Kako ofarbati model - iskustva

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta
A

Anonymous

Guest
Sumnjam da postoji folija za ink!

dekala ima i za laser i za ink
 

NClight

Hybernated
Folija za InkJet ima u boljim papirnicama/knjižarama (ako ti nije o glavu preciznost od 0,02mm >:) )
 

vule

Poznati forumaš
a kaj treba pisatina ambalaži,jer ako bum objašnaval tetama kaj oču,budu rekle se je to isto :??:
 

NClight

Hybernated
Avery-Zweckform je proizvođač i zastupljen je i kod nas u boljim knjižarama i papirnicama i trgovinama koje prodaju uredski pribor... baci oko u Narodne Novine
ĐURĐEVAC
Đ. Basaričeka 10
Davorka Cik Seleš
048/812-032
048/812-032
mpdj1 AT nn.hr

baci oko i na Makro-Mikro, Librariju... trebalo bi ih se naći...
 

wiggum

Veteran foruma
Zanima me kak obojati ove male dijelove:



Treba to izšmirglati ili mogu samo s kistom nanesti boju? Ima neki poseban kist koji trebam koristiti ili su dobri oni iz Mullera? Koje boje koristiti za to (proizvođač)?
 

Attachments

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    141.1 KB · Pregleda: 117
  • Clipboard02.jpg
    Clipboard02.jpg
    123.4 KB · Pregleda: 116
A

Anonymous

Guest
Čime bi skidao boju?

Ja bih ovo odradio s običnim tvrdim kistom s Model Masterom na vodenoj bazi. Dobro ocijeđen kist. Svakim bušenjem uništavaš istaknutost detalja. Mnogo puta sam pobrusio takve sitne detaljčiće...nisu više tako jako prepoznatljivi. Sve ovisi o tome smeta li ti to ili ne. :)
 

NClight

Hybernated
Englezi bi rekli "drybrushing" tj skoro sa suhim kistom, kao što je napisao nightrain, malko tvrđe dlake, i sa jako laganim pritiskom... sve što je ispupčeno će biti obojano, a upušteni dijelovi neće.
Također možeš probati i sa gumicom za brisanje umočenom u boju, pa je par puta otisni ko' žig da skineš višak boje tek onda odrapi lagano po detaljima... lagani pritisak, tek-toliko da se boja primi.
 

wiggum

Veteran foruma
nightrain kaže:
Čime bi skidao boju?

Ja bih ovo odradio s običnim tvrdim kistom s Model Masterom na vodenoj bazi. Dobro ocijeđen kist. Svakim bušenjem uništavaš istaknutost detalja. Mnogo puta sam pobrusio takve sitne detaljčiće...nisu više tako jako prepoznatljivi. Sve ovisi o tome smeta li ti to ili ne. :)

Pa malo sam mislil da se pošmirgla (zrnatost 800 ili više) da se boja lakše primi, a da se ne guli posle. Znači netreba to, nego samo pobojati odma.

A revell boje su dobre za to? Jer ne znam gdi ove Model Master nabaviti..
 

Proximo

Novi član
Koje boje, odnosno od kojeg poizvođača a da ih ima kupiti u hr, su dobre za bojanje primjerice vagona i loksica?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ufff, Proximuse, ovo je kompleksnije pitanje nego što izgleda, ovako postavljeno...

Ako imaš airbrush, u HR se mogu nabaviti Model Master i Tamiya boje koje su dosta dobre. Tu je i Revell, ali po čitanju iskustava drugih, nisu baš na vrhuncu, ali vjerujem da bi bile dobre za početak....

Druga je stvar što želiš bojati i koju si shemu bojanja odabrao. Naime boje navedenih proizvođača uglavnom ne odgovaraju u dlaku bojama koje HŽ koristi. Treba se naoružati usporednim tablicama proizvođača, njihovih brojeva boja i RAL tonova.
Time-consuming posao, ali uvijek se da pronaći kompromisno rješenje...
 

Proximo

Novi član
Hvala na odgovoru Coyote, naime za početak nabavljam sve od mehana i na tome ću sve vježbati, početničke makete, bojanja itd, a kasnije kako budu dopuštale financije planiram preći na rocco komplet, naime danas sam na poslu malo proučavao forum i našao sam par tema koje se odnose na bojanje, kao što ste i rekli bit će potrebito nabaviti neki airgrush i za početak Revelle farbe..
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ima također i u Muleru .. po svim njihovim dućanima imaš Revella čak i veći izbor nego u čipoteci...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh