxt8nGQ.jpg


Djed Mraz provjerava je li pritisak pare u redu:

bR9VW5p.jpg


Usput je prijateljima iz Slovenije podijelio čokoladice:

MB9vpa8.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh