Liliput rolo vagoni - problem s kopčom

brum

Član foruma
Nabavio sam 4 Liliput rolo vagona i jako mi se sviđa kako prevoze vozila na sebi, ali ih nažalost ne mogu prikopčati niti na jednu svoju lokomotivu ili vagon, jer su im kopče jednostavno preniske. Da li postoji neko riješenje ovog problema?

Da li se mogu nabaviti neke adapter kopče ili moram kupiti posebne Liliput lokomotive da bih mogao zakačiti i vući ove vagone. Mislio sam ih još kupovati, ali nema mi smisla dok ne pronađem riješenje ove situacije.

Imam nekoliko PIKO i Roco lokomotiva i raznih PIKO, Roco, Fleischman vagona, ali svi imaju kopče na standardnoj visini.

P1300001.jpg
P1300002.jpg
 

Borut69slo

Član foruma
Hi!

Probaj sa većim promjerom kotača. Da nisu stavljeni 9mm? Testiraj sa 10,5mm ili čak 11mm na jednom kraju, da vidiš dali ti rješava problem. Pod uvjetom da ne brojiš zakovice naravno.

lp
Borut
 

1borna

Veteran foruma
Pitanje je dali bi se postolja dala zaokretati sa većim promjerom kotača? Kao riješenje predlažem da jedan putnički vagon za prijevoz
vozača dobije na jednoj strani spuštenu kopču (podlaganjem iznad postojeće) i problem je riješen.
Postoje inače visinski adapteri koji se umetnu u standardni otvor (imam ih) a na njih se zakopča kratka kopča (nemam).
(bilo je već rasprave i postova o tome)
 

brum

Član foruma
Ti vagoni imaju minijaturne kotače na postoljima, svega par mm u promjeru, tako da mislim da zamjena kotača neće ići...


P1300022.JPG

P1300025.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Onda smo mi koji smo dali ideju za zamenu tockova u gresci.
Proveri da nije nesto iskrivljeno pa zbog toga da mozda kopca lezi prenisko.
 

Borut69slo

Član foruma
Hi!

Jel ima taj vagon KK? Ako ima, možda je ispalo iz ležišta onaj dijo koji produžuje kopčo u zavoju.

Ako nema pogledaj dali postoji mogućnost da dodaš podložku među postolje i vagon.

lp
Borut
 

brum

Član foruma
Onda smo mi koji smo dali ideju za zamenu tockova u gresci.
Proveri da nije nesto iskrivljeno pa zbog toga da mozda kopca lezi prenisko.

Ne.

Na sva 4 vagona su postolja, kotači i kopče potpuno ispravne i odlično međusobno zakačene i jako lijepo voze (kada ih rukom guram ili vučem) ali ne mogu ih zakačiti za ništa drugo jer su kopče negdje na pola visine od standardnih :hmmm:
 

brum

Član foruma
Hi!

Jel ima taj vagon KK? Ako ima, možda je ispalo iz ležišta onaj dijo koji produžuje kopčo u zavoju.

Ako nema pogledaj dali postoji mogućnost da dodaš podložku među postolje i vagon.

lp
Borut

Ne. Kopča je povezana s podnicom vagona.

Postolje s kotačima je jako nisko (zbog vrlo malih kotača) a i pod je jako nizak, a između postolja i poda (s donje strane) ima taman toliko mjesta da se postolje okreće. Ako bih nešto želio podmetnuti, ne bih više mogao zakačiti postolje, odnosno dignuo bih pod vagona toliko u zrak da bi postao nestabilan jer ima vrlo male kotače.

a.JPG

s.JPG

P1300004.JPG
 

alsbgd

Član foruma
Po nekom mom misljenju, meni tu deluje kao da ti fale, pocetni, i krajnji vagon...
Tj da ti fale vagoni sa odbojnicima...
 

1borna

Veteran foruma
Kopče na tim vagonima moraju biti niže od standarda jer je i podnica vagona jako nisko, za to Liliput i radi taj dodatni vagon
koji na jednoj strani imade kopču standardne visine a na drugoj nisku!
7750425nzh.jpg

ili ovakav, oba nemaju odbojnike na strani niske kopče
7750434jtb.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Hvala na pomoći, ali nisam baš puno pametniji, i dalje ne znam kako riješiti kopčanje ovih vagona. Ne moram valjda kupiti i ostatak kompozicije od Liliputa (lokomotiva i putnički vagon) :hmmm:

Uz slike i linkove nisam ništa napisao jer sam mislio da će biti sve jasno, ali dobro, napisati ću sada: za kopčanje tih vagona je potrebno nabaviti taj specijalni vagon, Liliput Art. Nr. 20412, ili taj drugi iz posta od borne.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
I tako je to izgledalo u Liliput katalogu iz godine 1984: "204 12 Zwischenwagen für Niederflurwagen":

IMG_0002.jpg
 

kvrga_mrga

Aktivan član
uz malo truda mogao bi i sam prepraviti kopču na nekom vagonu iz kolekcije koji bi mogao poslužiti kao "vagon adapter"... samo treba osloboditi maštu (i modelarske vještine) :D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh