Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul express

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Bilo bi lijepo naći slike iz 80-ih ta dva OSE WLAB izvan Grčke u vlaku...
 

damir661

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Mislim da ti ex DB Bcm254 nikada nisu vozili na Hellas-Istanbul expressu, mada nikad ne reci nikad.
Većinom su bili angažovani na Akropolisu
 

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

damir661 kaže:
Mislim da ti ex DB Bcm254 nikada nisu vozili na Hellas-Istanbul expressu, mada nikad ne reci nikad.
Većinom su bili angažovani na Akropolisu

Vjerojatno da jer Akropolis je imao kraću rutu pa je bila samo jedna noć u vlaku dok je Hellas imao dulju pa su bile dvije noći u vlaku.
 

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Turski propagandni materijal iz 1990.

Mit diesem Zug war ich zwischen Muenchen und Istanbul mehrmals unterwegs: in 1989 zweimal, in 1990 einmal, damals noch ueber Zagreb-Beograd.
In 1989 reiste ich in dem bulgarischen Liegewagen, genau wie der Wagen der in den Bildern zu sehen ist.
In 1990 reiste ich im Schlafwagen der TCDD, der aber von draussen etwa anders war. Von dieser Reise habe ich als "Souvenir" den fuer die Reisende zur Verfuegung Zeitschrift mitgennomen; einige Seiten sprechen ueber die Verbindungen der TCDD nach dem Ausland, auch auf Englische Sprache.
Eine Seite (die letzte gezeigte) praesentiert den neuen Schlafwagen, der in diesen Jahren zwischen Istanbul und Ankara neu eingefuehrt wurde. Es handelt sich ueber den selben Wagen, der im Istanbul Express bis Muenchen fuhr. Diese letzte Seite ist nur auf tuerkisch; da ich diese Sprache ein bisschen kenne, kann ich auf Wunsch den Inhalt gerne erklaeren...


Scansione-6.jpg


Scansione0001-6.jpg


Scansione0004-3.jpg


Scansione0005-3.jpg


Scansione0006-3.jpg


http://www.wagonslits.de/phpbb2/viewtopic.php?t=973
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Munchen 1990., D1293 Istanbul-Express:
19909955-k85_Muenchen_Hbf_D_1293_Istanbul-Express%5B1%5D[1].jpg

ACME 52853:
ACME_52853_WLABm_Abteilseite[1].jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Inače, evo još malo slikica Hellas-Istanbul-Expressa:
D411, 23. Mai 1987
1987-05-11[1].jpg
(photo: Christoph Garstka)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

D410, 10. März 1987:
1987-03-03[1].jpg
(photo: Christoph Garstka)
 

damir661

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Istanbul express 1989, Spittal-Millstättersee
426355_514503458577546_96062063_n.jpg
 

damir661

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Slika koja mozda potvrdjuje navode da su dva JZ Bl vagona (Skopje-Stutgart) u stvari dva ljubljanska vagona.
Obratite paznju na RIC u oznaci broja, kao i mogucnost da je drugi vagon GosaY iz osamdesetih, a takve ZTP Sk nije imao
hellas0001.jpg
 

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Drugi vagon je isti kao prvi samo obratno okrenut.
 

4w4

Član foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Veliko je pitanje kakva je stvarna situacija na terenu odredjenog dana.U kursnoj grupi "Mostar expressa" iz Njemacke za Sarajevo i Ploce ja sam itekako vidjao (pored njemackih kola koja nisu bila rijetka kao zamjena za izbacena sarajevska kola negdje) ljubljanske ili zagrebacke vagone(to narocito vazi za "a/b" i "b" kola,ne toliko za"bc" kola).Mislim da su vagoni u "Hellas expressu" na relaciji Skopje- Dortmund bili skopski sve do stupanja na snagu voznog reda 1984/85 od kada su ljubljanski...

Zaboravih dodati da sa tim preuzimanjem ljubljanskih vagona i "trcanje" bjese skraceno do Stuttgarta.Dostavljeni su sastavi iz raznih perioda postojanja ove legendarne kompozicije.
 

4w4

Član foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Da dopunim malo informacije o sebi...Rodio sam se i zivio u Centralnoj Bosni,odatle i znam dobro prilike sa zeljeznice tu iz osamdesetih kao strastveni posmatrac.Tri godine pred raspad bivse drzave zivio sam u Zagrebu i cesto sam znao prosetati do Glavnog kolodvora.U vezi "Hellasa" i "Akropolisa" ne rasipajte energiju uzalud .Vagoni iz Skopja za Njemacku bjehu ljubljanski u prvom,skopski u drugom,takodje "Jz" vagoni u"Bg-Zurich express" bjehu ljubljanski("wl" i "bc" beogradski) to ovi za sjedenje,krajem sedmice bjese i svicaraca.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

4w4 kaže:
Da dopunim malo informacije o sebi...Rodio sam se i zivio u Centralnoj Bosni,odatle i znam dobro prilike sa zeljeznice tu iz osamdesetih kao strastveni posmatrac.Tri godine pred raspad bivse drzave zivio sam u Zagrebu i cesto sam znao prosetati do Glavnog kolodvora.U vezi "Hellasa" i "Akropolisa" ne rasipajte energiju uzalud .Vagoni iz Skopja za Njemacku bjehu ljubljanski u prvom,skopski u drugom,takodje "Jz" vagoni u"Bg-Zurich express" bjehu ljubljanski("wl" i "bc" beogradski) to ovi za sjedenje,krajem sedmice bjese i svicaraca.
Ovi ljubljanski na Bg-Zurich Express-u više bi bili kao izuzetak, a ne pravilo.
Koliko pamtim, zagrepčani su uredovno davali svoj Bl..

4w4, dobrodošao na forum! :palac_gore:
 

4w4

Član foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Nadodavan je jedan "bc" i jedan "bl" na celu na Zagreb gl.kol. od zagrebackog "Ztp-a" i to oni tada noviji "prugasi".Iz Beograda vidjah uglavnom slovenacke "a/b" i "b", inace u ranijem nekom periodu osamdesetih i ja sam vidjao beogradske,kada bih vidio tu kompoziciju.S obzirom da je tema "Hellas express" da kazem da sam dosta skitao sa drugarom kao vrlo mlad, a i sa svojim ocem koji je znao putovati sluzbeno za Lj,Zg,Bg i s tim u vezi prvi puta mislim da sam vidio ona masivna "Db" spavaca kola sa natpisom "Ten" u Beogradu 1978.Koliko znam imase ih samo "Hellas"(crvena bjehu),bjese oko 21,30h navece,sto me navodi na zakljucak da je mnogo kasnio jer koliko znam u Beograd je dolazio nesto prije 17h.
 

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

4w4 kaže:
Nadodavan je jedan "bc" i jedan "bl" na celu na Zagreb gl.kol. od zagrebackog "Ztp-a" i to oni tada noviji "prugasi".Iz Beograda vidjah uglavnom slovenacke "a/b" i "b", inace u ranijem nekom periodu osamdesetih i ja sam vidjao beogradske,kada bih vidio tu kompoziciju.S obzirom da je tema "Hellas express" da kazem da sam dosta skitao sa drugarom kao vrlo mlad, a i sa svojim ocem koji je znao putovati sluzbeno za Lj,Zg,Bg i s tim u vezi prvi puta mislim da sam vidio ona masivna "Db" spavaca kola sa natpisom "Ten" u Beogradu 1978.Koliko znam imase ih samo "Hellas"(crvena bjehu),bjese oko 21,30h navece,sto me navodi na zakljucak da je mnogo kasnio jer koliko znam u Beograd je dolazio nesto prije 17h.

Crveni DB 'TEN' spavaći i jesu prema svim podacima išli samo na Hellasu. Na Akropolisu su bili samo kušeti a na Veneziji grčki prastari plavi spavaći exCIWL. Na Istanbulu su isto bili samo kušeti i to bugarski a tek od VR '90/91. spavaći i to turski.

D 410 "Hellas-Express" am 12. April 1984. in Athinai Larissa.
http://foto.arcor-online.net/palb/alben ... 643934.jpg
http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... 17,5954974
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

nik kaže:
Crveni DB 'TEN' spavaći i jesu prema svim podacima išli samo na Hellasu.
Išao je u principu i na Tauernu, ali samo na relaciji Oostende-Salzburg.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

4w4 kaže:
.Iz Beograda vidjah uglavnom slovenacke "a/b" i "b", inace u ranijem nekom periodu osamdesetih i ja sam vidjao beogradske,kada bih vidio tu kompoziciju.
Išli su beogradski i pred sam rat, čak su stavljali i ove 'ex DB' UIC-X beogradske kušete.
 

nik

Veteran foruma
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

Sky kaže:
nik kaže:
Crveni DB 'TEN' spavaći i jesu prema svim podacima išli samo na Hellasu.
Išao je u principu i na Tauernu, ali samo na relaciji Oostende-Salzburg.

Mislio sam na potez Sežana/Jesenice-Gevgelija/Dimitrovgrad koje u osnovi i obuhvaća ovaj forum... :D
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul expres

nik kaže:
Mislio sam na potez Sežana/Jesenice-Gevgelija/Dimitrovgrad koje u osnovi i obuhvaća ovaj forum... :D
Znam :palac_gore:
Ovo sam čisto naveo kao podatak za relacije izvan ex YU, a što također obuhvaćamo ovim forumom ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh