JŽ 441 - Prerada

Mon

 
Osoblje foruma
:naklon:za sugestije Boro a tebi i za palceve Prle.:palac_gore:

Izmene koje sam naveo su moguce uraditi bez nekih posebnih teskoca tako da cu ja samo njih da uradim.

A sto se onog zdepastog oblika tice slazem se u potpuno sa Shucinim zakljuckom da ga je nemoguce dobiti - bar ne jednostavnim delovanjem na sanduke ovih stranih modela kojih imamo na raspolaganju.
Na pocetku sam razmisljao da taj zdepasti oblik dobijem lepenjem plasticnih povrsina na gornjoj polovini sanduka, na sve njegove cetiri strane.
Ali, kasnije bih imao gadnih problema da svemu tome dam odgovarajuci oblik i usoglasim sa "stvarcicama" ispod tih zalepljenih povrsina, sa donjim delom sanduka i na kraju sa krovom.
Zato sam jos u startu odustao od te ideje tako da ce generalno forma sanduka ostati ÖBB.

Ukoliko bi neko stvarno zeleo da dobije taj zdepasti oblik sanduka mislim da je najbolje da krene od "0"; mada bi to bila izrada a ne prerada na koju ja ciljam.;)

Sto se krovne opreme tice mislim da su sve lokomotive podserije 7xx imali isti raspored tako da ne ocekujem nekih poteskoca sto se njenog postavljanja tice.

PS: jos jednu promenu koju sam nesvesno zaboravio da potenciram a koju bi bilo dobro uraditi je:

16 - zatvoriti ove dve stepenice i napraviti samo jednu.
z.1d - DSC04348.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Radove sam zapoceo tako sto sam isao sledecim redosledom: tacka 2, pa 6, 10 i 13.
2 - zatvorio sam otvor za crveno svetlo tako sto sam u otvor nabio i zalepio malu plasticnu konusnu civijicu. Kad se je civijica dobro zalepila, otsekao sam njene viskove koji su virili s' obe dve strane sanduka (unutrasnja i spoljasnja str) i poravnjao smirglom ujedno bruseci i rubove.
6 - pomocu turpijice a zatim smirgle obrusio sam i kontakte za kopcanje sinhronizacije
10 - turpijicu sam iskoristio i za skidanje onog velikog centralnog "rebra" po stranama sanduka a posle sam ostala rebra otklonio smirglom
13 - zadni radovi u ovoj prvoj fazi prerade su bili na krovu gde sam poravnjao sve izbocine isto, prvo turpijicom a posle smirglom.
.
z.2a - DSC04411.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
z.2a - DSC04411.JPG

Posebno obrati paznju na medjuodnos velicina povrsina na celu. Krov se mora spustati padom ka celu... Ispupceni kraj krova na OBB (kod fara) je blagi ocaj kada se ostavi...
U slucaju da preradis krajeve krova, sredisnji deo skoro da ne trebas dirati-jedino da popunis mesta pantografa...
Ima jedna sitnica koja strahovito utice na vizuelni dozivljaj cela lok....
Na Rc-4 su tockovi veceg precnika za oko 10 cm no na 441, te je POD lokomotive vislji !
Zato je nasa 441 tako zdepasta-jer je u osnovi NIZA.
To uzrokuje da su PUFERI na grudnoj gredi kod 441 -VISLJE postavljeni no kod Rc-4.
Kod 441 su na sredini grede, dok su kod OBB na donjoj ivici...

Te male, naoko SITNE stvarcice, presudno uticu na ukupan vizuelni efekat...
Zato do sada i nisam video dostojnu 441 u HO.... Ima je u "O" pa pogledajte.....

I.....????
Zasto svi GITUJU i popunjavaju rebra na boku i tako vrata ostaju dublje ukopana no sto treba?
Bokove (rebra) bi bilo bolje POBRUSITI !!!! Lakse je ravnati i glacati jednorodni materijal no mix plastike i kita. Smirgla ih nejednako skida, pogotovo kada budes glacao sa 800..
 

Mon

 
Osoblje foruma
:naklon: Shuco, tokom vremena cemo da sakupimo toliko informacija da ce svaka sledeca prerada biti bolja i bolja. :palci_gore:

Ja sam u medjuvremenu radio na krovu, tacka 1 na mojoj listi prerada:

Iskoristio sam Gagy-jev info :naklon: i nabavio rebrastu plastiku Plastruct 91511 , osjeko tri parceta koje sam zalepio superlepkom na vec pripremljeni krov (tacka 13).
Ovde da naglasim da sam prvo zalepio osnovu: plastika debljine 1 mm pa tek onda preko nje zalepio Plastructa.

Za podizanje krova iznad upravljacnica upotrebio sam obicnu plastiku koja dolazi pri kupovini kucnih svastarija debljine 0,5 mm.
Kao sto vidite na slici, presek'o sam 6 parceta, 3 tri po strani i zalepio ih (opet superlepkom) posle cega sam poravnjao i otklonio stepenasti izgled njihovih krajeva (naravno: turpijica+smirgla).
z.3a - DSC04464.JPG
.
z.3b - DSC04465.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
:aplauz: Dobro je....
Bogami, bice od tebe podobra i pogolema majstorcinja:svidamise:
Samo razmisli kako ces postaviti traku sa natpisom Jugo...zel... preko UDUBLJENIH vrata na bokovima? Neprirodno je da traka ide isprekidano:neznam: ...
Kod 441 su vrata u istoj ravni sa ostatkom oplate... To bi dobio da si BRUSIO REBRA na boku, umesto sto si dodavao kit. Tako si samo povecao razliku...I rupu..

Kada obradis i prozorska okna , TEMPEROM prefarbaj dobijeni model... Sve ces primetiti sto NIJE bas u medjuodnosu dimenzija.... Temperu je barem lako oprati kasnije. Farbaj ili BELO ili crveno.
Pri izradi modela, razni materijali i razne boje, linije ... umeju zbuniti oko i lako prodje greska..
Najbolje je SVE prefarbati temperom, polikolorom itd... jer tada oko nije optereceno razlikama boja,
i pravilnije sagledava medjuodnose povrsina i detalja...
 

Mon

 
Osoblje foruma
:aplauz: Dobro je....
Bogami, bice od tebe podobra i pogolema majstorcinja...
:naklon::naklon:

...To bi dobio da si BRUSIO REBRA na boku, umesto sto si dodavao kit.
Ama Shuco, pa jel citas ti sta ja pisem il samo gledas slike!? :hihihi:
Lepo sam napisao pod brojem 10 da sam "turpijicu iskoristio i za skidanje onog velikog centralnog "rebra" po stranama sanduka a posle sam ostala rebra otklonio smirglom", cak se i vrh turpijice vidi na slici!!!
Gde si ti to procit'o ili na kojoj si to slici video da je kit dodan na model !?:citaj:
Mora da si za ove dve godine toliko omatorio da ti ni :cool: vise ne pomazu.:respect:

...Kada obradis i prozorska okna , TEMPEROM prefarbaj dobijeni model... Sve ces primetiti sto NIJE bas u medjuodnosu dimenzija.... Temperu je barem lako oprati kasnije. Farbaj ili BELO ili crveno.
Primljeno na znanje. :palci_gore:
.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Gde si ti to procit'o ili na kojoj si to slici video da je kit dodan na model !?:citaj:
Mora da si za ove dve godine toliko omatorio da ti ni :cool: vise ne pomazu.:respect:.

:help: Sa naocarima je OK..(dobih najnovije + 3,5) ali mi verovatno siva masa baguje...
Sada sam ponovo pogledao i procitao...... Izvinjavam se ....
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ma samo ti raspali stara kvrgo sa tvojim znanjem i savetima!
Cak i da tvoja siva masa nista ne registruje od onoga napisanog, oprosteno ti je unapred!:palci_gore:
........................................................................................................................................................

Tacka 3 je uradjena - na donjem rubu modela sam superlepkom zalepio plastiku u visini od 2 mm koju sam kasnije izbrusio i spustio na za dlaku vise od 1 mm (crta po sredini plastike na prvoj slicici).
Dobro je da je lepak stvarno superlepak i da drzi kao da je to saliveni a ne dodani zaljepljeni deo pa moze se lako obradjivati bez straha da ce se isti odlepiti.
A morao sam da dodam visu plastiku da bih bruseci dobio "polukruzne" coskove na prozorska okna.

Ovaj postupak cu najverovatnije da ponovim i na stranicne prozore (tacke 8 i 12) dok otvor prozora na vratima planiram ostaviti onakvog kakav dolazi sa ÖBB modelom.

Ono sto ce trebati da se uradi kasnije je otstranivanje viska sa stakala (crvene i zelene strelice) a to je ono sto me najvise brine; moze doci do nepravilnog pucanja prilikom secenja (iskustvo od ranije) odnosno umesto da pukotina ode u pravcu secenja ona udari u levo ili u desno i ode preko citavog stakla.:fp:
Raduje me da bar prozor na vratima netreba da diram (plava strelica).
Nadamo se najboljem a ako ne, onda:postar: ROCOu da mi posalje par prozora. :D
.
z.4a - DSC04466.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kada obradis i prozorska okna , TEMPEROM prefarbaj dobijeni model... Sve ces primetiti sto NIJE bas u medjuodnosu dimenzija.... Temperu je barem lako oprati kasnije. Farbaj ili BELO ili crveno.
Jako zanimljiva ideja, hvala shuco!
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Mon, čvrsto vjerujem da će model ispasti odlično jer vidim da si se dobro pripremio i precizno i smisleno radiš. Opravdana je bojazan da prilikom rezanja plastike prozora ne opali crtu loma tamo gdje ne treba. Ne bi se to nikako moglo isturpijati? Ne zanosi se previše mišlju da će ti Roco isporučiti stakla plastike, jer to NE rade. Ja sam ih molio za sličan komadić no nisam uspio. Obrazložili su mi da to ne prakticiraju. Budi stoga jako oprezan.
S nestrpljenjem iščekujem daljnji razvoj događa.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Jako zanimljiva ideja, hvala shuco!

Nisam bio bas precizno objasnio, ZASTO model obojiti SVETLOM temperom ili neko slicnom bojom
koja se lako kasnije skine vodom...:svidamise:

Pri samostalnoj izradi ili preradi modela, razne boje podloga i materijala umeju napraviti haos u ukupnoj vizuri....
Nase oko nije savrseno i cesto oblici povrsina raznih boja ili linije, umeju zamaskirati gresku, koju vidimo tek po farbanju i finisiranju, a tada bude kasno.:hmmm:.
Zato, prefarbajte dobijeni prototip sa nekom svetlom vodotpivom bojom---- SVE GRESKE IZADJU NA VIDELO....
Oko se lakše snalazi sa slikama na JEDNOBOJNOJ osnovi.
Isprobano vise puta i uvek je bilo nesto za doraditi:o.
OKNA...
Samo polako sa najfinijom turpijom UZ pravac fabričkog okna-NIKAKO popreko !
Ja se ne bih igrao sa pokušajem sečenja skalpelom ili šajbom...
Plastika od koje fabrike brizgaju okna je , po pravilu-KRTA....
No, tu je i čarobnjak" Chachack", i njegov čuveni laser kojim iseca okna....
Ovo za nedaj Bože:o
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Shuca, meni je bilo kristalno jasno zašto bojati odnosno nanositi primer koji kod Tvoje ideje nije. ALi nikad se nisam setio da bi stavljao temperu da vidim sve greške, neravnine, pukotine... Bap u novoj kuči vidim, kako su stjene u bijeloj boji fantastične a one u nekoj drugi imaju greške. Ali istina je da imaju i bijele stijene greške ali se ne vide, oko je lijepo prevareno!
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mon,
nisam stigao ranije komentirati, pa evo me tek sada...
Ako nisi rezao tj turpijao, mislim da ako poprečno kreneš će palstika puknuti (tako je barem meni bilo) no sve je rečeno po tom pitanju pa ja neću dodavati..

ALI; zašto nebi probao sam izraditi stakle od pleksiglasa...a ova stakla ostaviš za rezervu (zlu netrebalo)??
1.) Bočna možeš izrezati od tanjeg pleksiglasa i lagano rubove turpijicom obraditi, mrvicu po mrvicu da se uknapuju u milimetar..
2) Prednje šoferšajbe su malo teže jer su zaobljene. Te sam ih ja radio po sljedećem principu:
- debeli komad pleksiglasa se uknapuje pilanjem i turpijanjem rubova po principu u točki 1. a po tome se pristupi turpijanju plohe tj. zaobljavanju šoferšajbe dok se rubovi nestope s sandukom lokomotive..
Posle se sva stakle izbruse tj ispoliraju do finesa brusnim papirom (najsitnije granulacije) pod vodom...
naravno pleksiglas pobjeli i izgledan dosta neugledno.. ali kada poprskate bezbojni sjajni lak postaje providan i odobije svoj prvobitni izgled,...

Edit: razlog što sam ja tako radio je bio taj je sam morao osim po visini (sužavanjem) na svojoj preradi i po širini (proširivanjem) razvlačiti prozore...
U mene je bila drugačija varijanta OBB Asea, ova tvoja mi po slikama orginala JŽ i Roco modela OBB izgleda da širina paše ali možda čak bi i trebalo širiti 1 do 2 mm..radi dojma konačnog..al evo neznam ni ja ovako po slikama.... :(
 
  • Like
Reactions: Mon

Mon

 
Osoblje foruma
Veliki :naklon::naklon:svima na savetima i tutorijalima.

Promene sa moje liste su osnovne da bi se koliko-toliko dobio model slican nasim, domacim ASEA lokomotivama pa zato nisam planirao ici u preradu bas svake razlike.
Ali sad ste me stavili na slatke muke: uraditi jos nesto plus ili ostati samo na ranije planirane izmene?;)

Nisam planirao da razvucem prozorska okna po sirini zbog toga da bih mogao da vratim natrag skracena originalna ROCOva stakla.
Ukoliko razvucem okna po sirini onda sam primoran da iznova pravim sva prozorska stakla kako je djzlaja opisao jer ce ROCOva biti neupotrebljiva... ovako treba samo da skratim ROCOva originalna i toliko. Uhhhh sta da radim?:hmmm:

Pitanje djzlajo: kako si uradio prozorske gume? Na stakla ili na okna?
z - okna 441.jpg

... Ne zanosi se previše mišlju da će ti Roco isporučiti stakla plastike, jer to NE rade. Ja sam ih molio za sličan komadić no nisam uspio. Obrazložili su mi da to ne prakticiraju...
Iznenadio si me s ovim WEcoyote jer sam bas pre mesec dana od ROCOa (posredstvom poznanika koji je narucivao za sebe) dobio ROCO-deo
koji je narucen na osnovu broja rezervnog dela navedenog u onim ROCO-listama rezervnih delova koje dolaze u pakovanju zajedno sa kupljenim modelom.
Nemogu da shvatim zasto su tebi tako odgovorili...:hmmm:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Možda zato jer moj dio nema kataloški broj sto bi značilo da ne postoji kao raspoloziv rezervni dio. Postoji kat. Br. Za prozore?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Moze bit' da je taj razlog sto si dobio takav odgovor.
Inace, broj za ROCO prozore je 111400, mislim da su isti i za ÖBB i za SJ...
DSC04755.JPG
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Pitanje djzlajo: kako si uradio prozorske gume? Na stakla ili na okna?

A na prednje šoferšajbe nisam stavio nikako prozorske gume..naime imao sam plan da na rubove zaljepim plosnate pastike(deljine 0,5 do 1 mm dakle debljine kao žilet) koje bi stršile mino ruboba pa ih samo skalperom pošišao kad ugradim prozore i dobio bi pravu imitaciju gume..
Ali kad sam upasao prozore nije mi se dalo vaditi ih..bio sam lijen.. čak na šoferšajbe nisam ni dokraja obradio turpijom a kamo li i ispoliro do kraja al ipak su solidne ispale..

na okluglim prozorima s boka i prozirima kabine, sam rubove u crno obojio.. al rubove na koje ide ljepilo s strane i ispalo je zadovoljavajuce jer se kroz prozore vidi ta crna boja i ostavlja dojam gume.. tako da je i to druga jednostavnija varijanta ;).. nadam s da sam bio iole jasan...??

Na sljedećoj će preradi biti daljeko bolje jer sam se malo usavršio u izradi tih stvarčica jer sam uspio kabinu od MIG 21 čak izvesti i to od ravnog komada pleksiglasa.. tako da su ovi prozori šala heheheheh
evo slika iako sada i ja na tim prozorima imam 100 zamjerki ali je primjer da se može napraviti i da je dojam solidan
Dakle svi prozori naslici su domaća radinost
slike 1143 015.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Jedna slika zadnje prerade 441 u radionici ZES (baza je Roco)
bv62.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh