Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

Thommo

 
Osoblje foruma
Interesantan vagon na ovoj Borninoj slici. Tip Hbk-ć. :cool: A ima i nekakve otvore po krovu. Zna li netko kakav je to vagon?

scan0007.jpg
 

alsbgd

Član foruma
Meni krov vise deluje kao trapezast kao MAV ... Mislo sam da je u pitanju hladnjaca, npr. KMB, ali nije to-to, a i oznake neukazuju na hladnjacu...
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ima li tko Katalog teretnih kola JŽ-a,ali starije izdanje iz 70-ih, tamo bi bio odgovor...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Več na prvi pogled neobična kombinacija, u osnovi njemački velikoprostorni vagon tipa Dresden a ima arhaički trapezni austrougarski krov. Takvo nešto nastane kad se vagon ili preradi ili izradi po posebnoj narudžbi. Vagon je najvjerojatnije reparacijski, jer su JDŽ na račun reparacija iz Njemačke nabavile još više takvih neobičnih konstrukcija.

IMG.jpg

IMG_0003.jpg

T. Brate
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Bravo TV! Neiscrpni izvor informacija o teretnim vagonima! :svidamise:

Interesantno je da je ova arhaična "prerada" od vremena poslije 2. sv. rata doživjela i prebojavanje sa oznakama epohe 4

Evo i slika tog ili sličnog vagona sasvim desno, Maribor, 9. 5. 1961. (epoha 3)
index.php
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Interesantno je da je ova arhaična "prerada" od vremena poslije 2. sv. rata doživjela i prebojavanje sa oznakama epohe 4

Da, po JŽ katalogu iz g. 1974 bi ih trebalo biti sve od broja 207 0000 do broja 207 0608, a to znaći da bi ih tada moglo biti još 609, ako bi svi brojevi bili zaposjednuti (i ako nisu bile formirane i nekakve brojčane podserije). No ja mislim da ih je tada bilo već mnogo mnogo manje.
 
Last edited:

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
A kaj je onda po katalogu iz 1974. značilo ono dodano "ć" (?!)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja mislim da nema sličnog, postoji 3-4 tipa četveroosovinskih "silo" vagona, ovaj Heris je najsličniji a razlike su ogromne. Ali možda me netko ispravi. :zvizdi:

Heris13513%20702x262.gif
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Za ovaj Gas vagon upotrijebljen je Jouef vagon?
Chachak, sve pohvale za odličan tampo! Jedino primjedba kod broja 7 - pre 1991 gornja crta kod broja 7 je bila ravna i nije imala one male crtice na lijevi strani.

Imam još jedno pitanje oko brojeva na teretnim vagonima. Za putničke vagone je poznato kako su se vagoni raspoređivali po ŽTO/ŽTP-ima, kako je kod teretnih. Zanima me za Gs i Gkks vagone, barem za sad...
 
Last edited:

Davor

Veteran foruma
@Gorchi hvala na sugestiji i meni i Chachku. Malo sam bolje pogledao i video da se zaista razlikuje ispis broja 7.
Vagoni sa druge fotografije iz prethodnog posta nisu svi JŽ. Neki će da postanu a neki ne jer ih nismo imali kao npr. prvi u nizu Roco Gabs. Onaj iza njega ima šanse da bude JŽrtvovan ali o tom po tom u ovoj temi.
 

Železničar

Poznati forumaš
Da vam predstavim još jednu preradu na bazi Piko modela. Majstor je naravno bio Chachak. :naklon: Vrlo sam zadovoljan izgledom vagona.:palac_gore:
View attachment 42877

Evo i popravljenog Gs - a.
View attachment 42878
Prototip Es kola se inace nalazi u Somboru, do pre par dana je sluzio kao skladiste za piljevinu sa struga za osovine, medjutim juce je izvucen u somborsku restu gde ce sa jos nekoliko vagona biti isecen...
DSCF4920.JPG
Davore vidim da si izmenio rezim razmene iz 42 NE u 21 RIV ali trebao si ponovo da izracunas kontrolni broj.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh