GOŠA Y: A, AB i B vagoni

nik

Veteran foruma
Čekaj, pa što i kasniji tipovi vagona nisu isto imali sve senzore na strani odjeljaka?
Meni se čini da dio vagona sa Wegmann postoljima nije ali moram provjeriti jer je bilo i naknadnih modifikacija. Ovi sa MD52 svi imaju na strani odjeljaka ali je na suprotnoj strani, na postolju sa alternatorom, i onaj peti senzor koji neznam što je. Čini mi se i dio vagona sa Wegmann postoljima ima onaj peti senzor ali sigurno većina ili dobar dio nema.
U stvari sam samo kratko i uopćeno napisao o svim 'novijim' vagonima sa alternatorom a htio sam naglasiti da se ove slike prerade bijelog Bl vagona odnose isključivo na tu generaciju 'tip76' gdje nije bilo varijacija a i serija je bila relativno mala; sa relativno malo tipova i za malo ŽTP-a. Kao 'tip76' mi na pamet padaju samo zagrebački Al, ABl, Bl i 'veliki bife' te beogradski ABl i Bl; možda mi je koji još promakao ali ovo nabrojeno je glavnina.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
... samo što su kablovi na oba senzora po postolju, na pravim vagonima obično sfrkani na jednu stranu (jedan prema 'unutra', a drugi prema 'van')!:)
ACME ih još od prvih proizvednih Y modela, najverojatnije zbog praktičnosti na modelu, uvijek oba frče prema 'unutra' ( jednog prema drugom )!
Da, to je relatino krhka 'obična' plastika (stiren) pa lako puknu i kada su prema sredini postolja a da su prema 'van' nebi dugo 'preživjeli'. Ja ću ih na svojim modelima okrenuti na 'pravu' stranu (i nadati se da mi neće puknuti) dok ih redovito ostavljam prema 'unutra' kad nekom drugom sređujem novi vagon (pikanje dijelova i farbanje sutnica).
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Meni se čini da dio vagona sa Wegmann postoljima nije ali moram provjeriti jer je bilo i naknadnih modifikacija. Ovi sa MD52 svi imaju na strani odjeljaka ali je na suprotnj strani, na postolju sa alternatorom, i onaj peti senzor koji neznam što je. Čini mi se i dio vagona sa Wegmann postoljima ima onaj peti senzor ali sigurno većina ili dobar dio nema.
Ja koliko znam, i svi ti kasniji imaju senzor po osovini, i to na strani odjeljaka! Moguće, da je nekima možda to naknadno malo promjenjeno....
Ovi sa MD52 isto tako!
 

nik

Veteran foruma
Ako se gledaju Y vagoni sa diskovima 'tip76' je uvijek sa istim detaljima jer je rađen kratko a slično vrijedi i za vagone sa MD52 postoljima gdje su također svi isti osim što ovi zadnjeg godišta ('85/86.) imaju ovalne prozore čeonih vrata a poneki, skroz zadnji, one 'guste' stepenice. Kod vagona sa Wegmann postoljima i alternatorom je situacija nešto kompliciranija jer ovdje imamo 2-3 podvarijante; u početku smo imali ona plava svjetla na krovu a kasnije ne, nisam siguran da su senzori na osovinskim ležajima kod svih isto razmješteni, čini mi se da su prvi iz ove serije imali uglatu rešetku (ali možda bez 3 odnosno 4 'polja'); bilo je vagona svih tipova i za sve ŽTP-e tako da tu ima još toga za razjasniti.
 

nik

Veteran foruma
Samo kao opaska; sve ovo što pišemo o senzorima na postoljima Goša Y vagona vrijedi za JŽ koji imaju Oerlikon kočnicu; ne i za OSE jer su tamo ugrađene Knorr kočnice i njihovi senzori.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ako se gledaju Y vagoni sa diskovima 'tip76' je uvijek sa istim detaljima jer je rađen kratko a slično vrijedi i za vagone sa MD52 postoljima gdje su također svi isti osim što ovi zadnjeg godišta ('85/86.) imaju ovalne prozore čeonih vrata a poneki, skroz zadnji, one 'guste' stepenice. Kod vagona sa Wegmann postoljima i alternatorom je situacija nešto kompliciranija jer ovdje imamo 2-3 podvarijante; u početku smo imali ona plava svjetla na krovu a kasnije ne, nisam siguran da su senzori na osovinskim ležajima kod svih isto razmješteni, čini mi se da su prvi iz ove serije imali uglatu rešetku (ali možda bez 3 odnosno 4 'polja'); bilo je vagona svih tipova i za sve ŽTP-e tako da tu ima još toga za razjasniti.
Nebitni su nam sad ti detalji ovalnih prozora i rešetki, nego ovi senzori na osovinama (gledam samo ove koje ACME montira na postolja),
a oni su na svim tim vagonima generacije 76' pa nadalje, očito isto postavljeni (osim ako im nije naknadno pomicano).
Stariji vagoni su malo drugačija priča..
 

nik

Veteran foruma
Nebitni su nam sad ti detalji ovalnih prozora i rešetki, nego ovi senzori na osovinama (gledam samo ove koje ACME montira na postolja),
a oni su na svim tim vagonima generacije 76' pa nadalje, očito isto postavljeni (osim ako im nije naknadno pomicano).
Stariji vagoni su malo drugačija priča..
Stariji vagoni nemaju protukliznu zaštitu, jer ona nije moguća ako nisu disk-kočnice odnosno zasebni kočioni cilindar po osovini, pa onda nema ni njihovih senzora, jedino postoji senzor rapid (R) kočnice na jednoj osovini.
Nismo još razjasnili što je onaj 5. senzor kod MD52 postolja odnosno kada se on pojavio i da li ga je bilo već i na Wegmann postoljima (meni se čini da jest).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Nismo još razjasnili što je onaj 5. senzor kod MD52 postolja odnosno kada se on pojavio i da li ga je bilo već i na Wegmann postoljima (meni se čini da jest).
Njega ACME niti ne radi, pa nam sa modelarske strane nije niti bitan.
 

nik

Veteran foruma
Njega ACME niti ne radi, pa nam sa modelarske strane nije niti bitan.
Ne radi ni senzor rapid kočnice pa uredno na njegovo mjesto kod 'žlajfera' natakne senzor protuklizne zaštite kojeg radi; isto može biti i sa ovim 5. senzorom.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Stariji vagoni nemaju protukliznu zaštitu, jer ona nije moguća ako nisu disk-kočnice odnosno zasebni kočioni cilindar po osovini, pa onda nema ni njihovih senzora, jedino postoji senzor rapid (R) kočnice na jednoj osovini..
P1010528.JPG
 

nik

Veteran foruma
To lijevo bi mogao biti senzor blokade vrata*, vjerojatno naknadno ugrađene, a desno je senzor rapid kočnice (sa karakterističnim okruglim reljefnim logom).
*) i za protukliznu zaštitu i za blokadu vrata trebamo sličnu informaciju; vrti se ili se ne vrti kotač (pa onda paše i isti senzor valjda) dok za rapid kočnicu trebamo indikator brzine iznad koje se ista uključuje (to je u stvari centrifugalni regulator)
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
To lijevo bi mogao biti senzor blokade vrata*, vjerojatno naknadno ugrađene, a desno je senzor rapid kočnice (sa karakterističnim okruglim reljefnim logom).
*) i za protukliznu zaštitu i za blokadu vrata trebamo sličnu informaciju; vrti se ili se ne vrti kotač (pa onda paše i isti senzor valjda) dok za rapid kočnicu trebamo indikator brzine iznad koje se ista uključuje
Taj lijevi jest naknadno ugrađivan. Nego,kod oba je vidljivo da su vrlo slični oblikom senzoru kojega radi ACME ,
pa stoga ne vidim razloga zašto ga ACME ne bi montirao i na 'papučare'?
Dok, mene zanima koji to točno 5. senzor kod MD52 postolja tebe muči?
 

nik

Veteran foruma
Taj lijevi jest naknadno ugrađivan. Nego,kod oba je vidljivo da su vrlo slični oblikom senzoru kojega radi ACME ,
pa stoga ne vidim razloga zašto ga ACME ne bi montirao i na 'papučare'?
Dok, mene zanima koji to točno 5. senzor kod MD52 postolja tebe muči?
Senzor protuklizne zaštite, kojeg ACME radi, ima četiri upuštena vijka na poklopcu dok centrifugalni regulator ima njih šest i nisu upušteni. Nije neka bitna razlika niti me smeta ali na ACME senzoru se jasno vidi da ima četiri upuštena vijka i da je to onda senzor PKZ.
e5o3vb.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Senzor protuklizne zaštite, kojeg ACME radi, ima četiri upuštena vijka na poklopcu dok centrifugalni regulator ima njih šest i nisu upušteni. Nije neka bitna razlika niti me smeta ali na ACME senzoru se jasno vidi da ima četiri upuštena vijka i da je to onda senzor PKZ.
Ali ti kod modela svejedno bez problema može poslužiti za prikaz oba, dok za ovaj tvoj 5. nisam siguran uopće na koji točno misliš ?:hmmm:
 

nik

Veteran foruma
Na strani sa odjeljcima su kod vagona sa MD52 postoljima 4 senzora.
51_72_59-_70_202-8_Bcl_JZ_12.9.89.jpg

Na strani sa hodnikom je na drugoj osovini s desna alternator dok se na drugoj osovini s lijeva nazire nekakav senzor.
JZ_AB_2.jpg

Vidi se relativno dobro na oba vagona sa gornje slike dok se na donjoj slici jedva raspoznaje.
51_72_39-70_203-1.jpg

Čini mi se da je taj 5. senzor na HŽ-u uklonjen.
 

nik

Veteran foruma
Ali ti kod modela svejedno bez problema može poslužiti za prikaz oba, dok za ovaj tvoj 5. nisam siguran uopće na koji točno misliš ?:hmmm:
Može i hoće, naravno. Za ovaj 5. sam stavio slike gore na kojima se koliko-toliko vidi. Moram naći i neke bolje.
 

nik

Veteran foruma
Ovdje se taj 5. senzor fino vidi!
JZ-AB-51-72-39-70-206-4-Duisburg-18.8.89A.jpg

Drugačijeg je oblika od ostalih i iz njega ide neka tanka žica.
 

nik

Veteran foruma
Ovdje se taj 5. senzor fino vidi!
JZ-AB-51-72-39-70-206-4-Duisburg-18.8.89A.jpg

Drugačijeg je oblika od ostalih i iz njega ide neka tanka žica.
Izgleda mi jako slično senzoru sa 'Mimara' vagona...
k16ihg.jpg

Na 'Mimara' vagonima ih ima dva, na svakoj krajnoj osovini jedan.
 

nik

Veteran foruma
Sve je isto kod MD52 postolja neovisno je li riječ o Al, ABl, Bl ili Bcl vagonu.
JZ-Bl-51-72-20-70-260-2-Duisburg-8.6.89A.jpg

25j8ns8.jpg

2r6ct4j.jpg

f3t92o.jpg

Također nema razlike kod ŽTP Zg, HŽP i ranog HŽ, sve do prefarbavanja vagona.
 

nik

Veteran foruma
Ovaj Allm nema taj 5. senzor a i brzina mu je skinuta na 120.
1392055_438325836273205_797917102_n.jpg

Ovaj, koliko se može vidjeti, možda ima taj senzor.
945785_366475303458259_1917248776_n.jpg

:hmmm:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh