Flexice

Jevra

Poznati forumaš
Svaki početak je težak na svoj način pa i ovaj.Nadam se da ću skontati kako to ide.
 

torrente

Poznati forumaš
sine koje imas su radiusa 342 mm i zakrivljenosti 45 stepeni. sad njih koristiti kao sablon nije problem, ali ti je problem radius. generalno svi proizvodjaci kako za HO tako i za N ne preporucuju savijanje flexova ispod R2. to je kod HO 420 mm a kod N 220 mm. istina ovo nigdje ne pise javno, ali se moze naci na dosta foruma i portala. ako vec moras korsititi tako mali raidus topla preporuka je da ides na fabricke zakrivljene sine. ako ne uspijes ravnomjerno saviti flexicu imaces problem.
 

Jevra

Poznati forumaš
Od ovih šina je ostalo po par komada.Sad gledajući ove treće bi najviše odgovarale sa Piko R2 ili se meni samo ćini.Jer gledajući slike dodju mi kao iste,možda grešim.Tako da bi neke od ovih koristio za ocrtavanje na podlozi.Ma ne moraju baš one loše sam protumačio radijus( mislim na one R 342)
 

Attachments

  • Image004.jpg
    Image004.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 95

matija

Član foruma
Za ocrtavanje radijusa gde ćeš postaviti flexi šine možeš koristiti jedan jednostavan metod. Na ovom crtežu crne linije su recimo postavljene šine. Crvene linije su mesto koje ćeš ti odrediti, naime moraju biti iste daljine izmedju kraja postavljenih šina i ukrštanja te dve linije, gde ćeš zakucati jedan ekser. Žuta linija ti je kanap na čiji jedan kraj obaviješ olovku a drugi kraj obaviješ oko eksera, zatim povučeš liniju, i eto ti besprekornog radijusa izmedju te dve tačke. Naravno moguće su varijacije kakve god želiš samo malo mašte i izmeštanje eksera. :palac_gore:
 

Attachments

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    8.2 KB · Pregleda: 93

mmatja

Poznati forumaš
Pozdrav,
Evo, pa da i ja napišem par riječi iz mog iskustva što se upotrebe flexibilki pritiče i kako sam ja to radio. Najprije bi trebalo spomenuti, da u osnovi postoje 3 vrste flex tračnica, koje se razlikuju prema mogučnostima savijanja. Prva vrsta je tako zvana fiksna ili tvrda flexibilka, koju nek bi se upotrebljavalo za pretežno ravni dio pruge ili nekoliko veče radijuse (R800 i na dalje) te na večim maketama, jer je tračnica fiksirana u pragove sa oba dvije strane i vrlo težko ju je saviti. Nekoliko se savijanje može olakšati, da se zareže izmjenično sa svake strane svaki drugi spoj izmedju pragova. Druga vrsta je takozvana polutvrda flexibilka, koja več ima sa donje strane na jednoj strani več prirezane spojeve izmedju pragova. Te vrste flexibilki se može upotrebiti za nekoliko manje radijuse, ali ne ispod R500. Savijanje se može nekoliko olakšati sa prirezivanjem i druge strane spojeva izmedju pragova. Treča vrsta je mekana flexibilka i koja je vjerovatno najupotrebljiva, jer se može vrlo lako savijati i u manje radijuse od R500. A sad još nekoliko riječi za fiksiranje pravilnog radijusa. Najbolje je napraviti šablonu ili nacrtati veličinu radijusa kojeg želimo imati. Onda iz pragova izvučemo tračnice i sa ovim priručnikom: http://www.handlaidtrack.com/Fast-Track ... l-0004.htm savijemo tračnicu u želeni radijus.Onda tako savijene šine »navučemo« na pragove. Pogledajte si video na toj stranici, i vidjet čete kako stvar izgleda u praksi. Da se kod fiksiranja komplet tračnice ne bi poremetio pravilni željeni radijus najbolje je upotrebiti ove »fiksirke«: http://www.conrad.de/ce/de/product/2177 ... 0&ref=list
L.P.
 

Jevra

Poznati forumaš
Znaći da su GT šine polutvrde.Sve je ovo lepo što si napisao samo malo je komplikovano za mene,ne bi se usudio da skinem šine sa pragova.
 

mmatja

Poznati forumaš
jjevra kaže:
Znaći da su GT šine polutvrde.Sve je ovo lepo što si napisao samo malo je komplikovano za mene,ne bi se usudio da skinem šine sa pragova.
Onda lepo ispod prereži spojeve izmedju pragova i sa druge strane i bit če ti puno lakše saviti ih na željeni radijus.
L.P.
 

Jevra

Poznati forumaš
Najveći problem je odrediti taj željeni radiju sa kojim se baš ne snalazim najbojle jer sam pomešao kako kažu (babe i žabe)
 

torrente

Poznati forumaš
jjevra kaže:
Najveći problem je odrediti taj željeni radiju sa kojim se baš ne snalazim najbojle jer sam pomešao kako kažu (babe i žabe)

pa željeni radijus vec imas u wintrack projektu. isprintas ga u 1:1. postavis na podlogu koju ces kasnije rezati za trasu i preneses ga sa indigom. poslije ide samo po sebi.
 

Železničar

Poznati forumaš
Uz dobru tehniku crtanja uopste nije potrebno stampati crtez u 1:1, to je samo bacanje papira, boje i para. Sve u svemu nepotrebna praksa.
Ali ipak jedna mogucnosta ako crtanje ne ide.
 

mmatja

Poznati forumaš
jjevra kaže:
Najveći problem je odrediti taj željeni radiju sa kojim se baš ne snalazim najbojle jer sam pomešao kako kažu (babe i žabe)
Bora :palac_gore: .Dejane ovako, najlakše če ti bit, da na ploču gdje češ postavljati tračnice nacrtaš tačno, gdje ti pruga prolazi, i prema tome prilagodiš flexibilku. Naravno da moraš prije toga fiksno postaviti polazne i konačne točke. Najvjerovatnije če to biti skretnice. Ako ih još nemaš onda ne radi ništa dok ih ne nabaviš. Koji če ti biti onda radijus i nije tako bitno, tako da se sa tim ne opterečuj previše. I još jedanput za info: radijus (R) je poluprečnik kruga!
L.P.
 

MrVirus

Poznati forumaš
torrente kaže:
jjevra kaže:
Najveći problem je odrediti taj željeni radiju sa kojim se baš ne snalazim najbojle jer sam pomešao kako kažu (babe i žabe)

pa željeni radijus vec imas u wintrack projektu. isprintas ga u 1:1. postavis na podlogu koju ces kasnije rezati za trasu i preneses ga sa indigom. poslije ide samo po sebi.

osim indiga može se koristiti i ona zupčasta alatka koju koriste krojačice...
 

torrente

Poznati forumaš
Bora Somborac kaže:
Uz dobru tehniku crtanja uopste nije potrebno stampati crtez u 1:1, to je samo bacanje papira, boje i para. Sve u svemu nepotrebna praksa.
Ali ipak jedna mogucnosta ako crtanje ne ide.

m2 na 80gr papiru print je 1,5 km, dakle 0,75€. m2 indiga je kutija od 50 listova indiga je 6€. izracunaj cijenu nacrta za maketu od nekih 6 kvadrata. pa skontaj koliko ces ustediti vremena i baciti flexova u suprotnom. pored toga sto oznacis tacan polozaj pruge o jednom trosku oznacis i trasu. dvije muhe judnim udarcem. ja sam nacrt svoje makete u tri nivoa prenio za nekih 45 min. bas me interesuje da li moze brze i jeftinije na drugi nacin ;) a da ne pricam jos o tacnom uklapanju nivoa i sl.
 

Železničar

Poznati forumaš
Pa ja ne znam ja za moju maketu nisam koristio nikakve stampane nacrte sa Wintrack-a vec sam sve lepo nacrtao na hartiju u razmeri 1/10 u odnosu na maketu i sve to lepo nacrtao olovkom na plocu, uz pomoc hight-tech alatko kao kanap i ekser (oversize shestar), cekic i lajsna (koja sluzi kao lenjir) i naravno colstok.
I nisam ni pola metra flexa bacio. Doduse moram da napomenem da su moje sine polovne pa duzine nisu bas jednake, a pored flex-a koristio sam i standardne shine.


Ja licno sam pomalo staromodan (iako imam 19 godina) ali smatram da u pocetku treba da se nauce osnove u svemu, pa i u crtanju. Dakle prvo hartija pa onda wintrack i ostalo, jer, ako ne znas osnovu onda ne mozes da odes nivo vise. Ja wintrack smatram iskljucivo kao eventualno pomagalo a ne kao rutinu. Posto umem dobro da crtam programi mi nisu ni potrebni, koristim ih samo da drugima lako mogu da pokazem nesto po potrebi.

To je moje skromno misljenje, i moj savet drugima, ali stvar je na Vama i vi radite kako hocete i kako Vam je najbolje/najlakse, najbitnije je da ste na kraju zadovoljni svojim radom ali nimalo nebitno da ste nesto i naucili.

Inace o flex tracnicama ja ih postavljam odnosno savijam tako sto posto sam prethodno nacrtao sredinu trase olovkom, postavim je ispruzenu/ravnu na jedan kraj (po mogucnosti nabodem na prethodnu shinu), fiksiram taj pocetak sa bar dva eksera (jedan na prvi prag drugi obicno na treci) i onda lagano pocinjem da savijam. Savijam malo po malo i istovremeno ciekicem lupkam spoljnu sinu da ostane u spojnici i na svakih 5 cm odprilike stanem i ukucam ekser kroz sinu na liniju. I tako savijam dalje lupkam kucaim i proces se ponavlja. Kada odredim kraj onda opet ukucam dva eksera na zadje pragove i obavezno proverim da li se spoljna sina nalazi u spojnici na pocetku. Po potrebi cekicem je malo prikucam da udje. Kada je to obavljeno uzmem Dremel ili slican instrument i odrezem visak. Na kraju uzmem srafciger i cekic i podesavam profil pruge tako sto prislonim srafciger na ekser sa strane i kucnem ga tako da se sina pomeri i to obavljam koliko je potrebno makar sa svakim ekserom, a cilj toga je da krivina bude lepa i jednaka celom duzinom.
 

Attachments

  • DSCI1912.JPG
    DSCI1912.JPG
    184.8 KB · Pregleda: 47
  • DSCI1914.JPG
    DSCI1914.JPG
    221.7 KB · Pregleda: 48

Anthovlak

Član foruma
Može li mi netko objasniti zašto bi netko išao onako svijati šinu, kao na prvoj slici ove teme...po meni beskorisno...
 

Železničar

Poznati forumaš
Evo pokusavam da napravim vizuelnu predstavu korekcije trase (kao sto sam napisao u gornjem postu).
 

Attachments

  • Korekcija trase.JPG
    Korekcija trase.JPG
    25 KB · Pregleda: 35

torrente

Poznati forumaš
ma vjeruj mi, nije problem kad je ravna ploca i kad radis sa fabrickim sinama sa pravilnom geometrijom. ali kad se jave nivoi i flexovi, print 1:1 ti spasi jako puno vremena i zivaca.

@Anthovlak
pa sad moze se iskoristi za uskotracne industrijske pruge. mibe su pune takvih maketa. prave modele u 1:32 ili 1:45 pa ih voze na HO sirini. btw evo sad, ja sam uspio smotati peco flex na radiusu 89. vec preko toga pocinje da popusta plastika na pragovima :)
 

Železničar

Poznati forumaš
Anthovlak kaže:
Može li mi netko objasniti zašto bi netko išao onako svijati šinu, kao na prvoj slici ove teme...po meni beskorisno...
Pa i jeste beskorisno, ali to je samo prikaz koliko je flex-tracnica ustvari fleksibilna. Inace dalje nema svrhe.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh