Kako ofarbati model - iskustva

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

Herbie

Član foruma
Ovo su informacije vezane uz Grad Zagreb jer sam i ja nedavno tražio boje. Tražio sam isključivo Revell aqua boje pa nisam na druge ni obraćao pažnju, ali sve se to nalazi na istom mjestu u trgovini.

Na Trgu bana Josipa Jelačića u Mulleru je ponuda jako loša. Pitao sam kada će dobiti i dali će dobiti Revell boje, ali nisam dobio nikakav konkretan odgovor.

Prošao sam četiri Turbo Limača (Importanne centar, City Center One, Gajeva 9a, Ilica) i totalno sam se razočarao. Boje ti većinom stoje negdje u nekom kutu i teško se pronalaze. Vidim po vanjskom paketu da boje već dugo stoje, a poneke su i otvorene pa budi oprezan. Ponuda je isto loša. Ne znaju da li će Revell boje ikad više dobivati.

Bio sam u jednom Mercatoru (Ulica grada Vukovara 269B) i ponuda je također jako loša.

Dobio sam informaciju preko telefona da potražim Revell boje u Algoritmu koji se nalazi u Avenue Mall, ali nikad nisam otišao provjeriti informaciju.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao. Ja planiram napustiti Revell aqua boje jer je ponuda jako loša. Nigdje nisam pronašao Revell aqua primer, a u Mulleru na Trgu sam kupio zadnje dvije bočice za razrijeđivanje boje. Možda je moja greška što nisam otišao u Arena centar i slične centre, ali mislim da je svugdje ista priča.
 

Herbie

Član foruma
<a class="postlink-local" href="http://www.forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=41&t=2164" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=41&t=2164</a>

Imaš i ovu temu na forumu u kojoj sam ja punom parom pastavljao pitanja pošto sam također početnik u bojanju modela.
 

sale-sd

Član foruma
Ja mogu napisati kakvo je stanje u Smederevu (SRB), ali verujem da je tako nešto izvodljivo i u HR;
Naime, ja se bojama snabdevam u lokalnim farbarama koje mešaju (miksaju) boje za auto-lakirere;
Znate, ono: uzgulio sam vrata na autu, odem kod majstora, on mi skine spoljni retrovizor i sa tim ode kod tih lokalnih farbara; u prodavnici odrede šifru boje, smućkaju koliko treba ( u gram ako treba) i to je to...
E sad, postoje skuplje i jeftinije baze, ne mogu se ni sve boje praviti od jeftinijih baza, ali je bitno to što se može uzeti samo 100grama pa i nije zapravo veliki trošak i ako se uzme i najskuplja baza za boju; U prodavnici postoje i ton-karte u 10.000 nijansi, pa se može birati boja do sutra; Bitno je da se sprijateljite :D sa prodavcima, da vam kažu ono što neznate a trebalo bi da znate, npr. neke baze trebaju učvršćivače, a neke ne, koja podloga se koristi, koji razređivač, i slično...
Još da napišem da je cena od 15-30eura (u proseku) PO LITRU!!! Dakle, 100 grama boje je 1,5-3€, a revelova kantica ima 14ml, a košta...?
 

zinzi

Član foruma
Herbie kaže:
Ovo su informacije vezane uz Grad Zagreb jer sam i ja nedavno tražio boje. Tražio sam isključivo Revell aqua boje pa nisam na druge ni obraćao pažnju, ali sve se to nalazi na istom mjestu u trgovini.

Na Trgu bana Josipa Jelačića u Mulleru je ponuda jako loša. Pitao sam kada će dobiti i dali će dobiti Revell boje, ali nisam dobio nikakav konkretan odgovor.

Prošao sam četiri Turbo Limača (Importanne centar, City Center One, Gajeva 9a, Ilica) i totalno sam se razočarao. Boje ti većinom stoje negdje u nekom kutu i teško se pronalaze. Vidim po vanjskom paketu da boje već dugo stoje, a poneke su i otvorene pa budi oprezan. Ponuda je isto loša. Ne znaju da li će Revell boje ikad više dobivati.

Bio sam u jednom Mercatoru (Ulica grada Vukovara 269B) i ponuda je također jako loša.

Dobio sam informaciju preko telefona da potražim Revell boje u Algoritmu koji se nalazi u Avenue Mall, ali nikad nisam otišao provjeriti informaciju.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao. Ja planiram napustiti Revell aqua boje jer je ponuda jako loša. Nigdje nisam pronašao Revell aqua primer, a u Mulleru na Trgu sam kupio zadnje dvije bočice za razrijeđivanje boje. Možda je moja greška što nisam otišao u Arena centar i slične centre, ali mislim da je svugdje ista priča.

Mueller dućane imaš u Garden mallu dubrava, City Center One Jankomir a ostale potraži na http://www.mueller.hr/poslovnice/pregled.html
 

Herbie

Član foruma
Proximo kaže:
raspisali ste se bas lijepo, budem danas isao vidjet ponudu u mulleru u Koprivnici!

Nadam se da će imati više sreće količinom i kvalitetom ponude Revell boja u Koprivnici.

Evo još nekih pitanja pa se nadam da će stići odgovori. Danas sam ponovno otvorio novo pakiranje Revell aqua boje koju sam kupio na već ranije spomenutim lokacijama. Pretpostavljam da je boja dugo stajala, ali ne mogu 100% tvrdi.

Boju sam razrijedio sa original Revell razrjeđivačem i miješao malim štapnim mikserom za capuccino, ali i dalje se pojavljuju grudice boje.

Isprobao sam staviti u zračni kist vodu i on dobro radi. Zanima da li je problem u mojem neiskustvu ili u postupku razrjeđivanja i miješanja boje? Može li probleme stvarati pretpostavka da je boja dugo stajala u trgovini?
 

mmatja

Poznati forumaš
Herbie kaže:
Proximo kaže:
raspisali ste se bas lijepo, budem danas isao vidjet ponudu u mulleru u Koprivnici!

Nadam se da će imati više sreće količinom i kvalitetom ponude Revell boja u Koprivnici.

Evo još nekih pitanja pa se nadam da će stići odgovori. Danas sam ponovno otvorio novo pakiranje Revell aqua boje koju sam kupio na već ranije spomenutim lokacijama. Pretpostavljam da je boja dugo stajala, ali ne mogu 100% tvrdi.

Boju sam razrijedio sa original Revell razrjeđivačem i miješao malim štapnim mikserom za capuccino, ali i dalje se pojavljuju grudice boje.

Isprobao sam staviti u zračni kist vodu i on dobro radi. Zanima da li je problem u mojem neiskustvu ili u postupku razrjeđivanja i miješanja boje? Može li probleme stvarati pretpostavka da je boja dugo stajala u trgovini?
s:xx: Ako je to stvarno Revell aqua, onda je normalno, da se ti sa razrjeđivačem neče razrijediti, jer je boja na AKRILNOJ! bazi. Za takve vrste boje se upotrebljava VODA! umjesto razrjeđivača... ;)
 

Herbie

Član foruma
mmatja kaže:
s:xx: Ako je to stvarno Revell aqua, onda je normalno, da se ti sa razrjeđivačem neče razrijediti, jer je boja na AKRILNOJ! bazi. Za takve vrste boje se upotrebljava VODA! umjesto razrjeđivača... ;)

Koristio sam original Revell aqua color razrjeđivač i opet se pojavljuju "grudice" boje kod prskanja.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ima rešenja za ovaj problem.
Malo ću kroz šalu pojasniti postupak.
Privesti žensko doma.
Malo pomaziti i krenuti je oslobađati odeće
kada se dovoljno opusti u tvom zagrljaju-STRGNUTI ČARAPE sa njenih nogu.
Dok te sva ustreptala očekuje šta ćeš dalje,

Ti odeš u susednu sobu i PROCEDIŠ BOJU kroz njene najlon čarape !
Nakon proceđivanja boje,biraj što ćeš prskati i kojim pištoljem :win1:
 

Herbie

Član foruma
SHUCA kaže:
Ima rešenja za ovaj problem.
Malo ću kroz šalu pojasniti postupak.
Privesti žensko doma.
Malo pomaziti i krenuti je oslobađati odeće
kada se dovoljno opusti u tvom zagrljaju-STRGNUTI ČARAPE sa njenih nogu.
Dok te sva ustreptala očekuje šta ćeš dalje,

Ti odeš u susednu sobu i PROCEDIŠ BOJU kroz njene najlon čarape !
Nakon proceđivanja boje,biraj što ćeš prskati i kojim pištoljem :win1:

Isprobati ću tvoju postupak za rješavanje grudica u boji pa se javim sa rezultatima.
 

Herbie

Član foruma
Isprobao sam tvoj savjet da procijedim boju, ali i dalje imam isti problem. Očito je da je boja previše stajala u Turbo Limaču. Moram probati s nekim drugim proizvođačem pa da vidim kako bude išlo i u kome je zapravo problem.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Acryl boje boluju od skoro istih bolesti kao i ostale (uljna,nitro...) ukoliko su
neadekvatno skladištene ili izložene u prodavnici. Prevelika količina svetlosti,veliki raspon temperature u toku dana,starost isporuke...
.Zgrušavanje je verovatno posledica TOGA !
Nije savet već MIŠLJENJE !
Sa acryl bojama skoro istog sastava rade i SLIKARI !
Barem ovde, u Beogradu,veći izbor acryl boja imamo u "slikarskim " prodavnicama no u hobby marketima! Tu sam video i razne vrste preparatora,razređivača,tvrdila itd. za iste.
Što ne bi konsultovao stručnu osobu u prodavnici slikarske opreme? Ili nekoga ko slika VITRAŽ!
Pomenute farbe su (makar ovde) jeftinije u takvim radnjama,no u hobby shopu.
Trebaš potanko objasniti ŠTO i sa ČIME želiš obojiti.
Poslednja opcija ti je nabavka NOVIH boja !
 

Herbie

Član foruma
SHUCA kaže:
Acryl boje boluju od skoro istih bolesti kao i ostale (uljna,nitro...) ukoliko su
neadekvatno skladištene ili izložene u prodavnici. Prevelika količina svetlosti,veliki raspon temperature u toku dana,starost isporuke...

Postavljao sam ovdje pitanja jer nisam pronašao odgovore na forumu, a smatrao sam da bi bilo dobro da se mogu pronaći. Ni ja nisam znao u čemu griješim pa mi je sad lakše kad si rekao da je boja loša. Nadam se da i druga boja od drugog proizvođača neće biti loša jer se onda moram već ozbiljno zabrinuti. :)

Već sam dobio savjete s kojom bojom da probam i gdje da ju kupim pa se nadam ću imati više sreće jer sam već par modela "raskopao" i glupo mi je da tako stoje na polici. Javim se kako bude prošlo bojanje.
 

crhav

Aktivan član
DSC04373sm.jpg
View attachment 30639
...iskusno oko ce sigurno zapaziti granulaciju Humbrol-boje koje sam koristio - veca je nego kad se sprica airbrush-pistoljcicem.
Meni licno uopste ne smeta ali sigurno nekom nije po volji.

Mon, nisi malo previse naneo boje pa ti je izasla "buca od narance"! Mislim da si trebao prije dobro ocistiti dobro model od prve boje.
Velimir
 

Mon

 
Osoblje foruma
Iz onog sto sam isprobavao, krupnija granulacija boje odn. "buca od narance" nastaje sto iz Humbrol-boce izlaze kapljice boje vece nego sto izlaze iz airbrush-pistoljcica.
Pored toga, boja se brzo susi tako da nanesene kapljice nestignu da se ravnomerno slegnu na model i naprave ravnu povrsinu.

Bas zbog ovog problema, ja navijam za farbanje airbrushom a ne sa bocama.
 

Herkules

Novi član
Pozdrav. Ovu "narancu" mozes jako reducirati i kad farbas u hladnoj prostoriji ispod 10, tada ima farba vise vremena, tako da se kapljice slegnu na povrsinu..... nije kao airbrush ali je mnogo bolje.... isprobajte na nesto ;) dok je jos hladno.
 

Mon

 
Osoblje foruma
E ovo mi nije palo na pamet. Da je, izas'o bi napolju, bilo je negde oko 2-3 celziusa.;)
:naklon:Herkules!
 

crhav

Aktivan član
Mislim da se treba izbijegavati farbanje na niskim temperaturama! Mozda si trebao dobro promuckati spray i t d.....
Sad je kasno, sto je to je..
Sve u svemu pa i nevidi se toliko na modelu..
Velimir
 
  • Like
Reactions: Mon

Herkules

Novi član
E ovo mi nije palo na pamet. Da je, izas'o bi napolju, bilo je negde oko 2-3 celziusa.;)
:naklon:Herkules!
Jos napomena. Na hladnoci je bilo samo farbanje (sprayanje) a onda se osusilo unutra. Problem je sto se kapljice vec u zraku kad "ljete" iz spraya prema modelu pocinju strdivati.
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh