BullFrog - ručno upravljanje skretnicama

Thommo

 
Osoblje foruma
http://

8b7b2f8ea0c9a68a39024a234907b5bc.image.493x550.jpg


http://www.handlaidtrack.com/bullfrog

Čini se zanimljivo!

Ni cijena nije visoka, 9$ za sklopljenu stvar, 6$ za kit. A neke stvari iz filmića može se nabaviti/napraviti i u "domaćoj izradi".
 

Thalis-4341

Član foruma
U videu je zapravo sve lijepo objašnjeno i sve se to može napraviti kod kuće, a što se tiće sajle može se koristiri i ona za kočnice na biciklu što je po meni i čvršće ;)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Thalis-4341 kaže:
...a što se tiće sajle može se koristiri i ona za kočnice na biciklu što je po meni i čvršće ;)

Nema tu sajli. Ima jedna žuta poluga (koja se nalazi u crvenom bužiru) koja služi za ručnu aktivaciju mehanizma skretnice "ispod stola". Tu sajla ne bi niš poboljšala efikasnost. Ono što ide kroz stol do same skretnice je nešto što oni zovu "spring", elem opruga. Kad kažemo opruga obično mislimo na feder, ali u ovom slučaju se radi o fleksibilnoj žici koja se svija a opet je dovoljno čvrsta da prebacuje skretnicu.
 

Thalis-4341

Član foruma
Da je, tako je ali ja sam mislio ako ti treba duže od jednog metra recimo na drugi kraj makete, a pritom sam mislio na samogradnju pa kao zamjena za tu plastiku. :)
 

Igor_A.

Član foruma
Razmišljam o tome da sam pokušam izraditi ovaj tzv. 'BullFrog' mehanizam za ručno upravljanje skretnicama. Samo jedna stvar mi nije jasna, ako i uspijem izraditi mehanizam, za što bi trebao 'zakvačiti' žicu koja prebacuje skretnicu :??: ? Naime, moje minitrixove skretnice s donje strane imaju pričvršćenu limenu pločicu tako da sam mehanizam za prebacivanje skretnice nije dostupan. Znači li to da trebam maknuti taj lim, može li se desit da skretnica nakon toga bude neupotrebljiva :hmmm ?

exp003_1_2_tonemapped.jpg exp03_1_2_tonemapped.jpg
 
Last edited by a moderator:

torrente

Poznati forumaš
kod mene su na maketi sve minitrix skretnice sa conrad motorima. metalnu plocicu i cijeli mehanizam sa skinuo. zicu sa pogona sam provukao kroz rupu na pragu koji veze jezicke koju sam sam probusio.
 

Igor_A.

Član foruma
Smislio sam kako bi sam mogao izraditi BullFrog, ali mi nešto nije jasno :hmmm . Maknuo sam limić sa donje strane Minitrixove skretnice, to izgleda ovako,

Kada maknem dijelove mehanizma, ostaje zvjezdasti metalni dio (označen krugom i strelicom), koji se kada je skretnica sklopljena, rotira prilikom prebacivanja skretnice. Očito taj dio služi za prebacivanje polariteta :??: ,

E sad, kada maknem lim i pomične dijelove mehanizma, vratim skretnicu na njezino mjesto na maketi, prikopčam trafo i ProfiBoss, sve je u redu dok ne prebacim skretnicu u drugi položaj. Naime kako su dijelovi mehanizma uklonjeni, limeni metalni dio koji prebacuje polaritet se ne rotira i ne prebacuje polaritet, dolazi do kratkog spoja, ProfiBoss zapišti i ispiše -- S T O P --. Kako onda prebacivati skretnicu pomoću BullFrog-a, svaki put će doći do kratkog spoja? Ja se ne snalazim baš najbolje sa strujom, pa ako neko ima volje da mi malo pojasni stvari :molitva
IMG_2385.JPG IMG_2386a.JPG
 
Last edited by a moderator:

NClight

Hybernated
Samo se mehanički spoji na pomičnu letvicu koja gura jezičke lijevo-desno (kako je torrente napisao) bez vađenja mehanizma!
Druga opcija ti je da se spojiš na mali pipac-polugicu sa strane, koja se inače utakne u el.magnetski mehanizam i u stvari pokreće skretnicu... pimplavija opcija, ali može proći uz malo kemijanja.
 

Igor_A.

Član foruma
NClight kaže:
Samo se mehanički spoji na pomičnu letvicu koja gura jezičke lijevo-desno (kako je torrente napisao) bez vađenja mehanizma!
Mislim da nebi funkcioniralo, probao sam iglom na maketi pomicati letvicu (prag) za koju su pričvršćeni pomični jezičci skretnice, ona se da nategnuti iz jednog položaja u drugi, ali mehanizam ne prebacuje. Kad pustim, opet se vraća u prvobitni položaj. Dakle ako mehanizam ne 'prebacuje', znači da se niti ne rotira metalni dio koji prebacuje polaritet i opet bi došlo do kratkog spoja, zar ne :??: ?
 

andrej

Aktivan član
Pozdrav,

Igor_A kaže:
.....ako mehanizam ne 'prebacuje', znači da se niti ne rotira metalni dio koji prebacuje polaritet i opet bi došlo do kratkog spoja, zar ne :??: ?

Točno tako, Igore. Metalna zvijezda služi za prebacivanje polariteta na srcištu skretnice i tu je ona ključna. Ja ne bi rastavljao skretnicu, već je uptrijebio takvu kakva je. Evo u kom pravcu bi krenula moja razmišljanja:



Dakle upotrijebio bih polugu provučenu kroz otvor u podlozi. Što manju to bolje, i to od nekog plastičnog materijala, mekšeg od crvene polugice, tako da je ne potroši ili ošteti. Još bi nekako ukomponirao i oprugu radi zaštite od opterećenja same poluge ili istu napravio kao oprugu. Nosač mehanizma napravio bih od lima u obliku slova "S"

Kako bi to izgledalo u presjeku:



I u konačnici:



Ovisno o hodu crvene polugice, otvor u podlozi (maketi) nebi trebao biti veći od 5 - 10 mm.
Maskirati sa posipom, travom, kamenom ili ucrtao bih kose žute crte ili štogod. :S:

Ovo bi bila startna pozicija, pa neka se ideja razvija. ;)

Pozz,

:plaza:
 

Attachments

  • ver1.jpg
    ver1.jpg
    39 KB · Pregleda: 216
  • ver2.JPG
    ver2.JPG
    16.9 KB · Pregleda: 215
  • exp03_1_2_tonemapped.jpg
    exp03_1_2_tonemapped.jpg
    7.1 KB · Pregleda: 214

torrente

Poznati forumaš
ma ja sam hladno rastavio skretnicu poskidao plasticne dijelove crvene i crne. zvjezdica se pomice kako se mice jezicak skretnice.
na pragu koji spaja jezicke imas horizontalnu rupu kroz koju prolazi celicna zica. mozes nju iskorititi da savijes zicu koja ide sa motora ispod ili kao sto sam ja uradio probusio vertikalno taj prag borerom 0,8 i provuka zicu.

vratio sam lim sa donje strane i na cijeli rub platike oprezno navukao ljepilo da mi ljepilo od posipa ne napravi cirkus.
 

Igor_A.

Član foruma
andrej - Zahvaljujem na iscrpnom ogovoru, detaljnim skicama :shock: , nemam riječi :naklon: ... otprilike takvo rješenje se i meni motalo po glavi. Jedino što je malo nezgodnije je to što u tom slučaju bi sajlu za prebacivanje skretnice morao izvesti u luku od 90º, ali to nebi trebalo biti nezvedivo, moram samo pronaći pogodan materijal za izradu 'sajle', ove kupovne za avionske modele mi se ne da naručivati, a i djeluju mi malo preglomazne za N mjerilo. Hvala još jednom...

Mon - Ako se ne varam torrente-ova maketa je u N mjerilu, pa je za pretpostaviti da se radi o N-skretnici :??: .

torrente kaže:
ma ja sam hladno rastavio skretnicu poskidao plasticne dijelove crvene i crne. zvjezdica se pomice kako se mice jezicak skretnice.
torrente - nešto mi ne štima u tvom odgovoru :hmmm . Plastični dijelovi (crveni i crni) upravo i služe tome da prenose rotaciju, prilikom prebacivanja skretnice, na metalni zvjezdasti dio, koji onda isto tako rotira i prebacuje polaritet. Ako si izvadio plastične dijelove, kako se onda rotacija od jezička skretnice prenosi na zvjezdasti dio koji prebacuje polaritet? Mora postojati nekakav sistem prenosa. Jedino meni logično objašnjenje je da se zapravo radi o različitim tipovima skretnica. Naime Minitrix u ponudi ima dva tipa skretnica, jednostavnije bez metalnog srcišta i nešto skuplje sa metalnim srcištem. Ja sam nabavio ove sa metalnim srcištem i kako andrej kaže taj famozni zvjezdasti metalni dio očito služi za prebacivanje polariteta na tom metalnom srcištu. Ako si ti za svoju maketu nabavio skretnice bez metalnog srcišta, onda je za pretpostaviti da u njih nije ugrađen ni ovaj dio za prebacivanje polariteta na metalnom srcištu, pa onda iz tog razloga ti niti nemaš ovaj problem o kojem diskutiramo i stvar kod tebe funkcionira, jesam li u pravu?
 

NClight

Hybernated
Iskreno, neznam čemu sva ta muka i kemijanje... MiniTrix radi univerzalni bočni pogon koji se može preokrenuti pa je svojom glatkom, metalnom stranom prema gore. Potrebno je samo izglodati podlogu makete tj. napraviti utor u koji će "sjesti". prekriti ga kartončićem i posipati... ispadne nevidljiv...
Za par skretnica koje Igor ima na maketi, mislim da se ne isplati zezati sa ručnim pokretanjem, pogotovo što su electrofrog skretnice... a i neće biti prevelik trošak.
Zašto riskirati i komplicirati? :plaza:
 

torrente

Poznati forumaš
hmm da u pravu si. davno sam to radio pa vise i zaboravio. kod mene su skretnice sa plasticnim srcistem. pa sam i zvijezdicu skinuo. kod plasticnog ona sluzi da prebacuje struju u krakove skretnice. ali ja sam to rijesio sa direktnim napajanjem kolosijeka.
 

Igor_A.

Član foruma
NClight kaže:
Iskreno, neznam čemu sva ta muka i kemijanje... MiniTrix radi univerzalni bočni pogon koji se može preokrenuti pa je svojom glatkom, metalnom stranom prema gore. Potrebno je samo izglodati podlogu makete tj. napraviti utor u koji će "sjesti". prekriti ga kartončićem i posipati... ispadne nevidljiv...
Za par skretnica koje Igor ima na maketi, mislim da se ne isplati zezati sa ručnim pokretanjem, pogotovo što su electrofrog skretnice... a i neće biti prevelik trošak.
Zašto riskirati i komplicirati? :plaza:
Heh sad, zašto riskirati i komplicirati? Imam ja neke svoje skrivene razloge zbog kojih mi je ručno prebacivanje skretnica draže :D . Istina, na mojoj maketi su samo četiri skretnice, od kojih ću svega tri koristiti u vožnji, a četvrta je za kratki sporedni kolosjek uz stanicu. Meni se ne čini veliki problem složiti te male mehanizme tzv. "BullFrog-ove", duše nisam još niti jedan složio, pa 'otom potom'. A iskreno, s obzirom da sam ja prilično neiskusan željeznički maketar i poprilčna neznalica po pitanju struje, nisam ni siguran kako se spajaju ti motorići za skretnice, još manje kako na njih spojiti dekodere, onda bi se tek našao na muci :hmmm: . Ima još nešto, vozikao sam nedavno dvije lokomotivice istovremeno po maketi, upravljao sam s obje pomoću ProfiBossa, i sad to selektiranje malo jedne, malo druge, usklađivanje brzina da ne dođe do sudara i sl., zahtijeva dosta tipkanja po ProfiBoss-u, a to mi pomalo narušava uživanje u ugođaju vožnje, i onda ako bi još i skretnice prebacivao s ProfiBoss-om... :mad:: . Zato mi se ručno prebacivanje skretnica nekako više dopada (potegneš sajlu i to je to), pogotovo jer ih na mojoj maketi nema previše, al' to je samo samo moje mišljenje, a ja i jesam pomalo atipičan željeznički modelar :zvizdi: .
 

andrej

Aktivan član
Pozdrav,

očekivao sam "poplavu" :idea: i prijedloga :S:

Igor_A. kaže:
......moram samo pronaći pogodan materijal za izradu 'sajle', ove kupovne za avionske modele mi se ne da naručivati.......
Da, :??: , valjalo bi razmisliti nešto u kućnoj (modelarskoj) radinosti. Trenutno mi pada na um tanka čelična žica, koja bi se dala naći u kazalištima kao restlovi :zvizdi: (vjerujem da i tamo popravljaju glazbala zar ne?) ili je kupiti u trgovini glazbalima. To su jako čvrste, savitljive i tanke žice, te vjerujem da bi bile idealne za ovaj tvoj projekt. Kao "bužir" za vanjski dio nemam u vidu neki savitljivi, a opet dovoljno tvrd materijal otporan na trošenje uslijed trenja. Meni se tu, obzirom da sam u struji, nudi kao opcija središnja izolacija koaksijalnog kabela za TV antenu. Ima tu različitih kablova, razne tvrdoće i presjeka, od 3 mm do 10 mm, pa čak i više su oni za UKV stanice isl. Vjerujem, da će se naći neki sa unutarnjim bužirom od kojih 2 - 4 mm promjera i rupom od 0,5 do 0,7 mm, upotrebljivim za probu. Dakle, pažljivo skinuti vanjsku izolaciju i oplatu (mrežicu), te iz centralnog bužira, koji je nešto deblje stijenke, izvući centralnu bakrenu i uvući nešto tanju čeličnu žicu, a podmazati je ili ne, pitanje je sad. Taj bužir je relativno mekan materijal, :hmmm i mislim da nije sretno rješenje, obzirom da će ga vremenom tanka (oštra) čelična žica zarezati po "zavojima".
Možda će koji kolega forumaš imati bolju :idea: opciju za izradu sajle, odnosno ponuditi neki bolji i tvrđi materijal upotrebljiv za bužir.

Eto, toliko za početak. Rađa mi se :idea: jednostavnijeg mehanizma za prebacivanje skretnice, no vidjet ćemo kako će ići sa sajlom.

:plaza:
 

Igor_A.

Član foruma
Zahvaljujem na prijedlozima :) ! Interesantno kako slično razmišljamo, i ja sam ovih dana namjeravao posjetiti dućan sa glazbalima u potrazi za čeličnom žicom odgovarajuće debljine, čak sam na Googlu provjerio adresu takvog dućana u Zagrebu, Gundulićeva 29b ako se ne varam ;) . Inače kao osnovni materijal namjeravam koristiti polistirensku (plastičnu) ploču debljine 1mm, imam i jednu mesinganu cjevčicu unutarnjeg promjera 1mm, a uspio sam pronaći i čavliće odgovarajuće debljine, koji pašu u cjevčicu. Tako da ću tijelo mehanizma i 'polugu' izraditi od polistirena, a u polugu ću usaditi komad mesingane cjevčice koja će imati funkciju 'ležaja', a čavlić će poslužiti kao osovina oko koje će polugica za prebacivanje skretnice rotirati. Samo neću baš imati vremena narednih tjedan dana, tako da će radovi malo pričekati, al' čim nešto skemijam poslat ću slike. Lijepi pozdrav...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh