Nešto za amerikance - modeli

Mon

 
Osoblje foruma
Na ovu ovu malu "disertaciju" BS-ove Acele Ekspressa u H0 bih jos dodao da se osnovna kompozicija 2+3 moze obogatiti dodavanjem
ekstra vagona kojih je BS izbacio na trziste sa drugacijim brojevima.

Ja sam se odlucio za jos jedan End-business vagon kojeg mozete videti na slikama:


Ovaj vagon potpuno nov kosta 18 funti plus postarina 5 funti.
S obzirom da je nov, i da ima unutrasnji enterijer sa fabrickim osvetlenjem i funkciju nagibanja u krivinama,
mislim da je cena vise nego povoljna.

Zainteresovanima za celu kompoziciju preporucujem nabavljanje iz UK (eBay) zbog povoljnije cene postarine.
Uz malo srece se cela 2+3 kompozicija moze naci za oko 60 funti plus postarina i eventualna carina.
 

Attachments

  • 0 Acela End-Business - BS 89944 sl.01.JPG
    0 Acela End-Business - BS 89944 sl.01.JPG
    290.6 KB · Pregleda: 138
  • 0 Acela End-Business - BS 89944 sl.03.JPG
    0 Acela End-Business - BS 89944 sl.03.JPG
    219.1 KB · Pregleda: 138

bnsf

Član foruma
Evo još nekoliko fotki ljepotica. :ples2:
560366_10150783495125050_1720023418_n.jpg


473017_10150722720870050_1518036288_o.jpg


471138_10150783495375050_501392161_o.jpg


466490_10150762005020050_428329908_o.jpg


464465_10150822666675050_728040019_o.jpg


470436_10150749609470050_876136496_o.jpg


464281_10150770590475050_1837190660_o.jpg


461501_10150828108815050_2145060980_o.jpg


416260_10150737399820050_1723579125_o.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Veliki povratak kolege BNSF-a :ples2:

E,sad nam reci da li imaš i slike modela u istom bojanju kao i 1:1 lokse :hmmm
 

mmatja

Poznati forumaš
Mon kaže:
Verovali ili ne US zeljeznice imaju i modernija i savremenija prevozna sredstva, kao recimo Acela. :)

Bachmann je na radost americkih (a i nekih drugih ;) ) hobbysta izbacio setove u H0 i N.

H0 set Amtrak Acele (Bachmann Spectrum 01204) sastoji se iz:

- dve locomotive: jedna motorizovana i jedna nemotorizovana;
Motorizovana lokomotiva je opremljena sa NEM 652 prikljuckom za dekoder ali prilikom kupovine dolazi sa montiranim adapterom za analognu DC voznju.
Strujom se napaja preko sina ali sa jednostavnim pomeranjem odabiraca moze se izabrati i koristiti kombinarano napajanje sine+pantografi.
Svetla se menjaju u zavisnosti pravca voznje.

- tri vagona: prva klasa putnicki, poslovni I bife vagon; svi vagoni su opremljeni sa interijerom, unutrasnjim svetlom (radi i analogno i digitalno) i nagibnim sistemom za lakse savladjivanje krivina.

- u paketu su ukljucene i E-Z sine od nikel silvera koji prave oval od 157,5 x 112,5 cm sa radijusom od 55,5 cm (22 incha) kao i Spectrum transformator za DC-napajanje.

Moguce modifikacije:

- Za ljubitelje zvuka: u nedostatku originalnog zvuka najbolja varijanta je ugradnja decodera sa zvukom TGV-a ESU 92490 LokSound koji odgovara za Thalys/Duplex/Atlantic.

- Za one sa manjim radijusima na svojim maketama: 484 mm (Piko R3) je najmanji radius kojeg lokomotive mogu bez problema
preci – mogu i na 422 mm (Piko R2) ali sa rizikom od ispadanja ukoliko vam sine nisu perfektno namestene.
Ali ukoliko ste spremni na male ”operativne zahvate” skalpelom i turpijicom na sanduk i obrtna postolja lokomotiva
mozete puno poboljsati vozne karakteristike istih i omoguciti voznju bez problema po manjim radijusima.

Ovde je dobro da se napomene da vagoni nemaju problema sa voznjom po manjim radiusima tako da nema potrebe da se nesto i na njih radi.

- Za spretnije i zahtevnije: ugradnjom motorcica u lokomotive moze se kontrolisati mehanizam za otvaranje vrata, koje se u originalu otvaraju mehanicki (sa pritiskom prsta na pr.)
a vracaju natrag automatski, malom oprugom.
Vrata vagona za razliku od vrata lokomotiva, nemaju funkciju otvaranja.

Ukratko o ”1:1” Aceli:

i pored toga sto ime asocira na zensko ime latinsko/spanskog porekla (Asella), Amtrack je ovom svom vozilu pronasao ime u kombinaciji termina "accelaration" and "excellence".
Projekat Acela je nastao iz suradnje francuskog TGV® i ALSTOM-a a sam voz je uveden u saobracaj 2000 godine po severoistocnoj trasi od New Yorka do Bostona.
Najbrza je garnitura koju Amtrak ima u svoj vozni park: njena brzina je za sada ogranicena na 135 mph zbog nemogucnosti deo pruge da izdrzi brzinu od 150 mph
za koju je Acela spremna sa svojih 12.500 konjskih snaga.

Mon kaže:
Thommo kaže:
Mon, ti si fan Acele? ;)

Nisam bas neki Acela-fan Thommo
ali mogu ti reci da sam bio prijatno iznenadjen kad mi je igrom slucaja (i pristupacne cene) dospela u ruke. ;)
Motorizovana lokomotiva ima skoro 800 grama i bez gumica na tockovima vuce jos cetiri jedinice na usponu gde Mehanova loksa
sa gumicama na tockovima nemoze samu sebe da izvuce. :D

Salu na stranu, preporucio bi ovaj set svima koji su zainteresovani, nece zazaliti uopste. :palac_gore:
Iz ovih postova se može sad lijepo vidjeti, zašto se sve više modelara odlučuje za modeliranje Američkih željeznica. Odnos cijene i kvalitete njihovih modela, se uopšte nemože usporedjivati sa Evropskim proizvodjačima. Tu su neosporivo u velikoj prednosti. A to ne važi samo za ovaj model o kome je tu riječ, nego u cijelini uopšte.
L.P.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ovo je samo prijedlog, fotografije dorađene u Photoshopu. :) Za razliku od Norfolk Southerna, BNSF za sad nema heritage bojenja.

Damir kaže:
Veliki povratak kolege BNSF-a :ples2:

E,sad nam reci da li imaš i slike modela u istom bojanju kao i 1:1 lokse :hmmm
 

Davor

Veteran foruma
Miba je za septembar najavila Athearn GP9 der Boston & Maine u HO. Pišu da će za Nemačku distribuirati NOCH, cena 184 eurića. Po netu sam naišao da pozitivne komentare nivoom detalja među kojima su i bočni prozori na kabini koji se otvaraju.
ath1m.jpg


 

Damir

 
Osoblje foruma
Kako mi se jedan prijatelj odnedavna nalazi na privremenom radu u Edmontonu Canada,a od uvjek mu se sviđa naš hobi
(još sam ga ja malo podložio) :D
Otišao je do njemu u susjedstvu trgovine sa modelima i opalio par sličica.
Ništa respektabilno,ali i tako se u ovoj temi nije dugo ništa objavilo. :zvizdi:
Evo i LINK na taj shop!









Možda pomogne našem kolegi Mrva 150 on je sada trenutno u Canadi! ;)
 

Attachments

  • 603354_544867502209268_785329768_n.jpg
    603354_544867502209268_785329768_n.jpg
    48.8 KB · Pregleda: 91
  • 2037_544868792209139_2114953870_n.jpg
    2037_544868792209139_2114953870_n.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 90
  • 74019_544868008875884_1811834931_n.jpg
    74019_544868008875884_1811834931_n.jpg
    55.6 KB · Pregleda: 90
  • 546506_544867758875909_1473252626_n.jpg
    546506_544867758875909_1473252626_n.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 90

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Bez obzira na ove novije generacije"reefer"vagona,najbolji su oni stari sa otvorima na krovu.
Bili su stari,nepouzdani po pitanju temperature,trebalo je puno stanica za opskrbu ledom,ali meni kao
maketaru zanimljiviji po bas tim detaljima.
Ovim novima od pocetka do kraja puta ne treba bas nista osim dovoljne kolicine goriva....
...jeste da izgledaju super sa svom"high-tech"opremom,uz GPS znas kakve ti je temperature krastavac od utovara do istovara...
...meni nisu bili ljepsi oni stari vagoni,drazi mi je bio sam sistem prijevoza,vezan uz spomenute stanice(zanemarimo zaradu:))...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Mala revolucija u izvedbi HO lokomotiva, by Kato Japan. :cool1:

Golema većina postojećih modela ima jedan centralno smješteni motor, koji kardanima i zupčanicima prenosi vrtnju motora na kotače.

Kato uvodi novi pristup - DVA kompaktna elektromotorića bez jezgre (coreless), montirani u sama okretna postolja.
Skoro kao prava Bo'Bo' lokomotiva! :usklicnik

_KatoUSAHOscaleGEP42diesellocomotive_zpsa4c89985.jpg

_AdiecastmetalweightrunsalongthelengthoftheplasticlocomotivechassisThisweightandthetruckmountedmotorsgivetheP42alotofpulling_zpscda818d5.jpg

_Eachtruckfeaturesacorelessmotorwithaflywheelthatdrivesbothaxles_Allfourwheelsofeachtruckpickuptrackpower_zpsb1e89c96.jpg


Kato USA HO scale GE P42 diesel locomotive

Read this review from Model Railroader magazine
by Dana Kawala // Published: July 10, 2013

Are two motors better than one? A typical HO scale locomotive uses a single direct-current (DC) motor mounted on the chassis. Earlier this year, Kato introduced a new approach on one of its HO scale Japanese locomotives by using two compact coreless motors mounted in the trucks. For its first North American locomotive to include this high-performance drive system, Kato has chosen a contemporary thoroughbred, the General Electric P42.

The prototype. Along with the P32AC and P40DC, the P42DC is part of the Genesis series of locomotives built by General Electric Transportation between 1992 and 2001. A majority of Amtrak trains are powered by at least one GE Genesis unit. The locomotive is 14 inches shorter in height than the General Motors Electro-Motive Division F40PH, the previous Amtrak workhorse, making the Genesis locomotives capable of traveling on virtually every Amtrak route.

First delivered in 1996, the 4,250 hp P42DC is dimensionally identical the 4,000 hp P40DC. In addition to the 208 units built for Amtrak, GE built 21 P42s for Via Rail Canada.

Model details.
The dimensions of the Kato model match a prototype P42 builder’s diagram in the 1997 Car &
Locomotive Cyclopedia of American Practices (Simmons Boardman).

Grills and other molded details match prototype photos. Separate detail parts include the 5-chime horn, rooftop antenna, and cab steps, which are removable for modelers who plan to run the engine on tight-radius curves.

There’s clear glazing in all the cab windows, but no windshield wipers. The simplified cab interior includes engineer and fireman seats but no figures.

The P42s have undergone some changes during their 17 years of service. The Kato model represents the prototype as it looks today, including a mini global positioning satellite (GPS) dome and modified nose. When first produced, the P42s had a 1-piece nose section. Starting around 2010, Amtrak modified the P42 with a bolt-on front nose section for easier maintenance. This nose section also has a more rounded headlight housing. Earlier P42s had a clear shield in front of the headlights, and the housing had a more angular “home plate” shape.

The model’s phase Vb paint scheme matches prototype photos and is available with the road number 161, 68, or 188. The printing is crisp and straight. The blue background on the number board is also correct for the model’s era.
Under the shell.
I used wood toothpicks to help me carefully spread the sides of the plastic body shell away from the metal chassis. The body shell then lifted off easily, and the first thing I noticed was the part of the frame that usually houses the motor on a conventional HO locomotive was taken up by a lot of die-cast metal.

This split metal weight runs the length of the locomotive and is attached to a plastic chassis. There are two cutouts on top of the weight for 28mm speakers.

A printed-circuit (PC) board is attached to the top of the weight and has two surface-mounted light-emitting
diodes (LEDs) on each end. Clear and red plastic tubes guide the light to appropriate openings in the body shell.

The GPS dome doubles as a lighting control knob. Normally the headlights, number board, ditch lights, and marker lights are directional. When running the P42 in a multiple-unit consist, the lights can be turned off or set to forward-only. A screwdriver is included to turn the knob.

At the time of this writing, Kato doesn’t have any instructions for converting the direct-current (DC) model that we tested to Digital Command Control (DCC). The company is releasing factory-installed DCC sound versions of the P42 with either an Electronik Solutions Ulm (ESU) or SoundTraxx decoder. The 8-pin plug on the model’s PC board isn’t a DCC socket and doesn’t isolate the motor. It’s used for lighting effects on the factory-installed decoder versions.
The trucks are press-fit, so they’re easy to remove. The sideframes are plastic with accurately molded details
including springs and bearing caps.

The truck-mounted motor/flywheel/gearbox assemblies are surrounded by die-cast metal, which adds extra weight right over the axles, adding to the overall tractive effort.

The four metal wheels on each truck pick up track power. When a truck is installed metal tabs on the sides connect to metal strips that run along the bottom sides of the locomotive frame and send track power up to the PC board. Black and red track power leads are visible at the back of the motor.

Performance.
In a conventional motor, the armature is wrapped around an iron core and spins inside magnets. In a coreless motor, a self-supporting wire mesh spins around a magnet. Some advantages of these over conventional motors include more uniform torque, less vibration, and a more compact size.

Since they don’t have an iron core to act as a heat sink, coreless motors are more prone to overheating at maximum voltages compared to conventional motors. The Kato P42’s maximum is 12V and shouldn’t be exceeded. This model should also not be run with a DCC system using the analog address (00), because most DCC systems apply voltages higher than 12V to the track.

The motor and flywheel on each truck of the Kato P42 are about a quarter of the size of a conventional motor/flywheel assembly in an HO locomotive. The Kato drive system is also one of the most powerful pullers I’ve run. During force meter tests, the P42 produced 7.2 ounces of drawbar pull, equivalent to 34 HO scale passenger cars, or more than 100 HO freight cars, on straight and level track.

The conventional Kato drive has a reputation for smooth performance. This new drive system is even quieter and accelerates even more smoothly.

The efficiency of the coreless motors was quite evident during testing. With only 0.5V applied to the track, the model crawled at less than 1 scale mph. I ran the model all the way up to its 12V maximum, where it achieved a prototypical 110 scale mph top speed.

The new truck design doesn’t show any signs of binding or power pickup issues. The P42 ran through a 18" curve (with cab ladders installed) and no. 6 turnouts without difficulty.

This HO scale P42 is an accurate model, and the coreless motor drive is a standout feature. With its compact size and excellent pulling performance, the design holds a lot of potential.

Price: $198 (direct current, no sound), $318 (ESU Digital Command Control sound decoder equipped), $328 (SoundTraxx DCC decoder equipped)

Manufacturer
Kato USA
100 Remington Rd.
Schaumburg, IL 60173
www.katousa.com

Era: 2010 to present (as detailed)

Features
- All-wheel drive and electrical pickup
- Available with factory-installed DCC sound decoder
- Blackened metal wheels in gauge
- Dual coreless, truck-mounted motors with flywheels
- Kato magnetic knuckle couplers with modeler-installed trip pins at correct height
- Light-emitting diodes (LEDs) illuminate number boards, headlight, ditch lights, and marker lights
- Minimum radius: 143⁄5" (370mm)
- Weight: 1 pound 6 ounces

Slike i tekst (c) Model Railroader - http://mrr.trains.com/
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Prekrasno,predivno,sad cu vec djecu skolovati za elektroinzinjere,da mi pomazu u hobby-u
Dok vidim neke stvari,izgledaju super,ali dok ih sagledam sa drugih kutova,to vise nije hobby,vec natjecanje u elektronici?
Naravno,samo razmisljam na glas,sto je sljedece?
Covjeculjak koji ce otkapcivat vagone i uskakati na lokomotivu......?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Tomislave, nije to Kato projektirao i proizveo samo da bi "kopirali" izvedbu pravih Bo'Bo' lokomotiva - Kato je u razvoju i proizvodnji elektromotorića uvijek pri vrhu cijele željezničkomodelarske industrije.

Vjerojatno je ovo izvedba HO modela kakva će prevladati u sljedećih 5, 10 godina, ako je točno što ovaj MR recenzent govori o skoro savršenoj regulaciji brzine i ogromnoj vučnoj snazi. Kad cijena bude u razini normalnih elektromotorića, predviđam da će svi proizvođači polako preći na ove mini-motoriće...

Jer izvedba ima puno prednosti - na sredini gdje je obično veliki kotor i kardani može se smjestiti veliki uteg i povećati vučnu snagu, a i dekoder i zvučnike puno je lakše smjestiti jer na šasiji ima dosta mjesta, ne smeta centralni motor. Podmazivanje i održavanje je također olakšano.

 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Apsolutno se slazem sa time,maloprije smo sa Sinijem razgovarali bas o tome.
To je u sali,meni su i dvije zice previse,mada vidjevsi kod njega modele sa zvukom u voznji,digitalizacija mi
se sve vise svidja.I nebi mi skodilo da imam kakvog elektronicara pri ruci;)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Veoma zanimljivo resenje.. kao sto Thommo kaze mnogo vise mesta za dekoder i za zvucnik!
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Apsolutno se slazem sa time,maloprije smo sa Sinijem razgovarali bas o tome.
To je u sali,meni su i dvije zice previse,mada vidjevsi kod njega modele sa zvukom u voznji,digitalizacija mi
se sve vise svidja.I nebi mi skodilo da imam kakvog elektronicara pri ruci;)

Baš čitam pa forumu nešto i naleti na ovaj post i mislim si:
Pa još nisam došel k sebi od dojmova a tu pišeš već o žicama, opterećenjima lokomotiva, elektronici itd...

Još barem dva dana neću nakon danas moć razmišljati o tome...
Neznam kako će Dario (Prlekc) uopće vozit danas ak bu pod dojmovima Kao ti tomo i ja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh