Izrada modela HŽ 1061 lokomotive (Žutke)

Damir

 
Osoblje foruma
Mislim,ali na prave "ŽUTKE" da će im ovo biti zadnja zima i snijeg! :(
Strujna mreža sa 3 kV do sedmog mjeseca prelazi na 25 kV, tako da će na Riječkoj pruzi voziti
naj izvijesnije Asea i Brena!
 

KAPO

Poznati forumaš
damir kaže:
Mislim,ali na prave "ŽUTKE" da će im ovo biti zadnja zima i snijeg! :(
Strujna mreža sa 3 kV do sedmog mjeseca prelazi na 25 kV ...
Ne brinite, neće to tako brzo ...
damir kaže:
...tako da će na Riječkoj pruzi voziti
naj izvijesnije Asea i Brena!
:D
hyperion kaže:
damir kaže:
Strujna mreža sa 3 kV do sedmog mjeseca prelazi na 25 kV
Skroz od Moravica do Šapjana?
Ne! Do Šapjana će doć kasnije!
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo i moje napokon sam realizirao želju ... :palci_gore:
danas je stigla.. ovo su slike nakon izrade i bez prozora (nisu moje slike) ja je poslikam kad namontiram detalje i dok nabavim postolje inače broj je 1061 015 ali s natpisom kao što se i vidi tj. nakon revizije... :D

Naravno: kolegu koji je izradio netreba prestavljati i posebno hvaliti.. ;) sve je već rečeno i poznato :palac_gore:
 

Attachments

  • Zlatko2.jpg
    Zlatko2.jpg
    113.1 KB · Pregleda: 91
  • Zlatko1.jpg
    Zlatko1.jpg
    119.7 KB · Pregleda: 86

Thommo

 
Osoblje foruma
Opa, pa evo moje ali u budućnosti jedno 15-tak godina! ;)
Čestitke Zlajo!

BTW, sad već ima toliko vlasnika odljevaka Žutke, da je sasvim realna "opasnost" da Žutka izađe kod nekog velikog proizvođača! Znate ono, čim nas više krene u realiziranje neke samogradnje, onda model izađe i ispadne jeftiniji i višestruko detaljniji!

(Da bar izađe!) :molitva :zvizdi:
 

matija

Član foruma
Wile E Coyote kaže:
matija kaže:
Mislim da :D nije dovoljno ovo bi bilo adekvatnije :uvrnut :uvrnut
A zašto?

By the way, zlaja, od srca čestitam na prinovi...
Kako možeš pitati zašto, pa zbog te pruge je svojevremeno konstruisana posebna lokomotiva, SAMO zbog te pruge, i od svih mogućih kombinacija jedino je žutka uspela posle parne 32 da se nosi sa tom prugom. Sada ćemo prvo razrovariti put i onda ćemo razmišljati čime ćemo se voziti. Zar zaista misliš da su ASEA-e dorasle tom zadatku, pogotovu četrdesetak godina stare.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Wile E Coyote i Thommo hvala na čestitki...

E da, sad kad je ja imam sigurno će izaći i tvornička (čim sam Rocove Mimare kupio ACME je izbacila svoje, iako ove ACME moje radijuse ne posnose, to sam se uvjerio s spavaćim kolima >:) .. al da bar hoće izbaciti žutku :molitva , al eto samo nek nije 015 ja je odmah kupujem.. :D
A da li bi bila jeftinija :??: , detaljnija :hmmm neznam..ja sam jako zadovoljan s ovom al ima tu još radova klopa
 

Damir

 
Osoblje foruma
Vidjet ćeš Zlajo da će ti se ta želja ispuniti ;)
Kad žutke kroz ovu godinu prestanu voziti zauvijek,e onda će biti IN i počet će ih netko proizvoditi!
Naravno ubijat će sa cijenama,ali ako budu kvalitetne izrade i neka.
To ti je kao kad netko od poznatih pjevača odapne odmah je prodaja njihovih albuma 300% uspješnija nego ikada :palac_gore:

P.S-Odlično odrađen posao :naklon:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
@matija
Iskreno moram reći da se ne razumijem previše u lokomotive i njihove odnose snaga, trakcije, pritisaka itd, ali vidim da ASEA lokse svakodnevno odrađuju posao na brdovitim prugama u Bosni i Hercegovini. Laički izvodim zaključak da to onda mogu i ovdje.
 

nik

Veteran foruma
djzlaja kaže:
Wile E Coyote i Thommo hvala na čestitki...

E da, sad kad je ja imam sigurno će izaći i tvornička (čim sam Rocove Mimare kupio ACME je izbacila svoje, iako ove ACME moje radijuse ne posnose, to sam se uvjerio s spavaćim kolima >:) .. al da bar hoće izbaciti žutku :molitva , al eto samo nek nije 015 ja je odmah kupujem.. :D
A da li bi bila jeftinija :??: , detaljnija :hmmm neznam..ja sam jako zadovoljan s ovom al ima tu još radova klopa

Uz neznatne dorade SVI 4-osovinski vagoni prolaze svuda. Uključujući i ACME Goša WL. Treba skratiti za 1-2mm na svakom kraju vod od parnog grijanja (ispod poda, duž vagona) i eventualno pobrusiti/zaobliti donje/stražnje ćoškove 'kutije' u koju se utakne kvačilo. I, naravno, ako je u pitanju MD-52 postolje odrezati i onaj viseći dio sa karoserije koji mu eventualno smeta.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
nik kaže:
Uz neznatne dorade SVI 4-osovinski vagoni prolaze svuda. Uključujući i ACME Goša WL. Treba skratiti za 1-2mm na svakom kraju vod od parnog grijanja (ispod poda, duž vagona) i eventualno pobrusiti/zaobliti donje/stražnje ćoškove 'kutije' u koju se utakne kvačilo. I, naravno, ako je u pitanju MD-52 postolje odrezati i onaj viseći dio sa karoserije koji mu eventualno smeta.
Nik hvala za ovaj savjet.. odrađeno i stvarno ide bez problema.. :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
Wile E Coyote kaže:
... Laički izvodim zaključak da to onda mogu i ovdje.
Možda, možda al' prije ne nego da. Po kazivanju samih (riječkih) strojovođa kad Asea-e krenu po riječkoj pruzi sve će to bit vrlo "nategnuto" dobar dio njih sumnja da će to dobro ispasti. Nije to stroj za tako zahtjevnu prugu kao što je riječka. Navest ću ti samo jedan primjer što sam ga čuo prije par dana: sad kad je bilo ovo zadnje nevrijeme, čovjek vozi Žutku i ide sa brutom od Moravica prema Bakru i negdje između Meje i Škrljeva je klizio više od kilometra. "Nagradno" pitanje je kako će to izgledat sa Aseom ...

A to je samo jedna od mnogih nepoznanica. Na nekom forumu sam čitao neke usporedbe o snazi motora Žutke i Asea-e, sve je to OK na papiru ali stvarnost je, nažalost, nešto sasvim drugo. I dobro piše matija, najprije idu rješavat put a tek onda čime će voziti.

S obzirom da sam (bolje rečeno smo, Kapo i ja) unatrag godinu dana prilično u kontaktu sa riječkim strojovođama, sa radnicima riječkog OVV-a ... cijela ta situacija je dosta kompleksna da bi se samo tako sažela u par rečenica u jednom OT postu. Previše je tu nepoznanica tako da će se najvjerovatnije još (opet) prolongirat prelazak na novi sistem 1.7.o.g. Čak imam informaciju da bi 015 mogla na popravak zbog nedostatka lokomotiva (a to će se vrlo brzo znat jer ako doista neće bit nove struje neće imat čime vozit pa će morat nešto popravljat).

Nadam se da mi se neće zamjerit na ovom OT-u ali morao sam iznijeti ove informacije.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
thomcro kaže:
tako da će se najvjerovatnije još (opet) prolongirat prelazak na novi sistem 1.7.o.g. Čak imam informaciju da bi 015 mogla na popravak zbog nedostatka lokomotiva (a to će se vrlo brzo znat jer ako doista neće bit nove struje neće imat čime vozit pa će morat nešto popravljat).

Nadam se da mi se neće zamjerit na ovom OT-u ali morao sam iznijeti ove informacije.

uopće nije OT.. :D
Dakle nastavlja se izrada 015 i u HO i u 1:1 jer nedostaje lokomotiva :ples
thomcro hvala na informaciji, stvarno bi bilo super da je vrate na prugu :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
djzlaja kaže:
... stvarno bi bilo super da je vrate na prugu :palac_gore:
Čuj ovako, oštećena je prilično (ljetos smo Kapo i moja malenkost bili u ložioni gdje je sklonjena od [radoznalih] pogleda), ja sam je osobno pogledao sa par metara daljine sa svih strana, i jasno, fotografirao. Prve informacije odmah nakon udesa su bile da je kaput zu ales ali sad se pojavila ta čudna informacija da će ju možda ipak popravljat zbog (kroničnog) nedostatka elektro lokomotiva (mislim na dio riječke pruge koju pokrivaju žutke). E sad ... hoće li, neće, kad će, hoće li uopće ... to znaju samo oni na višim instancama u HŽ-u. Ja sam ovu informaciju o reinkarnaciji 015 dobio od strojovođe ali nisam pitao tko je njemu to rekao. Ali nije samo 015 mogući kandidat za reinkaniranje, ima tamo još kandidatkinja, barem još 3.

Sorry, opet zastranih :D .
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mali info:
podvozje od stare Lime Fs 656 nije pogodno za ugradnju odljevaka Žutke..
dakle radi se o starijoj verziji koja ima vertikalno motor na prvom postolju!!! Zbog toga jer motor udara od krov tj.nedostaje nekih 2 mm da bi bilo OK.. iako ima nekih prednosti od novije verzije (ali i mana npr fiksirana kvačila na postolje) ali nažalost zbog motora je za tu svrhu neupotrebljiva :(
Za razliku od stare, novija Limina verzija Fs 656 koja ima vertikalno položeni motor iznad srednjeg postolja može proći tj. Kapo je na svoje odljevke na taj model ugradio...iako koliko sam uspio vidjedi upravo zbog motora iznad srednjeg postolja malo je teže učvrsiti odljevke al to su "slatke muke"

Evo čisto info za sve one koji su mislili raditi ovu preradu pa da ne promaše kao ja...
 

thomcro

Aktivan član
djzlaja kaže:
... Kapo je na svoje odljevke na taj model ugradio...iako koliko sam uspio vidjedi upravo zbog motora iznad srednjeg postolja malo je teže učvrsiti odljevke ...
Greška! Upravo sam ja za Kapotovu radio "mjeh" i ona je preko nekoliko puta bila kod mene (a vrlo vjerovatno da će i još koji put zalutati) tako da sam mogao dobro pogledati i odljevke i lokomotivu i odljevci nisu ni na koji način trajno pričvršćeni za trup lokomotive već je Kapo stavio po donjem rubu "graničnike" da odljevci ne propadnu skroz dole. Koliko sam ja vidio nema načina da bi se bez preinaka ikako odljevci mogli pričvrstiti i na tu "podlogu". Znači, za trajnije učvršćivanje trebalo bi napraviti određene zahvate i na odljevcima i na lokomotivi. Ovako kako je trenutno na Kapotovoj lokomotivi je privremeno stanje (što po njegovim riječima njemu odgovara) jer jednog dana misli nabaviti adekvatnu lokomotivu na koju će preseliti odljevke a na ovu vratiti originale (koje trenutno možete vidjeti u temi "Recikliranje lokomotive ...") jer oni neće biti trajno fiksirani na diorami već će se jednog dana moći odvojiti.

Za trajnije učvršćivanje po mojem sudu dovoljan bi bio po jedan "zub" na svakom odljevku i po jedan utor na lokomotivi (na suprotnim stranama) za trajnije rješenje učvršćivanja. Mislim na ovaj model lokomotive kojeg ima Kapo! Zub se lako napravi od komadića plastike i zaljepi cijanoakrilnim ljepilom a utor je lako da izglodati glodalom.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
thomcro,
očito me nisi shvatio..po tim malo teže sam i mislio na upravo to ovčemu pišeš, jer znam da Kapina nije pričvršćena..
Zato sam i napisao u tom smislu da je teže jer treba odraditi veće zahvate :D
Jer kod starije limine varijante se to može jednostavo uraditi..i to na način da se zaljepi jedan "stub/cijev koja se zabuši adekvatnom burgijom, i zapljepi se na krov malo prije dijela gdje dolazi mijeh, a pruza se cijelom dužinom od krova do poda lokomotive.. i odozdo se zašarafi šaraf koji ide odozdo prema gore i zavija se u tu cijev..
Na tom principu je i orginalna stara Limina lokomotiva povezana i stvarno je stabilno (i u tome smislu sam mislio da je stariju verziju lakše učvrtiti samo jednostavnom ugradnjom te cijevi) dok nasuprot tome, zbog polozaja motora kod nove verzije Lime koji točno pokriva taj dio kuda bi išli ti šarafi koji bi spojili tijelo i odljevak je to neprimjenjivo odnosno kod novije vezije koja je u Kape.. i to je bila cijela poanta te poredbe lakše/teže ugradnje
 

thomcro

Aktivan član
djzlaja kaže:
thomcro,
očito me nisi shvatio...
:??: ...
1571716395.gif
...

... izgleda da godine uzimaju svoj danak
483207871.gif
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh