JŽ 642/643 MOKO

Koje bojanje/oznake 642/643 su vam zanimljive?

  • JŽ - Jugoslavenske ž.

    Votes: 20 66.7%
  • HŽ - Hrvatske ž.

    Votes: 12 40.0%
  • ŽS - Ž. Srbije

    Votes: 5 16.7%
  • ŽFBH - Ž. Federacije BiH

    Votes: 3 10.0%
  • MŽ - makedonske Ž.

    Votes: 2 6.7%

  • Total voters
    30
  • Poll closed .

Mon

 
Osoblje foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Jesu li ovi spiskovi tacni nik?
Ovo pitam zbog toga sto u tim spiskovima za koje si ti dao link ima puno nelogicnosti.

Na pr, navedeno je da je JDZ 01-066 u vreme IIWW pripadala HDZ ali je "sluzbovala" u Skoplju.

"Schk 7986/22 1066 01-066 HDŽ Skoplje" 

Ovakvih primera ima puno pa je sada pitanje dali je 643 sa slike uistinu zavrsila u Sloveniji?
Jel' postoji ona u Sloveniji ili u nekim slovenskim spiskovima?
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Bok,

Hvala ''nik'' za fotku.

Kako vidim primetio sam neke stvari koje se moraju menjati na modelu, da bude isti kao original :

jz-643-040.jpg



-sve pločice (broj lokomotive, oznaka JŽ, oznaka ĐĐ) moraju biti livene, znači ne štampane na model, nego napravljene iz aplake ili messinga;

-pozicijska svetla na fremu lokomotive moraju se menjati, odnosno ukloniti sa blindiranjem, jer tada jih još nije bilo;

-logotip mora biti stavljen na prednji i zadnji dio čelnih ograda, kako se vidi i na fotkama (pitanje koje sledi, koji logotip da se uzme-taj, koji je na modelu ili taj sa slika??);

http://www.flickr.com/photos/johannes-j ... 242745016/


A što se tiče onog inventarskog redosljeda sa one liste :

Lokomotiva je bila izrađena 1977 u Đuri za ŽG Ljubljana i još vozi :

Evo jedne fotke ove lokse sa aktualnim SŽ napisima:
sz-643-042.jpg


Nadam se, da če Branko, konstruktor i Kinezi napraviti lokomotivu kako treba :citaj: *mudri* :hmmm :molitva :molitva

Pozdrav svima,
Izidor
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Izidorove zabeleske su odlicne; ostaje samo da se model preuredi i izbaci na trziste!
:palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

'Otisnute' umjesto '3D' pločice su uobičajene na velikoserijaskim modelima pa to ne smatram problemom (a preko njih se lako nalijepe naknadno i metalne). Položaj donjih lampi može ostati kao na SŽ kao 'tehnološki kompromis' (vezan na troškove izrade) a i male crvene su ionako jedva vidljive na modelu pa ni to ne smatram problemom (samo što bi okvir gornjih isto morao biti srebrni). Rukohvati na Moko modelu su jetkani pa bi prednji i stražnji trebali imati 'integriranu' pločicu na kojoj je otisnut JŽ-logo (što s obzirom na tehnologiju izrade rukohvata nije ni komplicirano niti skupo) s time da logo treba biti ovaj sa fotki jer se taj koristio 70-ih kada je lokomotiva građena pa je zato i tipičan za nju a vidimo da je bio 'u upotrbi' i sredinom 80-ih (logo sa Moko modela je iz 80-ih i moguće je da ga je poneka lokomotiva dobila prilikom nekog popravka ali to je onda iznimka i čini model puno manje 'upotrebljivim'; i vremenski i prostorno a već je dovoljno 'loše' što je to model ĐĐ lokomotive s kraja 70-ih a ne B&L s kraja 60-ih pa smo tako 'izgubili' cijelo desetljeće a i npr. ŽTP-Zg/HŽ Đurine 643 nije imao nego samo B&L).
 

damir661

Veteran foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Sto se tice logotipa ako insistiramo na originalnosti, ja bih stavio ovaj kao na slikama (iz 70tih), posto ce model origledno predstavlajti neke od tih kasnijih 643, za sta nemam nista protiv i treba biti kao i na slici na ogradicama.

-sve pločice (broj lokomotive, oznaka JŽ, oznaka ĐĐ) moraju biti livene, znači ne štampane na model, nego napravljene iz aplake ili messinga;

Tako je, ako treba fotki evo kako izgledaju, nije bas sa doticne 042, ali je sa 045.
IMG_2944.jpg

IMG_2945.jpg
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Nadajmo se, da če ukloniti neke stvari, koje smo primetili na ovom prototipu.

Vidm, da pozicijska svetla, koja su bila kao modifikacija ugrađene u radionici Maribor, kad lokomotiva vozi siju, pa bi jih bilo stoga blindirati ili umaknuti.
http://www.moko.si/docs/Modeli_642_643.pdf

Slažem se, da moraju biti gornja svetla obojena sivo-srebrnom bojom, a ne crnom.

A što se tiče tablica to je moguče uraditi, jer več sada tehnologija omogučava to kod serijskih modela. Barem kad gledam najnovije modela vagona i lokomotiva, koje se proizvode kod Acme, LS Models,....
Ako več prave nove ograde sa onim logotipom (koji mora, da bude tamo), nek urade pored toga i ovo.

Zašto bi opet morali ljubitelji sami dotjerivati nešto, kad se kod malih troškova može to napraviti serijsko. Ako se hoče to napraviti-to je več druga priča.

Lp
Izidor
 

damir661

Veteran foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Dodao bih jos na kraju da primecujem neke razlike na krovu lok, tacnije oko ventilatora. Na modelu se vidi da ima neki okvir oko njega, dok toga na lokomotivama ranije nije bilo.
Copyof215_643050_2.jpg

mobi-ura.jpg


Dalje vise ne znam sta da kazem, nadam se da ce se ove stvari moci ispraviti, to bi zaista bio odlican model onda
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Evo još jedne zanimljive fotke Jž 643 iz Maribora, na kojoj se jasno vidi, da su bile pločice livene, a logotip i na kračem delu lokomotive bio je pričvrščen na prednju ogradu. :palci_gore: LOL

jz-643-02x-maribor-f-tom.jpg


Autor fotke je gospodin Tomislav Vauda iz Maribora. :aplauz: :palac_gore:

Ljep pozdrav,
Izidor
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Za sve "komentatore" :zvizdi: , u vezi nove Đure evo jednog copy-paste posta koji je bio poslan ovamo: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=35&t=6301 Nadam se, da jezik neče predstavljati prevelikog problema, da bi se "skužilo" šta je Jani htio reči...
N amater kaže:
Zdravo

A se vam ne zdi, da pretiravate? S cim ste pa bili zadovoljni "ta-veliki" do sedaj (mislim na Djuro v H0)?

A ste kdaj pogledali modele velikih proizvajalcev in slike originalov? Kar mnogokrat sem (smo) razocaran, ko vidim, kaj kupujemo in s cem smo zadovoljni :-( Ampak, ker je to MTX ali FL ali ROCO ali Piko ali karkoli zvenecega, potem za to najdemo kup opravicil, Da je to "hobby" program, da je to ze prav, da za "profi" nimamo denarja itp. Ali pa preprosto tega ne vidimo, ali pa nocemo videti.
In zakaj ne pisemo tem "velikim" firmam in jih vprasamo, zakaj so naredili kaj narobe? In kaksen bi bil eventuelen odgovor?

OK. Ker je to H0 in ni ravno moje podrocje, vseeno se moje razmisljanje.
Branko je pripravil zelo soliden model, za sprejemljivo ceno. Model z veliko detajli - mogoce celo prevec, saj ce bi kaj bilo slabse, se sploh ne bi videlo :)
Koliko casa in denarja je Branko porabil za to, da bi oziroma bo nekaj sto H0-istov zadovoljnih pa raje ne bi spraseval...

Vsi lastniki in bodoci ne-lastniki modela bodo in imajo pa veliko za povedat. Kakor vedno :)

Branko bi moral model narediti bolje kot original in bolje, kot je v resnici - ja potem bi bil pa marsikdo zadovoljen, oziroma nezadovoljen, saj ne bi mogel sprasevati, kritizirati in pripominjat.

Lep vecer se naprej, Jani
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

mmatja da te nešto pitam:

Jel ti vidiš kakve su razlike na JŽ Đuri i na SŽ?

Verovatno ne i svejedno ti je, kakav je model.
Ljudi koji su stavili svoje dojmove ovde to znaju i verovatno ne bi kupili nešto, što nikada nije postojalo kao prava lokomotiva.
Ili možda imaju ljudi u Srbiji, Hrvatskoj i još nekde toliko novaca, da kupe neki model, koji če koštati odprilike 170 Eur, a sa realno mašinom nema nikakve veze?

Nek Branko popravi što se može, pa če biti ljudi zadovoljni sa modelima a on isto tako, da je barem nešto prodao. :palac_gore:

Nitko tu nije rekao, da sve do sada šta je bilo napisano, nije tačno.

Tu smo, da pomognemo, a ne da se svađamo.

Nadam se, da si skužio što je poanta mog pisanja.

Lp
Izidor
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Izidor kaže:
mmatja da te nešto pitam:

Jel ti vidiš kakve su razlike na JŽ Đuri i na SŽ?

Verovatno ne i svejedno ti je, kakav je model.
Ljudi koji su stavili svoje dojmove ovde to znaju i verovatno ne bi kupili nešto, što nikada nije postojalo kao prava lokomotiva.
Ili možda imaju ljudi u Srbiji, Hrvatskoj i još nekde toliko novaca, da kupe neki model, koji če koštati odprilike 170 Eur, a sa realno mašinom nema nikakve veze?

Nek Branko popravi što se može, pa če biti ljudi zadovoljni sa modelima a on isto tako, da je barem nešto prodao. :palac_gore:

Nitko tu nije rekao, da sve do sada šta je bilo napisano, nije tačno.

Tu smo, da pomognemo, a ne da se svađamo.

Nadam se, da si skužio što je poanta mog pisanja.
Lp
Izidor
Saj ni problema. Lahko pa bi kar v Slovenščini napisal, če me že kaj sprašuješ... :D
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

mmatja kaže:
Saj ni problema. Lahko pa bi kar v Slovenščini napisal, če me že kaj sprašuješ... :D

Čakam na tvoj odgovor/Čekam na tvoj odgovor.

Hvala.
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Izidor kaže:
mmatja kaže:
Saj ni problema. Lahko pa bi kar v Slovenščini napisal, če me že kaj sprašuješ... :D
Čakam na tvoj odgovor/Čekam na tvoj odgovor.
Hvala.
Moje mnenje o tej zadevi sem povedal (pokazal) že s tem, da sem kopiral in prilepil Jani-jev post sem... :zvizdi:
L.P.
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

mmatja kaže:
Moje mnenje o tej zadevi sem povedal že s tem, da sem kopiral in prilepil Jani-jev post sem... :zvizdi:
L.P.

Sve mi je jasno. Vidim, da nemaš pojma o čemu se priča u ovoj temi i samo kopiraš tuđe postove.
Šteta.

Nadam se, da bude serijski model ove lokomotive napravljen u istom rangu, kako su bili svi modeli đura sa SŽ napisima.
Da če se Branko i kod JŽ modela 643 potruditi toliko, koliko se kod SŽ 642 i 643.

Lp
Izidor
 

matija

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Ovo sve postaje veoma degutantno. Član sam foruma i hrvatskog, i srpskog, i slovenačkog, skoro od samog nastajanja, verujte mi ovakvih gluposti sam se načitao i borio protiv toga ne znam ni sam koliko puta. Jedna mala digresija, Roco je svojevremeno izbacio limitiranu seriju Mimare HŽ vagona, koji se danas na E-bay-u plaćaju basnoslovno, a blage veze nemaju sa realnošću ima na desetine velikih grešaka, jednostavno su uzeli nemački vagon prefarbali ga i izdali limit seriju. Nigde i nikada nisam pročitao bilo čiju kritiku na tu temu. Kada neko ko se iz ljubavi oproba da nešto uradi na ovom našem jadnom tržištu uvek se nadje neko da ga jednostavno ubije u pojam.
Ovo je direktna poruka G.din-u Branku Kovač: Gospodine Kovač uradite dva -tri primerka i ofarbajte ih u ljubičastu boju, da dobro ste pročitali u ljubičastu. Vas to neće ubiti (financijski,) a "kritičari" neka hrane dušu, mnogi od njih neće kupiti vaš model iako ga napravite bolje nego Modell metakit, ali će bar imati opravdanje zašto ga ne kupuju.
Verujte imate moju punu podršku, a i mnogih koji jednostavno se neće oglasiti ovde jer im je ispod nivoa da raspravljaju na ovu temu.
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Izidor kaže:
mmatja kaže:
Moje mnenje o tej zadevi sem povedal že s tem, da sem kopiral in prilepil Jani-jev post sem... :zvizdi:
L.P.

Sve mi je jasno. Vidim, da nemaš pojma o čemu se priča u ovoj temi i samo kopiraš tuđe postove.
Šteta.

Nadam se, da bude serijski model ove lokomotive napravljen u istom rangu, kako su bili svi modeli đura sa SŽ napisima.
Da če se Branko i kod JŽ modela 643 potruditi toliko, koliko se kod SŽ 642 i 643.

Lp
Izidor
Še kako dobro vem za kaj gre v tej temi...Znam brati. Če pa že imaš toliko pripomb na Branko-tov model tako na tem forumu, kot na vlaki.info, ne vem zakaj se ne obrneš kar direktno na njega z svojimi predlogi...Mogoče, bo pa še celo kakšnega upošteval... :zvizdi:
Sicer pa bo najbolje, da nihče več ne kupi nobenega modela več, kajti niti en model bilo katerega proizvajalca ni identičen originalu. Mogoče pa bi bilo bolje kupiti kar pravo lokomotivo... :hmmm :D
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

mmatja kaže:
Še kako dobro vem za kaj gre v tej temi...Znam brati. Če pa že imaš toliko pripomb na Branko-tov model tako na tem forumu, kot na vlaki.info, ne vem zakaj se ne obrneš kar direktno na njega z svojimi predlogi...Mogoče, bo pa še celo kakšnega upošteval... :zvizdi:
Sicer pa bo najbolje, da nihče več ne kupi nobenega modela več, kajti niti en model bilo katerega proizvajalca ni identičen originalu. Mogoče pa bi bilo bolje kupiti kar pravo lokomotivo... :hmmm :D

Zakaj pa so potem forumi?
 

mmatja

Poznati forumaš
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

matija kaže:
Ovo sve postaje veoma degutantno. Član sam foruma i hrvatskog, i srpskog, i slovenačkog, skoro od samog nastajanja, verujte mi ovakvih gluposti sam se načitao i borio protiv toga ne znam ni sam koliko puta. Jedna mala digresija, Roco je svojevremeno izbacio limitiranu seriju Mimare HŽ vagona, koji se danas na E-bay-u plaćaju basnoslovno, a blage veze nemaju sa realnošću ima na desetine velikih grešaka, jednostavno su uzeli nemački vagon prefarbali ga i izdali limit seriju. Nigde i nikada nisam pročitao bilo čiju kritiku na tu temu. Kada neko ko se iz ljubavi oproba da nešto uradi na ovom našem jadnom tržištu uvek se nadje neko da ga jednostavno ubije u pojam....
Matija, :palac_gore: i :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: i još podpisujem sve što si napisao. Ostali pa koji se s tom što ste ti i Jani napisali ne slažu, neka slobodno "muče muku" dalje... ;)
L.P.
 

Izidor

Član foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Kako vidim, kojim putem je krenula rasprava u ovoj temi, sramim se, da sam uopče pitao i želio da se napravi što bolji model JŽ 643.

Očigledno neki na ovom forumu misle, da sam nešto htio podmetnuti Branku, kako bi mu pomogli u što boljoj izradi ovog modela.
No neke to ne zanima, pa im je svejedno kako če izgledati ovaj model.
No meni nije stalo do toga, verovatno ima još ljudi, koji se slažu sa mnom i hoče imati što bolji model.

Pitam se, zašto onda pisati po forumima, kad čovjek nešto predlaže i podkrjepi sa činjenicama, a treba ga odmah degradirati, kao največeg negativaca, koji ruši sve?

Pitam se i zašto je onda Acme napravio Mimara vagone, zašto je Branko napravio đuru,... Verovatno ne zato, da bi je obojio u neku čudnu boju, pa i ne da napravi slabiji model od onog, što več postoji (Mimara Roco, Đura Roco, ...).
Uvek postoje kompromisi oko toga i uvek ima različitih pogleda na hobi, ali uvjek se može nešto napraviti i bolje. Ni Acme, ni Branko ne bi uložili svoje novce u nešto, što se zbog slabo izrađenih modela ne bi prodalo. To znamo svi.

Ni Acme, ni Branko, ni bilo koji drug, koji rade modele, ne znaju sve za svaku stvar. Zato postoje takvi forumi, da se diskutira i pomaže. Ako netko misli drugačije, njegova je stvar. Živimo u demokraciji i svatko ima pravo na svoje mišljenje. Svog neču nitkome, da ga nametam, samo ga želim djeliti sa ostalima. Ako nekome to smeta, njegov problem, ne moj.

Molim nekog od šefova da ovo obriše, jer je rasprava totalno bezvezna.
Hvala što ste me ''gledali'' u ovoj temi.

lp
Izidor
 

nik

Veteran foruma
Re: MOKO JŽ 642/643 - druge oznake (anketa)

Branko kaže:
damir661 kaže:
:palci_gore: :ljubav >8-o: :crk:
g Branko, moze li vise info i slika od novih modela od 642-187 i 643-026, planira li se JZ verzija?

V reviji TIM je članek o vseh treh modelih.
JZ verzija??

Prvo se 'čudimo'... (24. 5. 2010.)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh