MAV/GySEV modeli

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

Što se tiče plastike i šparanja, tu nije samo Roco u banani. A opet s druge strane, vaganje po principu starija-novija
Roco proizvodnja može dakako biti dvosjekli mač! Ima Roco ok modela i novije generacije....
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: MAV/START modeli

Malo mesinga u maloj seriji... MAV M31 manevra, Deak Model.



Broj ebay.de aukcije, ako koga slučajno zanima: 200482357982
 

Attachments

  • Deak_M31_p1.jpg
    Deak_M31_p1.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 78
  • Deak_M31_p2.jpg
    Deak_M31_p2.jpg
    29.6 KB · Pregleda: 77

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

MAV Goša Z1 Bmz vagoni
U voznom parku mađarskih željeznica sveukupno ih je 13.

Roco ih je u periodu od 1993. do 2005.g izradio pod kataloškim brojem 44497 u nekoliko serija sa različitim brojevima vagona:
- MAV Bmz 61 55 21-91 002-1
- MAV Bmz 61 55 21-91 003-9
- MAV Bmz 61 55 21-91 005-4
- MAV Bmz 61 55 21-91 006-2 (napravljen kao Z2)

(Uz to treba spomenuti ih maloserijsku firmu QuablaModell, koja je na osnovi Roco modela uradila još nekoliko dodatnih brojeva).

Roco 44497 (Bmz 002-1):



S obzirom da je u pitanju 'kompromisno' urađeni model (Roco ih je napravio na temelju već postojećih kalupa Eurofima modela),
teško je za očekivati da će ih neki drugi proizvođač iznova raditi!
Iako, niti to nije nemoguće...

Svi Roco modeli su MAV oznake. Bilo bi dobro imati tvornički model ovog vagona i sa H-START oznakom....
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Nemam Roco katalog baš iz tog perioda, ali me interesuje da li neko zna dali je i ABmz (kat br.44498) postojao sa prozorima kao na Z2 kolima. Jer koliko sam informisan Goša ih je (bez obzira na klimu)isporučila sa prozorima na spuštanje)pa kako ima Bmz KAT BR 44497, koji sam video, interesuje me da li postoji u modelu i ABmz sa takvim prozorima, jer još nigde ga nisam video.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Nemam Roco katalog baš iz tog perioda, ali me interesuje da li neko zna dali je i ABmz (kat br.44498) postojao sa prozorima kao na Z2 kolima. Jer koliko sam informisan Goša ih je (bez obzira na klimu)isporučila sa prozorima na spuštanje)pa kako ima Bmz KAT BR 44497, koji sam video, interesuje me da li postoji u modelu i ABmz sa takvim prozorima, jer još nigde ga nisam video.

Roco 44498:
-ABmz 61 55 30-91 003-8
-ABmz 61 55 30-91 004-6
-ABmz 61 55 30-91 005-3
Niti jedan nema prozore na spuštanje kao Z2.

Uistinu, ne znam od kuda taj podatak da su bili isporučeni sa prozorima na spuštanje, a niti sam ih ikad vidio (niti na fotki).
Jedino, ako Goša nije nešto zeznula pri isporuci, pa su mađari reklamirali. >:D: Šalim se!
U arhivi fotki imam ih od početka devedesetih sa malim ventilacijskim prozorima.
Ovdje smo vodili diskusiju o tome, ima nešto i slikica:
<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=18&t=1860" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=1860</a>
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Sky kaže:
matija kaže:
Nemam Roco katalog baš iz tog perioda, ali me interesuje da li neko zna dali je i ABmz (kat br.44498) postojao sa prozorima kao na Z2 kolima. Jer koliko sam informisan Goša ih je (bez obzira na klimu)isporučila sa prozorima na spuštanje)pa kako ima Bmz KAT BR 44497, koji sam video, interesuje me da li postoji u modelu i ABmz sa takvim prozorima, jer još nigde ga nisam video.

Roco 44498:
-ABmz 61 55 30-91 003-8
-ABmz 61 55 30-91 004-6
-ABmz 61 55 30-91 005-3
Niti jedan nema prozore na spuštanje kao Z2.

Uistinu, ne znam od kuda taj podatak da su bili isporučeni sa prozorima na spuštanje, a niti sam ih ikad vidio (niti na fotki).
Jedino, ako Goša nije nešto zeznula pri isporuci, pa su mađari reklamirali. >:D: Šalim se!
U arhivi fotki imam ih od početka devedesetih sa malim ventilacijskim prozorima.
Ovdje smo vodili diskusiju o tome, ima nešto i slikica:
http://forum.malezeljeznice.net/viewtop ... =18&t=1860
Ne znam ja koristim podatak da su prozori menjani u Gredelju, kada su ti vagoni došli prvi put na G.O., tako da mislim da ROCO nije napravio grešku kod Bmz kola, jer 93 su izgleda zaista imali takve prozore, a posle G.O. su dobili one sa malim otvorima za ventilaciju, ROCO ih je inače radio u dva navrata 93.-95. godina (otprilike) i oko 2005. i model prati tu promenu na prozorima, ali kao što rekoh jedino sam video na Bmz vagonima dok na ABmz-ima nisam video.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

Dio postova premješten u novootvorenu temu 'MŽ Bife vagon' (domaći modeli):
<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=18&t=2132" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=2132</a>

Ovdje nastavljamo sa MAV/START modelima!

Hvala!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Ne znam ja koristim podatak da su prozori menjani u Gredelju, kada su ti vagoni došli prvi put na G.O., tako da mislim da ROCO nije napravio grešku kod Bmz kola, jer 93 su izgleda zaista imali takve prozore, a posle G.O. su dobili one sa malim otvorima za ventilaciju, ROCO ih je inače radio u dva navrata 93.-95. godina (otprilike) i oko 2005. i model prati tu promenu na prozorima, ali kao što rekoh jedino sam video na Bmz vagonima dok na ABmz-ima nisam video.
Imam negdje slikice MAV Gošinih vagona i prije 1993. godine. ABmz i Bmz, niti jedan nema prozore na spuštanje.
Prvi vagoni su imali tanji profil prozora sa vanjskim obrubom od crne gume. Takvu seriju sa tim prozorima Roco je odradio odmah u početku.
Koliko znam, Goša MAV vagoni su u Gredelj na GO došli mnogo kasnije (neka me netko ispravi ako sam u krivu)!
Tada su ti vagoni dobili, između ostaloga, taj debeli puni profil kojeg danas imaju!
Roco je na temelju postojećeg kalupa odradio ostale serije tih modela, gdje je vanjski rub prozora (rub na sanduku), samo ofarbao u bijelu boju, i time imitirao taj novi profil na Gošinim vagonima, pošto bi za vjernu izradu današnjeg Gredeljevog profila trebao izraditi novi alat!
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Ali tu ima jedna velika nepoznanica. Nije tajna da su ti vagoni odradjeni na bazi "eurofima"vagona, i da ima dosta odstupanja. Medjutim da li su zaista postojali ili ne Goša Bmz vagoni sa tim prozorima, sada stvarno ne znam, ali je sigurno da je ROCO radio alat kojim je tiskao plastiku za te prozore(specijalno za ovaj vagon), jer to je jedini vagon 1:87 sa takvim prozorima koje je roco ikada radio.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

matija, ako si mislio na specijalnu izradu alata za prozore samo za ovaj dvojbeni MAV model (sa prozorima na spuštanje), mislim da za time nije bilo potrebe!
Postoje ROCO OBB modeli Bmz vagona Z2 ROCO 44668 koji imaju identičnu šprancu, a ROCO ih je počeo proizvoditi godinu dana prije nego MAV Goša model.
Da ne spominjem još jedan model OBB Z2 vagona u C1 farbanju ROCO 44664, koji je potpuno identičan, a stariji je od MAV modela. Dakle, alat za taj sistem prozora je postojao!
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Da imaš pravo ovaj 44668 mi je promakao, i to je ustvari GOŠA Bmz, jer čak je i "sukljica identična kao na MAV vagonu. :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Ali tu ima jedna velika nepoznanica. Nije tajna da su ti vagoni odradjeni na bazi "eurofima"vagona, i da ima dosta odstupanja. Medjutim da li su zaista postojali ili ne Goša Bmz vagoni sa tim prozorima, sada stvarno ne znam, ali je sigurno da je ROCO radio alat kojim je tiskao plastiku za te prozore(specijalno za ovaj vagon), jer to je jedini vagon 1:87 sa takvim prozorima koje je roco ikada radio.

Da ne pišem svaka 2 mjeseca isto...

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=18&t=1860&start=10" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=1860&start=10</a>
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Nik sve je to jasno i uredu je, rasčišćeno. Medjutim, ono što sam ja ustvari pokušao da doznam je da li je ROCO u prvom serijalu (1993.-1995. otprilike) radio pogrešne prozore i na ABmz-u, kao što je radio na Bmz-u. Jer meni bi upravo takav trebao.
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Nik sve je to jasno i uredu je, rasčišćeno. Medjutim, ono što sam ja ustvari pokušao da doznam je da li je ROCO u prvom serijalu (1993.-1995. otprilike) radio pogrešne prozore i na ABmz-u, kao što je radio na Bmz-u. Jer meni bi upravo takav trebao.

Nije.
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Da sada je i meni to jasno kada sam video onaj ROCO 44668, shvatio sam da su većposedovali alat za prozore za Bmz, ali sam se ponadao da su greškom radili nove alate i za taj i za ABmz. No namoju žalost posle ovih par postova ispostavilo se da baš nije tako. :S:
 

Vedi

Član foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
... ali sam se ponadao da su greškom radili nove alate i za taj i za ABmz. No namoju žalost posle ovih par postova ispostavilo se da baš nije tako. :S:

Jel to netko ima planove za preradu Goše Z2? ;)

O tome sam i ja svojedobno razmišljao, problem su upravo prozori i naravno, vrata.
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Bingo!!! :palac_gore: .
Vrata i nisu tako veliki problem, to se da rešiti, prozori su daleko veći problem. No u krajnjoj liniji zadovoljit ću se i sa dva Bmz vagona, jer sam prvobitno mislio jedan+jedan. :S:
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Vedi kaže:
matija kaže:
... ali sam se ponadao da su greškom radili nove alate i za taj i za ABmz. No namoju žalost posle ovih par postova ispostavilo se da baš nije tako. :S:

Jel to netko ima planove za preradu Goše Z2? ;)

O tome sam i ja svojedobno razmišljao, problem su upravo prozori i naravno, vrata.

Bude to već ACME; pola dijelova (krov, postolja, osnovne mjere i oblik) vjerojatno pašu od Mimare...
 

Vedi

Član foruma
Re: MAV/START modeli

nik kaže:
Bude to već ACME; pola dijelova (krov, postolja, osnovne mjere i oblik) vjerojatno pašu od Mimare...

Gotovo nikaj, osim dužine vagona nije identično Z1, tj. Mimarama.
Jedino postolja, s tim da tu idu bez Mg kočnice, i gore ide alternator. Ni krov, ni oblik, ni donji postroj, ni čela, ni bok, baš nikaj.

To bi bil full novi alat.
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Ja sam već navikao na to da je kod nas sve skoro isto, a ništa nije isto. Čak ni Mimara vagoni nisu identični sa Z1 vagonima ŽS.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh