Zanimljive makete, diorame i moduli

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
dok Borna stavlja zanimljive makete ja ću staviti makete koje su na stranim forumima označene kao užasne pa su zbog toga ujedno i zanimljive :)

Ova privatna mega maketa sastoji se samo od krugova i gotovo da nema skretnica.
Da bi ju pogledali morate vlasniku platiti ulaz od 4USD !?!?!?
maketa 01.JPG

Ovo je još jedan "užas" koji na američkom forumu kod kritiziranja nimalo ne štede.
Maketa 02.jpg

Još jedan primjer loše makete... posebno je upadljiv most
maketa 6.jpg

Bitna je veličina
maketa 14.jpg

Mjesto u kotlini pored diesel tankova i ogromne benzinske pumpe. Mještani ove makete vole diesel :)
Dvije crkve. Jedna je pred tunelom.
maketa 11.jpg


ima još slika ali da ne zatrpavam forum

....
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kod prijatelja u Trstu je vidio digitalnu maketu i zarazio se.....dobio je jedan stariji MS i kupio 2 digi lokomotive.
Uz pomoć iskusnijih kasnije će u neke starije analgne lokomotive ugraditi dekodere
2010125231049_1.JPG

Počeo je planirati gdje će napraviti zaustavne blokove
20101114225648_Progetto%202.jpg

Pokazao nam je i svoje radove na spajanju pulta
2011118211149_Foto%202.JPG

Tu se bogme namnožilo žica, no sve je preko konektora spojeno na maketu
2011118211336_Foto%204.JPG

Tu ima i elektronike (dekodera)
2011118211441_Foto%207.JPG

Ima li još netko tko vjeruje u priču o digitalnoj maketi sa samo 2 žice?

Ovaj je prilično pretjerao s žicama. i nema neku konvenciju.
Osim njega nitko neće moći popraviti ovu maketu bez sheme.
Iako tema nije digitalizacija... ja bi to napravio ovako preko Ribbon kabla
upload_2016-8-11_20-41-32.png

Npr.
Digitalni signal - smeđa - crvena
Napajanje digitalne opreme - bijela - crna
Reed - siva - ljubičast
Servo - plava - zelena - žuta
BUS standardni kabel.
(ostaje jedna žica slobodna)
 

1borna

Veteran foruma
To su tipične početničke greške, ljudima se u početku neda komplicirati sa kupovinom kablova raznih boja i poštivati
zadana pravila a kasnije si zakompliciraju popravak u slučaju nekog kvara ili promjene.
Doduše ovo i nije neka velika količina žica pa se lako može pratiti od izvora do konektora.
Ja sam se baš radi velike količine žica na svojoj podrumskoj maketi odlučio raditi više zasebnih "centrala", za svaki dio
makete po jednu kako na jednoj hrpi nebi bilo više stotina kablova.
Ovo je jedan lijepi primjer- Pult je spojen preko konektora a svaka žica ide na prepojno polje gdje se može kntrolirati
napon te prema potrebi prekinuti ili promijeniti putanja
DSCN0464_zpsae64e421.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Zice se mozda mogu ispratiti sa ispitivacem..sa onom opcijom da pusti zvuk kada pronadje indeticnu zicu!

Samo u slucaju da su zice duze od 1 metra morao bi da napravi duze kablove za ispitivanje..ali bi svakako resio problem!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zice se mozda mogu ispratiti sa ispitivacem..sa onom opcijom da pusti zvuk kada pronadje indeticnu zicu!

Samo u slucaju da su zice duze od 1 metra morao bi da napravi duze kablove za ispitivanje..ali bi svakako resio problem!
to riješiš sa jumperom i korkodilkama :_)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Popisu najružnijih maketa bih dodao i ovu maketu u Srbiji.
Ova maketa je napravljena iskljucivo za cist marketing..posetioci su uglavnom deca koja nemaju pojma ni za razmeru ni epohe itd itd!
Na njoj se nalaze automobili i gradjevinske masine od Matchbox i Majorete kao i figure iz Kinder jajeta:)

Inace vlasnik me je par puta kontaktirao da mu budem serviser lokomotiva i voznog parka ali kad sam video koliko je to sve sprzeno i pohabano od suludih voznji pod punim gasom odustao sam od tog posla..jer se to ne moze popraviti da bude pouzdano vec mora sve da se menja!
Svi znamo da Mehano nije za duge voznje..a ovde idu po ceo dan pod punim gasom!
Slazem se sa Davorom za konstataciju:dada:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jedne makete koja zaslužuje da ju se pogleda.
Napravljena je za izložbu 2006 a na predstavljenju 2009 prodana je za 15.000 EUR nepoznatom kupcu.

Ovo je video detalja s ove makete. Napravio ju je Jack Damens. Posjetiteljima je bilo dopušteno provozati i slikati svoje vlakove i vagone na ovoj maketi :)
Čak nije loša zvučna kulisa iako ona nije bitna.
 

Davor

Veteran foruma
Kasniš Kameni...ova maketa je postala jedan od zaštitnih simbola našeg hobija. Pisano je o njoj na forumu, mislim da je čak imala i posebnu temu. :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kasniš Kameni...ova maketa je postala jedan od zaštitnih simbola našeg hobija. Pisano je o njoj na forumu, mislim da je čak imala i posebnu temu. :)
ma ne kasnim :) .... ili kasnim haha ...... sve o toj maketi s ovog forum nestalo je kod onog velikog potopa... tako da je šteta ne vidjeti ju opet :) a i strani forumi gube linkove na slike tako da će uskoro nestati sve informacije o toj maketi.
 

1borna

Veteran foruma
Nono je umjesto običnih žaruljica počeo ugrađivati ledice, kako nije mogao naći toplo-bijele obične je obojio žutim markerom
20112216116_Foto2.JPG

U tunelima je napravio nosive stupove za kontaktnu mrežu (od mesing žice)
201122519213_Prova%203.JPG

koju je lemio na razne načine
2011225192318_Primo%20binario%20fatta.JPG
2011225192351_Primo%20binario%20finita.JPG

Na vidljivom dijelu makete je stavio stndardnu Maerklinovu KM
2011315234556_Foto%204.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Izvodi je i brojne modifikacije sa tim materijalom (da bi bio sličniji talijanskoj KM)
2011316105146_paletti%20010.jpg
2011316105636_paletti%20024.jpg

Odlučio se primjeniti "šalt" tračnice kako bi vlakovi vozili sami (pokretali jedni druge)
201169234820_Istruzioni.jpg

Maketa je dobila prvo proširenje (za sada privremeno)
2011611222321_Ampliamento%20per%20stazione%20nascosta.JPG

...kojim bi se spustio na skrivenu stanicu ispod nivoa makete (ipak), najprije ju je složio na podu
201161419108_Proposta%20Vanni.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Izrezao je ploču za skrivenu stanicu od šperploče
2011810213018_3.JPG

Na proširenju počinje spuštanje (vidite kako je to stolarski dobro napravljeno)
2011813213627_1.JPG

Pult je dobio svoga susjeda (za podzemlje)
2011926235528_1.JPG

Napravio je i mogućnost spuštanja pultova
2011926235626_3.JPG

Prugu skrivene stanice je montirao i spojio vani pa onda sve ubacio dozdola
2011102233359_1.JPG
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo jedne makete koja zaslužuje da ju se pogleda.
Napravljena je za izložbu 2006 a na predstavljenju 2009 prodana je za 15.000 EUR nepoznatom kupcu.

Ovo je video detalja s ove makete. Napravio ju je Jack Damens. Posjetiteljima je bilo dopušteno provozati i slikati svoje vlakove i vagone na ovoj maketi :)
Čak nije loša zvučna kulisa iako ona nije bitna.

Ova maketa nije zanimljiva jer je savršena ;) Bilo bi super da Borna iskopa šta u vezi ove vrhunske makete:palci_gore: Zvucna kulisa je vrhunska:palci_gore:

U programu "TrainControler" postoji mogucnost ucitavanja raznih semplova i zvukova koje se mogu programirati.Samo to radi u sprezi sa maketom koja je izdeljena na blokove jer se semplovi pokrecu kada se kompozicije krecu preko odredjenih blokova koji iniciraju pokretanje sempla.Semplovi iliti Wav-ovi se menjaju na istim deonicama ujedno sa drugim kompozicijama jer program ocitava adresu loxe i tako pokrece sempl koji odgovara odredjenoj kompoziciji.

Jako dobra i mocna fora za izbegavanje kupovine zvucnih dekodera. Nesto slicno sam video u Tehnickom muzeju u Minhenu ali su oni ozvucenje postavili oko sale dok bih ja zvucnike instalirao unutar makete. Jedino nema mogucnosti separacije i visekanalnog odvajanja zvucnika(barem 5,1 system)koji bi omogucio da zvucni efekti dolaze iz pravca gde se odredjeni dogadjaj desava.(dizanje rampe,najava dolaska voza na stanici...itd itd) No i stereo se moze fino namestiti pogotovo ako su semplovi tako usnimljeni.

Ti se u to razumes kolega Kameni verujem ;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ova maketa nije zanimljiva jer je savršena ;) Bilo bi super da Borna iskopa šta u vezi ove vrhunske makete:palci_gore: Zvucna kulisa je vrhunska:palci_gore:

U programu "TrainControler" postoji mogucnost ucitavanja raznih semplova i zvukova koje se mogu programirati.Samo to radi u sprezi sa maketom koja je izdeljena na blokove jer se semplovi pokrecu kada se kompozicije krecu preko odredjenih blokova koji iniciraju pokretanje sempla.Semplovi iliti Wav-ovi se menjaju na istim deonicama ujedno sa drugim kompozicijama jer program ocitava adresu loxe i tako pokrece sempl koji odgovara odredjenoj kompoziciji.

Jako dobra i mocna fora za izbegavanje kupovine zvucnih dekodera. Nesto slicno sam video u Tehnickom muzeju u Minhenu ali su oni ozvucenje postavili oko sale dok bih ja zvucnike instalirao unutar makete. Jedino nema mogucnosti separacije i visekanalnog odvajanja zvucnika(barem 5,1 system)koji bi omogucio da zvucni efekti dolaze iz pravca gde se odredjeni dogadjaj desava.(dizanje rampe,najava dolaska voza na stanici...itd itd) No i stereo se moze fino namestiti pogotovo ako su semplovi tako usnimljeni.

Ti se u to razumes kolega Kameni verujem ;)
Aco odličan post. Nego imam jedno pitanje za tebe obzirom da se razumiješ u zvuk. Nisam siguran ali zvuk u loksama može biti 8, 16, 24 bitni ali je i problem kako je snimljen pa sempliran. Ako si to provjeravao, da li su zvučni file-ovi stereo ili mono? Dalje da ne govorim o veličini zvučnika i zvučne kutije u loksi.
E sad. Mislim da je prilično neslušljivo kada na maketi vozi više lokomotiva s različitim ili istim zvukovima dosta glasno.
Kako glasnoća odnosno intezitet opada s veličinom udaljenosti to bi kod nas trebalo biti još naznačenije zbog mjerila.
Drugo mi maketu gledamo iz ptičje perspektive pa između nas i lokomotiva nema objekata koji bi stišavali zvuk.
Onda druga nerealna stvar je da se ne čuje prolazak vagona, pa gradskog prometa, itd.itd.
Kako bi ti realno odredio glasnoću neke lokomotive obzirom na njezinu udaljenost od promatrača. Npr. koliko glasno podesiti parnjaču ili dizelašicu na maketi. Svi mi volimo da ona glasno bruji ali kako podesiti da se zvuk uklopi nekako realno.
I drugo pitanje vezano uz Train Controler da li se kod ulaska na blok stereo zvuk mijenja unutar bloka u odnosu na smjer kretanja i da li se glasnoća može podesiti za svaki blok i da li ima fade in ili fade out npr kad uđe u tunel ili u skrivenu stanicu.
Cini mi se jako zanimljiva ova varijanta s souround sistemom ispod makete. Ako nisi pored lokomotive sa zvučnim dekoderom na udaljenosti od 1m teško je znati dolazi li zvuk iz lokomotive ili iz zvučnika sa strane.
Zato mi se i svidio ovaj video jer je zvuk dobro umontiran. Proučit ću Train Controler.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh