Ex590/591 Ohrid

Mon

 
Osoblje foruma
Imam fotografiju ove table ali osim nje nemam nikakav podatak koji je to voz bio.
Jel zna neko nesto vise; koji je to voz bio, kada je vozio/vozni red, sastav vagona
i jel se mogu naci modeli za iste i slicno?
Mozda Vedi pronadje nesto u svojoj arhivi :)
 

Attachments

  • TABLA LJ-SK ohridexpress.jpg
    TABLA LJ-SK ohridexpress.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 222

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Je, u pitanju je Ohrid Express..
Ista tabla sa 'Railfaneurope.net' stranice:
(photo:Slobodan Ilic)
 

Attachments

  • ohridexpress[1].jpg
    ohridexpress[1].jpg
    37.6 KB · Pregleda: 189

Mon

 
Osoblje foruma
Ono MZ u gornjem levom cosku table kaze da je taj voz novijeg datuma...
Jel postojao neki voz koji je isao na ovu relaciju (LJ-SK) u vreme SFRJ?
 

Stanley

Poznati forumaš
Mon kaže:
Jel postojao neki voz koji je isao na ovu relaciju (LJ-SK) u vreme SFRJ?
U vrijeme JŽ postojao je brzi (potkraj osamdesetih godina ekspresni) vlak Ohrid koji je vozio na relaciji Ljubljana - Bitola/Kičevo.
Osobno sam se vozio u njemu lipnja 1986., kada sam putovao u Ohrid via Bitola.
Vlak se u Skopju razdvajao na dva dijela. Jedan dio je nastavio vožnju smjerom Veles - Prilep - Bitola, a drugi za Tetovo - Gostivar - Kičevo.
U sastavu vlaka bila su dva WL: Ljubljana - Bitola i Ljubljana - Kičevo. Ostatak garniture činili su vagoni Goša Y. WL za Bitolu bio je na čelu garniture, a WL za Kičevo na začelju. To je imalo smisao jer je garnitura za Kičevo u Skopju mijenjala smjer vožnje.
Moguće je da je u garnituri bio i poneki vagon Ljubljana - Skopje - Ljubljana. Pamtim da je vlak bio dugačak, a koliko je vagona ukupno bilo ne bih znao reći.
Uglavnom, ako netko bude želio sastaviti Ohrid iz osamdesetih moći će to učiniti od najavljenih A.C.M.E JŽ Goša Y i A.C.M.E JŽ WL.
Vlaka koji bi vozio samo na relaciji Ljubljana - Skopje ne sjećam se. Mislim da ih nije bilo. Izravnih vagona Ljubljana - Skopje - Ljubljana vjerojatno je bilo u drugim (međunarodnim) vlakovima, no to bi trebalo provjeriti po starim voznim redovima.
 
  • Like
Reactions: Mon

Vedi

Član foruma
Ovak, idemo po redu.

Vlak se nikad nije zval Ohrid express, već samo Ohrid.
Počel je voziti krajem sedamdesetih, sve do raspada JŽ, tj. Jugoslavije je vozil ovisno o Voznom redu kao ekspresni tj, kao brzi vlak (najviše kao ekspresni).
Najpoznatiji u Jugoslaviji u unutarnjem prometu kao vlak sa najdužom trasom, tj. od Bitole do Ljubljane (s tim da je ispočetka pod tim imenom vozio samo od Beograda do Bitole), te kao jedan od vlakova sa najviše vagona (i do preko 20).

Ove dvije slike sa tablama koje ste stavili su obadvije iz Voznog reda 2001/2002., kada je vlak vozil kao B 410/411 Ohrid od Ljubljane do Bitole i obratno, a table su sa direktnog WL vagona Ljubljana - Skopje.

Kasnije je vlak vozil pod imenom Olympus, od Ljubljane do Thessalonikia, još nekoliko godina, ali bez direktnih vagona za Skopje ili Bitolu.

Sastav vlaka stavim navečer, od zadnjeg JŽ VR-a, bilo je (ljeti) 22 vagona u sastavu, zimi 21, miješani ŽTP Zagreb, ŽG Ljubljana, ŽTP Beograd i ŽTP Skopje, pa jao onome ko ide slagat ovu kompoziciju! >:)
 
  • Like
Reactions: Mon

SHUCA

Poznati forumaš
Tog "expressa" se dobro sećam :evil: Bio je to voz ,makar na Savskoj deonici,-ZA IZBEGAVANJE !!
Skoro DVA sata sporije vreme putovanja BGD-LJB od ostalih exp. vozova :D
Na toj deonici je uvek bio prepun,jer je bio dosta jeftiniji od međunarodnih.
Uz to njegov RANG je bio niži te su ga ostali ( tu su 221 i 291) obilazili-preticali pa je kasnio po 1-2 sata :D
Inače bio je JEDINI (po rangu) unutrašnji EXPRESS voz. 590-591 i zvanična relacija je bila LJB-BITOLA a zvanično ime (kako reče i Vedi..)..."OHRID" !
Na delu puta BGD-SK-BT nije imao konkurenciju osim noćnog brzog voza 770-771 BGD-SK .
Putovao sam Ohridom dva puta-dosta za ceo život >:) Prepun regruta,vojnika na odsustvu,njihove familije,razni polu svet sa
obaveznim đžeparošima (uzalud pratnja narodne milicije :D ) jako smrdljiv i prepun smeća... A nerviranje oko kašnjenja da ne pominjem.
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Wowww koje informacije! :naklon: :naklon: :naklon: to su bas te koje sam trazio!
Jel moze da se nadje neka fotografija ili sl?
Vedi kaže:
Sastav vlaka stavim navečer, od zadnjeg JŽ VR-a, bilo je (ljeti) 22 vagona u sastavu, zimi 21, miješani ŽTP Zagreb, ŽG Ljubljana, ŽTP Beograd i ŽTP Skopje, pa jao onome ko ide slagat ovu kompoziciju! >:)
:o
 

Vedi

Član foruma
Vozni red 1991/1992.

Ex 590 Ohrid

Kretanje vlaka iz Vinkovaca za smjer Zagreb.

LOK 441
DDam (ŽG Lb) Skopje - Ljubljana
DDm (ŽTP Zg) Skopje - Zagreb
B (ŽTP Zg) Skopje - Zagreb
Bc (ŽTP Sk) Skopje - Zagreb
WLAB (ŽTP Sk) Skopje - Zagreb
WLAB (ŽTP Zg) Bitola - Zagreb
Bc (ŽTP Zg) Bitola - Zagreb
AB (ŽTP Zg) Bitola - Zagreb
AB (ŽTP Zg) Bitola - Zagreb
B (ŽTP Zg) Bitola - Zagreb
B (ŽG Lb) Bitola - Ljubljana
B (ŽG Lb) Bitola - Ljubljana
Ds (ŽG Lb) Bitola - Ljubljana
WLAB (ŽTP Sk) Skopje - Ljubljana
Bc (ŽTP Sk) Skopje - Ljubljana
WLAB (ŽTP Bd) Niš - Ljubljana

.. mea culpa, zbrojil sam jučer i kursnu grupu od Ex 592 koja se dodavala u Zagrebu za Ljubljanu, al nisam oduzel kursnu grupu koja se skinula u Zagrebu (sveukupno je cirkuliralo na vlaku 22 vagona), al' nije ni 16 vagona odjednom loša brojka...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Auu... znaci da je "Ohrid" bila jedna od najduzih ako ne i najduza kompozicija u to vreme.
Vagoni-modeli bi se i nekako skupili (za par godina >:) ) ali gde da se nadju njihove tacne oznake?
 

Vedi

Član foruma
Mon kaže:
Auu... znaci da je "Ohrid" bila jedna od najduzih ako ne i najduza kompozicija u to vreme.
Ohrid i je bila najduža redovna kompozicija u unutarnjem prometu!

Mon kaže:
Vagoni-modeli bi se i nekako skupili (za par godina >:) ) ali gde da se nadju njihove tacne oznake?

Misliš na brojeve vagona?
Pa to nije bilo uvjetovano da taj i taj vagon vozi isključivo na jednom vlaku, tako da tu nema problema.
Jedino bi trebalo pričekati ako A.C.M.E. (eventualno) izbaci i vagone sa oznakama ŽTP Beograd i Skopje (vjerujem da hoće jednog dana). Ljubljana i Zagreb bi trebali izaći svakako, tako da ćeš moći složiti svoju točnu kompoziciju Ohrida!
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
E ovo puno olaksava stvar a za BGD i SK vagone moze i koja prerada onog sto ACME izbaci.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Vedi kaže:
Ohrid i je bila najduža redovna kompozicija u unutarnjem prometu!
Ta konstatacija je verovatno blizu istine.....Ako gledamo preko cele godine DA !
Ja sam se vozio u 15.od 17 vagona NERETVA exp. BGD-Ploce 1975. krajem maja.
I kod OHRID-a je postojala varijacija broja vagona po deonicama puta,ali ,KOLIKO SE SECAM :??:
7-8 kola su bila konstanta na celoj relaciji BT-LJB.
Nisam siguran :hmmm (kolega Stanley moze pomoci) ali
mislim da je taj voz bio i kicma PTT YU saobracaja?
Da dodam da je jedan od duzih UNUTRASNJIH vozova bio i brzi SLOVENIJA exp. LJB-BGD (600/601),
dok je ukupno :D HELLAS exp 410/411 (DA-AD) bio bez premca cak i u evropskim okvirima,
no, o tome u posebnoj temi :palac_gore:
 

Vedi

Član foruma
SHUCA kaže:
Ta konstatacija je verovatno blizu istine.....Ako gledamo preko cele godine DA !

Da, pa zato sam napisao redovna kompozicija.
Bila je ljeti vlakova prema moru, i "Slovenija", ali kad gledaš ona je (u osamdesetima) bila isto dugačka, ali isto tako pola vlaka je išlo za Koper, a pola za Pulu (zimi), dok su ljeti išli samo za Koper (za Pulu je bio poseban vlak).

SHUCA kaže:
I kod OHRID-a je postojala varijacija broja vagona po deonicama puta,ali ,KOLIKO SE SECAM :??:
7-8 kola su bila konstanta na celoj relaciji BT-LJB.

Da, ali tako jednostavno nemožemo gledati na dužinu vlaka, jer po takvome ni Hellas express nije imao više od 6,7 vagona, ako gledamo samo direktne vagone AD-DA!

Ohrid je najvećim dijelom puta, znači od Niša do Zagreba (u ovom slučaju VR 1991/1992.) imao čak 16 vagona, i to cijelu godinu!
A toliko vagona nije imao ni jedan vlak u unutarnjem prometu cijeli VR, pa ni "Slovenija".
 
  • Like
Reactions: Mon

Stanley

Poznati forumaš
SHUCA kaže:
Nisam siguran :hmmm (kolega Stanley moze pomoci) ali
mislim da je taj voz bio i kicma PTT YU saobracaja?
Moguće je da je u sastavu imao putujuću poštu Beograd - Skopje - Beograd, s obzirom da je na toj relaciji bio noćni vlak. Ali konkretnih saznanja o tome nemam.
Na relacijama Ljubljana - Zagreb i Zagreb - Beograd vozile su posebne putujuće pošte. Ne pamtim da je postojala izravna putujuća pošta Ljubljana - Skopje (što ne znači tvrdnju da je nije bilo). Uostalom, poštanske linije mijenjale su se tijekom desetljeća.
To bi se najlakše moglo provjeriti u arhivama nekadašnje ZJPTT (vjerojatno u današnjem PTT Srbije).
 
  • Like
Reactions: Mon

SHUCA

Poznati forumaš
Ne znam koji R.V. gledas,ali (opet mali O.T.) voz 600-601 i direktna kola za Koper ne štimaju baš... :hmmm
Deceniju su na tom pravcu koristili voz 252-253 Maribor ex. gde se Koparsko-Pulski deo odvajao u Zidanom mostu
i zasebno 602/603) nastavljao ka cilju.
Od 1972 sam makar jednom godišnje putovao u Mehanotehniku,pa.... :prof:
Kasnije se (prvo leti)pojavio poseban auto-voz BGD-KP,a kombinacija sa "Slovenijom" ,zimi..

Za OHRID,mislim da je Stanley u pravu za ptt saobraćaj. Putujuće pošte su u unutrašnjem saobraćaju bile noćne zbog uštede u vremenu.
No, za MON-a jedan zanimljiv detalj o OHRID-u:
Bio je sa ulaskom u BGD sa juga oko pol 6h u jutro onako dug i bučan-PRAVI BUDILNIK za Rakovicu,kloparajući nizbrdo
starom trasom Požarevačke pruge IZNAD Rakovice :palci_gore: . Bio je PRVI JUTARNJI voz iz smera NIŠ :!:
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Bas tako Shuco!
Secam se da smo ja i drustvo otvarali prozore i vadili glave napolje da bi "udisali budjenje Beograda"! :D
Krivo mi je sto se nisam provozao s "Ohridom" po celoj trasi sve do Ljubljane...

Deo ove kompozicije je bio i jedan WLAB za kojeg sam dobio info
da je pripadao Zagrebackog ZTP-u i koji je vozio ZGB-Kicevo-ZGB.

Jel ima neko info/sliku ovog vagona?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh