Moj skromni Mehano(tehnika) vozni park

Schigi

Član foruma
Znam da iskusnim kolekcionarima Mehano vozni park nije interesantan ali meni je recimo uvek drago da vidim neciju kolekciju u kojoj izmedju ostalih ima i Mehano(tehnika) modela.
Zato cu ja poceti temu o svom voznom parku jer se nadam da cu ga vremenom prosirivati i dodavati neke interesantnije fotkice ;)

Prvo bih hteo da saznam nesto o sledecem mt setu koji imam:





... naime, nigde nisam uspeo da nadjem nista slicno, ni kod AHM ni kod IHC pa ni kod Tyco za koji sam bio ubedjen da je radio nesto slicno...
Lokomotiva je EMD F9 koju sam ja vidjao kod drugih kolekcionara ali iskljucivo u Rock Island bojama ali ne i u War bonnet:





Pruga je R342\45 tako da 8 komada sklapaju krug.. Ako neko ima info iz nekog kataloga iz koje bi godine mogao biti ovaj set bas bi mi znacilo :) jer sam prilicno vezan za njega... Loksa kad je upregnem sa trafoom svetli kao bozicna jelka :D i vuce kao luda jer je teska i ima dve osovine sa 4 tocka na kojima su gumice... Sve 4 osovine su mi u losem stanju i voleo bih da imam negde da nabavim rezervne delove tj. nove 2 obicne i 2 osovine sa vucnim tockovima:



...kao sto se vidi iz slike, loksa prima struju na prednjim tockovima a motor okrece iskljucivo zadnje.

Svaka informacija o setu i mogucim rezervnim delovima je dobrodosla :palac_gore:
 

polval

Član foruma
Zaista interesantno. Iz koje je godine taj set ne bih mogao tacno da kazem ali prema kutiji bi mogao biti iz kraja sezdesetih i pocetka sedamdesetih. Jel ima u njemu uputstvo? Mozes li njega poslikati? Kolosek R342/45? Imam takvih iz neusilbera i iz mesinga :)

Inace F9 sam vidjao u bojama CP i PC, evo sada i ATSF Warbonnet a ROCK ISLAND su se pojavili negde krajem osamdesetih ako se ne varam.

Meni najdraze lokomotive ostace SNCF CC 70000 , moja stara GP-18 , stara DB V 160...... Ima nesto u toj staroj plastici :)

Pozdrav
Tino
 

Schigi

Član foruma
Kako da nema, pa meni je moj stari vozni park nesto nezamenljivo!!
Koliko su samo puta te kompozicije pomogle Saveznicima da savladaju Nemce uz 1:72 plasticnu armiju ... hehehe

Nego,... nemam nikakvo uputstvo iz seta, slikao sam ga takvog kakav jeste. Evo par pogleda na prugu:





zaista mi nije jasno zasto Mehano i sada nema prugu sa tim radijusom kad su je vec radili???

Sto se same lokomotive tice, ona mi zadaje glavobolju :mad::
Ponadao sam se da je radjena u korporaciji sa Tyco ali to sam iskljucio jer je Tyco F9A ustvari samo kasna verzija EMD F7
http://www.ho-scaletrains.net/tycobrownboxdiesels/id11.html
dok je ovo prava EMD F9 sto se moze videti po jednom jedinom vanjskom detalju koji ih razlikuje:



... a to je ova filter resetka ispred prvog prednjeg otvora na boku lokomotive. Evo slika jedne Santa Fe Yellow bonnet F9:



... a opet nije ni Bachmann, ni Athearn... ma nijedna joj nije ista jer ova Mehano nema zadnji par stepenica kao sto bi trebalo da ima:



Bas bih voleo da mi neko moze reci nesto i o setu i samoj loksi ;)
 

Schigi

Član foruma
Jos jedan deda je doziveo renesansu LOL





.... za razliku od prethodnog F9 chikice iz seta o kome ne mogu da nadjem nista vezano za njegovu proslost, o ovoj Mehano olovnoj junachini je sve isuvise dobro poznato... :citaj:

http://ho-scaletrains.net/ahmhoscaletrainscollectorsresource/id20.html

Evo jos par slichica Mehano (AHM) Alco 1000 (ili Alco S2):







Struju prima preko prednje dve osovine a motor okrece zadnje dve osovine koje nemaju na svojim tockovima gumice vec se dodatna vucna moc postize ogromnim olovom u kabini lokomotive. Iako je bio odlozen u svojoj originalnoj kutiji na bok, doslo je ipak do techenja plastike ispod tega i to je uzrokovalo da mi prednja zakacaljka trupa pukne tako da na pruzi ovaj dizelas izgleda kao da hoce da uzleti :razz:
 
A

Anonymous

Guest
Sviđa mi se ova lokica i baš se vidi kroz prozor hrga od olova

2gwb921.gif
 

Schigi

Član foruma
Koliko sam uspeo da primetim, ovaj model je Mehanotehnika koristila kao imitaciju raznih drugih modela i bojila ih u boje evropskih i YU zeleznica...
Ja sam imao srece pa je moj Alco RS2 u bojama AT&Santa Fe ali je bio u setu sa jako cudnim putnickim vagonima. Odusevljen sam kako je dobro ocuvan s obzirom da sam ga kao klinac maltretirao vise od svih drugih modela. Takodje znam sve o njemu sa sajta :citaj:
http://ho-scaletrains.net/ahmhoscaletrainscollectorsresource/id31.html

... dakle, Mehanotehnika(AHM), moj RS2:









 

polval

Član foruma
Zaintrigirao si me sa putnickim vagonima, jeli sta ostalo od njih? Slike?

Dali model ima dodatni olovni teg iznad motora? RS-2 iz 1980 (verzija SNCF ;) )nije imao dodatni teg.


Pozdrav
Tino
 

Schigi

Član foruma
Nisu vagoni nista spektakularni, samo su cudni po izgledu (nekako zdepasti) i cini se da su evropski a u setu su bili sa RS2 AT&SF



dodatni teg nema iznad motora, svo olovo je u tanku za gorivu. Prilicno je lagan i zato je brz ko zmaj (sad malo manje jer su mu tockovi zaprljani a ja sam taj problem kao klinac resavao smirgl papirom i cini se napravio trajnu stetu na tockovima :hmmm ). takodje moze i da povuce ali uz dosta proklizavanja i naravno pod punim gasom...

pozz :plaza:
 

polval

Član foruma

Attachments

  • det.jpg
    det.jpg
    156.1 KB · Pregleda: 409

duddy

Član foruma
i ja imam ove zelene DB duge. Dosta su lagani, ali ne voze loše. Razmisljam da nabavim metalne tockove za njih, sto bi dosta poboljsalo vozna svojstva. A izrada, pa izvana i ne tako rdjavo, ali unutra nista. Sto tice spavacih kola Lima je proizvodila i dugacke kao i FLE
 

Attachments

  • P6260002.JPG
    P6260002.JPG
    151.2 KB · Pregleda: 401

polval

Član foruma
Zeleni dugi DB na tvojoj slici bi trebalo da bude ovaj. U katalogu pise da je to noviteta za 1970 godinu. Moze li malo detaljnije slike istog?

Pozdrav
Tino
 

Attachments

  • det1.jpg
    det1.jpg
    132.6 KB · Pregleda: 391

duddy

Član foruma
Pa prema slici jeste, ali ova sva tri su Lima iz neke davne 1970 ili 1971 nisam vise siguran. Evo jos jedna slicica, ne bas detaljnja, ali iz drugog ugla.
 

Attachments

  • P6260003.JPG
    P6260003.JPG
    186.5 KB · Pregleda: 397
A

Anonymous

Guest
duddy kaže:
...Razmisljam da nabavim metalne tockove za njih, sto bi dosta poboljsalo vozna svojstva...

Itekako poboljšaju vozna svojstva! Ja sam sve svoje plastične kotače zamijenio s metalnim.
 

polval

Član foruma
Vagoni u originalu jesu od LIME. Ne znam kako su ti kalupi stigli u Mehanotehnici. Steta sto Mehanotehnika nije pravila nase vagone nego je kopirala ili kupila ove. Cudi me da nije bilo vagona sa JZ natpisima kao sto je bilo lokomotiva sa jz natpisima :??:

Pozdrav
Tino
 

Schigi

Član foruma
Imam i ovaj spavaci vagon ali on je bio u zasebnoj kutiji i na njemu pise Tempo sto je valjda raniji naziv za odeljak Mehanotehnike koji je pravio el. vozove:




sto se tice metalnih tockova, i ja bih rado zamenio sve stare plasticne za nove metalne ali jedino gde sam nasao da imaju rezervni tockovi za Mehano je nemacki e-bay:



ako neko ima :>idea: gde bi drugde (blize) mogli da se nadju tockovi (celi nosaci sa dve osovine bi bili jos bolje resenje) bilo bi :ples ... ??
 

Schigi

Član foruma
evo par slicica dve alco c628 lokse:




jedna je iz ovog BN start seta a druga je kupljena danas na BG berzi (starija je,made in yu)

interesantno je to da CN ima pogon na 4 osovine dok ova novija BN ima pogon na svih 6... ne znam jel to tako radjeno ranije :??:
 
A

Anonymous

Guest
Meni se čini da su prije radili pogon na 4 osovine od 6. Imao sam SD40 koja je imala pogon na samo 4 osovine.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh