Nedoumica - Čupkovića most

MrVirus

Poznati forumaš
pozdrav,

imam jednu nedoumicu oko veličine ovog mosta u H0 mjerilu. Je li moguće da je nešto u zbilji veliko 285 metara na maketi bi trebalo biti 247 cm?
 

MrVirus

Poznati forumaš
Ovo je super..
Hvala..
Ne znam kamo bih stavio taj most koji sam planirao napraviti, osim da ga radim iz gušta u N.
Radi se konkretno o Čupkovića most...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Širina bi mogla da ostane u 1:87 a da dužinu presuješ (čitaj: skraćuješ) toliko da se na kraju ipak može pretpostaviti da je to "taj" most kojeg si želeo....
 

MrVirus

Poznati forumaš
Nekako ću ga morati osmisliti. Volio bih ga napraviti od modelarskog gipsa, ali mi je problem kalup od čega napraviti
 

MrVirus

Poznati forumaš
a sa kojiim materijalom raditi a da ga mogu oblikovati u krivinu?

čupkovića most.jpg

čupkovića most_1.jpg
 
Last edited by a moderator:

1borna

Veteran foruma
Ja bih trasu napravio od špera 8-10 mm, lukove od punog stiropora na kojeg bih nalijepio unaprijed izrezane i ugravirane dijelove Kapa
ploče te na kraju patinirao, pošodrao prugu i stavio ograde.
S obzirom na dužinu napravio bih ga iz 2-3 dijela.
 

1borna

Veteran foruma
16430624.jpg

http://www.panoramio.com/photo/16430624
 

MrVirus

Poznati forumaš
gdje kupiti u Zagrebu te Kapaploče, osim u PAKO - u?
s obzirom da je most u luku na koji način "izračunati" unutarnju/vanjsku veličinu lukova?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
evo s googla i katastra, tamo sam neke mjere, smo ne gledati ono 821,6m, jer povlačenjem linija se dobiva ukupno duljina, a ne može se mjeriti više duljina neovisno....možda netko može prokužiti kakva je krivina u pitanju... makar kad bi bio u 1:87, tako bi bil velik da je svejedno koji je točno radijus...

Čupkovići viadukt b.jpg Čupkovići viadukt.jpg
 

MrVirus

Poznati forumaš
max visina mosta: 23,5 m
dužina mosta: 285 m
broj pragova: 477
broj lukova: 14 ili 15, to nisam siguran...

a što je najgore da sam preko tog mosta u 13 godina, koliko sam radio na tom području od 1995 godine, prošao nebrojeno puta i nisam se sjetio izbrojati lukove.. ;-)
 
Last edited by a moderator:

1borna

Veteran foruma
tražio sam na nekoliko mjesta navedene ploče, trebale su mi za dioramu koju otac radi i našao sam ih u jednom zanimljivom dućanu. Dućan se zove ''Crescat'', nalazi se na adresi Nova ves 8, par metara prije skretanja za garažu Kaptol, na desnoj strani ulice. Iznenađen sam, pozitivno, djelatnicima dućana. Odgovor na mail dobio sam u roku 15-ak minuta. U dućanu bio ponuđen pićem, što nisam doživio ni u jednom do sada. Osigurali su mi parkirno mjesto jer je to ipak strogi centar grada.
Ponuda na web-u ne odgovara stvarnom stanju, imaju veći asortiman nego napisano. Najbolje provjeriti mailom ili pozivom.
I ono najbitnije, po meni, rade i na malo. Znači može se uzeti pojedinačna ploča.
Konkretno moja je bila 1000x1400mm, 5mm debljine, foam board, s pdv-om 62kn. Mislim da je cijena korektna. (sa jednog foruma prenio ja)
vidi i na http://www.prosignum.hr/novosti.asp?id=36
http://www.crescat.hr/pjenaste-beskiselinske-ploce-foam-boards/
 

cisalpino

Aktivan član

MrVirus

Poznati forumaš
Karton? Kako on reagira na gips i vlagu? Sad si me malo zbunio...
To je jako dobar prijedlog, no sad je pitanje u razlici veličini "prednje" strane i "zadnje" strane lukova s obzirom da je kompletan most u zavoju.
 

1borna

Veteran foruma
Ja sam još kao klinac (pred pola stoljeća valjda) ulio gips u jedan lijepi gotovi kartonski most i sve se lijepo napuhnulo, namočilo i izobličilo
tako da je završio u smeću.
Bitno je raditi od laganog i jeftinog materijala poput stiropora i završne presvlake od kapa ploče.
A o mjerama ne brini previše, kad budeš odredio koji će biti radijus, dužina i visina mosta napravi na papiru tlocrt u 1:1 pa ćeš lako izmjeriti
dužine vanjskog i unutarnjeg luka! I još napraviš bokocrt u 1:1 za obje strane pa onda nije teško izrezati na prave mjere.
 

Davor

Veteran foruma
Probaj na debljoj ploči stirodura izrezati most po nekom približnom radijusu i širini. Zatim napravi više kopija koje bi potom nekim lepilom lepio jednu na drugu. Na tako dobijenoj osnovi reži lukove i stubove.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh