BullFrog - ručno upravljanje skretnicama

torrente

Poznati forumaš
nisam siguran ali plasticni strik za ves postoji sa 5-6 celicnih zica. ja sam ga svojevremeno koristio za umrezavanja sa rajom u zgradama u blizini :)
nosio je mrezni coax. hehe kako se need for speed 3 i 4 onda vozio do zore :palci_gore:
cini mi se da debljina zice 0,6-0,8. mada kao sto nc rece posto se kod tebe radi o samo 4 skretnice mislim da ti je najbolje kupiti trixove magnete.
 

Igor_A.

Član foruma
Heh, ne dam se ja smesti :) , otišao sam danas po žice, by the way dućan je je u Gundulićevoj 4 a ne 29b kao što sam pronašao na nekom forumu. Žice su za gitaru, najdeblje koje sam našao u dućanu, ipak čini mi se da nisu osobito debele, na pakiranju piše .017, vjerojatno incha budući je proizvod iz USA, prilično su 'žilave' nadam se da će poslužiti. Meni je izrada mehanizma za prebacivanje skretnica predstavlja izazov i gušt, a ako ne uspijem ili ako ne budem zadovoljan s tim kako će stvar funkcionirati, uvijek stignem naručiti Minitrixove motoriće ;) ...
 

NClight

Hybernated
Puno muke za 4 skretnice, no ako ti je baš do toga... tvoja maketa - tvoja ideja - tvoj gušt >:)
BTW, ako su skretnice sa pogonom na struju to ne znači da ih se MORA kontrolirati digitalno.
Od svakog pogona idu tri žice, po svakoj skretnici je potrebno postaviti i 2 tipkala za prebacivanje, spojiti napajanje i to je to... sav posao oko ožićenja je gotov za sat vremena sa spajanjem...

Ako baš tražite žice od instrumenata, onda uzimajte deblje gitarske žice (metalne) možda čak za bas-gitaru... u kompletima su različite debljine, obično dugačke oko 120-150cm, a li za ovo bi bilo bolje uzeti pojedinačno 4 komada iste debljine.
Za bužir možeš uzeti plastične cijevi ili crefca za akvarije (za dovod zraka) ili ako u pet-shopu možeš naći one štangice od plastike za kanarince i ostale ptičurine.
Također, mala plastična kanalica za razvod struje bi bila dobra, kao i rezervni bužiri od bicikla (za kočnicu i mjenjače)

Inače, na netu ima hrpa primjera kako se to može izvesti i bez bužira i fleksibilnih sajlica/žica... malko prosurfati ili razmisliti... ima jednostavnih riješenja.
 
A

Anonymous

Guest
E, A, D i G žice za gitaru i bas gitaru si namatane žice, nisu one obične od jedne niti. Vodite računa o tome da ne bi poslije bilo nisam znao. :prof:
 

Igor_A.

Član foruma
Sinoć sam složio nacrt dijelova koje je potrebno izrezati iz polistirena za sastavljanje mehanizma,

Mehanizamzarunoprebacivanjeskretnic.jpg


A onda sam složio i sam mehanizam. Vrijeme potrebno za izrezivanje dijelova, sastavljanje i ljepljenje je oko dva sata. Evo kako dovršeni mehanizam funkcionira,

http://

Idućih tjedan dana sam na godišnjem i neću biti u blizini računala, pa ako nekoga zanima detaljniji opis postupka izrade nek se malo strpi, a do tada lijepi pozdrav svima :)
 
A

Anonymous

Guest
kolika je debljina polistirena? Može li biti deblje ili tanje?
 

Igor_A.

Član foruma
Koristio sam kupovnu ploču polistirena debljine 1mm, a polugicu za prebacivanje skretnice sam ljepio iz tri sloja, pa sam tako dobio debljinu tri milimetra.
 

Igor_A.

Član foruma
Nisam siguran :??: , mislim da bi se polistiren tanji od 1mm mogao čudno ponašati :hmmm , ja sam čak razmišljao da ga poduplam na nekim mjestima, ali i ovako je ispalo OK, s tim da sam još koristio i mesinganu cjevčicu unutarnjeg promjera oko 1mm. U nju sam usadio i momentnim ljepilom fiksirao osovinu oko koje se polugica za prebacivanje rotira. Osovina je zapravo maleni čavlić koji približno paše u cjevčicu, a od komada cjevčice sam izradio i 'ležaj' koji sam umetnuo rupicu na polugi za prebacivanje, jer se bojim da bi se plastika s vremenom 'potrošila'.
 

Igor_A.

Član foruma
Izradio sam preostala tri mehanizma za ručno prebacivanje skretnica i uz put sam fotodokumentirao postupak izrade. Prvo nacrt dijelova, koji sam izradio u AutoCadu, isprintam na papir, zatim izrezujem po dijelovima,

001-skretnica.jpg


Potom izrezani dio nacrta, uz pomoć ljepila za papir u stiku, lijepim na ploču polistirena debljine 1mm,

002-skretnica.jpg


003-skretnica.jpg


004-skretnica.jpg


Iz početka sam se dosta mučio pokušavajući maketarskim nožićem prorezati polistiren debljine 1mm, a onda sam shvatio da je dovoljno samo zarezati sa jedne strane, a onda uz malo savijanja, puca na mjestu gdje zarezano

005-skretnica.jpg


006-skretnica.jpg


007-skretnica.jpg


008-skretnica.jpg


009-skretnica.jpg


Nakon što sam ugrubo izrezao dijelove, bušim rupice na predviđenim mjestima, a one u koje treba doći mesingana cjevčica dodatno proširujem okruglom turpijicom,

010-skretnica.jpg


011-skretnica.jpg


012-skretnica.jpg


Nakon što sam izbušio rupice na predviđenim mjestima, i dovršio izrezivanje utora na iskrojenim dijelovima, uklanjam ranije zaljepljeni papir koji mi je služio kao šablona pri izrezivanju. Ljepilo za papir ne otapa plastiku, pa uklanjanje papira i ostataka ljepila nije problem,

013-skretnica.jpg


Lijepim dijelove, ljepilo nanosim vrhom čačkalice, tako mi je nekako najzgodnije,

014-skretnica.jpg


015-skretnica.jpg


Zatim režem komadiće mesingane cjevčice odgovarajuće duljine. Pokušao sam prvo cjevčicu prepiliti sa pilicom, ali nije ispadalo dobro, rez je bio neravan, pa je bilo potrebno dodatno turpijanje. Onda sam pokušao sa malo čvrščim maketarskim nožićem i uz lagani pritisak i malo valjanja cjevčice 'naprijed-natrag' dobio sam sasvim fin rez koji nije potrebno dodatno obrađivati,

016-skretnica.jpg


017-skretnica.jpg


018-skretnica.jpg


Čavliće ću postaviti u mesingano cjevčicu i oni služe kao osovina oko koje rotira poluga za prebacianje skretnice,

019-skretnica.jpg


020-skretnica.jpg


021-skretnica.jpg


Sajlu ću izraditi od žice za gitaru, a crijevo/bužir u koje dolazi sajla je obična izolacija od one tanje bakrene žice što se koristi za električne instalacije,

022-skretnica.jpg


023-skretnica.jpg


I to je to, slijedi ugradnja na maketu... :)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Svaka cas za strpljenje Igore, koliko vidim odlicno si uradio citav mehanizam.
Samo jedno pitanje dali mehanizam mora da bude toliko velik?
Kol'ko vidim "kutijica" je unutra prazna pa mislim da je mozda bilo bolje da kad bi bila manja? :??:
U svakom slucaju ti neigra bas i neku ulogu, ionako se nevide kad se montiraju i postave na maketi.
:palac_gore:
 

Igor_A.

Član foruma
Mon kaže:
Samo jedno pitanje dali mehanizam mora da bude toliko velik?
Kol'ko vidim "kutijica" je unutra prazna pa mislim da je mozda bilo bolje da kad bi bila manja? :??:

Pretpostavljam da bi bilo moguće izraditi i manji mehanizam :??: , al' meni su ove dimenzije sasvim OK za N mjerilo, tako da mogu komotno zalijepiti "kutijicu" na lim sa donje strane skretnice ;) . "Kutijica" je dimenzija 15mm x 17mm x 27mm, originalmi "BullFrog" je još pozamašnijih dimenzija... al' kao što si i sam rekao, neće se vidjeti, pa i nije toliko bitno.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh