Moj prvi pokušaj prerade modela H0(1:87)

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta
A

Anonymous

Guest
Malo ću Vam predstaviti svoju prvu preradu ,furgon šlepu u stočara jer stočara gotovo da i nema u ponudi 1:87, ustvari pokušaj prerade jer mi je sve ispalo nekako traljavo. Imam još jako,jako puno učiti o preradama i maketarstvu.

Ovako je model izgledao prije prerade, jedan od "kineza":

Modeliautaikamiona18.jpg


Ovako je izgledalo tijekom procesa "faceliftinga":

2010-12-28.jpg



Ovako je izgledao po sklapanju nakon farbanja, kabina mi i nije bila bog zna što, šlepa loše ofarbana:


2010-12-281.jpg



Budući da nisam bio zadovoljan prvotnim izgledom, uzeo sam crveni marker, pokušao poraviti kabinu i šlepu-sa kabinom baš nisam ništa postigao dok je na šlepi donekle popravljeno traljavo bojanje. Ovo je trenutačni izgled, koji će vjerojatno u budućnosti biti ponešto izmjenjen:

2010-12-282.jpg



Nešto sam i naučio:

Nikako skidati ljepilo od naljepnica sa plastike sa nitro razrjeđivačem-plastika se rastvara, jako nezgodna stvar(to je mislim netko već spominjao ovdje na forumu-to mi je sinulo tek kad sam imao sve crvene ruke od plastike). Može se skidati tako što se namoči prikolicu u toplu vodu, skinu se naljepnice rukom, a ljepilo sa malom četkicom(originalna) koju sam stavio na bušilicu( tako sam uradio u pripremi sa drugom prikolicom). Uz to što očisti ljepilo, četkica usput i skine onu sjajnu površinu sa plastike, odnosno blago je obrusi, tek toliko da se boja kvalitetnije primi na plastiku.
Bojanje sa spužvicom(tu foru sam pokupio od nekog ovdje na forumu, HVALA) ide odlično, tako dugo dok se ne pokupi prašina sa njom( što sam ja nepažnjom učinio). To ću pokušati naknadno popraviti.
Popravci sa markerom i nisu neka fora,a pogotovo nisu za farbanje(kao što sam ja naknadno učinio na kabini) ali za ocrtavanje svjetala su ok.
Rezanje i izrezivanje sa bušilicom, samo na šablonu,inače izgleda kao u mojem slučaju, hehe.

Evo alata i pribora koji sam koristio:

DSC06804.jpg


Rezna ploča, brus i četka za bušilicu:

DSC06806.jpg
 

zdaki

Aktivan član
Drago mi je da si se odlucio da pokusas da preradis neki model. :) I naravno, niko se nije naucen rodio i najbolje kada covek sam izuci zanat i posle nekoliko pokusaja dobije se zeljeni efekat.
I ja sam dosao na ideju da odradim ovakvu prikolicu, ali nisam siguran da li bih uspeo da lepo odradim ove supljine na njoj. Bilo bi tu dosta smirglanja i turpijanja, sto ce verovatno biti i na ovoj tvojoj :D Ali pokusacu svakako.
Sto se tice skidanja nalepnica i boje, ja sam ih skidao obicnim acetonom za nokte i skine se sve do same plastike ili do metala na kabini. Do farbanja jos nisam stigao, tako da o tome ne mogu nista da kazem. I jos jedna stvar koja mislim da je vazna. Kada sam radio ovih nekoliko prepada, pregledao sam gomilu slika i trudio se da prerada sto uverljivije izgleda. Nasao bih jedan model i na osnovu njega prepravljao. Zato savetujem da pronadjes neki model prikolice koji je moguce bez neke velike muke odraditi, a takodje moze pomoci i oko odabira kombinacija boja i detalja za model.
Koje ste boje koristili?
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mislim da bi možda bilo bolje rezati tj izrezivati plastiku na prikolici s maketarskom pilicom za šperploču, i to na način; kad ocrtaš markerom kvadratić koji režeš prvo s brusilicom tj. malim borerom napraviš rupicu provučeš nož od pilice i polako režeš.. imao bi pravilniji rez i pravac definitivno...
Ovako s brusom je nezgodnije jer ruka leta ljevo desno, gore dole... ;) a pilica je sitna tako da čuda čini....ja sam rezao plastiku,pleksiglas čak i metal s ovom pilom (samo metal uništi nož ne-ne )
Evo slika pile..mislim da nekošta s setom noževa negdje do 10 EUR..ja svoju kupio u OBI-ju
Inače samo naprijed, da vidimo nove prerade. :palac_gore:
 

Attachments

  • bezimena 11.JPG
    bezimena 11.JPG
    106.1 KB · Pregleda: 389

zdaki

Aktivan član
Pa da, i ja sam tako mislio ili direktno skalperom. Imam kuci dve-tri takve testerice i koriscene su dosta na dosadasnjim preradama. Samo je valjda ta plastika sa kineza opasna i otrovna koliko sam negde citao(ne znam koja je to vrsta plastike), a i primetio(bolela me glava ceo dan :D), pa gledaj da se nekako zastitis. I samo napred i strpljivo. :)
 
A

Anonymous

Guest
Prošli sam tjedan bio jako marljiv. Evo nekoliko novih prerada, neke na pola puta do novog izgleda,a neke pred samim završetkom.

Ovo bi trebao na kraju biti kamion sa prikolicom za prijevoz trkaćih konja sa 5+5 boksova za konje i 1+1 stambenih dijelova ( ima tu još mnogo posla,prozori, rampe, vrata,još bojanja). Na fotki se vidi stanje prije početka prerade i tijekom prerade.
Fotografijesazvjezdicom64-1.jpg



Ovaj šlepa stočar mora na još jednu manju doradu nekih detalja i kompletno bojanje kamiona

Fotografijesazvjezdicom65.jpg



Ovaj četveroosovinac nastao je od troosovinca dodavanjem jedne osovine ,treba samo novo farbanje.


Fotografijesazvjezdicom69.jpg



Ovaj TG će poslužiti kao baza za preradu u luksuzniju verziju transportera za trkaće konje.Za nadogradnju je žrtvovana šlepa od magnuma.Žute šare su nastale slučajno, ali mi se ta kombinacija svidjela pa će te šare i ostati. Treba još dosta raditi na njemu.


Fotografijesazvjezdicom67.jpg


Iako nisam ljubitelj američkih kamiona, ova kombinacija je u stilu američkih kamiona za transport drva iz nepristupačnijih dijelova šuma iz kojih cestovni kamioni ne mogu transportirati. Samo što kod mene je kamion Kraz 6x6 sa kranom( kran donirao TG sa fotke) sa dvoosovinskom šlepom(ovdje izvedena od troosovinske koju je donirao volvo sa fotke) sa svim jednostrukim širim kotačima pogodnim za teške terena. Štice su od 30 mm čavliča. Skoro pa gotov, ima još sitnica-dvije za popraviti.



Fotografijesazvjezdicom68.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Žuti Amer sa kranom izgleda stvarno fora,ako se ne varam to bi trebao biti Kenworth ili White :hmmm Mack sigurno nije,oni su imali malo širi kiler na njuški i obvezatan pas buldog na čepu kilera!
 
A

Anonymous

Guest
damir kaže:
Žuti Amer sa kranom izgleda stvarno fora,ako se ne varam to bi trebao biti Kenworth ili White :hmmm Mack sigurno nije,oni su imali malo širi kiler na njuški i obvezatan pas buldog na čepu kilera!

Kao što sam i napisao iznad fotke, to je Kraz 6x6 , Rus. Amerikance sam spomenuo zbog toga jer sam slične kompozicije viđao u dokumentarcima o prijevozima trupaca u Americi, SAD i Kanada.Od tamo i ideja za izradu tog modela.
 
A

Anonymous

Guest
damir kaže:
telige kaže:
Na idućem linku možeš vidjeti origanalnu verziju tog Kraza 255 6x6, a pri dnu stranice imaš i nekoliko video uradaka na kojima se nalazi istovjetna prerada tog Kraza kao što je i moj model samo što je kabina u crvenoj boji.
http://www.oldrussiancars.com/archives/ ... s/kraz-255



:hmmm onda Rus stvarno ima veliku sličnost!


Čak su mu i mjere dosta točne: 1:1 1:87 izmjereno na modelu
širina 2750 mm 31,6 mm 34 mm
visina 2940 mm 33,8 mm 35 mm
dužina traktor 7685 mm 88,3 mm 100 mm
sandučar 8645 mm 99,4 mm

Mjere su dosta dobro pogodili, samo što su umjesto traktora(šleper) sedlo namontirali na sandučar što govore i izmjerene mjere na modelu-vjerojatno imaju samo kalup za dužu verziju, ali budući da se radi o "kinezima", odnosno "noname" proizvođaču i cijeni od samo 3 eura za model ispada odličan model.
 

mihaelsb

Član foruma
telige kaže:
Prošli sam tjedan bio jako marljiv. Evo nekoliko novih prerada, neke na pola puta do novog izgleda,a neke pred samim završetkom.

Ovo bi trebao na kraju biti kamion sa prikolicom za prijevoz trkaćih konja sa 5+5 boksova za konje i 1+1 stambenih dijelova ( ima tu još mnogo posla,prozori, rampe, vrata,još bojanja). Na fotki se vidi stanje prije početka prerade i tijekom prerade.
http://i1116.photobucket.com/albums/k567/telige/Fotografijesazvjezdicom64-1.jpg


Ovaj šlepa stočar mora na još jednu manju doradu nekih detalja i kompletno bojanje kamiona

http://i1116.photobucket.com/albums/k567/telige/Fotografijesazvjezdicom65.jpg


Ovaj četveroosovinac nastao je od troosovinca dodavanjem jedne osovine ,treba samo novo farbanje.


http://i1116.photobucket.com/albums/k567/telige/Fotografijesazvjezdicom69.jpg


Ovaj TG će poslužiti kao baza za preradu u luksuzniju verziju transportera za trkaće konje.Za nadogradnju je žrtvovana šlepa od magnuma.Žute šare su nastale slučajno, ali mi se ta kombinacija svidjela pa će te šare i ostati. Treba još dosta raditi na njemu.


http://i1116.photobucket.com/albums/k567/telige/Fotografijesazvjezdicom67.jpg

Iako nisam ljubitelj američkih kamiona, ova kombinacija je u stilu američkih kamiona za transport drva iz nepristupačnijih dijelova šuma iz kojih cestovni kamioni ne mogu transportirati. Samo što kod mene je kamion Kraz 6x6 sa kranom( kran donirao TG sa fotke) sa dvoosovinskom šlepom(ovdje izvedena od troosovinske koju je donirao volvo sa fotke) sa svim jednostrukim širim kotačima pogodnim za teške terena. Štice su od 30 mm čavliča. Skoro pa gotov, ima još sitnica-dvije za popraviti.



http://i1116.photobucket.com/albums/k567/telige/Fotografijesazvjezdicom68.jpg

telige moze jedno pitanje?
štice si lijepio na plastiku ili si radio nesto drugo jer ja isto planiram napraviti actrosa sumara za poklon tatinom kolegi
 
A

Anonymous

Guest
Zagrijao sam čavliće, time su i izgubili onaj svjetli sjaj, probušio rupu u plastici sa donje strane sa vrućim čavlićem. Moraš paziti da ti glava čavlića ne prođe kroz plastiku nego da se samo primi za nju sa donje strane. Kad sam tako postavio sve, preokrenuo sam plastiku pa sam na donjoj strani na glave stavio komadiće otpadne plastike i razmazao ih sa zagrijanim metalnim predmetom tako da čavlići ne mogu ispasti.
Evo još nekih mojih prerada šumara:

Fotografijesazvjezdicom76.jpg


Fotografijesazvjezdicom77.jpg
 
A

Anonymous

Guest
telige kaže:
Zagrijao sam čavliće, time su i izgubili onaj svjetli sjaj, probušio rupu u plastici sa donje strane sa vrućim čavlićem. Moraš paziti da ti glava čavlića ne prođe kroz plastiku nego da se samo primi za nju sa donje strane. Kad sam tako postavio sve, preokrenuo sam plastiku pa sam na donjoj strani na glave stavio komadiće otpadne plastike i razmazao ih sa zagrijanim metalnim predmetom tako da čavlići ne mogu ispasti.
Evo još nekih mojih prerada šumara:

http://i1116.photobucket.com/albums/k56 ... icom76.jpg
http://i1116.photobucket.com/albums/k56 ... icom77.jpg

Nije to još finalni izgled. Treba kvalitetno bojanje i sitnije prerade.
 

zdaki

Aktivan član
Kod tebe se bas radilo :D :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: Zanimljive ideje, primeri i kombinacije, samo da poradis na farbanju i bice super. Raspitaj se oko stampanja nalepnica, pa na nekim prikolicama izlepis to i dobijes opet unikat.
 
A

Anonymous

Guest
zdaki kaže:
Kod tebe se bas radilo :D :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: Zanimljive ideje, primeri i kombinacije, samo da poradis na farbanju i bice super. Raspitaj se oko stampanja nalepnica, pa na nekim prikolicama izlepis to i dobijes opet unikat.


Što se bojanja tiče i tu sam još zelen kao i u modeliranju, ali evo konačnog izgleda prerada u šumare( na fotkama su izgled prije i nakon bojanja- bojano sa akrilnim bojama u spreju sve osim felgi,koje su bojane kistom sa Tamiya žutom bojom za plastiku )


Na ovom je bojano sve osim kabine( šasije u crveno,nadogradnja u smeđe, kran u žuto, felge u žuto, bull bar u žuto,krovni spojler u žuto retrevizori u crveno, maska u smeđe, označeni farovi sa bijelom bojom)

Fotografijesazvjezdicom78.jpg


Obojano: šasije u crveno, nadogradnja u smeđe, felge u žuto, kabina u žuto, stepenica u crno, maska u smeđe,prednji odbojnik u crveno,označeni farovi bijelom bojom.

Fotografijesazvjezdicom79.jpg


Obojano: šasije u crveno, nadogradnje u smeđe, felge u žuto, dio kabine u žuto,bočni spojleri u žuto

Fotografijesazvjezdicom80.jpg



Što se naljepnica tiče meni to nije zanimljivo. Meni je puno veći gušt napraviti potpunu preradu poput ovih mojih u šumare. Puno je kompliciranije, skuplje i duže traje, a pogotovo je veća šansa za grešku( a tih je bilo dosta :zvizdi: ), ali kada se zgotovi ... ako se zgotovi jer uvijek se može nešto doraditi, popraviti i u tome je čar modeliranja, barem za mene.
 
A

Anonymous

Guest
Model u 1:87 za 24 eura ima lošije kotače i gume od mojih krazova koji su koštali 3 i 4 eura. Usput, ovaj tvoj "pravi" je Kraz 255 L (solo kamion sa prikolicom za prijevoz dugih trupaca), dok je moj Kraz 255 Z( tegljač za vuču poluprikolica-šlepa),a ovaj drugi(iste konstrukcije kao i ovog tvog "pravog") je URAL-a 377 ( iako je na pakovanju od tog modela stajalo da je Kraz) poput ovog na fotki(fotka potiče sa http://www.oldrussiancars.com/archives/ ... s/ural-377 ):
ural-3771.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh