Zgrada - Pošta i Općina

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Upustio sam se u jedan mali experiment.
Napravit cu u samogradnji svoju prvu zgradu Pošte i Općine za moju maketu. Zidovi će biti od stirena 1,5mm ostali detalji od 1mm i 0,5 stirenskih ploča. Prozore i krov su od Vollmera jer bi njohova izrada prevelik zalogaj za početak. Na zidove su staviti premaz s teksturom koji liči na fasadu. Imam 3 vrste pa ću odabrati nabolju.

Evo par slika kako napreduju radovi :) prilično je teško izrezivati stiren da to bude precizno. No kako se radi o prvoj zgradi u samogradnji onda ovo gledam kao malu vježbu :) Zgrada je ce biti iz razdoblja gradnje oko 1910-1930. Na maketi će prestavljati obnovljenu zgradu malog poštanskog ureda i općine iz sredine 80tih.

Izrezivanje stirena prema nacrtu :) i označavanje prozora i vrata
Kameni most - Opcina i Posta 02.jpg

Izrezivanje zida stražnje strane pošte.
Kameni most - Opcina i Posta 04.jpg

Izrezivanje pročelja pošte
Kameni most - Opcina i Posta 03.jpg

Proba - vrata od skladišta
Kameni most - Opcina i Posta 05.jpg

Pročelje zgrade s ulaznm vratima u Poštu - Isprobavanje Prozora i Vrata
Kameni most - Opcina i Posta 06.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Napiši sa čime si to izrezivao, skalpelom, škarama (stolnim), lukom i pilicom....i kako je išlo?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka :)
Procelje ulaza u dio zgrade gdje je smjestena opcina
Kameni most - Opcina i Posta 07.jpg

Staznji dio zgrade :) sa sanitarnim cvorovima
Kameni most - Opcina i Posta 08.jpg

Procelje ulaza u opcinu - Isprobavanje prozora i vrata
Kameni most - Opcina i Posta 09.jpg

Straznji dio zgrade - Isprobavanje prozora i vrata
Kameni most - Opcina i Posta 10.jpg

Sada sljedi turpijanje i fino brusenje brusnim papirima za metal najfinije granulacije da se sto bolje primi Tamya temeljna boja na koju onda ide sloj premaza imitacioje fasade.
Istovremeno sam zapoceo izradu interijera.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Napiši sa čime si to izrezivao, skalpelom, škarama (stolnim), lukom i pilicom....i kako je išlo?
Izrazivao sam Tamiya OLFA skalpelima (inace ih je 25 kom u pakiranju) odlicni su jer imaju izrazito ostar vrh :)
Hm... nije islo lagano posebno izrezivanje lukova.
Nisam prije radio sa stirenom. Za 1.5 mm treba vise puta proci po istom rezu. Koristao sam celicno (stainless steel) ravnalo kao vodilicu.
Okviri prozora maskiraju izrezane otvore pa zbog toga dopustaju male greske do 1mm.
Moglo bi se i finom pilicom ali bi trebalo puno vise vremena i rez ne bi bio tako ravan pa bi trebalo puno turpijanja i brusenja.
Uz rubove sam urezao stiren do pola i zatim ga prelomio prema unutarnjoj strani. Tanji stiren se reze bez problema
20150103_075603.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Postoji jedan staari trik za lakše rezanje plastike- treba ju zagrijati pa ide daleko lakše!
(naravno ne valja pretjerati da se ne izobliči)
Stavio bih kakvu mramornu ploču na štednjak i umjereno zagrijao električnim dijelom a na njoj sam držao komad plastike koji sam
onda lagano rezao (o zadovoljstvu roditelja nebih pričao)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Postoji jedan staari trik za lakše rezanje plastike- treba ju zagrijati pa ide daleko lakše!
(naravno ne valja pretjerati da se ne izobliči)
Stavio bih kakvu mramornu ploču na štednjak i umjereno zagrijao električnim dijelom a na njoj sam držao komad plastike koji sam
onda lagano rezao (o zadovoljstvu roditelja nebih pričao)
Uh da sam to ranije znao :) :) Ovaj stiren od 1.5mm nije bas lagan za rezanje i ako se prvi rez ne napravi kako treba onda nastaju problemi.
Uglavnom korist cu ovaj savijet ubuduce :)
Najveci problem bili su mi mali prozori.
Sada slijedi turpijanje i brusenje :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka radova. Iskreno da sam znao da je to ovako sporo i zahtijevno kupio bih neku gotovu kucicu u kitu.
No sada nema odustajanja.

Ugradio sam kutnike koji ujedno poravnavaju spoj zidova. Sve sam pokitao Tamiya epoksidinm kitom i izbrusio brusinim papirom 350 i onda na kraju sa 600.
Zatim sam izrezao trake od stirena debljine 0.5mm sirine 2 mm i napravio ukrase na kutevima i stokaturu ispod krova.

Evo par slicica. Sklopljena zgrada prije kitanja i brusenja.
Kameni most - Opcina i Posta 11.jpg

Napravio sam granicnik od 0.5 i 1.5 mm stirena za postavljanje ukrasa na kutevima s prepustom od 0.5mm kako bi se uklopio s kamenom sa druge strane.
Granicnik sam ucvrstio super malim stegama (skripcima)
Kameni most - Opcina i Posta 12.jpg

Detalj kuta i stokature uz krov. Jos su ostala 3 kuta a onda slijedi zavrsno kitanje. Prozore sam satvio radi probe
S jedne strane kuta zgrade plocice su dugacke 5.0 mm i 2.5 mm a zbog simetrije na drugoj stani duzina je 4.5 mm i 2.0 mm
Kameni most - Opcina i Posta 13.jpg

Isprobavanje zbuke na maloj ploci od stirena!!! Koristio sam granitnu boju od Eberhard-Fabera s kvarcnim pijeskom koja odlicno prijanja na stiren.
Prva tehnika je siroki kist. Ostale tehnike su kombincaija manjeg kista i spuzve.
Boja je previse gusta za airbrush. Vide se tragovi kista. Ne jako ali se vide. Jos cu malo experimentirati s fasadom.
Mislim da cu na kraju zgradu prespricati obicnom mat bojom ako ne budem zadovoljan teksturom fasade.
Cini mi se da treba kistom nanositi vertiklano jer se manje vide tragovi kista odnosno bolje izgleda, upravo onako kako je na slici ispod (lijevo)

Kameni most - Opcina i Posta 00.jpg
 
Last edited:

1borna

Veteran foruma
Ova kućica će ti biti 10 puta vrednija i draža od kupovnih (zbog uloženog truda a i unikatna je)!
Probaj fasadu nanositi malim valjkom?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka. Siguran sam da se vise necu upustati u izradu zgrade osim ako to nije stvarno jedino rjesenje.
Izreazo sam 0.5mm stiren na plocice velicine 1x1.2 mm i ugradio ih pod gornju stukaturu s razmakom od 1mm ukupno 41 plocica!?!
Izreazo sam i traku donjeg ruba zgrade od starih dijelova. I zavrsio sam lijevi kut.
U stvarnosti to izgleda puno manje nego na slici.
Evo tog detalja.
Kameni most - Opcina i Posta 14.jpg

Zavrsena jedna strana zgrade spremna za kitanje i brusenje :)
Kameni most - Opcina i Posta 15.jpg
 

Železničar

Poznati forumaš
@Kameni Most svaka čast za izradu! :naklon:
Razmišljao sam svojevremeno da krenem ručno da sečem karton umesto da crtem sve na CAD pa na CNC mašinu... Samo što ja nemam čelične živce kao ti ;)
Zgradica me jako podseća na zgradu VV i ZOVS Sombor, evo kako ona izgleda (pre par godina je renovirana i adaptirana).
Po celoj Sloveniji, Slavoniji i Vojvodini, sve je to isti tip... gradila Austougarska ;)
DSCF4908.JPG
 

Attachments

  • DSCF4901.JPG
    DSCF4901.JPG
    154 KB · Pregleda: 0

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
@Kameni Most svaka čast za izradu! :naklon:
Razmišljao sam svojevremeno da krenem ručno da sečem karton umesto da crtem sve na CAD pa na CNC mašinu... Samo što ja nemam čelične živce kao ti ;)
Zgradica me jako podseća na zgradu VV i ZOVS Sombor, evo kako ona izgleda (pre par godina je renovirana i adaptirana).
Po celoj Sloveniji, Slavoniji i Vojvodini, sve je to isti tip... gradila Austougarska ;)
View attachment 57026
Puno si mi pomogao s idejama. Stavit cu klime i poklopce od kutija za struju i plin :) i ove limene okapnice ispod prozora. Nisam znao u koju boju da ih obojim... imam metal pigment boju pa cu s njom obojiti zgradu. Imas li mozda sliku ove zgrade s prednje strane?
I vazan detalj su lampe. Njih ch isto staviti Jedna se vidi na desnoj strani
 

Železničar

Poznati forumaš
Puno si mi pomogao s idejama.
:palac_gore:
Imas li mozda sliku ove zgrade s prednje strane?
Imam. :fotic:Ona strana pozadi je ustvari najzanimljivija, ali nažalost nemam njenu sliku. Vidi se lapma.
Takođe, deo prozora je zatvoren, a na pojedinim mestima je izbijan zid i stavljen novi prozor. Pre su prozori bili drveni, negde 2006 ja mislim je urađena adaptacija zgrade i stavljena je PVC stolarija,
koja se donekle uklopila.
DSCF4950.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
:palac_gore:

Imam. :fotic:Ona strana pozadi je ustvari najzanimljivija, ali nažalost nemam njenu sliku. Vidi se lapma.
Takođe, deo prozora je zatvoren, a na pojedinim mestima je izbijan zid i stavljen novi prozor. Pre su prozori bili drveni, negde 2006 ja mislim je urađena adaptacija zgrade i stavljena je PVC stolarija,
koja se donekle uklopila.
Hvala :) pokusat cu prikazati te detalje. :) imam lampu samo jos gledam gdje ju staviti. Razmisljao sam i o interijeru ali to mozda jednom kasnije :) sada radim na krovu i problemima oko montaze :) izrada ude puno sporije nego sto sam mislio:)
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Sad me malo plasi ova zgrada od Zeleznicara..sve mislim da tamo rade ljudi bez glave:hahahaha:
Malo ozbiljnosti..stvarno ova zgrada u Somboru podseca na tu tvoju zgradu sto izradjujes!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh