Teretni vagoni - R i S vagoni

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Tenkju nik!
 

nik

Veteran foruma
Zagreb-Vrapče 1966. godine.

Zagreb-Vrapče 1966.JPG

S lijeva na desno:
1. neidentificirani tip vagona (standardna širina)
2. ex USATC vagon (manja širina - britanski gabarit)
3. ex DRG SSys Köln ('ravni' uzdužni nosač)
4. neidentificirani tip vagona (standardna širina)
...svi su 4-osovinci.

Što u Spisku iz 1970. imamo o ovim ex USATC vagonima?
 

nik

Veteran foruma
USATC 4-os. plato-vagone je radio KMB a sad iste alate koristi Roco*.

KMB
Klein_Modellbahn_3629_USTC_Flachwagen_SSkm_Ep.3_m._KK_i.OVP.jpg


Roco*
311732576028_0.jpg


1:1
Flat%20usa.png


*) Kod kupnje Roco modela treba biti oprezan jer su kao što se na slici njihovog modela vidi za originalnu USATC verziju koriste alate za modificiranu DB verziju sa stupovima i novim odbojnicima...
:fp:
 

nik

Veteran foruma
Još malo o onom 4-os. vagonu iz Gredelja...

IMG_0535.JPG IMG_0536.JPG IMG_0537.JPG IMG_0539.JPG IMG_0540.JPG

Natpisi bi bili slijedeći:

brojčane i slovne oznake
22 NE ili 80 NE
72 JŽ
673 1001-3
_ _ _ _


dimenzije
<23,0m>
->5,8m/2,0m<-
(-10,76m-)


...moguće da sam nešto i netočno 'dešifrirao'.

@TV Slovenija što o ovom vagonu kaže Spisak iz '70. godine?
 
  • Like
Reactions: Mon

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Još malo o onom 4-os. vagonu iz Gredelja...

Natpisi bi bili slijedeći:

brojčane i slovne oznake
22 NE ili 80 NE
72 JŽ
673 1001-3
_ _ _ _


dimenzije
<23,0m>
->5,8m/2,0m<-
(-10,76m-)


...moguće da sam nešto i netočno 'dešifrirao'.

@TV Slovenija što o ovom vagonu kaže Spisak iz '70. godine?

Ak je brojčana serija 6731 onda bi slovna serija bila Fakk. Vidi se i neki natpis »Sa sandukom« (na slici 2 i 3)? Kad je bila poslednja revizija?

Postolja su izgleda još pruska, po crtežu Ci 149, odnosno neka varijanta toga. Pretpostavljam da su u originalu bila od nekog Schienenwagen-a koji je vjerojatno bio uništen, a nadogradnja je možda bila izrađena negdje u YU po uzoru na DRB SSys.
 

nik

Veteran foruma
Prema ovoj tablici JŽ 6-osovinci su u epohi 4b imali oznaku Salmmp-tz kako sam i pretpostavljao (i bez n).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Super, hvala @KAPO za tabelicu. Ako se može dobiti još koju stranicu od tog pravilinika za označavanje kola...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zagreb-Vrapče 1966. godine.

View attachment 89747

S lijeva na desno:
1. neidentificirani tip vagona (standardna širina)
2. ex USATC vagon (manja širina - britanski gabarit)
3. ex DRG SSys Köln ('ravni' uzdužni nosač)
4. neidentificirani tip vagona (standardna širina)
...svi su 4-osovinci.

Što u Spisku iz 1970. imamo o ovim ex USATC vagonima?



Možda bi prvi mogel biti ruski, jedan od onih koje su Nijemci tekom rata zaplijenili i onda upotrebljavali kao svoje.

a_Z-EB-X-Kranwgane-Bw-Voh-BT-X-600-389.jpg
http://www.bahnen-wuppertal.de/assets/images/autogen/a_Z-EB-X-Kranwgane-Bw-Voh-BT-X-600-389.jpg
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?017,5375890

wt6620b-jb.jpg
http://www.eisenbahndienstfahrzeuge.de/kranwagen/011/011.htm
 

Tanka vatra

Član foruma
Prikazani vagon je ruskog porekla,to se vidi po obrtnim postoljima.Američki (ex. USATC) su imali obrtna
postolja tipa Diamond.Na JŽ su bili u saobraćaju do početka 70-tih godina,a izgleda da su bili serija Jab.
To je moja predpostavka,jer je Željezara u Zenici gde su poslati na kasiranje osposobila jedan značajan broj
ovih vagona i koristila za unutrašnji transport naročito teških predmeta.Jedan naš kolega ima jednu,a moguće i više njihovih slika,pa ako postoji interes za nju,pišize na PP,pošto ja nisaam baš najvičniji njihovom postavljanju.
Doatni podaci za vagone serija R i S će biti poslati u posebnim postovima.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
U Spisku teretnih kola normalnog koloseka, važećim od 1. 1. 1954 dalje, sam prema kriteriju 1,7 m razmaka između osovina u postolju i 9,5 m razmaka između središnjih svornjaka okretnih postolja pronašao grupu 79 vagona, koji bi trebali biti ex USATC Warflat vagoni. Možda se ih nešto nalazi i izvan ove grupe.

IMG_0002.jpg
 

nik

Veteran foruma
U Spisku teretnih kola normalnog koloseka, važećim od 1. 1. 1954 dalje, sam prema kriteriju 1,7 m razmaka između osovina u postolju i 9,5 m razmaka između središnjih svornjaka okretnih postolja pronašao grupu 79 vagona, koji bi trebali biti ex USATC Warflat vagoni. Možda se ih nešto nalazi i izvan ove grupe.

View attachment 89882
Odlično! Hvala!
Jel su u tom popisu i ex DRG 4- i 6-osovinci?
 

nik

Veteran foruma
Druga slika slikana na istom mjestu u isto vrijeme (Zagreb-Vrapče 1966. godine).
Vrapče 1966.JPG
Ovdje se na prvom vagonu relativno dobro vidi rešetkasta struktura okretnog postolja.
 
Last edited:

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)


U Spisku teretnih kola normalnog koloseka, važećim od 1. 1. 1954 dalje, pronašao sam 78 vagona s 6,15 m razmaka između središnjih svornjaka okretnih postolja, to bi trebali biti ex DRB SSys Köln. Iznenadilo me da bi po tom spisku u godini 1954 bilo manje tih vagona nego u godini 1970, kad bi ih, prema Spisku teretnih kola normalnog koloseka iz godine 1970, trebalo biti oko 90.

IMG_0001 – kopija.jpg

IMG_0002 – kopija.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh