JŽ 441 - Prerada

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Damir,
puno hvala! Još o svetlima. One lokice sa 3 svetla već im se odaleko vidi da su sva svetla iste veličine. Ali kod onih koje imaju samo po jedno svetlo t.j. samo bijela svetla, tu mi se čini da postoje dve variacije svetla, dve veličine. Ali mogu da grešim.... Sada sam na poslu pa nemam fotki da bih provjerio ali ipak, ako može ko potvrditi da sam/nisam u pravu... ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ivan kaže:
Bolje HŽ i SŽ nego JŽ SŽ zakon
Nije bolje zato sto kako Gorchi kaze "...Asee u Sloveniji nikad nisu vozile i teško da će nekog dana... "
Znaci, ostaju ostali prevoznici kojih je Zeljko nabrojao:
JŽ, HŽ, ŽBH, ŽFBH, ŽRS, ŽCG, ŽS, MŽ, TCCD
 

željko halambek

Veteran foruma
Wile E Coyote kaže:
A mogli bi dodat i rumunjski C.F.R, ne?

Samo što su rumunjske zrcalne u odnosu na naše isto kao i 461 u odnosu na rumunjske i bugarske varijante.
Razlika se odnosi u poziciji vratiju.


Slika preuzeta sa: http://www.trenulete.ro/index.php?ml=51&art=3&lang=ENG

damir661 kaže:
441-754.jpg
[/quote]
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da, mozda se varam ali mislim da samo rumunske i bugarske odskacu sto se polozaja vratiju tice.
:??:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Da, stvarno lijep pregled ali šteta kaj nema više istorijskih lokomotiva jer su objavljene već prerađene lokice. Ali u svakom slućaju, jako lijep pregled koji bi u "našem" jeziku mogao da bude objavljen i na portalu :)
 

Mon

 
Osoblje foruma
...ofarbas je u narandzasto, i eto ti nesto sto mnogo lici na seriju 441...

Gledajuci razne slike "1:1" JZ 441 (na pr. sa strane 2 ove teme) dobija se dojam da je svaka loksa ili bar serija imala svoju boju, ne istu sa ostalim JZ 441 lokomotivama. :o

Koja je u stvari boja ovih lokomotiva ? Koja boja najvise odgovara za bojanje modela?
 

damir661

Veteran foruma
U novije vreme bi to mogla biti RAL 2009 trafficorange, ali što se tiče onih crvenih, odranije, to već možemo da nagadjamo RAL 3000,ili neka druga. Dosta je zavisilo i od isporučioca boje, trezvenosti radnika itd
IMG_7883.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Svaka cast za secanje Sky a i :naklon:Zokiju za info! :palac_gore:

Znaci, odgovarajuci RALovi za ASEA JZ 441 lok bi bili: RAL 2002 krvavonarančasta i 5017 prometnoplava,
 

Mon

 
Osoblje foruma
Citajuci sva ova nasa razmisljanja o preradama ASEA modela stranih uprava u 441 JZ i u uprave-naslednice JZ koje su imae ovu loksu, namecu mi se dve cinjenice koje, hteo ja ili ne moram da prihvatim:

-prva, da se je potvrdilo vise puta iskazano da jednostavnim zahvatima na ASEA modelima stranih uprava nemozemo dobiti model a da on po obliku bude "pljunuti" JZ model i
- druga, da su ovi ASEA modeli stranih uprava nesto najblize eventualnom JZ modelu i kao takvi jedini su (za sada) modeli kojih imamo na raspolaganju i kojih mozemo iskoristiti kao osnovu za preradu u JZ 441.

Ja sam, imajuci obe dve cinjenice u vidu, nabavio model ÖBB 1043 (Roco 63762) sa ciljem da ga (ne ulazeci 100% u sve detalje i razlike) preradim i pokusam dobiti model vizuelno kolko-tol'ko slican JZ lokomotivi, tacnije JZ 441-754.

PS: Nek vas fotografije ne zavaraju: posto nemam kvalitetnih fotografija prototipa uslikanog sa svih strana, iskoristicu neke fotografije ostalih JZ 441 lokomotiva iz podserije 7xx.

z.0 - 441 754 JZ Skoplje 1988.jpg z.0

Gledjuci razlike na sanduku spreda, sa strane i odozgo, odlucio sam da probam sledece promene:

1 - podici krov da bi se dobio ispupceni izgled istog,
2 - obrusiti rub i zatvoriti otvor za crveno svetlo
3 - podici donji rub vetrobranskog stakla
4 - obrusiti i s time "obrisati" ova ispupcenja (pojma nemam sta su)
5 - zatvoriti visak rupa i izbusiti nove
6 - obrusiti-otkloniti kontakt za kopcanje sinhronizacije
7 - zatvoriti originalne rupe za stajaliste i nize isbusiti nove

z.1a - DSC04349.JPG z.1a

8 - spustiti gornji rub prozora
9 - zatvorit dva otvora za pesak na modelu i napraviti cetiri
10 - obrusiti sva "rebra" sa obe dve srtane sanduka (ovo je najbolje da se prvo uradi)
11 - otkloniti zastitu sa lezista federa
12 - spustiti gornji i podici donji rub prozora
?1 - ovo nisam siguran da cu da menjam - razlika je 1mm prema gore.

z.1b - DSC04348.JPG z.1b

13 - obrusiti/poravnjati sve izbocine na krovu i
14 - dodati novi krov, sa "rebrima"
15 - izbusiti rupice na dodanom krovu za novi raspored krovne opreme

z.1c - DSC04326.JPG z.1c

Na misljenju sam da ce sa ovim promenama ÖBB model zaliciti na JZ a koliko, to cemo da vidimo kad se promene urade.:cool:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlican uvod!!!!! Pedantan i temeljit prikaz potrebnih zahvata ...ako bude sve tako pedantno..bice to cudo od prerade ;)
Postove o ovoj preradi odavno cekam ;)
 

Železničar

Poznati forumaš
Još samo jedna mala dopuna.
To je nešto što sam i sam nedavno primetio.
Za razliku od JŽ 441 bokovi na OBB 1043 (i SJ mašinama) nisu celom visinom vertikalni! Bok je vertikalan do visine donje ivice vetrobrana a iznad toga ima blagi nagib prema sredini lokomotive.
Pogledaj plave linije koje sam docrtao na bokovima.
z.1a - DSC04349.JPG
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
da se i ja malo uključim u temu 1043 ima krovnu opremu kao naša 441-000 isto kao i postolja. daljinska komanda je isto na svim Zg 700 kao i na 1043, dakle od 711 do 745. držim ti palčeve.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh