GOŠA Y: A, AB i B vagoni

Zoki

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

usisna rešetka Friedmanna i tablica brzine, grijanja...


mjenjač vrste kočnice i isključna slavina kočnice


oznake sjedala pušača i nepušača


pokazivač nivoa sanitarne vode sa podacima ručne kočnice


tablica servisnih pregleda na čelu (ne može se pročitati)
 

Attachments

  • IMG_1298-rešetke.JPG
    IMG_1298-rešetke.JPG
    169.1 KB · Pregleda: 156
  • IMG_1301-mjenjač koč.JPG
    IMG_1301-mjenjač koč.JPG
    62.2 KB · Pregleda: 158
  • IMG_1306-razred.JPG
    IMG_1306-razred.JPG
    84.6 KB · Pregleda: 158
  • IMG_1312-voda i ručna.JPG
    IMG_1312-voda i ručna.JPG
    140.1 KB · Pregleda: 154
  • IMG_1315-tablica pregleda.JPG
    IMG_1315-tablica pregleda.JPG
    258.8 KB · Pregleda: 155

Zoki

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

ručke na prelaznim vratima


kabel električnog grijanja sa ucrtanom crvenom strelicom visikog napona


Evo, to je od mene par fotkica vagona Bl. ABl je isti, jedino u prvom razredu ima poznati crveni štof na sjedalima. Tu su sad od svih nas manje-više svi detalji, sad samo ostaje da se traže greške, tko to želi. Trenutno je bolji od konkurencije. Ostaju testne vožnje da se dokaže u praksi.
 

Attachments

  • IMG_1319-ručke prelaznih vrata.JPG
    IMG_1319-ručke prelaznih vrata.JPG
    70.2 KB · Pregleda: 146
  • IMG_1324-kabel el grijanja.JPG
    IMG_1324-kabel el grijanja.JPG
    268.4 KB · Pregleda: 147

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Zoki kaže:
Evo, to je od mene par fotkica vagona.ABl je isti, jedino u prvom razredu ima poznati crveni štof na sjedalima. Tu su sad od svih nas manje-više svi detalji, sad samo ostaje da se traže greške, tko to želi. Trenutno je bolji od konkurencije. Ostaju testne vožnje da se dokaže u praksi.

Nema sumnje da su modeli dobro ispali.
No, ako ćemo o brojanju zakovica >:D: , imam jedno pitanjce za kolege iz Slovenije:
Kada su se na slovenskim kolima počeli skidati nosači za putokazne ploče?
U doba JŽ još uvijek ih je bilo.
U HR su te nosače GOŠE gubile mahom tijekom ovog novog farbanja...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni


Gledano na poziciju uzduž ruba vagona, mjenjač vrste kočnice i isključna slavina bi na obje strane vagona kod ovakvog rasporeda opreme trebali biti simetrično postavljeni. Ovaj na strani hodnika (strana usisne rešetke), bi trebao ići bliže akumulatorskim kutijama...
 

Attachments

  • rasporednik.JPG
    rasporednik.JPG
    40.4 KB · Pregleda: 115

Zoki

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Možda ne, jer putem poluga se aktivira rasporednik, pa može biti sa različitih strana. Kod nekih vagona sam vidio da nisu simetrične ploče, dok na drugima jesu... Baš me zanima kak je na ovom (049-7). Ali...može se ta ploča jednostavno skinuti i prebaciti tako da bude simetrična.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Jako se divim tim fotkama!
Ali iznenadilo me kaj je Zoki napisao da je rezervoar za vodu ispod krova?! Nikad ne bih mislio da su oni poklopci zapravo servisni poklopci za rezervoare za vodu...
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Evo jedno moje opažanje.

Neznam kako je bilo na ŽG Lb, ali na ŽTP Zg su lampice za čitanje u kupeima imali samo odjeljci 1. razreda koliko se sjećam.
Ako ni na ŽG Lb nije bilo tih lampica u 2. razredu, nije neka velika greška, samo uočavam.

Kukice za putokazne ploče i broj vagona definitivno fale.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Modeli su dizajnirani na temelju sadašnjeg stanja slovenskih Goša Y vagona (nakon što su im skinuti ti nosači),
pa se zato pojavila ta nesukladnost kod izrade JŽ verzije!
 

matija

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Ne znam odakle su pokupili podatke za vagone (fotke, nacrti itd) ali u svakom slučaju kada bi se našao originalni vagnon (sa brojem koji je na modelu) moglo bi se pričati o neskladu, jer okrugli prozori na prelaznim vratima nema svaki vagon, kao i zakovice oko ulaznih vrata, ali to su zaista toliko male sitnice da se zbilja moraju tolerisati s obzirom kakvom filigranskom finoćom su odradjeni.
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

matija kaže:
Ne znam odakle su pokupili podatke za vagone (fotke, nacrti itd) ali u svakom slučaju kada bi se našao originalni vagnon (sa brojem koji je na modelu) moglo bi se pričati o neskladu, jer okrugli prozori na prelaznim vratima nema svaki vagon, kao i zakovice oko ulaznih vrata, ali to su zaista toliko male sitnice da se zbilja moraju tolerisati s obzirom kakvom filigranskom finoćom su odradjeni.

I jedno i drugo koje si naveo (okrugli prozori i zakovice) odgovaraju originalu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Naravno, da detalji o kojima raspravljamo spadaju u kategoriju tolerancije! Ne mora se nitko zbog toga brinuti! ;)
No, ako je neki model odrađen takvom 'filigranskom finoćom', onda je razumljivo i za očekivati da će se diskusija voditi uz uporabu povećala!
Ovim osvrtom na detalje nije nam cilj od ACME-a tražiti da se za svaki model vagona izradi poseban alat, svojstven samo za taj vagon! To bi bilo suludo!

nik je naveo srebrni krov! :palac_gore: Naravno, tko želi, neka fino uzme srebrnu boju i prefarba si krov modela! Stvar riješena!

BTW, ja si planiram uške uz donji rub sanduka vagona, ofarbati u crno...

Vedi je dobro napisao da, generalno gledajući, svi ti specifični detalji odgovaraju original Gošama! Nema tu puno filozofije....
Jedino bi se moglo prodiskutirati, koliko je uspješno ACME te pojedine detalje uspio prenijeti na model...

Vezano za nosače putokaznih ploča, nije potrebno tražiti originalan broj vagona pa ga uspoređivati sa modelom,
namjera je bila skrenuti pozornost na činjenicu da će se ovaj sitni nedostatak odraziti na sve eventualno buduće modele JŽ, HŽ...
Bilo bi bolje da imamo obrnutu situaciju, tj. alat za modele sa tim detaljem!
No, uopće nije neka frka zbog toga! ;) ACME sigurno neće raditi novi alat, svima nam je to jasno! Modeli su ok! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

matija kaže:
Ne znam odakle su pokupili podatke za vagone (fotke, nacrti itd) ali u svakom slučaju kada bi se našao originalni vagnon (sa brojem koji je na modelu) moglo bi se pričati o neskladu, jer okrugli prozori na prelaznim vratima nema svaki vagon, kao i zakovice oko ulaznih vrata, ali to su zaista toliko male sitnice da se zbilja moraju tolerisati s obzirom kakvom filigranskom finoćom su odradjeni.

Ovalne prozore na čeonim vratima su imali samo zadnjeisporučeni Y vagoni cca 1986. a tada su već bila i MD52 postolja. Besmisleno bi bilo očekivati da ACME zbog tih nekoliko vagona ide modificirati kalup karoserije i raditi novi kalup čeonih prozora.
Svi već znaju da sam cjepidlaka u vezi modela ali na ovaj (ili ove ali ipak je u biti jedan za komentiranje jer su oba praktički isti) imam samo jednu ozbiljnu primjedbu vezano na 'oblik'; prozirna plastična 'traka' sa prozorima ima na svakom prozoru većim dijelom njegove površine četvrtasto 'stanjenje' (za cca 1mm) koje je nepotrebno a svojim postojanjem uzrokuje pojavu dodatnog 'okvira' unutar svakog prozora što je dosta vidljivo i bode oči.
Što se farbanja tiče manje-više za boju krova ali jako me smeta što su pod, oprema ispod njega i postolja sivi a trebali bi biti crni. Ovo je teško prefarbati zbog natpisa na postoljima ispodpodnoj opremi a da apsurd bude veći i SŽ Mimara set i svih pet exFS JŽ putničkih vagona kao i jedan teretni koje radi ACME imaju korektnu, crnu, boju postolja i poda.
Još bi dodao i 'glupu' grešku da su na modelu oba prozora WC-a kao i oba mala prozora nasuprot napravljeni kao da se otvaraju spuštanjem (donje staklo uvučeno u odnosu na gornje) dok u stvarnosti nije tako (u hodniku se mali prozori ne otvaraju a u WC-u se gornji dio otvara/naginje prema unutra).
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=912
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=914
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
imam samo jednu ozbiljnu primjedbu vezano na 'oblik'; prozirna plastična 'traka' sa prozorima ima na svakom prozoru većim dijelom njegove površine četvrtasto 'stanjenje' (za cca 1mm) koje je nepotrebno a svojim postojanjem uzrokuje pojavu dodatnog 'okvira' unutar svakog prozora što je dosta vidljivo i bode oči.
To sam i ja primjetio. Prozori stvaraju dojam 'pepeljarki'!
Mene uz taj detalj, malo smetaju i okrugli prozori prijelaznih vratiju. Stvarno izgledaju malo prekrupno.
Vjerojatno im je taj debeli crni okvir malo narušio 'štih'! Crni rubovi praktički tangiraju lajsne vratiju... To je čisto moje subjektivno razmišljanje!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Sad bi bilo lijepo nekako kod ACME-a 'izlobirati' da im nakon najavljenih SŽ vagona slijedeći JŽ modeli budu ovi dolje (ŽTP Zg):
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=262
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=895
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=261
...ABl, Bl i Bcl iz zadnje isporučene serije (oblikom su identični maloprije izašlim vagonima samo su postolja 'od Mimare').
Bcl 1984 je za razliku od ovih vagona (i postojećih ACME kalupa), malo specifičniji (tri ventilacijske kape, i sl.) No, to bi ACME-u progledali kroz prste! ;)
Na postolja ide alternator i skidaju se el. magnetske kočnice.
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
Još bi dodao i 'glupu' grešku da su na modelu oba prozora WC-a kao i oba mala prozora nasuprot napravljeni kao da se otvaraju spuštanjem (donje staklo uvučeno u odnosu na gornje) dok u stvarnosti nije tako (u hodniku se mali prozori ne otvaraju a u WC-u se gornji dio otvara/naginje prema unutra).

Nije nikako 'glupa' greška, jer je Goša radila jedno dobro vrijeme seriju vagona na kojima su se itekak spuštali prozori i u hodniku i u WC-u, a za modele su mjereni upravo AB i B vagoni iz te serije. Ispod dajem HŽ primjere iz te serije, a mogu stavit i SŽ ak koga interesira:





Zadnja fotka preuzeta sa railfaneurope.net "Photo by Michael Taylor", ostale su moje.
 

Attachments

  • 20702036-mt.jpg
    20702036-mt.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 163
  • 507820002065.jpg
    507820002065.jpg
    176.3 KB · Pregleda: 170
  • Beel_2070214.jpg
    Beel_2070214.jpg
    199.1 KB · Pregleda: 167
  • Picture 061.jpg
    Picture 061.jpg
    194.8 KB · Pregleda: 161
  • Picture 065.jpg
    Picture 065.jpg
    175 KB · Pregleda: 166

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Vedi kaže:
nik kaže:
Još bi dodao i 'glupu' grešku da su na modelu oba prozora WC-a kao i oba mala prozora nasuprot napravljeni kao da se otvaraju spuštanjem (donje staklo uvučeno u odnosu na gornje) dok u stvarnosti nije tako (u hodniku se mali prozori ne otvaraju a u WC-u se gornji dio otvara/naginje prema unutra).

Nije nikako 'glupa' greška, jer je Goša radila jedno dobro vrijeme seriju vagona na kojima su se itekak spuštali prozori i u hodniku i u WC-u, a za modele su mjereni upravo AB i B vagoni iz te serije. Ispod dajem HŽ primjere iz te serije, a mogu stavit i SŽ ak koga interesira:

Na slikama su vagoni građeni 70-ih (bez poklopaca od WC-a na krovu i sa više odzračnika) a ACME model predstavlja vagon građen 80-ih.
Kako god bilo očigledno im se ne isplati raditi dva kalupa za prozore pa onda ili serija iz 60/70-ih ili ona iz 80-ih mora imati 'krive' prozorčiće. Vjerojatno će isto biti i sa okruglim/ovalnim prozorčićima na čeonim vratima. No ništa od svega ovoga nebi trebalo predstavljati problem a opravdano je ekonomskom računicom.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Sky kaže:
nik kaže:
Sad bi bilo lijepo nekako kod ACME-a 'izlobirati' da im nakon najavljenih SŽ vagona slijedeći JŽ modeli budu ovi dolje (ŽTP Zg):
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=262
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=895
http://galerija.railserbia.net/details.php?image_id=261
...ABl, Bl i Bcl iz zadnje isporučene serije (oblikom su identični maloprije izašlim vagonima samo su postolja 'od Mimare').
Bcl 1984 je za razliku od ovih vagona (i postojećih ACME kalupa), malo specifičniji (tri ventilacijske kape, i sl.) No, to bi ACME-u progledali kroz prste! ;)
Na postolja ide alternator i skidaju se el. magnetske kočnice.

Treću ventilacijsku kapu mogu dati u priboru uz vagon za zalijepiti na krov (ili ju mogu još u Kini zalijepiti prije farbanja modela) tako da modifikacija kalupa nije nužna dok na MD52 postolje ide alternator koji već imaju, kao gotovi dio, sa Wegmann postolja. Prihvat (rupa) za postolje na podu vagona je zasebni dio koji se lijepi na pod (meni se odlijepilo pa tako znam) tako da se isti može zamijeniti drugačijim ako to zahtijeva konstrukcija MD52 postolja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh