U paklu Ep.V i "domaćih" modela

Thommo

 
Osoblje foruma
Uff, ovaj ti je rijedak k'o ptičje mljeko.... >:D:
Jednom mi je izmakao na bayu, poslije ga više nisam nalazio tamo.

Pred dvije godine sam na ebayu maznuo ovu cisternu, isto je jako rijetko na ponudi:

hz_cist.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Thommo kaže:
Uff, ovaj ti je rijedak k'o ptičje mljeko.... >:D:
Jednom mi je izmakao na bayu, poslije ga više nisam nalazio tamo.

Za kolko je onda otišel?
Nevezano uz Ebay, kolka bi mu bila cijena?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja sam ga osvojio za 25 eura. Koliko košta? Kako kome, ja ga ne bi prodao ni za 50.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Vjerojatno najavljena Mimara iz doba JŽ. Kao i ovi JŽ zelenjaci:

file.php


Ako se ne varam, vidi se i dio SŽ vagona.
 

nik

Veteran foruma
-JŽ "Mimara" iz vremena rata i uzbuna... kome to treba?

-JŽ Y-vagoni zadnje generacije u zelenoj boji... čemu to?
a) upotrebljivi samo za modelarski prikaz 80-ih ali ne i 70-ih, znači ne "idu" uz parnjače; da su napravili stariju generaciju Y-vagona u toj boji sve bi bilo OK (a kalupe već imaju i za njih).
b) Y-vagoni zadnje generacije su bili različito pofarbani u različitim ŽTP-ima, znači ova boja ne može modelarski prikazati vagon ŽTP-Zg; da je vagon starije generacije sve bi bilo OK.

-Vagoni u gorespomenutim oznakama/bojama ne voze već blizu 20 godina, nije li logičnije napraviti HŽ/SŽ "Mimaru" i JŽ/ŽS "Avalu" kao i SŽ/HŽ/JŽ/ŽS/ŽBH/MŽ Y-vagone iz zadnjih 10 godina; ipak više ljudi skuplja "aktuelne" željeznice?

:wc:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kada je RailTop svojedobno najavio HŽ Mimaru, onda su mnogi jamrali da je to smeće, jer su željeli imati JŽ verziju kao svojedobno najljepši vlak!
JŽ Mimaru će kupiti onaj, tko ju je vjerojatno i tada htio imati (kada je RailTop najavio HŽ verziju!)
Bez brige, neće propasti! ;)

Goša Y: u moju kolekciju svakako ide 2xB, 1xAB u ovoj shemi! Tko kaže da će ACME stati na ovome?! Kalup je tu! ;)

BTW, ACME je ove godine izašao sa prvom MAV CAF serijom vagona (najnovija varijanta: MAV-START logo),
pa su mnogi jamrali da im je to 'previše friška' varijanta! ACME sada izlazi sa CAF vagonima starije sheme bez tog logoa,svi zasad šute (dok se ne dosjete nečeg drugog) ;)
Nažalost, tako to ide...
 

nik

Veteran foruma
JŽ "Mimara" je sa takvim oznakama vozila 1 vozni red; 12 mjeseci (sa pauzom zbog rata u Sloveniji), a od tog vremena prvih nekoliko mjeseci su ju vukle lokomotive sa JŽ oznakama, onda dugo; u HR, bez oznaka da bi se zadnjih mjeseci pojavile HŽ oznake na lokomotivama. Opet pitam tko to skuplja modele 1991/1992.?

Još je jedna stvar koja mi na slikama nije potpuno jasna a to je koja je "tirkizna" boja u pitanju? Izgleda mi da je riječ o HŽ RAL boji koja se koristi od 1995. (kada je "Mimara" nabrzinu prefarbana za "Vlak slobode" do Knina) dok je originalna Gošina boja bila intenzivnija i "plavija".

Na kraju opet nemamo NITI JEDAN putnički HŽ vagon u H0!
 

wiggum

Veteran foruma
Nebudem odgovaral na sve jer se ne kužim u to, ali na par stvari budem:
nik kaže:
-JŽ "Mimara" iz vremena rata i uzbuna... kome to treba?
Ma joj meni... Pa i u modelarstvo trebamo politiku uplesti. Zanimljivo kak smo i to uspjeli. Nije bilo sjajno, ali zašto gledati ovaj model kroz te naočale? Lijep je to model i ponos hrv željeznica sve do ove revizije koje su imale ovih godinu-dve.

nik kaže:
nije li logičnije napraviti
Ma naravno da je. Kaj misliš da nebudu to napravili? To bi bil autogol od ACME-a da ne naprave sva moguća bojanja pošto već kalupe imaju. Ne velim da budu svi modeli imali veliku potražnju pa budu limitirane serije za neka bojanja, ali bojanja koja su vozila u internacionalnim sastavima budu jako dobro prihvaćena jer su jedini takvog tipa na tržištu i potrebni su za kompozicije neke.

nik kaže:
Još je jedna stvar koja mi na slikama nije potpuno jasna a to je koja je "tirkizna" boja u pitanju? Izgleda mi da je riječ o HŽ RAL boji koja se koristi od 1995. (kada je "Mimara" nabrzinu prefarbana za "Vlak slobode" do Knina) dok je originalna Gošina boja bila intenzivnija i "plavija".
S ovim se apsolutno slažem, boja je definitivno malo kriva. Prvo bojanje je bilo skoro pa plavo, a kolko tu vidim tome i nije slučaj tak...

nik kaže:
Na kraju opet nemamo NITI JEDAN putnički HŽ vagon u H0!
Malo tržište, mala mogućnost zarade. Pogledaj sve teretne u kolkim serijama su se radili... Rađe oni idu na sigurno i rade DB, Oebb vagone jer tam ljudi imaju para i ima jako puno koji se bave tim, tak da tam profitiraju sigurno.
Baš me zanima ako budeš to i za godinu dana na današnji dan mogel reći da nemamo niti jedan HŽ model. ;)

Vjerujem, a vjeruj i ti, da se bude ova kompozicija razgrabila. ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
JŽ "Mimara" je sa takvim oznakama vozila 1 vozni red; 12 mjeseci (sa pauzom zbog rata u Sloveniji), a od tog vremena prvih nekoliko mjeseci su ju vukle lokomotive sa JŽ oznakama, onda dugo; u HR, bez oznaka da bi se zadnjih mjeseci pojavile HŽ oznake na lokomotivama. Opet pitam tko to skuplja modele 1991/1992.?
Ne treba ovu Mimaru gledati samo kroz prizmu Hrvatske! Ima država kroz koje je prolazila, a koje nisu ratovale i gdje je ostala zapažena, makar u pitanju bio kratak povijesni period...
JŽ lokomotiva kao model tada ne igra nikakvu ulogu. Skupljaju ljudi kako epohu I, II, tako i 1991/92. ;)
Bitna stvar: ova JŽ varijanta (pa kao niti jedna druga), se zasigurno neće proizvoditi u serijama i godinama kao što to npr. Roco radi ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
nik kaže:
...nije li logičnije napraviti HŽ/SŽ "Mimaru" i JŽ/ŽS "Avalu" kao i SŽ/HŽ/JŽ/ŽS/ŽBH/MŽ Y-vagone iz zadnjih 10 godina; ipak više ljudi skuplja "aktuelne" željeznice? :wc:

Za starije generacije koji su imali tu cast da koriste usluge JZ pre raspada federacije vrednost imaju svi JZ modeli iz vremena pre raspada.
Za novije generacije JZ nemaju nikakvo znacenje pa odtuda proizlazi da je interesovanje za "aktuelne" zeleznice vece kod njih.

Za mene na pr. veliku vrednost ima bas ono sto je vozikalo naokolo sa oznakom JZ pre raspada federacije.
Sve ostalo ide u klasu "suveniri". >:)
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
-JŽ "Mimara" iz vremena rata i uzbuna... kome to treba?

Ja budem prvi kupil JŽ Mimaru.
Zakaj? Zato jer je u tim JŽ oznakama (koje ti toliko mrziš) ipak počela voziti, i kao takva je bila prvi naš EC vlak, kolko god je to trajalo svega godinu dana u tim oznakama.
Molim te ne miješaj rat i politiku sa željeznicom i modelarstvom.
Ne razgovaramo o modelu jugoslavenkog tenka M-84, da bi pital "kome to treba".

nik kaže:
-JŽ Y-vagoni zadnje generacije u zelenoj boji... čemu to?
a) upotrebljivi samo za modelarski prikaz 80-ih ali ne i 70-ih, znači ne "idu" uz parnjače; da su napravili stariju generaciju Y-vagona u toj boji sve bi bilo OK (a kalupe već imaju i za njih).
b) Y-vagoni zadnje generacije su bili različito pofarbani u različitim ŽTP-ima, znači ova boja ne može modelarski prikazati vagon ŽTP-Zg; da je vagon starije generacije sve bi bilo OK.

-Vagoni u gorespomenutim oznakama/bojama ne voze već blizu 20 godina, nije li logičnije napraviti HŽ/SŽ "Mimaru" i JŽ/ŽS "Avalu" kao i SŽ/HŽ/JŽ/ŽS/ŽBH/MŽ Y-vagone iz zadnjih 10 godina; ipak više ljudi skuplja "aktuelne" željeznice?

"Čemu to"? Ja nemogu vjerovat o čemu TI pričaš???

Istina da su u tim oznakama (da, oznakama, a ne bojama kak si rekel, jer su se te boje počele koristiti negdje već od cca 1974. nadalje) vozili u osamdesetima, ali na slici su dva vagona ABl i Bl ŽG Ljubljana, koja je i imala takve boje i oznake do kraja!
A i zakaj si zapel za Zagrebački ŽTP, jel to A.C.M.E. radi Goše Y isključivo za Hrvatsko tržište? A i odkud znaš da se nebudu radila i oznake i bojanja iz osamdesetih i ostalih ŽTP-a, ili koji vagon sa starijim oznakama (recimo, u samo startu najavljen je baš Y vagon sa oznakom Ba, koje su se počele koristiti od 1971. g.) nego već osuđuješ cijeli projekat sa prvom slikom koju si videl?

Ja vjerujem da budu neka bojanja opasno limitirane serije, i sretni budu oni koji budu uspjeli to kupiti, isto to mislim i za Mimare, da budu jako jako brzo razgrabljene.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Vedi kaže:
...A i odkud znaš da se nebudu radila i oznake i bojanja iz osamdesetih i ostalih ŽTP-a, ili koji vagon sa starijim oznakama (recimo, u samo startu najavljen je baš Y vagon sa oznakom Ba, koje su se počele koristiti od 1971. g.) ...

Vedi, iz tvoja usta u Gospodove usi (i ACME-ove naravno)!!! :molitva :naklon:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ufff, ovih nekoliko posljednjih postova skoro pa savršeno odgovara naslovu koji je NC pokrenuo, a pokrenuo ju je iz potpuno drugačijih pobuda.

Držim da nije potrebno politizirati topic, bacati svoja osobna uvjerenja i to u tolikoj mjeri da ispadnu jedina moguća mjerila. Svi smo različiti i imamo različita razmišljanja i sva su dobrodošla, ali valja imati i malo mjere. Meni ni na kraj pameti ne pada da pljujem po nekom modelu xyz i nazivam ga potpunim promašajem ili nepotrebnim proizvodom samo zato što se meni ne sviđa ili ga ne bi ni po koju cijenu kupio. Ima na ovom forumu ljudi koji bi upravo taj xyz model imali radije nego bilo što drugo. Valja dopustiti da nismo svi jednaki, i ne uvijek polaziti samo od sebe.

Što se tiče fotki koje su osvanule, reći ću samo da će mi biti jako žao ako JŽ Mimara vagoni na tržište ateriraju s pogrešnim bojanjem.
Imamo na forumu temu o tim vagonima, ima hrpa slika i da se vidjeti koje je bojanje vozilo u koje vrijeme i koje su bile kombinacije boja. Nisam siguran da je ova prototipska iz bilo kojeg perioda ili uprave. Dapače, mislim da nije nikad postojala takva shema bojanja....
 

Zoki

Član foruma
Zanimljivo je da je originalno plava boja bila isti RAL 5018 (tirkiznoplava) kao i na kasnijim bojanjima, a razlika je vidljiva. U prvoj varijanti plava je bila sličnija RAL 5015 (svijetloplava).
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Zoki, na žalost, originalna plava boja NIKAD nije bila ni približna tirkiznoj...bila je...a plava...

Ajmo redom.

Prvo je Goša napravila prototip Z1 (Aeelmt/Beelmt) vagona koji je prestavljen na Zagrebačkom velesajmu 1990. i izgledao je ovako:

Ovo bojanje nikad nije zaživjelo - nema tirkizne (famozni RAL 5018)

Nakon toga ŽTP Zg i ŽG Ljubljana dobivaju serijske Z1 Gošine vagone koji izgledaju ovako:
mimara11xq5.png

Ovdje vagoni još imaju JŽ oznake. Nema tirkizne! Ovakav je predstavljen i na Zagreb GK.
Takovi voze još jedno kratko vrijeme, a raspadom Juge, Ljubljana ne mijenja bojanje već samo stavlja SŽ oznake, Zagreb također ne mijenja bojanje već stavlja HŽ oznake.

U tom istom bojanju HŽ vagoni voze do cca. 1995. kad dobivaju tirkiznu (RAL 5018), ispod nje sivu gredu sa suknjicom, tirkiznu na gornjem rubu uz krov i srebrni krov:
2qa5ph3.jpg

photo: vedi
Daklem, JŽ NIKAD nije vozio s tirkiznom bojom.

Takovi pak voze do 2009 kad idu ne reviziju i dobivaju novo ruho i novo ime (Aeemt/Beemt):


Uploaded with ImageShack.us
Photo: Dragutin Staničić


Evo još jednom ovdje već korištene fotke ACME JŽ Z1 vagona (izgleda promašenog bojanja)


Uspoređujte sad malo bojanja i vidite.
Ja sam napisao koliko znam, ako netko ima još informacija ili saznanja, ovamo s njima - zajedno smo pametniji.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh