Izrada modela HŽ 1061 lokomotive (Žutke)

SHUCA

Poznati forumaš
:palci_gore: ...I sada zadovoljavajuce :!:
Uz ponovno farbanje + decali rezultat bi bio još bolji !
Pre 35 godina je bilo MNOGO manjeg izbora ,u onoj državi se teško dolazilo i do
osnovnih modela,a kamo li materijala za preradu i finiširanje...Tada se tek POČELO sa prodajom Revell farbi :D
1 Borna,NEMAŠ se čega stideti-barem si pogodio model po prototipu :palci_gore:
Jedino mi je 461 u domenu "jako asocira", ostalo su MODELI :!:
A o tehničkom dostignuću TADA,deplasirano je danas komentarisati,a još manje isticati greške.
Čestitke autoru :palac_gore:
 

1borna

Veteran foruma
Hvala lijepo na riječima utjehe! Sjećam se kako sam bio zadovoljan tada davno...a sad kad ih usporedim sa današnjim preradama mi izgledaju pomalo jadno. Zato ću ako ih ne zamijenim za Maerklin obojiti i urediti na novo.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Pridružujem se čestitkama :aplauz: :aplauz:
Naš Borna prvo ne da ništa na vidjelo dana pa nas potom šokira :eek:
Svaka čast majstore,ako ima još modela s njima na sunce ;)

P.S- Ja ih uopće nebi prebojao nego ih pustio takve kakvi jesu :palac_gore:
 

1borna

Veteran foruma
Hvala! Bit će toga još, ali nešto kasnije i to iz Maerklin sanduka, koji je bio pod stražom cijelo vrijeme....
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Jako zanimljivi modeli, i to još u samogradnji! :palac_gore:

I ja bi ih ostavio takve, vjerojatno ti imaju sentimentalnu vrijednost!
 

nik

Veteran foruma
Thommo kaže:
Jako zanimljivi modeli, i to još u samogradnji! :palac_gore:

I ja bi ih ostavio takve, vjerojatno ti imaju sentimentalnu vrijednost!

I ja se slažem i isto to nebih dirao. Bolje taj trud uložiti npr. u preradu Moko Đurice i Acme Mopeda na AC sistem.
 

1borna

Veteran foruma
Dobar večer! Ja sam njih vozio na Maerklin tračnicama, paralelno sa pravim maerklinkama! Ali preko gornjeg voda, koji je bio istosmjeran. Bilo je zgodno vidjeti začuđene face prijatelja, kad bi uzeli lokomotivu u ruke i vidjeli da nema skiju.....
 

polval

Član foruma
Stari Mestar je poceo da pokazuje svoje blago! Modeli bi trebalo da ostanu takvi kakvi jesu, bez prepravki.

Pozdrav
Tino
 

SHUCA

Poznati forumaš
1 Borna, nisam mislio da OBAVEZNO prefarbaš :hmmm
Pa i ja čuvam neke svoje prapočetke u izradi modela u originalnom stanju:!:
Nešto sam preradio ili je poslužilo kao rasadnik delova za druge projekte :zvizdi:

Evo nečega iz 1972 god... Ovo čudo više nije kod mene.
Nisam mogao odoleti molbama mojeg prijatelja Josipa iz Izole,pa sam mu je
negde 1980 poklonio. On je sada drži u svom muzeju "Parenzzana" u Izoli ,pored
ostalih modela..... Kada pogledam SADA na ovakav rad- :??: :D
 

Attachments

  • najstariji-sacuvan-model-661-radjen-oko-1971-2-a-sada-u-posedu-muzeja-parenzzana-u-izoli.jpg
    najstariji-sacuvan-model-661-radjen-oko-1971-2-a-sada-u-posedu-muzeja-parenzzana-u-izoli.jpg
    35.5 KB · Pregleda: 81

1borna

Veteran foruma
Jeli to misliš na Josipa Mihelčića? I ja sam s njim prijateljevao, al mo se pogubili tijekom godina. Ako imaš njegovu adresu-mail pošalji mi na pp molim, hvala!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Shuca a kaj fali tom kenediju? Vidim da si ispisao slova na ruke ali to praviti u N... Slušaj ja se ne bih stidio, ja bih se i danas divio! :naklon: :naklon: :naklon:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Gorchi kaže:
Shuca a kaj fali tom kenediju?
:D JA...pokraj nje *mudri* :D

Prvi Kenedi kojeg sam pravio je odavna unisten-na toj sasiji je nastao onaj sa fotke !
Godinu docnije je nastao ovaj treci, ofarban SPRAYEM, pa se farba ljuska tokom vremena..
Ovaj je kod mene u vitrini. Skinuti su okviri originalnih postolja i odbijaci. Tekst je GREBAN na zutoj osnovici-KROZ SVEZU crnu boju.....
Kasnije sam radio rapidografima u negativu-to imate videti na posebnij temi o JZ lok. u "N"


Hm....da odvojimo postove od 1borna-u posebnu temu o hand -made JZ nekada :?:
 

Attachments

  • 18 153.jpg
    18 153.jpg
    102.5 KB · Pregleda: 263

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Može li netko reći / objasniti samo koje pantografe na žutku staviti..
Odnosno jel ima neki vremenski period na koji treba paziti..
Pitam jer recimo na svim slikama "današnjih" HŽ žutki vidim laktaste pantografe, a na nekim preradam vidim i laktaste i škaraste pantografe (ima prerada i s jednim i drugim).. :??:

Edit: i također ako netko zna proizvođača i kataloške brojeve, kalbova, odbojnika i sl. koje bi išle na žutku??? da mogu odnekud krenuti :hmmm
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
KAPO kaže:
Koji broj Žutke planirate? Nać ću fotke!

Baš ove dvije Thommine s početka teme me zanimaju???
1061-007 HŽ u žutom bojanju s početka 90-tih
1061-015 u HŽ u plavom bojanju
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Originalni ITA pantografi na JŽ 362 su bili škarasti _<>__<>_. Modernizacija sredinom '90.tih je na HŽ lokomotive donijela plavo-sivo bojanje i laktaste pantografe. Žute lokomotive sa HŽ oznakama znači svakako bi trebale imati škaraste (vjerojatno postoje i izuzeci od tog pravila, ali u 95% slučajeva je bilo tako).

Eh sad, na plavo-sive najbolje staviti laktaste. S time da, u početku je lakat gledao prema sredini lokomotive:
_>___<_

... a sada SVE aktivne Žutke imaju ovako raspoređene pantografe:
_<____>_
 

KAPO

Poznati forumaš
Danas je u Matuljima pao snijeg, pa je moja mala Žutka morala odmah povuć teretnog! :D
P1010008.jpg


P1010010.jpg


P1010013-1.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Fotke i modelcic su odlicne KAPO!
Snijeg ti je dobro dos'o, nije ti bilo potrebno sodranje pruge. :palac_gore:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Stvarno Žutka moćno i realno (naročito u ovim snježnim uvjetima) izgleda :palac_gore: odličan model Kapo
Mijeh je isto ispao dosta dobro...nadam se da je otporan na snjeg i vlagu :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh