DRG-DRB epoha II 1924-1945!

1borna

Veteran foruma
Sva sreća što se takvo što nije nikad napravilo.....jer što je previše - previše je!
/bilo je još sijaset čudnovatih projekata i pokušaja, i kod diesel i e-lokomotiva ali osim eventualno prototipa nije se išlo dalje/ >:)
 

VRadek

Član foruma
Pošto će ovde biti medju svojima evo jedan lep vagončic od Fleischmanna 534802 "Plzeňský prazdroj, DRG, jako lepo odradjen, ovde ga ima svaki kolekcionar. Kod mene je u sastavu jedne kompozicije pivarskih vagona sa parnjačom klopa

IMGP3229.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Pošto meni sline cure na te modele,a nije tvoja epoha... :D
Mislim da bi ovi modeli mogli krenuti put Rijeke za popunjavanje moje kolekcije... :plaza:
 

NClight

Hybernated
Divno da se netko potrudio predstaviti po mnogima najzanimljiviju epohu u povijesti željeznice (kad već ja nisam :crvenilo: )
Kao zakleti N-ovac i primarno DRG-ovac u skupljanju modela moram dodati par informacija:

Većinu ili bolje reći sve od prikazanih modela možete nabaviti i u 1:160... Preko 900 modela je impresivna brojka (i pakao za džep!) N-ovci će sve informacije naći ovdje: http://www.spurweite-n.de/content/NDBSe ... BIndex.asp ... kod pretrage označite epohu 2 ili DRG / Mitropa

Schienenzeppelin, Fliegende Hamburger (i njegove SVT parnjake) te slične poslastice (Leopold, Heizwagen, ETA) radi KATO za Lemke, Roco je također radio u N-u par modela (BR44, V188, nekoliko serija putničkih vagona uključujući Schurtzenwagen itd...) a najprominentniji proizvođači poput Arnolda, MiniTrixa i Fleischmanna uredno nadopunjuju ovu značajnu epohu. Brawa je u zadnje vrijeme dodala par fantastičnih modela ove epohe kao i Liliput koji je upravo izbacio Karwendel Express u kompletu (sa lokomotivom!).

Za mali pregled u N-u pogledajte moju temu Kolekcija u ladici by NClight (iako je od zadnjeg posta prošlo vremenaaaaa... čeka se neki trenutak za fotkanje i dopunu :crvenilo: )
Valja napomenuti da za masne pare možete nabaviti i limitirane edicije npr. BR05 sa prednjom kabinom i slične kuriozitete od nekoliko maloserijskih proizvođača.

Par ispravaka i nadopuna tj. pojašnjenja:

Epoha 2 u njemačkoj je obilježena velikim strukturnim i tehnološkim promjenama na samoj željeznici te velikim brojem eksperimenata i uvođenjem Einheits tehnologije. Iako je cjeli sustav doživljavao korijenite promjene u par navrata, zbog loše financijske situacije, veličine sustava te politike, mnoge su promjene tekle sporo, a neki sustavi iako započeti još 30-tih godina nisu završeni ni po završetku rata.

Oznake direkcija (Reichsbahndirektionen) na vagonima (Bremen, Hamburg, Berlin itd...) tj njihovo grupiranje kao i standardizacija slovnih oznaka specifičnost je preuzeta iz doba državnih željeznica s kraja prve epohe. Najveći doprinos dale su pruske i bavarske željeznice, te se iz njihovog nasljeđa razvio kompletan sustav DRG-a. Sustav direkcija jako je sličan bivšem JŽ sustavu ŽTP-ova

Za potrebe brzih vlakova razvijaju se sustavi automatskog kočenja - 1934 godine danas te sustave poznajemo kao INDUSI (indukcijske balize... koriste se i kod nas!) te se na nekoliko pruga eksperimentalno uvodi svjetlosna signalizacija 1935, kao Sv sustav... . Signalizacija mehaničkog tipa je standardizirana (na bazi opet pruskih i bavarskih sustava) još 1924/5 i preživjela je čak do danas.

Einheits sustav konstruiranja i proizvodnje možemo pripisati želji za ubrzavanjem i standardizacijom proizvodnje željezničkih vozila a u cilju smanjenja troškova i povećavanja pouzdanosti i brzine. Problem je naravno bio i u preko 200 tipova lokomotiva koje su se u trenutku stvaranja DRG-a nalazio na prugama.
Radi se o tada revolucionarnom sustavu u kojem se rade standardne komponente od kojih se rade i koje se ugrađuju u novoizgrađene lokomotive i vagone raznih tipova. Uz par izuzetaka gradnje starijih tipova u prijelaznom razdoblju, sve lokomotive i vagoni građeni su po Einheits principu od 1925. Zgodno je napomenuti da iako revolucionaran, sustav je napredovao sporo pa je tako do 38' godine broj novoizgrađenih loksi imao mali udio (oko 6-7%). Tek se uvođenjem Kriegsbauart tj ratnih modela lakih teretnih loksi sa 15T osovinskim pritskom (iako je cilj bio 20T, mnoge pruge nisu bile rekonstruirane) taj broj povećao na 30-35% 1940'... stari modeli iz prve epohe još su bili glavna vučna snaga.

Oznake je pojasnio i Nik.
U šumi propisa, restrukturiranja i novih sustava te sa promjenama političke situacije dolazilo je i do promjena u oznakama.
Na loksama:
"Zlatna slova" tj metalne pločice s natpisom Deutsche Reichsbahn službeno su bile u opticaju do 1934/36. Nakon toga zamjenjene su bijelim oslikanim natpisima i često simbolom orla koji nosi vijenac sa svastikom ispod natpisa, a postoje i ratne slike loksi koje imaju samo orla sa svastikom i dva slova DR... no zbog sporosti sustava, još pred kraja rata mogle su se vidjeti lokse sa starijim natpisima. Najbolje i najbrže lokse (ponos željeznice) nosile su veliki metalni grb orla na čelima i bokovima od 1935.

Na vagonima:
Bijeli i zlatni natpisi Deutsche Reihchsbahn Gessellschaft u jednom redu ili skraćeno Deutsche Reichsbahn jednoredno ili dvoredno, sa kružnim grbom na putničkim vagonima. Često je vidljiv samo kružni grb, bez natpisa na putničkim vagonima. Teretni vagoni su nosili puni naziv u bijeloj boji. DR kao oznaka pojavljuje se samo na teretnim i vojnim putničkim vagonima u ratnom razdoblju DRB-a.

Jedna mala ispravka oko svjetlosne signalizacije na kompozicijama:
Lokomotive su bile standardno opremljene sa dva bijela svjetla naprijed i TREĆIM bijelim ili crvenim svjetlom po potrebi, jer je ono označavalo rang i smjer kompozicije! Pogledajte malo fotke... vidjeti ćete nosač a često i treću svjetiljku montiranu na ekspresnim i posebnim vlakovima. Treće svjetlo na vrhu nije kuriozitet ili greška... imalo je funkciju obilježavanja kompozicje, ne rasvjetljivanja pruge!
Vidi :arrow: http://www.hs-merseburg.de/~nosske/Epoc ... html#sig46

Za potpunije informacije o drugoj epohi preporučam Thomasa Noßke i njegovu genijalnu http://www.hs-merseburg.de/~nosske/EpocheII/e2xd.html tj. http://www.epoche2.de

Pozdravljam vas uz parolu
Räder müssen rollen für den Sieg!
(kotači se moraju okretati za pobjedu!)
 

nik

Veteran foruma
Mislim da je eksperimentalna ugradnja svjetlosnih signala počela bitno ranije od 1935. Naime u godinama 1936-38. Zagreb Glavni Kolodvor opremljen je Siemensovim sustavom svjetlosnih signala i električnog postavljanja skretnica čija je zamjena upravo u tijeku. Doduše u Zagrebu su tada postavljeni svjetlosni signali prema austrijskom uzoru odnosno čak njihovoj drugoj generaciji.

Bez obzira na DRG 'standardizaciju' na nekim sporednim prugama likovni signali bavarskog tipa preživjeli su do 80-ih ili 90-ih godina 20. stoljeća.

Što se broja svjetala tiče parne lokomotive su obično građene sa nosačima za sva tri svjetla a lampe su se onda postavljale prema pravilniku (jedna, dvije ili tri; bijele, crvene, plave ili kombinacija).
 

NClight

Hybernated
U pravu si Nik, eksperimentalno je počelo ranije, još 20-tih, no Sv sustav je uveden (tj. opisan 1935 u propisima) ali nije zaživio kao široko rasprostranjeni sustav (koristilo ga se na samo dvije-tri kraće pruge, prvenstveno je bio namijenjen S-Bahnu u Berlinu i Hamburgu) i nije zavladao sve do pojave Hp sustava nakon rata. Tek je Hp sustav bio "ono pravo" na prugama.

Više detalja:
http://www.hs-merseburg.de/~nosske/Epoc ... _3602.html
http://www.sh1.org/fotos/index.htm

Što se tiče Bavrskih signala, i tu si u pravu... još danas se mogu naći u funkciji (kao i kod nas mehanički/likovni signali iz 20' i 30'... divna mi je fotka kolege sa nagibnim vlakom kod likovnih signala... divota!) To je posljedica borbe bavarske direkcije za priznavanjem dijelova njihovog sustava ali i nedostatka financija... sve po sistemu "ako radi-ne diraj!"

Prema signalnim pravilnicima iz 1924 i 1935, za označavanje kompozicija korištene su crvena i bijela svjetlost te zastavice za markiranje i oznake kraja kompozicije. Plava rasvjeta u doba DRG-a koliko znam nije korištena. U vrijeme DRB-a još su skresane neke oznake no neke su dodane (ratna djelovanja učinila su svoje).

U šumi propisa i stalnog "poboljašavanja" sustava teško se snaći, no to je u stvarnosti dovodilo i do jako sporog uvođenja "na terenu" pa se može naći sve i svašta.

Za nas modelare, izvrstan uvid daje serija natpisa u Eisenbahn Journalu i MIBA magazinu 80' i 90' godina o DRG-u te spomenuti Nosskeov site. Za one sklonije arhivskoj građi preporučam fantastičan Eisenbahn Stiftung... pravi raj za oko (koji zna ostaviti smiješak na licu, ali i pomoći oko sklapanja kompozicija i još koječega)
http://www.eisenbahnstiftung.de/
http://www.stiftung-deutsche-eisenbahn.de/
 

Damir

 
Osoblje foruma
DRG 41

U potrazi za novim i bržim lokomotivama uprava DRG-a traži nova idejna riješenja jer su u cijeloj zemlji pripreme
za WW II te im trebaju veliki i jaki strojevi koji će moći vući razne terete na velike udaljenosti u rekordnom roku.
Inžinjer-konstruktor Frederick W.Eckhardt konstruira moćnu 41-icu 1937. godine i odmah se pokreće proizvodnja.

Dva prototipa 41 001 i 41 002 prolaze nemilosrdne testove! Kotlovi pritiska 20 bara često pucaju radi tanke stjenke kotla.
Na ta dva prototipa ih krpaju i snizuju tlak na 16 bara da bi pokretanjem proizvodnje ovih lokomotiva ojačali stjenku kotla
i vrtili pritisak od 20 bara. Lokomotive se na kraju pokazuju kao pun pogodak,snažne,izdržljive i ne pre zahtijevne što se tiče održavanja.
Ovaj tip lokomotive je prestao sa svojom aktivnom radnom službom 1986. godine,ali mnoge su i danas aktivne kao jedna od glavnih vuča povijesnih vlakova "Eisenbahn romantic" dok je nekolicina njih našla svoj stacionirani položaj u željezničkim ili tehničkim muzejima.

Tehnički podatci:

-Proizvođač: BMAG,Borsig,Maschinenfabrik Esslingen,Henschel & Sohn,Jung,Krauss-Maffei,Krupp,Orenstein & Koppel und Schichau
-God proizvodnje: 1936-1941
-Osnovna konfiguracija: 1'D1'-h2
-Duljina preko odbojnika: 23.905 mm
-Radna težina: 101,9 t
-Max brzina: 90 Km/h


Video:

&feature


005.jpg


Model proizvodi:Marklin,Roco,Fleischmann,Trix/Minitrix,Arnold (N)
 

NClight

Hybernated
niko kaže:
rivarossi V 20 u dvije maskirne sheme
Nažalost, niti jedna Limina maskirna shema nema uporište u dokumentaciji, više je izmaštana nego prototipska iako, sve je moguće. Ako baš inzistirate na DRB-Wehrmacht verziji onda je klasična crna sa zadnjim setom oznaka (orao sa D-R) izbor kojim se nemože pogriješiti.

Inače, model je dobavljiv i u N-u od Lemke/Kato/Hobbytrain-a i to u nekoliko verzija, uključujući Zwilling (duplu/tandem, dvije lokse vezane u zapregu)
 

Damir

 
Osoblje foruma
DRG 01

Lokomotive tipa 01 uglavnom same po sebi specifične radi svoje impozantnosti za ono
doba kada su izgrađene. Dakle,proizvodnja je započela 1923.god imala je dva parna cilindra,razvijala
snagu od 2 500 Ks i mogla potegnuti čak do 130 Km/h.
Nešto kasnije 1930-tih god dobila je i mlađu sestru tipa 02 koja je imala četiri parna cilindra,ali
pokazala se kao nelogično riješenje.
Previše je trošila ugljena,a bila je iste iskoristivosti kao 01 koja je trošila puno manje.
Pošto 02 nije zadovoljila, nastaje tip 03 opet sa 2 parna cilindra slične snage 01,ali drugačijih karakteristika.

Kad su prve 01-ice krenule na svoje komercijalne vožnje ispostavilo se da po nekim od gradova gdje su tada
vozile poput Dresdena i Berlina nemaju dovoljno čvrste mostove koji dugoročno mogu izdržati prelaske ovih moćnih i teških
strojeva. Neki od mostova su pojačavani armiranim betonom,a neke su srušili i napravili nove.


Tip 01 je iza WWII uspješno obavljale svoje vuče u putničkom i teretnom prometu za upravu DB i DR skroz do
1973. odnosno 1982.godine kada izlaze iz komercijalne upotrebe,ali nastavljaju sa vučom povjesnih vlakova. Inače neke lokomotive iz klase 01 zadnji puta u svom komercijalnom radu su izložene prepravci tj.postavljanju jačih
i funkcionalnijih kočnica,prepravcima na kotlu itd. Svi remonti su se odvijali između 1950-1961 god.

Najveću preobrazbu su doživjele u tadašnjem DDR-u gdije je čak nastala i podserija tih lokomotiva nazvana:
DR Reko 01.05 Povlače se iz prometa 1982. godine jer su ih istisle Sovjetske dizelke velike snage klase DR 132.

Karakteristike:

-Proizvođač: AEG,BMAG,Borsig,Henschel,Hohenzollern,Krupp
-Osnovna konfiguracija: 2"C1 Toh2
-God proizvodnje: 1925-1938
-Radna težina: 108,9t
-Dužina preko odbojnika: 23 940 mm
-Max brzina: 130 km/h


Video:


02202H.jpg


Model proizvodi: Roco,Fleischmann,Liliput,Marklin,Trix/Minitrix,Micro Metakit,Lemaco....
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
nešto me ova 01 podsječa, a posebno 03 na američku PACIFIK i 41 na MIKADU ili na jŽ 05 i 06!!??
 

Damir

 
Osoblje foruma
DRG 64

Godine 1926. počinje priprema projekta za izradu Einheits parne lokomotive tipa 64.
Ona ulazi u proizvodnju godine 1928 i traje do 1940-te. U izgradnji ovog tipa lokomotive sudjelovale
su sve velike i poznate tvornice koje su uglavnom proizvodile i ranije tipove parnih lokomotiva.

Djelovi lokomotive kao i sam kotao su preuzete od ranijeg tipa 24.
DRG 64 su proizvedene ukupno u 520 primjeraka,a služile su za vuču putničkog i teretnog prometa na međumjesnim linijama.
Nakon WW II u cijeloj Njemačkoj se nalazi još samo 393 ispravnih primjerka ovog tipa lokomotive,a ostale su dočekale kraj
rata oštećene ili neispravne pa su otpisane,nekolicina ih je zaostala u okolnim zemljama poslije rata npr Austrija,Poljska...
Pod upravom DB one prestaju sa radom 1975. godine,a do danas ih je sačuvano 20-tak komada. Neke su od njih stacionirane
po muzejima diljem Njemačke,a ostale su još aktivne i vuku muzejske kompozicije.

Karakteristike:

- Tip: 1C1 To h2t
- Duljina preko odbojnika: 12.400 mm
- Radna težina: 75,2 t
- Max brzina: 90 km/h
- Opskrba vodom: 9,0 m3
-Spremište ugljena: 3,0 t

Video:


001.jpg


Model proizvodi: Fleischmann,Marklin,Gützold,Lenz,Roco,Piko...
 

Damir

 
Osoblje foruma
DRB 12

To su bile Austrijske expresne lokomotive oznake BBÖ 214.
Nakon WW I, uprava BBÖ daje konstruirati parnu lokotivu koja će prometovati Zapadnim djelom
Austrije na relaciji Wien - Salzburg - Passau. Proizvode se dva prototipa serije 114,01 (tro-cilindarska)
isporučena 1929.god i 214,01 (dvo-cilindarska) isporučena 1928.god!
Nakon svih potrebnih testova odabrana je za proizvodnju lokomotiva tipa 214.
Prisvajanjem Austrije Njemačkom teritoriju u WW II tako i ovaj tip lokomotive vozi pod upravom
DRB sada numerirana kao DRB 12.

Nakon 1945.god ostaju u Austriji pod novom upravom i numeracijom ÖBB 12.
Zapadni pravac na kojem su vozile,do 1953.god se elektrificirao pa su premještene na Južni pravac
Wien-Villach. 1962.god povlače se iz prometa pri čemu su uglavnom izrezane,a dva komada su
stacionirana u Austrijskim željezničkim muzejima.

Specifikacija:
-God proizvodnje:1928-1936
-Komada: 13
-Proizvođač: Floridsdorf
-Duljina preko odbojnika: 22.580 mm
-Radna težina:116,9/123,51 t
-Max brzina: 120 Km/h


2012-09-13_153643.png


Model proizvodi: Liliput
 

Thommo

 
Osoblje foruma
2012-09-13_153643.png


...austrijske expresne lokomotive oznake BBÖ 214
Zanimljive lokomotive što se tiče osovinskog rasporeda - 2-8-4. Taj se raspored obično zove "Berkshire", u USA je korišten u zadnjim desetljećima parne vuče. Spada u "super power steam", kao i još nekoliko tipova, 4-6-4, 4-8-4, 2-10-4...

http://steamlocomotive.com/berkshire/

Svima im je zajedničko da je kabina i ložište poduprto sa dvije osovine, tj. s jednom vrstom okretnog postolja.

Mislim da JŽ uopće nije imao ovakav tip lokomotive (ispravite me ako griješim), općenito su bile rijetke u Europi.
 

nik

Veteran foruma
Ne, kod nas nije bilo ovih lokomotiva. Austrijanci su ih imali samo 13 komada, ÖBB 12.01–13. a sačuvane su samo dvije; 12.10 i 12.14 s tim da ova druga nikada u originalu nije vozila u Austriji. 12.14 je u originalu bila jedna od 79 lokomotiva tog tipa koje su između WW1 i WW2 bile po licenci građene u Rumunjskoj kao serija CFR 142.

bei-sonderfahrt-rumaenien-eine-koenigin-455680.jpg


http://www.bahnbilder.de/name/einzelbil ... stige.html
 

Damir

 
Osoblje foruma
Pruska 538 abc/EZ EC 549 abc DRG E 91.3-4

Ovaj tip lokomotive koji je predviđen za vuču putničkih i teretnih vlakova izgrađena je za Pruske željeznice
početkom 20 st. točnije od 1912-1921 godine i u tom razdoblju proizvedeno ih je 12 komada.
Ova je lokomotiva izgrađena u doba kada je E tehnologija bila u začetku tako da se ove lokomotive
nisu iskazale radi učestalih kvarova na E motorima koji su imali velike vibracije od kojih su pucali
zupčanici na prijenosima. Prelaskom svih Njemačkih željeznica pod upravu DRG ovaj tip lokomotiva se
smatra kao nerentabilan te se one kasiraju do sredine 1930-tih,a samo jedna je opstala do 1943 godine
kada se i ona otpisuje.

Specifikacija:
- Tip: B+B+B
- Dužina preko odbojnika: 17 200 mm
- Radna težina: 101,7 t
- Osovinsko opterećenje: 17 t
- Max brzina: 50 Km/h

Model proizvodi: Westmodel

e91_3_1.jpg

2013-03-26_095821.png

Y130-11072_b.jpg

Elektrolok E 91.3-4 der DRG.jpg

Y130-11073_b.jpg

Y130-11073_c.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Pruska EZ 507-508 DRG E 70

Lokomotiva je namjenjena za vuču teretnih i putničkih vlakova u Berlinu i užoj okolici.
Namjera je bila izgraditi 10 lokomotiva,ali zbog WW I i velikog troška financiranja rata
ispoučene su samo dvije lokomotive ovoga tipa.
Nakon rata 1918 godine ove dvije lokomotive su prebačene u Šlesku tj. središnju Njemačku
gdje su osim vuče vlakova služile i kao manevarke. Dolaskom novijih i modernijih E lokomotiva
E 70 su otpisane 1938 godine.

Specifikacija:
- Tip: DW1K
- Dužina preko odbojnika: 10 000 mm
- Radna težina: 68,0 t
- Max brzina: 50 Km/h

Model proizvodi: Westmodel

e7008.jpg

2013-03-26_104352.png
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Od ove Pruske nisam video neobicniju loksu ikada.. ali mnogo mi se svidja pogotovo je neverovatan podatak da tezi oko 100t skoro kao prosecna parnjaca a duplo je manja!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh