Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
@Martin - koji si halbzug imao, onaj maskirni?
Taj je zgodan, ali je jako rijedak i skup, a ni Liliput nikad nije izbacio drugu polovicu.
:(
čini mi se da su tvorničke kuke i štange najbolje
To rješenje je dobro, ali nedostatak je da su štange fiksne, pa onda ne možeš rastavljati konzist u vožnji.
Te dresine vozile su i pojedinačno, ili u parovima, pa je onda opcija rastavljanja dobro došla, osobito ako imaš
puni sastav, sa svih 8 vozila, i pratećim vagonima. Čudno mi je da nisu stavili nekakve automatske kopče na pravi
vlak, mislim da su se mogle raskvačiti iz vozila, nisam sada 100% siguran, ne znam kako i da li su to riješili.
qWwdhAn.jpg
Inače probao sam sa Roco i sa Fleischmann KK i to hoda, ali izgleda očajno i odvratno preveliko. :palac_dolje:
Drugi problem sa orginalnim kopčanjem je taj, da dobro podnose vlak, tj. vuču, ali kada kreneš u natrag, e onda
to baš i ne vozi najbolje, jer su vagoni malo prelagani, a kada je vlak dugačak, opterećenja postanu prevelika,
pa se štange ukose, sile se prenose pod kutem i izletanje je tu. :(
Po meni KD je tehnički najbolji, jer služi kao pravi pufer i amortizira udare, a pojedinačna vozila se onda lako
vertikalno izvade iz vlaka, ili se konzist lakše rastavi. Zato me ova fotka asocirala na moguću soluciju upotrebe KD:
Bundesarchiv_Bild_101I-638-4208A-25.jpg
Rekao bi da je ovo zarobljeni ruski teški flakwagen, ali širokog kolosijeka, i improvizirani laki flakwagen
sa 1x20mm u pozadini.
:cool:
Uglavnom, Kadee rulz.
 

Martin

Poznati forumaš
Da, jest, nemam više. Jednostavno sam shvatio da ne mogu više pratiti sve epohe, sve uprave, i još k tome izučavati sve o svakom poretku. Ograničio sam se na DRG i prethodnike, i CIWL, TEN...........malo Austrije, Italije....HŽ.......
Model sam kupio od jednog člana ovog foruma, i istom članu ga kasnije opet prodao......vrag je trgovina..........
 

Bero01

Veteran foruma
Malo za promjenu, odličan ruski dokumentarac, o oklopnim vlakovima na istočnoj fronti.
Ima engleske subtitlove, i traje nekih 12 min, pa koga zanima...:
:cool:
bronepoezd-19.jpg
Oklopni vlak ''Kuzma Minin'' u H0 :ljubav, da ne budem OT.
 

Bero01

Veteran foruma
Još jedan Flakwagen, ali ovaj puta zeleni, i to je bio prvi DRG military model koji sam nabavio, davnih dana,
kada je izdana prva serija ovih modela, prije desetak godina (ili više?): Liliput 336610
DSC_0388.JPG

Flakwagen Dienst4i DR
DSC_0385.JPG
Shutzwagen 918 001 Berlin
DSC_0382.JPG
Uz njega za sada nemam prateću kompoziciju, koja će vjerojatno biti sastavljena od nekih zelenih shurzenwagena
(ili Rheingold-a, kao npr. zapovjedni vlak feldmaršala Von Rundstet-a, 1942.g.).
https://www.drg-salonwagen.eu/rzuege/liste_sdz.html
:D
https://www.drg-salonwagen.eu/salonwagen/neubauwg.html
Flak- bzw. Schutzwagen
Die Flakwagen dienten dem Schutz der Sonderzüge und waren, wie der Name schon sagt, mit Flak-Geschützen ausgerüstet, mit denen Angriffe aus der Luft abgewehrt werden sollten. (Beschreibungen folgen später)
  • SdPl 4i-38, 919 109 [P] Bln bis 919 112 [P] Bln
  • SdPl 4i-39 (Bauart 1939), 918 001 [P] Bln und 918 039 [P] Bln bis 918 041 [P] Bln
    pfeil_6x6_hellgrau.png
    Skizze für den Lieferzustand
  • SdPl 4i-39 (Bauart 1941), 919 109 [P] Bln und 919 111 [P] Bln
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
@Martin ne bi rekao, prije bi bila namjenska proizvodnja u sklopu priprema za rat;
iako, istina je da je bilo svega. Potreba je majka improvizacije.
;)
Navodno su rezali krovove na običnim putničkim vagonima, i postavljali 88mm flakuše na njih.
80022.jpg
Artitec H0 80022 heavy flakwagen
(ne znam koliko ih je zaista napravljeno, bar za sada)
:cool:
Zašto to? Pa zato što su saveznički bombarderi letjeli uzduž željezničkih pruga, što je i danas jedan od standardnih
načina orijentacije pri vizualnom letenju. Tadašnji bombarderi letjeli su daleko sporije od današnjih, brzinom od
ca 250-400 km/h (ovisno o fuel economy), i vlak koji bi ih pratio brzinom od 80-100 Km/h na taj bi ih način držao
u dometu ukrcanih flakova znatno duži vremenski period, te ometao u prilazu cilju; ili je mogao brzo promijeniti
poziciju i djelovati sa stacionarnog položaja. Navodno je to bilo tijekom 43.g. i savezničkih napada na rafinerije
kod Ploestija u Rumunjskoj, al' ubi me sad... ne mogu naći na netu. Sjećam se samo da sam čitao o tome negdje,
u Vojnoj povijesti, ili Hrvatskom vojniku? Kako je njemačka vojska gubila pokretljivost, zbog nedostatka goriva i vozila,
sve su se više okretali postavljanju protu-zrakoplovnog oružja na vlakove, za PZO obranu stanica, mostova i ostalih
važnijih objekata na linijama komunikacija. Nije im pomoglo, ali meni to je zanimljiva tema za maketarenje.
:dada:
PS - e da, zanimljivo je da je bar jedan flakwagen preživio rat, i kasnije je korišten na DB-u kao vagon
za snimanje filmova, a kako sam 4 godine radio u filmskom studiju, dodatan razlog da ga imam u kolekciji.
http://www.bahndienstwagen-online.de/bahn/BDW/BDWBA/HTML600/ba638.html
 

Stanley

Poznati forumaš
Navodno je to bilo tijekom 43.g. i savezničkih napada na rafinerije kod Ploestija u Rumunjskoj, al' ubi me sad... ne mogu naći na netu. Sjećam se samo da sam čitao o tome negdje
Ploești je između ostalog branio jedan PZO vlak. Bombarderi Liberator su ga onesposobili (uništili lokomotivu) iz niskog leta paljbom iz strojnica 12,7 mm.
Što se tiče izvora neću te ubiti nego uputiti, sve o zračnim napadima na Ploești piše ti na željezničkom forumu OVDJE i OVDJE.
 

Bero01

Veteran foruma
@Stanley
:strelica
http://www.americainwwii.com/articles/raid-in-ruins/
Parallel to their route raced a German flak train that had been alerted to the raid early and now had a full head of steam.
The train was literally chasing the two bomber formations, its gunners knocking down bomber after bomber while
weathering a hail of .50-caliber fire. Finally the locomotive’s boiler blew up
(???) and the train ground to a halt.
On either side of it blazed pyres that had once been B-24s.

:usklicnik
http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=1657
The armored flak train was nicknamed the "Caterpillar". It had 10 wagons and one engine. It had 36 light and medium
AA guns on board and was camouflaged as a freight train. The wagons had fake walls, which would come down to
reveal the arsenal inside. The most deadly pieces onboard proved to be two 4x20 mm guns, which could rotate 360
degrees. Out of the 10 wagons, only 6 were firing platforms. The rest were sleeping quarters, kitchen and mess hall,
communications center and even a club wagon. Everything it needed. It was put under the command of
Hauptmann Joseph Brem.
General Gerstenberg had ordered the Caterpillar to be positioned north of Ploesti in order to catch the bombers,
which would have just come out of the target area by surprise. Instead it caught by surprise the 77 B-24Ds of the 93rd
and 98th bomber Groups approaching Ploesti from the north, as planned. "Killer" Kane, the CO of the 98th (CMO),
estimated he lost 7 aircraft to the flak train and many other were damaged. A bomb took out the train's engine and it eventually derailed.

Znači flakzug ''Raupe''.
Jedino mi nije jasno gdje bi na 6 vagona postavili 36 PZO topova, kakvi god oni bili?
Da to možda ipak nije tipfeler, nego 3 do 6, i dva četverocijevca? To bi imalo smisla.
:glup
e sad, kad bi još našao fotku originala po kojem je Artitec napravio onaj svoj model....
:hmmm:
 

Bero01

Veteran foruma
Ovo je priprema za moj projekt Flakzug,
a iduća dva vagona predstavljali bi komponentu sa teškim naoružanjem u njemu.
Šta dobiješ kada križaš flahwagen i osamdesetosmicu?
:o
DSC_0378.JPG
Pa improvizirani flakwagen, a jedan nikad ne ide sam.
;)
RSO (RaumSchleperOst) je vučno vozilo, postavljeno zbog dimenzija i zajedno sa podvozjima biti će na drugom vagonu,
vjerojatno u sastavu pratećeg opskrbnog vlaka.
DR 40413 Koln SSys + FlaK 88 mm
DSC_0379.JPG
DR 40415 Koln SSys + FlaK 88 mm
DSC_0380.JPG
I sad bi se ja kao trebao veseliti ako Roco propadne? :mad:
Kako da ne... :palac_dolje:.
Ovo su sirovi modeli, koji nisu obrađeni, obojani, ni učvršćeni, samo sirovi materjal za rad, i sve je od Roca.
Ono kako bi to trebalo izgledati je ovako nekako:
armour_rr-flak88-3.jpg
Model je u 1/35 a fotka je skinuta sa neta. Po uputstvu flakuša ide u sredinu, ali ok, i ovo dobro izgleda....
:ljubav
Evidentno je da nisam ja jedini kojem je nešto takvo (osim cigle) palo na pamet.
Nego, da li je takvih improvizacija zaista bilo i u stvarnosti?
:hmmm:
O daaa, koliko želiš:
flakiite3.jpg
Kad naiđu avioni digneš cijev, kad naiđu vozila, tenkovi i prašinarija - spustiš...
Inače je kalibar 88 mm korišten u svim ulogama, od PZO i protuoklopne borbe pa do direktne podrške;
tako da je taj top postao jedna od ikona drugog svjetskog rata, i Saveznici su znali biti paranoični kad
bi im se on našao na putu (a to je bilo dosta često).
:strelica
PS - Naravno da je i JNA imala trofejnih primjeraka koji su korišteni tijekom ratova devedesetih, pa tko voli...
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ovdje imas vise info,tako da znas da Ploesti nije bombardiran samo jednom(`43ce)nego je to bila serija
unistavanja
https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_campaign_chronology_of_World_War_II

.I ja se vec slabo sjecam,ali sam imao dobrog ucitelja iz istorije(Dva).
Jedan iz okolice Nisha,drugi je bio Navigatelj na B 17(mislim,ali nisam siguran,Kairo Raids,
pogledaj!!Bio bih ti zahvalan).
Sjedio i pricao sa njim,Legion na 152drugi street,Surrey,BC.
BTW,Legion je udruzenje starih ratnika u Kanadi i mozes biti clan ako si sluzio
sto ja i ti jesmo:fp:
 

Bero01

Veteran foruma
E da.... Moderna vojska ide na benzin.
Tenkovi i avioni su uvijek žedni, nije baš da su to ekonomični i štedljivi motori.
Tu nije pitanje koliko kilometara prelaziš sa litrom goriva, već koliko litara trošiš na kilometar!
16318233292_1e283ebef9.jpg
Kamiona nije bilo dovoljno, a nisu ni praktični za prijevoz tako velikih količina materjala na velike udaljenosti,
uz to što i oni troše benzin. Željeznice su bile strateške žile kucavice o kojima je sve ovisilo, i prevozile su sav
potrebni ratni materjal.
9f746ea25ab13a9f4ade33dc773d4bbb--armour-wwii.jpg
Nema benzina i sve će stati, a Saveznici su iz zraka uništili 106 od 108 njemačkih rafinerija nafte.
Zato mi je fascinantno kako su se nijemci tijekom rata okrenuli upotrebi željeznica, koje su de facto ostale
jedini način prijevoza, jer su parne lokomotive koristile ugljen, a ne naftu.
6d112f71234278b4d891731a8324a412.jpg
Sve operacije su se vodile do 50 km udaljenosti od najbliže željezničke linije komunikacija, tzv ''railhead'',
i opskrbni vlakovi bili su vrlo vrijedan plijen. Čak su se gradile posebne uskotračne željezničke pruge (feldbahn)
za potrebe opskrbe ako nije bilo linije normalnog kolosijeka. Zbog toga su željezničke pruge bile omiljene meta
ne samo savezničkih zračnih napada već i različitih sabotaža kao i partizanskih napada, a mostovi su bili česte mete!
384307_307701992588264_124751094216689_1131528_2088050181_n.jpg
Ni kod rusa nije bilo drugačije, i Crvena Armija je ovisila o željeznicama, jer cesta i vozila nije bilo, pa onda malo
drugačije počneš gledati podatak o američkoj vojnoj pomoći koja je uključivala 500 000 kamiona i raznih vozila !!!!
1943008-21.jpg
Uglavnom, da ne idem više OT, željeznice i njihova upotreba u drugom svjetskom ratu su neiscrpna tema,
koja pruža neograničene mogućnosti za istraživanje i maketarenje, i to je ono što me zanima - ako ništa drugo
zato što je taj rat odredio tijek svjetske povijesti za idućih 50ak godina, i svi smo osjetili njegove posljedice.
 

Bero01

Veteran foruma
Nema benzina i sve će stati + partizani >.... Ma znate.
ahahahahhahahahahaaa, bravo @Vladimir S.
:hihihi:
Skroz sam zaboravio na taj film, a obožavao sam ga gledati kao klinac, dapače,
to je bio jedan od razloga zašto sam se navukao na uski kolosijek!
:palci_gore:
However, radnja filma potpuna je fikcija, a operacije povlačenja njemačkih snaga djelomično su opisane
u knjizi: Narrow Gauge Railways of Bosnia Hercegovina, Hardcover 2008, by Keith Chester
51761paqgkL._AC_US218_.jpg
EDW HF-110C kao Heeresfeldbahn: https://en.wikipedia.org/wiki/Heeresfeldbahnlokomotive
6997435765_157bae4a57_b.jpg

Nije bilo moguće napraviti bolji uvod za ovaj mali sivi slatkiš od Roca;
Roco 33233:
DSC_0379.JPG

Tih lokomotiva bilo je posvuda, pa tako i po Bosni, pa je na kraju jedna takva (ali bez tendera) završila na nikad prežaljenom
Samoborčeku, iako po njemu nikad nije provozila. :(
DSC_0380.JPG
Za sada nemam prateće vagone za nju (osim vagoneta), jer mi je kompletan H0e program na (pre)dugačkoj pauzi...:mamurluk:.
Ovim modelom završio sam prikaz svoje kolekcije vojnih željeznica vezanih uz Wehrmacht. Kad se situacija popravi,
nove nabavke slijede, a time i postovi. Mogu nastaviti sa konkurencijom, ako želite, međutim, to će ovaj topic odvesti
u jednom potpuno drugom smjeru.
:daj_pivu:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh