Moja maketa/diorama (napokon)

Killer9990

Poznati forumaš
Ma nije meni tesko nacrtafi to ponovno u SW 2012
:)
Ionako cu morati mijenjati vanjske dimenzije
diorame zbog dimenzija stirodura
 

Killer9990

Poznati forumaš
Imam 1 pitanje.

Ja kad ću ljepiti ploče skupa, morati ću cijelim rubom namazati ljepilo i spojiti ?
 

Attachments

  • P1010003.JPG
    P1010003.JPG
    18.8 KB · Pregleda: 45

Damir

 
Osoblje foruma
Naravno! Samo pazi da ljepilo koje upotrebljavaš ne bude agresivno i ne nagrize stirodur ;)
Mislim da je drvofix idealno riješenje! Namaži obije strane,sljubi ih i polegni na ravno potom nađi
nešto čime ćeš ih pritisnuti da se što bolje zalijepi i ostavi tako cijeli dan tj 24 h ;)
 

Killer9990

Poznati forumaš
Damir kaže:
Naravno! Samo pazi da ljepilo koje upotrebljavaš ne bude agresivno i ne nagrize stirodur ;)
Mislim da je drvofix idealno riješenje! Namaži obije strane,sljubi ih i polegni na ravno potom nađi
nešto čime ćeš ih pritisnuti da se što bolje zalijepi i ostavi tako cijeli dan tj 24 h ;)


Ovaj pa mislio sam ono ljepilo u štapiću (ono za hot melt glue gun)
 

Killer9990

Poznati forumaš
vule kaže:
gips,glet ti nemre na deblje jer puca,samo gips ili reparaturni kit.........

Aaaaaaahaa.

A jel bi stirodur u ovakvom obliku, formi, debljini izdržao sloj od nekih 7-8 cm gipsa ?
 

Damir

 
Osoblje foruma
Izdržat će on ako ima podlogu od što deblje šperploče ili daske,međutim ako pustiš
ovako kako je prva stvar što će ti se odbiti od glavu kad sve završiš,a to je odvajanje
dvaju ploča i pucanje te nemogućnost preseljenja makete.
 

Killer9990

Poznati forumaš
Damir kaže:
Izdržat će on ako ima podlogu od što deblje šperploče ili daske,međutim ako pustiš
ovako kako je prva stvar što će ti se odbiti od glavu kad sve završiš,a to je odvajanje
dvaju ploča i pucanje te nemogućnost preseljenja makete.


A komad lima koji bi bio pravokutan i prstenast ?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
I kaj s njim...?

Pogledaj malo po dvorištu i tavanu, naći ćeš drvene građe koje možeš iskoristiti. Ne mora ispod ići ploča u punoj dimenziji. napraviš neki drveni okvir, učvrstiš ga unakrsno na nekoliko mjesta i gotova je podloga. Svaka nategnuta improvizacija će ti se kad tad odbiti u glavu kad budeš nešto htio doraditi, ali ti to osnovna konstrukcija ne bude dozvoljavala. Ili, ne daj bože, da to ne možeš niti dići i premjestiti a da se ne raspolovi. Ja bih ipak išao na čvrsto i sigurno
 

Killer9990

Poznati forumaš
Dvorište i tavan nemam. Mislio sam kao podlogu sastaviti od 4 komada lima nosivu podlogu koja bi bila široka nekih 30 do 40 mmm, a debela npr. 2 mm, a duljina bi bila (kad se sastavi) nekih 1000 mm sa 800 mm . Tako nešto otprilike
:)
 

1borna

Veteran foruma
Lim je dosta teži od drveta (osim ako nije alu) a i lakše se savija! Letve 20x40 mm bi bile sasvim dovoljne a i nisu
tako skupe.... :prof:
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Killer9990 kaže:
Dvorište i tavan nemam. Mislio sam kao podlogu sastaviti od 4 komada lima nosivu podlogu koja bi bila široka nekih 30 do 40 mmm, a debela npr. 2 mm, a duljina bi bila (kad se sastavi) nekih 1000 mm sa 800 mm . Tako nešto otprilike
:)
Zasto se zamaras sa nosivom konstrukcijom diorame 1000x800 mm?
Ukoliko uzmes jos dvije table stiradura debljine 20mm i spojis ih sa ove dvije koje imas,
samo poprijeko,dobit ces cvrstu tablu debljine 40mm.(neces ju moci slomiti i nece se uvijati,pogotovo na tako maloj povrsini)
Stiradur je sam po sebi jako tvrd i ako povezes 4 table u sendvic,dobiti ces jako cvrstu plocu dimenzija
1000x1000x40mm.

Ukoliko se odlucis na tu opciju probaj za spajanje ploca koristiti bijeli acryl kit!
Jako jeftin,u startu fleksibilan,drzi kao bilo koje ljepilo.(samo trebas pistolj za njega,cca 60KN)

Tako i napravi brda,stiradur obradi u zeljeni oblik i navuci preko toga 2,3mm mase za obradu gips ploca.
puno je fleksibilnija i sporije steze od gipsa.

Ja sam na svojoj maketi uradio komad brda koji se mora micati,duzine 70 cm i visine 13 cm,presvucen papirom i
masom za knauf i do sada nije puklo,a micano nebrojeno puta!
 

Killer9990

Poznati forumaš
tomislavm kaže:
Zasto se zamaras sa nosivom konstrukcijom diorame 1000x800 mm?
Ukoliko uzmes jos dvije table stiradura debljine 20mm i spojis ih sa ove dvije koje imas,
samo poprijeko,dobit ces cvrstu tablu debljine 40mm.(neces ju moci slomiti i nece se uvijati,pogotovo na tako maloj povrsini)
Stiradur je sam po sebi jako tvrd i ako povezes 4 table u sendvic,dobiti ces jako cvrstu plocu dimenzija
1000x1000x40mm.

Ukoliko se odlucis na tu opciju probaj za spajanje ploca koristiti bijeli acryl kit!
Jako jeftin,u startu fleksibilan,drzi kao bilo koje ljepilo.(samo trebas pistolj za njega,cca 60KN)

Tako i napravi brda,stiradur obradi u zeljeni oblik i navuci preko toga 2,3mm mase za obradu gips ploca.
puno je fleksibilnija i sporije steze od gipsa.

Ja sam na svojoj maketi uradio komad brda koji se mora micati,duzine 70 cm i visine 13 cm,presvucen papirom i
masom za knauf i do sada nije puklo,a micano nebrojeno puta!

Pa ovako:

1. neće biti tih dimenzija nego malo većih - otprilike 1250x1200 mm

2. imam pištać za ono vruće ljepilo i malo / dovoljno ljepila viška pa bih volio koristiti to što imam već (ako je moguće)

3. ja baš i neću (barem ne planiram na ovoj maketi brda) tako da ne bi maketa trebala biti opterećena toliko.
ja trebam određenu dubinu iskopa na gradilištu pa samim time mi treba i deblji sloj makete u kojoj ću napraviti takvu odgovarajuću rupu
 

Killer9990

Poznati forumaš
Evo nakon duuugo vremena sam došao do svoje prve makete/diorame, koja nije moja. Odnosno moja je ali je nisam ja pravio nego čarobnjak kojega na forumu znamo pod imenom tomislavm !
:D

Uglavnom slijede prvo slike makete, a zatim ću raditi fotossesion-e sa svojim različitim modelima.

Ovim putem se zahvaljujem kolegi na ustupanju makete, a mi ostali joj se možemo diviti !
 

Attachments

  • 30-10-2012 04.JPG
    30-10-2012 04.JPG
    164.2 KB · Pregleda: 22
  • 30-10-2012 03.JPG
    30-10-2012 03.JPG
    161.3 KB · Pregleda: 22
  • 30-10-2012 02.JPG
    30-10-2012 02.JPG
    149.8 KB · Pregleda: 22
  • 30-10-2012 01.JPG
    30-10-2012 01.JPG
    157.9 KB · Pregleda: 22

Killer9990

Poznati forumaš
Još slika
 

Attachments

  • 30-10-2012 07.JPG
    30-10-2012 07.JPG
    185.3 KB · Pregleda: 13
  • 30-10-2012 06.JPG
    30-10-2012 06.JPG
    169.9 KB · Pregleda: 13
  • 30-10-2012 05.JPG
    30-10-2012 05.JPG
    147.2 KB · Pregleda: 13

zdaki

Aktivan član
Lepo odradjeno :) Ne bi bilo lose i neku pozadinu da postavis, posto je za slikanje modela. Npr. ovako... Efektno, a jeftino :D
 

Attachments

  • 5147100006_0d27e4479f_z.jpg
    5147100006_0d27e4479f_z.jpg
    191.4 KB · Pregleda: 16

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh