MAV/GySEV modeli

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

wiggum kaže:
nik kaže:
Nije Rivarossi napravio kalup kao Roco nego obratno; taj 'Rivarossi' je u biti Lima iz sredine 80-ih...

Najtočnije bi onda bilo:
Zašto je Rivarossi ponovo napravio identičan model ali s novim kalupom, koji je Roco u međuvremenu također napravio.
Činjenica je da je MÁV u toj cijeloj priči oko izrade kalupa bio tek zadnja rupa na sviralu za oba proizvođača, te je taj model svjesno od oba proizvođača napravljen kao teži oblik kompromisa.

Razlika između Lime i Rivarossija ima, isto kao i Roca u odnosu na njih, ali po meni je Roco najkompletniji model.

Ma nije Rivarossi ponovo napravio kalup nego je izvukao stari Limin 'iz naftalina' (Rivarossi, Lima i Jouef su sada Hornby)...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: MAV/START modeli

Zahvaljujem na korisnom info-u!

Bah... i mislio sam da je samo 'pljusnut' MAV tisak na neki slični DB vagon. :hmmm: Imao sam u rukama "modernu" Hornby-Limu Tadgs u DB Cargo crvenom bojanju, nije mi se svidio. Odliven je od crvene plastike, a ne farban --> meni je to bez veze.

Nadao sam se da su prebacivanjem u "luksuzniji" Rivarossi program (unutar Hornby korporacije) vagoni Tadgs od ČD Cargo i MAV Cargo možda točno i kvalitetnije napravljeni, ali naravno da su male modelarske nacije osuđene na teške kompromise. :citaj:

Oni bar imaju nešto u bojama svojih željeznica, mi niti to! :polomljen:
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

QuaBLA je koliko shvaćam modifikacija na bazi Lime pa je pitanje koliko su sami prepravili model prije farbanja...
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

QuaBLA kolko sam ja video uglavnom (90%) modela rade na bazi nekog modela koji je identičan. Njihova specijalnost je farbanje i tisak. Ali to je basnoslovno skupo. Jeste da je kvalitetno odradjeno (sve tampon tisak), ali otprilike 100% je model posle njihovog farbanja skuplji.No to je cena maloserijske proizvodnje.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
QuaBLA kolko sam ja video uglavnom (90%) modela rade na bazi nekog modela koji je identičan. Njihova specijalnost je farbanje i tisak. Ali to je basnoslovno skupo. Jeste da je kvalitetno odradjeno (sve tampon tisak), ali otprilike 100% je model posle njihovog farbanja skuplji.No to je cena maloserijske proizvodnje.

Basnoslovno skupo... i to 100% :??: Baš me zanimaju argumenti iza ove izjave :D

Ako serijski model košta 30 EUR, a prerađen npr 45EUR, to je samo 15 EUR (tj 50% cijene) za:
komplet novo bojanje (i skidanje boje ponekad)
kompletan tampon tisak
bojanje detalja
posao
ekskluzivnost

Po modelu se potroši sigurno sat vremena, pa mene zanima kolka je onda satnica- 5EUR? A gdje je amortizacija opreme... s:xx:

Zato se i rade serije od max 20komada da se osigura ekskluzivnost, a ne jer je to preskupo ljudima i nema zainteresiranih. Često se radi i više serija, ali nikad s istim brojem.

Ako netko želi imati jedan MAV Tadgs, naravno da nema smisla da ima QuaBLA ili Albert Tadgs. Ali ako ima više komada, e onda su ti modeli poželjni i imaju smisla. To je zapravo pravi smisao tih modela, dopuna već postojećem parku, a ne vozni park od samo tog modela. ;)

Kad smo već kod Quable, pogledajte bok: :D
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

wiggum kaže:
Ako serijski model košta 30 EUR, a prerađen npr 45EUR, to je samo 15 EUR (tj 50% cijene) za:
To je druže moj 50%. Ako neki vagon košta 30 €, onda je njihov 60€. Skupo je ali nisam rekao da je bezobrazno skupo, to je jednostavno cena takve prerade. Inače i na kvalitet se ne može dati ni jedna zamerka, tako da bi se još moglo reći da je s obzirom na uloženi materijal i rad još i jeftin. :)
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
wiggum kaže:
Ako serijski model košta 30 EUR, a prerađen npr 45EUR, to je samo 15 EUR (tj 50% cijene) za:
To je druže moj 50%. Ako neki vagon košta 30 €, onda je njihov 60€. Skupo je ali nisam rekao da je bezobrazno skupo, to je jednostavno cena takve prerade. Inače i na kvalitet se ne može dati ni jedna zamerka, tako da bi se još moglo reći da je s obzirom na uloženi materijal i rad još i jeftin. :)

Ne razumijem, krivo sam izračunal ili nije istina da je samo 50% skuplje?

Ako vagon košta 30€, a njihov 60€, nema problema, argumentiraj to jer kolko ja znam, to i nije točno već je to ko neka zabluda da se misli da su takvi modeli duplo skuplji. Argumenti ;)
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Teško je to argumentirati, sve zavisi od veličine prepravke, i ko zna kojih faktora. Na primer putnički vagon na kom su promenili samo natpis MAV u MAV-STAR, je i manje od 100% skuplji on je negde oko 40%, medjutim ima ekstremnih slučajeva, gde na primer piko četvoroosovinska cisterna koja je nekih tridesetak eura bude i više od 100% skuplja. Evo ti primer:

cena:83.86EUR
quabla piko cisterna.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: MAV/START modeli

pa su moderatori odlučili, da otvore posebnu temu
... što je potpuno u redu, jer je ovo tema o MAV modelima putničkih i teretnih vagona! ;)
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MAV/START modeli

Jao i ja sam nekad :uvrnut s:xx: , sad sam se setio. Pa takvi vagoni znaju ponekad isto tako doči u Lendavu i dovoziti Ureo iz Mađarske.Tako da me ti vagoni i u ovoj temi jaaaako zanimaju klopa . Dakle, koji model :??:
L.P.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

mmatja kaže:
Jao i ja sam nekad :uvrnut s:xx: , sad sam se setio. Pa takvi vagoni znaju ponekad isto tako doči u Lendavu i dovoziti Ureo iz Mađarske.Tako da me ti vagoni i u ovoj temi jaaaako zanimaju klopa . Dakle, koji model :??:
L.P.

Od serijskih samo 2:
Rivarossi HR#6088
31 55 082 4279-1


Roco 66399
31 55 082 4197-5


Još jednom napomena, oba vagona su ista, i Rivarossi ima s druge strane ljestve.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Teško je to argumentirati, sve zavisi od veličine prepravke, i ko zna kojih faktora. Na primer putnički vagon na kom su promenili samo natpis MAV u MAV-STAR, je i manje od 100% skuplji on je negde oko 40%, medjutim ima ekstremnih slučajeva, gde na primer piko četvoroosovinska cisterna koja je nekih tridesetak eura bude i više od 100% skuplja. Evo ti primer:

cena:83.86EUR

Lako je argumentirati ako imaš dokaze tj konkretne cijene. ;) To su zablude da su cijene tih modela enormne. Imal si od Albert modella ACME MAV Amz, Bmz, Bcmz, WLABmz modele za 15000ft za kupiti. Pogledaj malo kolko obični serijski modeli koštaju na modell.hu- isto 15000ft!

Imaš od Albert modella različite vrste Electrotren Transwaggon GySEV ili MAVC (ex DB) vagone koji se prodaju od 10000Ft do 13000Ft ako imaju grafite.


Znači prerade za neke "šire mase" (10-20-30) nisu skuplje više od 50% od standardnog modela, ali ako je riječ o preradi svega par komada- već gore spomenuti model cisterne je iz serije QuaBLA Exclusive gdje se radi samoo 5 komada tog modela! To i mora onda tolko koštati ;)

Ako se mene pita, jedino nelogično oko cijena tih limitiranih modela su cijene lokomotiva g. Slavka koji se već godinama iste makar je isplatil sigurno već sve investicijske troškove izrade modela za kalupe i etc. Nemam ja ništa protiv njega, svaka čast na modelima, ali komentirati valjda smijem. :D
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Teško je to argumentirati, sve zavisi od veličine prepravke, i ko zna kojih faktora. Na primer putnički vagon na kom su promenili samo natpis MAV u MAV-STAR, je i manje od 100% skuplji on je negde oko 40%, medjutim ima ekstremnih slučajeva, gde na primer piko četvoroosovinska cisterna koja je nekih tridesetak eura bude i više od 100% skuplja. Evo ti primer:

cena:83.86EUR



Pa zar ovo nije dovoljan argument, rekao sam da ima i jeftinijim modela u zavisnosti od prerade, ali neshvatljivo je da prefarbani vagon i tampon tisak pomere cenu za toliko.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Roco 66399

roco-66399-gabonaszallito-teherkocsi-mav-115309.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

mmatja kaže:
:ljubav Pa gdje si to našao? Na njihovoj službenoj stranici pod tim kataloškim brojem toga nema :??: Daj mi link PLS :molitva :molitva :molitva :molitva

Neki dan na svojem stolu. :D

Sve stvari (slike) koje sam ja slikal imaju potpis "WIGGUM" na slici. A slike koje sam skinul, nemaju potpisa i ako ne zaboravim, stavim izvor.
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MAV/START modeli

wiggum kaže:
mmatja kaže:
:ljubav Pa gdje si to našao? Na njihovoj službenoj stranici pod tim kataloškim brojem toga nema :??: Daj mi link PLS :molitva :molitva :molitva :molitva

Neki dan na svojem stolu. :D

Sve stvari (slike) koje sam ja slikal imaju potpis "WIGGUM" na slici. A slike koje sam skinul, nemaju potpisa i ako ne zaboravim, stavim izvor.
Da imaju sve tvoje slike podpis več sam odavno primjetio :zvizdi: Ako nečeš "izdati" :S: gdje si to nabavio isto tako nema problema. Pronaći ču ja :prof: Google sve zna... :D
Hvala na "pomoči"...
L.P.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

mmatja kaže:
wiggum kaže:
Neki dan na svojem stolu. :D

Sve stvari (slike) koje sam ja slikal imaju potpis "WIGGUM" na slici. A slike koje sam skinul, nemaju potpisa i ako ne zaboravim, stavim izvor.
Da imaju sve tvoje slike podpis več sam odavno primjetio :zvizdi: Ako nečeš "izdati" :S: gdje si to nabavio isto tako nema problema. Pronaći ču ja :prof: Google sve zna... :D
Hvala na "pomoči"...
L.P.

Šteta na ovakvom tonu, a sve zbog nesporazuma. Prikazan sam ko kriminalac: stavljam potpis na slike, škrtarim, "pomažem"..
Dakle, vidim nismo se shvatili. To sam ja doma svoj model rastavil, posložil sve dijelove i sam poslikal. Zato kažem slika je moja jer je i ovo rastavljanje mojih ruku dijelo. I zato je ta slika od nekog dana s mojeg stola. :D

Pod "moju sliku" ubrajam slike nastale mojim fotićem koji je bil u mojim rukama i za koju sam uložil svoj trud i vrijeme. Sve ostalo što nisam sam fotografiral, ne potpisujem jer nisam autor. Pogledaj ostale slike na ovoj strani ako sam potpisal (nisam jer nisu moje ;) ).
Slike potpisujem jer ne želim da drugi koriste moj trud kao svoju lovoriku. S foruma zeljeznice.net sam pronasao oko 10 ukradenih fotografija koje su služile kao avatri, slike za vlastitu promociju i slično. Slike nisu bile potpisane i zato se to moglo raditi. Mogu se moje slike koristiti, nije problem (štoviše, drago mi je), ali nek se ne navode kao vlastito djelo i upravo u tome potpis pomaže.
Žao mi je da negoduješ oko potpisa na fotografijama, ali probaj i mene shvatiti. Pošalje se PP i lako se pita "može ova i ova fotografija" ili "imaš možda tu i tu fotografiju ili taj i taj vagon" i ja pošaljem full rezoluciju.
Sretno traženje i hvala na "lijepom" tonu.
L.P.

a ako pošalješ na pp na mail, dobiš fotografije i nebuš trebal tražiti. :zvizdi: ;)

a do tad... :zvizdi:


Inače ovo je dobra slika i za temu "koji alat koristite": :D
rola papira
čačkalica
pinceta
skalpel -narodne novine 3,50kn (maped)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh