Nedoumica - Čupkovića most

cisalpino

Aktivan član
Karton? Kako on reagira na gips i vlagu? Sad si me malo zbunio...
To je jako dobar prijedlog, no sad je pitanje u razlici veličini "prednje" strane i "zadnje" strane lukova s obzirom da je kompletan most u zavoju.
....svi moji mostovi, tuneli su izrađeni na toj bazi, oplata od kartona u koji uljevam gips. upotrebljavam deblji karton na kojeg zaljepim salotep, da se gips ne sprime, a ujedno da i ne povuče vlagu...modelarski gips koji upotrebljavam stvrdne se za 5-10 minuta, a za to vrijeme karton se ne razmoči...to je moja tehnika, ne sudim o drugima jer ih nisam probao...a rezultati su vidljivi....oplate mojih "diorama" ...
Mundbachbrücke oplata betonskog mosta
Mundbachbrucke oplata1.jpg
Mundbachbrücke oplata kamenog mosta i armatura
Mundbachbrucke oplata2.jpg
oplata Simplon tunela
simplon tunel oplata.jpg
oplata Iselle tunela - Simplon diorama
oplata Iselle tunela.jpg
Kellerbachbrücke oplata desnog luka
Kellerbachbrucke oplata.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Evo još par fotki vijadukta Bender/Čupković, snimljeno 8. lipnja/juna 2012. godine. Neka se nađe, od viška glava ne boli, a možda upadne u oči i poneki detalj:

Ik8iHV2.jpg


5iFNGCm.jpg


JG7IamO.jpg


Moja malenkost bilježi se sa štovanjem:

 

MrVirus

Poznati forumaš
kao što sam već i naveo da mi se maketa ovog mosta u H0 mjerilu čini poprilično veliika na maketi nekako sam razmišljanja da bih ga radio u mjerili 1:144, tako da bi mi dužina mosta bila 1.97m. i ostali parametri kao što je visina mosta od 16.32 cm mi odgovara.

tu bih koristio dvije fleksice na trasi koju bih napravio sa R9 tračnicama. što kažete na to?

bitno mi je da napravim taj most...
 

1borna

Veteran foruma
Ako zadržiš visinu mosta a skratiš ga gotovo za pola onda moraš smanjiti i broj lukova. Mislim da bi bilo šteta kad već ideš raditi nešto
stvarno da ga osakatiš (a imadeš dovoljno prostora). Evo još lijepih slika...
16430624.jpg

1962 godine se dogodila i teška nesreća
Sjecanje-na-zeljeznicku-nesrecu-na-Mostu-Cupkovica-1024x665-1.gif

"Vetar otkačio dvanaest teretnih vagona od lokomotive i survao ih u ambis

Poginula četiri lica.-Dva vagona pala na kuće.-Petnaest vagona sa stokom spašeno

Knin,3.decembra
Juče,po podne na Čupkovićanskom vijaduktu kod Bendera,26 kilometara od Knina,na ličkoj pruzi nedaleko od Plavna dogodila se teška saobraćajna nesreća.Brzi teretni voz B-1309 koji saobraća od Splita preko Knina za Zagreb,oko 16:30 časova,kada je nailazio preko vijadukta bio je zahvaćen jakom burom koja je duvala na tom području.Od lokomotive otkačila su se službena kola i još 12 vagona koje je vetar silovitom snagom prevrnuo i bacio u ambis s leve strane vijadukta.Snažna dizel lokomotiva koja je izdržala sve nalete vetra udaljila se sa mesta katastrofe i zaustavila na sigurnijem mestu.Također nije nastradalo ni petnaest vagona poslednjeg dela kompozicije koji su bili natovareni živom stokom.
U ambisu pod vijaduktom poginuli su Joso Baković,vozovođa i Ante Jurjević,prvi kočničar koji pripadaju stanici Split,zatim Nikola Vučković iz Dugog Polja srez Split i Jakov Miliv iz Dicma srez Split,oba pratioci pošiljke stoke.Sva četvorica poginulih u času udesa nalazila su se u službenim kolima.Dva vagona su pala na dve kuće koje se nalaze pod vijaduktom.Jednu kuću vagon je srušio,ali ljudskih žrtava nije bilo.Veći deo noći jedan vagon je visio sa vijadukta dok i njega bura nije oborila.
Ekipe za spasavanje zajedno sa pripadnicima JNA koje su sinoć krenule iz Knina nisu mogle raditi jer je orkanska bura koja je duvala brzinom od 150 kilometara na čas,a na mahove i jače,to onemogućava.
Zbog udesa na Benderu,prvom takve vrste na ličkoj pruzi svi vozovi su upućeni za Zagreb unskom prugom.Jutros su .....krenule snage železničara koje su,radeći u teškim uslovima jer je bura,iako nešto oslabila i dalje bila jaka učinile prohodnim taj deo pruge tek danas oko 14 časova."
 

MrVirus

Poznati forumaš
hoću svakako... svaki dobar tekst dobro dođe...
da... to je problem jer je moj zavojit...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh